en de overwinning op zijn vloot, zullen de voor werpen, die toen buit gemaakt en zich nog in het bezit bevinden van onderscheidene personen in omliggende plaatsen, medegevoerd worden, o. a. ook de sierlijke zilver vergulde beker, die in de kajuit van Bossu veroverd is, alsmede zijn zwaard, een trompet en nog andere zaken, die op de veroverde schepen gevonden zijn. Men meldtuitA vereest aandeDedems- vaartAls een bewijs van de groole wildrijkheid dezer streek dient dat op éen dag, door een zestal jagers, in het tot 't Rijksgesticht Ommer- schans behoorend jachtveld, niet minder dan 55 hazen en 7 patrijzen zijn geschoten. Indertijd is melding gemaakt van eenige onaangenaamheden tusschen Nederlandsche en Fransche officieren in het kamp te Milligen ont staan. Een Duitsch blad geeft van het gebeurde 't volgende verslagOnder de vreemde officieren, die het kamp bezochten, behoorde ook de militaire attaché van de Fransche legatie, te 's Hage, graaf de Mazure, die zich onderscheidde door zijn kritiek en het maken van afkeurende aanmerkingen. Een overste, die een afdeeling commandeerde en de rol van terugtrekkenden vijand moest vervullen was bijzonder het voorwerp van de scherpe kritiek van den Franschen kapitein en toen deze hem toevoegde: Colonelvous avezperdu la bataille, antwoordde de kolonel bedaardChacun a son tour. Ret was juist op den 2den September. Een Hongaarsch blad vermeldt de volgende curiositeit: Een jongmensch werd be noemd tot professor aan het Gymnasium van een stad in Rumenië. In het contract waarbij zijn tractement vastgesteld werd, waarborgde men hem, onder andere zaken, ook een stuk weiland, „uit sluitend bestemd voor zijn eigen gebruik." In Berlijn leefden twee gehuwde vrou wen in éen huis; vroeger zeer met elkander be friend, waren zij allengs van elkander vervreemd en de vroegere vriendschap maakte voor eene vijandige houding plaats. De oorzaak daarvan wordt toegeschreven aan jaloezie. De eene vrouw had een beeldschoon meisje van drie jaren, de andere bleef moederloos. De moeder, de jaloezie van haar buurvrouw kennende, verloor het kind niet uit het oog, bewaakte het met angstige zorg, 't geen de buurvrouw nog meer verbitterde en met niet minder zorg zocht deze de gelegenheid zich op de moeder te wreken, en een oogenblik waarnemende, dat het kind op de binnenplaats speelde, lokte zij het tot zich, met de belofte om lekkers te gaan koopen. Werkelijk ging zij met het kind naar een aan de overzijde der straat gelegen winkel en kocht bonbons, waarop zij het kind zeide even te wachten, omdat zij meer lekkers ging halen. Zij kwam echter niet terug; toen liep het kleintje schreiende naar den overkant, juist op het oogenblik dat een wagen snel kwam aanrijden. Het kind werd niet opgemerkt, onder de wielen verpletterd en als lijkje bij de moeder teruggebracht. Het eenige doel van de buurvrouw was geweest, om de moeder, die haar kind zoo naijverig bewaakte, eenige oogenblikken van doodelijke onrust te be reiden en thans staat zij terecht wegens het veroorzaken van den dood door onbedachtzaam heid, terwijl de rampzalige moeder half krank zinnig is. Zaterdag zijn van Rotterdam een aan tal sigarenmakers naar Londen vertrokken. Indien deze aldaar, zooals zij meenen te mogen verwach ten, werk vinden, zullen vele anderen hen vol gen. Voor de sigaren-industrie zeker geen voor deel. Te Rotterdam is weder een brutale diefstal gepleegdin de winkelkast van den kleer maker K., aan de Groote Zeevischmarkt, hebben de daders 's nachts een ruit gebroken en door de opening 9 lappen lakenstof uit de kast ont vreemd, ter waarde van 200. Naar wij vernemen is in de bekende zaak van de hh. Leffman Meijer en Adolf Steiner, leden der firma Isenthal en Co., bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand en f 365 boete, wegens het verkoopen van kans biljetten en het collecteeren voor de Hamburger klassen-loterij, door Z. M. den Koning gratie verleend van de uitgesproken gevangenisstraf, en werd de uitgesproken boete verminderd tot op f 300. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Ook ik had het genoegen Vrijdag-avond de uilvoering van het Leidsch orkest bij te wonen en daar ik het gebrek met anderen schijn gemeen te hebben, om eens anders oordeel te weten, las ik ook de verslagen over het concert in de beide hier verschijnende couranten. Het valt niet te ontkennen, dat er flink gewerkt werd, maar de uitdrukking, die de Leidsche Courant onder meer dergelijke bezigt, dat „ieder no miner van het programma met meer dan gewone kunst vaardigheid werd uitgevoerd" deed mij onwille keurig glimlachen. Ik geloof dat zulk eene uitdruk king slechts te pas zou komen bij een concert alleen door meesters gegeven. Hier had men grooten- deels met dilettanten te doen. De verslaggever moet dus dien avond óf in een zeer goede stem ming verkeerd hebben, óf schynt al zeer gauw in de wolken te zijn, óf heeft de loftrompet willen steken in bewoordingen, waarin overdrij ving maar al te veel doorstraalt en waarmede, dunkt mij, de heer "VVetrens niet erg gediend kan zijn. Men trachte toch zooveel mogelijk zich van overdrijving vrij te houden, en der waarheid ge trouw te blijven. Lr. BUITENLAND. Frankrij li. Er is een brief van den heer Thiers aan den maire van Nancy bekend gemaakt, waarin hij zegt, dat hij de uitnoodiging om die stad te be zoeken, van de hand wijst, ten einde geen voor wendsel te verschaffen voor nieuwe lasteringen of voor eene agitatie in 't land. Ik verklaar mij nadrukkelijk, zegt hij, tegen eene partij, die zonder mandaat, zonder gezag, in afwezigheid der Kamer, haar wil aan Frank- ryk wil opdringen zonder het land te raadplegen. De republiek, die alleen de partijen tot elkander vermag te brengen, moet verdedigd wordende beginselen van 1789, de driekleur, de vrijheid, die er het zinnebeeld ivan is, moeten verdedigd worden. Ten slotte maant de heer Thiers aan om gematigd te zyn en alles te vermijden, wat tot agitatie aanleiding kan geven. De rechterzijde heeft Zaterdag eene bijeen komst gehouden en een commissie benoemd, om een programma vast te stellen, dat geschikt is om de verschillende groepen der rechterzijde op éen en hetzelfde terrein te brengen. Deze commissie is samengesteld uit de volgende afgevaardigden: Changarnier, d'Audiffret-Pasquier, de Larcy en Daru. Alzoo zijn al de fraction der rechterzijde daarin vertegenwoordigd. Zoodra de commissie hare taak zal geëindigd hebben, zal het programma aan de goedkeuring der bureaux van de ver schillende groepen onderworpen worden. In de bijeenkomst is voorts besloten, dat de afgevaar digden der rechterzijde aanstaanden Donderdag, na de zitting der permanente commissie, te Ver sailles geen bijeenkomst zullen houden. Het Journal des Dêbats zegt, dat aan de permanente commissie vermoedelijk geen voorstel zal worden gedaan om de Kamer eerstdaags buitengewoon bijeen te roepen. Duitschland. Volgens onderscheidene bladen heeft het zich bevestigd, dat het munten van goud voorloopig gestaakt en met het slaan van zilveren munt een aanvang gemaakt zal worden, en wel in de eerste plaats met stukken van een mark en van een halven mark. Naar men eerst zeide, zou dit met i Januari, rnaar volgens een nader bericht reeds in deze maand plaats hebben. JSpanje. De politie te Valladolid heeft dezer dagen een stuk in handen gekregen, gedateerd 11 Septem ber, uit het „Koninklijk hoofdkwartier", voorzien van het zegel van Don Carlos en onderteekend door Lizzaraga, in hoedanigheid van „comman dant-generaal in Navarra en de Baskische provin ciën." Het Gouvernement te Madrid heeft dit stuk officieel openbaar doen maken, met weglating der namen in alinea 7. Het luidt aldus: De commandant-generaal van Valencia, Zamora, Salamanca en Avila moet nauwkeurig de volgende instruction volgen bij het in opstand brengen van Oud-Castilië ten voordeele van Z. M. den Koning en onzen heiligen godsdienst: 1°. De aan werving van alle jongelingen moet op de dorpen met zorg en volgens de door de pastoors op den 15den Juni jl. ingeleverde lijsten geschieden. De jongelingen zullen in het geheim naar vooraf aange wezen plaatsen worden vervoerd, liefst naar die waar het getal republikeinsche vrijwilligers gering is. 2°. Wanneer deze manschappen zijn vereenigd en gewapend, hetzij met de aan Uwe Exc. ver strekte geweren, hetzij met andere wapenen, zul len de aanvoerders zich met de Carlistische Comités moeten verstaan over het verwekken van den opstand en zich terstond van de wapenen der vrijwilligers meester maken. 3°. Tot eiken prijs moet de organisatie en oefening der jonge lieden van het leger der rebellen belet worden. De krijgstucht in dat leger moeten worden tegen gewerkt, waartoe de officieren, wier namen gij mij hebt opgegeven, hunne medewerking zullen verleenen. 4°. De troepen van Zamora en Sala manca moeten te Nava del Rey worden bijeen getrokken. Gij zult schijnbaar eene beweging in de richting van de provincie Soria beproeven en de aandacht van het rebellenleger op Penafiel bepalen, ten einde de gemeenschap met Valencia en Burgos vrij te houden. De gene raal Velasco zal ter gelegener tijd de noodige bevelen doen toekomen in verband met de door hem ontworpen beweging in de provincie San tander, op de grenzen van Burgos. 5°. De intran- sigenten, met welke gij u in verband hebt gesteld, zullen nuttige diensten kunnen bewijzen door de reservisten der regeering tot opstand te brengen en tweedracht te steken onder de vrijwilligers der republiek. 6°. Hiernevens ontvangt gij eene lijst van de samenzweerders, naar wier anteceden ten een nauwkeurig onderzoek is ingesteld. De lijst zal later worden aangevuld. 7°. Ik beveel u de grootste waakzaamheid en geestkracht aan de belan gen van onzen Koning vereischen dat. Gij zult daarom zoodra mogelijk en zonder tijdverlies de aanvoerders der rebellen en de liberale god loochenaars gevangennemen, wier namen ver meld zijn op de bij Donberustende lijsten. Ook zult gij niet verzuimen de onder den ban slaande vrijmetselaars gevangen te nemen en hen, evenals al de anderen, over te leveren aan het voorloopig Comité der Inquisitie, bestaande uit de zeer doorluchtige heeren. 8°. Vermits de ver grijpen tegen den Allerhoogste, onzen heiligen godsdienst en den nederigen dienaar van God, Z. M. onzen welbeminden Koning Don Carlos VII, zonder mededoogen moeten worden geoordeeld en gestraft, keuren wij goed al wat gij zult verrich ten om ketters en onze vijanden ten dood toe te verdelgen." De Gacela van 3 Oct. behelst een besluit, waarbij 15 officieren worden ontslagen, omdat zij zich niet hebben begeven op de posten, die hun waren aangewezen. Een ander besluit strekt tot het heften van verscheidene buitengewone belas tingen, tijdelijk ingesteld om te voorzien in de behoeften van 't oogenblik. In den aanhef van dat besluit wordt ter rechtvaardiging van dezen maat regel gewezen op het voorbeeld van Frankrijk en de Vereenigde Staten, die beiden vele belastingen hebben ingevoerd ter betaling van de Openbare Schuld. Oostenr.-Hong.-Monarchie. De Keizer is te Weenen teruggekomen en heeft een bezoek afgelegd bij de Koningin der Nederlanden, die in het hotel Munsch is gelogeerd. Het bezoek duurde ruim een half uur. De ont moeting was wederzijds hoogst hartelijk. De Koningin bezoekt ijverig de tentoonstelling en de merkwaardigheden der stad. Rusland. Er is sprake van een conflict met Japan over het eiland Sachaliën. Rusland heeft zich op een gedeelte van dat eiland gevestigd en schijnt zich nu ook van het overige meester te willen maken. De Japansche Regeering heeft daarom twee oorlog schepen er heen gezonden, terwijl twee te Yokohama gestationeerde Russische oorlogschepen in last hebben ontvangen, die haven te verlaten en insgelijks naar Sachaliën over te steken. Onder die omstandigheden verdient hel aandacht, dat de Engelsche admiraal Shadwell order heeft ont vangen, om zich met het schip Iron Duke naar Sachaliën te begeven en er de Russische bezit tingen te bezoeken.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2