Utrecht veewagens opnemen, die uit het Noorden, enz. worden aangebracht. Maandag jl. heeft op het Raadhuis te Nieuwkoop de trekking plaats gehad van de loterij der Vereeniging van „Moederlijke weldadigheid" aldaar, welke om de twee jaren gehouden wordt. Ditmaal bestond zij uit 600 loten en 200 prijzen. De opbrengst der loterij, ten deele bestemd om behoeftige kraamvrouwen van al het noodige te voorzien, zal ook worden gebezigd om legen den aanstaanden winter aan ouden van dagen eenige kleedingstukken uit te reiken. Door de Société Fran$aise d'Archéologie pour la conservation et la description des monuments nationaux zijn tot buitenlandsche leden benoemd de heeren J. A. Alberdingk Thym, te Amsterdam; Jhr. Mr. J. A. Van Daehne van Varick in Den Haag en L. G. A. Hezenmans te 's-Hertogenbosch. De Pr. Nb. en s-HertCt. deelt mede De duizenden bedevaartgangers, die zich Zondag 11. naar Kevelaar hadden begeven ter bijwoning der kerkelijke plechtigheden voor Z. H. den Paus en de Kerk, zagen zich aldaar zeer teleurgesteld, wijl op bevel van hooger hand alle vertoon op straat ten strengste verboden was en, om hieraan kracht bij te zetten, stonden, naar wij vernemen, zelfs troepen in de nabyheid geschaard. Het fees telijk binnentrekken der plaats, het in optocht gaan naar en om de kapel, in éen woord alle uiterlijk vertoon moest achterwege blijven. De Tijd bevat daaromtrent het volgende, dd. 6 October: Uit Kevelaar ontvangen wij zooeven het telegraphisch bericht, dat de processie, welke daar heden (Maandag) moest plaats hebben, gisteren door de regeering verboden is, wordende zij be schouwd als eene vergadering. In de gisteren gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, zijn behandeld de volgende zaken1°. een beroep van de directie der Neder- landsche Rijnspoorweg-maatschappij van een besluit van Gedep. Staten van Gelderland tot vaststelling van den legger A der wegen en voetpaden in de gemeente Arnhem. Rapporteur de Staatsraad Boot zijnde als gemachtigde voor de gemelde directie opgetreden Mr. B. M. Vlielander Hein, advocaat te 's-Gravenhage. In deze zaak, waarbij op bedoel den legger was gebracht het nieuwe stationsplein van gemelden weg te Arnhem, liep de vraag hoofdzakelijk, of Gedeputeerde Staten daartoe bevoegd wareneene vraag, die gemachtigde bij uitvoerig betoog en op verschillende gronden bestreed. Hoofdzakelijk was daarbij het betoog geleverd dat het stationsplein, evenals de weg, ten dienste van het algemeen en ten gerieve van het publiek opengesteld, evenwel, als eigendom der directie krachtens concessie en contract, niet kan worden bezwaard met een onus jdlublicum, maar aan de directie ten allen tijde de bevoegdheid moet zijn gelaten om, waar het mocht noodig zijn, de vergunning aan het publiek tot gebruik te ontzeggen, waarbij ook gelet werd op het oppertoezicht, krachtens de wet aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, en aan den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten toe gekend. 2°. een beroep van dezelfde directie en een besluit derzelfde Staten, waarbij de wijzigingen van den legger A der wegen en voetpaden in de gemeente Ede, volgens den opgemaakten staat zyn vastgesteld. Rapporteur de Staatsraad De Jonge; zijnde in deze zaak dezelfde gemachtigden opge treden. In dit bestuursgeschil betrof het den toe gangsweg naar het station te Ede, en met voor opstelling van hetzelfde beginsel als in de vorige zaak, gaf de gemachtigde onder verschillende punten o. a. nog te kennen, dat, zoo het der directie al onverschillig mocht zijn, dat die toe gangsweg op haren naam in den legger voorkome, dit evenwel in geen geval kan geschieden onder den last tot onderhoud, en hiermede in verband stelde de spreker ook de vraag, waar dan dat onderhoud zou moeten beginnen, terwijl in ieder geval, zoo die weg, volgens de eigen stelling van Ged. Staten, deel uitmaakt van het station zoowel als van den spoorweg, dan nog niet zij, ook krachtens de wet, daarop geen toezicht mogen uitoefenen; 3°. een beroep van den Raad der gemeente Helmond van een besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, betrekkelijk de ge- meentebegrooting voor 1873. Rapporteur de Staats raad Meeussen. De 1ste luitenant J. J. Van Tubergen, van het 3de regiment infanterie, te Bergen-op-Zoom, is op zijn verzoek, zonder bezwaar der schatkist, voor een jaar op non-activiteit gesteld. De officieren van gezondheid der 2de klasse J. II. Bijstra en H. G. C. Heringa, die voor twee jaren van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië zijn gedetacheerd, zullen den 16den dezer te Rotterdam embarkeeren aan boord van het schip Hamptonom daarmede naar Java te vertrekken. Z. M. heeft bevorderd tot commies bij het Kabinet des Konings A. H. J. C. Telders, thans adj.-commies. Z. M. heeft op verzoek, aan den met verlof buiten bezwaar van den lande in Nederland aan wezigen lsten luitenant der infanterie by het leger in Nederlandsch-Indië G. W. Camphuis, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; den officier van gezondheid 1ste kl. Van Dorsten, van het personeel van den geneesk. dienst hier te lande, op den voet van het bepaalde bij besluit van 6 Sept. 1873, voor den tijd van een jaar bij het leger in Oost-Indië gedetacheerd. Gemengd Nieuws. In de laatste maanden zijn uit Amster dam vele werklieden naar de steenkool- en erlsmijnen bij Wattenscheid, in Pruisen, vertrokken, 't Loon is er van f 1,80 tot 3,50 per dag, naar gelang van de krachten des werkrnans. De werktijd bedraagt 8 uren per dag. De woningen zijn er ruim en goedkoop, de levensmiddelen niet zoo duur als in Holland en bij iedere woning is voldoende grond voor eigen verbouw. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den heer Osseman in den Haag, die voor eenige dagen zijn vijftigjarig jubilé vierde als werkman aan de landsdrukkery, vijftig gulden als blijk van bijzondere waardeering doen toekomen. Een houtvlotter te Harlingen, pas zevenentwintig jaar oud en vader van drie jeug dige kinderen, was bezig met anderen een schip te lossen, toen de haak, waarmede dit werk wordt verricht, brak en de ongelukkige den balk op het hoofd kreeg en verpletterd werd. In de Houtstraat in Den Haag kon men Maandag-middag van een treurig schouw spel getuige zyn. Een fatsoenlijk gekleede juffrouw verkeerde in zóo verregaanden slaat van dron kenschap, dat zij ten spot strekte van honderden toeschouwersde straatjongens vooral waren weder in hun element en lieten het niet bij scheldwoor den, maar wierpen de ongelukkige met vuilnis en steenen. Eindelijk erbarmden twee politiedienaren zich over de vrouw en namen haar mee naar het politiebureel op de Nieuwe Haven. Maandag-avond circa 8 uren sprong een zekere vrouw R. in het water voor de brood- en meelfabriek in Den Haag, met de blijkbare bedoeling om een zelfmoord te begaan. Zij werd daarin echter verhinderd door zekeren V., die haar er uithaalde, waarop twee vrouwen haar naar haar woning terugbrachten. In Engeland is bericht ontvangen dat door eene Russische colonne in een nog woest gedeelte van Siberië drie levende masto dons zouden gevonden zijn, geheel overeenko mende met de exemplaren die men tot dusver in het ijs ontdekt heeft. Die merkwaardige vondst zou voor de wetenschap van groot belang zijn. De aanklacht van den Commissaris des Konings in Limburg tegen 1°. J. M. Klaessen, ontslagen burgemeester van Vlodrop en Posterholt, en 2°. J. Russel, redacteur-uitgever van VAmi du Limbourgis dezer dagen door de arrondis- sements-rechtbank te Maastricht behandeld. Daar de eerste beklaagde ter terechtzitting niet was verschenen en zijne schuld als schrijver genoeg zaam was bewezen, had het requisitoir van den substituut-officier, Mr. Hanlo, voornamelijk ten doel, de medeplichtigheid van den heer Russel aan de hem ten laste gelegde feiten aan te toonen. Spreker haalde, tot staving van zijn gevoelen, talrijke arresten aan van den Hoogen R.aad der Nederlanden en requireerde, na al het laakbare der handelingen van de beide beklaagden uit voerig te hebben aangetoond, en het eene eer voor de Maastrichtsche balie te hebben genoemd. dat geen enkel harer leden zich tot de verdedi ging van den tweeden bekl. in deze heeft willen leenen, toepassing der wet in al hare gestreng heid en veroordeeling der beide beklaagden tot eene eenzame opsluiting van niet minder dan een jaar, of eene gezamenlijke opsluiting van niet meer dan vijf jaren, eene geldboete van niet minder dan 200 en niet meer dan f 2500, en boven dien voorde beide beklaagden, eene ontzetting der burgerrechten, bedoeld bij art. 42 der straf wet, voor den tijd vijf a tien jaren. De rechtbank heeft de uitspraak bepaald op a. s. Maandag. Te Capelle a/d. IJsel is Dinsdag met den vloed in de rivier den IJsel binnengedreven het in vergevorderden staat van ontbinding ver- keerende lijk van een manspersoon van middelbaren leeftijd, vermoedelijk de schippersknecht, die de vorige week door het misstappen op de loopplank over boord is gevallen. Uil Brest is aan hel hoofd der veilig- heidspolitie te Parijs gemeld, dat aldaar Zondag ochtend iemand in hechtenis is genomen, wiens signalement zeer veel overeenkomt met dat van Davis, den logeergast uit het „Hotel du Louvre" te Parijs, dien men voor den medeplichtige van Peake in de zaak der verduistering van den reiszak met kleinoodiën ter waarde van 300,000 franken houdt. Er wordt niet gemeld, of men die waarden geheel of ten deele, met den arrestant, in beslag heeft genomen. Gisteren heeft de arrrond.-rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak tusschen den heer Doude van Troostwijk en den Ned. Rijn spoorweg en wel als volgt: de vordering is aan den eischer toegewezen en de Rijnspoorwegmaat schappij veroordeeld in de kosten met vergoeding van ƒ25 per dag boete, sedert 15 Mei jl. Volgens telegraphisch bericht uit Batavia is het schip Waverleykapt. Calvert, van Shields naar Singapore bestemd, den 19den Sept. in den Indischen Oceaan door brand vernield en de equipage door de President van Rijckevorsel, kapt. Lieuwen, gered. Nabij Maastricht heeft dezer dagen een jager een flink schot gedaan. Te diep in het glaasje gekeken hebbende, zag hij een ezel voor een reebok aan, en schoot dit edel wild neder, of zoo men wil schoot hij een grooten bok. Kapitein Johnston, van de Eng. stoomboot Osbornete Hellevoet binnen, rappor teert gistermorgen vroeg in aanvaring te zijn geweest met een Engelsch vaartuig, dat ten gevolge daarvan is gezonken. Alle opvarenden zijn, niet tegenstaande de pogingen der equipage der Osborne om hen te redden, verdronkende naam van het schip is onbekend. Greld.- en effectenmarkt. Amsterdam, van 29 Sept. tot 6 October 1873. Zoo treurig en ontmoedigd als de beurs de vorige week gestemd was onder den invloed der calamiteiten te New-York en het groote failliet van eene Vereinsbank te Berlijn, zoo levendig en tot dartelheid toe, aangenaam gestemd was zij in de laatste week, en 't ging steeds crescendo totdat het eindelijk heden een beursdag was zooals wij sedert lang niet meer zagen. Ver schillende oorzaken werkten daartoe medede geruststellende tijdingen uit New-York, hooger noteeringen van Parijs, Frankfort en Berlijn, buiten en binnenlandsche kooporders. Natuurlijk werden de Noord-Amerikaansche spoorwegfondsen het best bedacht evenals zij de vorige week het meest ge leden hadden en zoo willig waren die fondsen, dat de „Nederlandsche Financier" in zijn bulletin van heden verklaart (misschien wel wat overdreven) „zoo hartstochtelijk als de verkoopen nog voor weinige dagen waren, zoo ongebonden was heden de kooplust voor die waarden." Wie nu goed lezen en oordeelen kan, weet dus dat de rijzing van de laatste dagen even ongemotiveerd is als de daling die haar voorafging, m. a. w. dat de beursmanoeuvre weder hare slachtoffers heeft ge maakt en met vernieuwden lust op de lichtgeloo- vigheid, de vrees en de dobbelzucht van het publiek speculeert. Wij zullen niet in details treden en de slot- prijzen van verleden Maandag en van heden nevens elkander plaatsen ter vergelijkingde lijst der

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2