die op genoemden datum hun 19de jaar ingetreden zijn en hun 23ste jaar nog niet volbracht hebben, en wier aanvragen tot toelating, geschreven op zegel, bij zijn Departèment zijn ingeleverd, uiter lijk op den 15den Oèt. e. k. De heeren, van wie wij gisteren de be noeming meldden tot 2den luit.-kwartierm. bij het leger in Indië, waren allen klerken bij het Departement van Koloniën. - Tot leden vah de commissie tot het instellen van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaam heden van hen', die naar de betrekking dingen van adsp.-ingen. vah dén waterst., zijn benoemd de heer P. Caland, insp. van den waterst. in algem. dienst, als voorzitter; Dr. G. F. W. Baehr, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delft; J. F. W. Conrad, hoofdinspecteur van den waterst. in Zee land N. T. Michaëlis, hoofding., werkzaam bij den aanleg van StaatspoorwegenJ. F. Boogaard, referendaris der afd. waterstaat van het Depart, van binnenl. zaken; A. J. Brevet, ingenieur van den waterstaat, te Harlingen; M. B. G. Hogerwaard, ingenieur van den waterstaat, te 's Hertogenbosch, tevens secretaris. Met ingang van den lsten dezer zijn bij den Rijkstelegraaf benoemd: tot opzichter der 3de kl., .1. Richards, thans tijdelijk opzichter; tot telegrafist der 3de kl., P. C. Van Dortmondt, thans kantoorhouder, G. Teriet, F. H. N. Wer ner, F. Pijpers en J. Jeswiet, thans klerkenA. H. Loder, thans kantoorhouder, C. T. Van Ham en J. B. Van Bork, thans adsistenten, R. Nicolaï, thans klerk, J. P. Schlusen, thans adsistent, en W. J. A. Jiingmann en D. Keuzenkamp, thans klerken, Z. M. lièeft aan den heer F. P. L. Pollen, vice-consul van Duitschland, te Scheveningen, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis 4de kl., der orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Keizer van Duitsch land, Koning van Pruisen, geschonken. Gemengd Nieuws. De Prov. Gr on. Ct. meldt op verzoek dat uit nadere opgaven door den heer J. S. Havinga Oortwijn te Euvelgunne aan de Justitie gedaan, is gebleken, dat door hem geen 30 stuks Obligatièn ten laste Oostenrijk worden vermist en daarnaar alzoo geen verder onderzoek behoeft plaats te hebben. Voorts, dat op het plaatje van den vermisten gouden haarring niet staan vermeld de letters A. G. N., maar de letters A. G. Af. Naar het blad voorts verneemt, heeft het onder zoek der Justitie tot dusverre nog niet tot de ontdekking van de daders van dezen diefstal geleid. Op 7 en 8 Oct. a. s. zal voor het Prov. Gerechtshof van Noord-Holland terechtstaan Catha- rina De Vries Hacquebaard, huisvrouw van Obbe C. Wassenaar, kroeghoudster, oud 43 jaar, geboren te Harlingen en wonende te Amsterdam in de Kromelleboogsteeg, beschuldigd van moedwilligen doodslag, gepleegd in den nacht van 17 op 18 April 11. op Theodora Schümers. In deze zaak zijn 13 getuigen gedagvaard. Als verdediger zal voor de beschuldigde optreden Mr. C. C. Van Valken burg. Een rilling voer den meésten door de leden die Donderdag-morgen de strafzitting van het Hof in Gelderland bijwoonden. Daar toch verscheen op de bank der beschuldigden een man, die moest bekennen, dat hij zijn kindje, oud 11 maanden, de armen en beenen had omgedraaid en die voor den rechter-commissaris had beleden, dat h.i die gruweldaad had bedreven, ten einde hét kind, dat niet wilde groeien, uit de wereld te helpen; en er verscheen op die zitting als getuige de vrouw van den beschuldigde, de moeder van het ongelukkige wicht, diê gulweg verklaarde, dat zij Wist, dat haar man het kind meermalen mishandelde, die wist dat hij het reeds éen arm had verdraaid en toch nooit een dokter had ge roepen, en die, op 26 Juli jl. te huis komende, en het kind, dat alleen met den vader was ge weest in tranen vindende, dood kalm vroeg „hebt gij hel kind weer afgebeuld?" Behoeft het nog gezegd te worden, dat dit kind, ter terechtzit ting medegebracht, dat onder een dergelijke be handeling 14 maanden oud was geworden, door haar uiterlijk bij ieder bijna een kreet van mede lijden en van afgrijzen tevens op de lippen deed komen Het bleek, dat de linkerarm van het meisje geheel was vergroeid, daar er geen genees kundige hulp was ingeroepen, toen de vader dien had omgedraaiddat de beentjes, Waaraan hij dezelfde bewerking had doen ondergaan, lam bij het lichaampje hingen en dat de rechterarm eindelijk, welke op 26 Juli was verdraaid, thans door geneeskundige hulp was hersteld. De beschuldigde, Anne Kaspers genaamd, stond terecht wegens poging tot moord. De adv.-gen. zeide, dat als men in een roman had gelezen een geschiedenis, als thans voor het Hof werd be handeld, men terstond zou gezegd hebben, dat de schrijver zich aan grove overdrijving had schuldig gemaakt, want dat zoo iets verschrikkelijks onmo gelijk was; en toch, men stond hier voor de werkelijkheid. En niet alleen de beschuldigde, maar ook diens vrouw, de eerste getuige, moesten den afschuw van ieder weldenkende opwekken. Spr. had echter van der. beginne af geen poging tot moord in dit misdrijf gezien en het was dan ook 's Hofs raadkamer, die de terechtstelling van den besch. deswege had bevolen. Uit dè verklaring van den deskundigen dokter was echter gebleken, dat de gruwelijke mishandeling, door den besch. het kind aangedaan, den dood niet ten gevolge kon hebben. Volgens het gevoelen van den adv.-gen. bestond dus hier een moedwillige mishandeling, waar uit een ziekte van langer dan 20 dagen was ontstaan, gepleegd met voorbedachten rade. De premeditatie bleek uit de verklaring van een getuige, tol wien de beschuldigde had gezegd, op het kerkhof wij zende daar ligt er al éen" (een zijner kinde ren was dood), „ik wou dat het andere ook ver rekte." Spr. eischte het maximum der straf, zijnde 15 jaar tuchthuisstraf. De verdediger, Mr. K. M. G. de Meijier, die ook ten zeerste het gedrag des besch. afkeurde, vereenigde zich met den adv.-gen., in zooverre als deze hier geen poging tot moord aannam. Hij meende echter, dat men ook niet kon spreken van een mishandeling, waaruit een ziekte was ontstaan, daar de Hooge Raad had uitgemaakt, dat men een blijvend lichaamsgebrek, b. v. het genus van een oog, niet een ziekte kon noemen. Bovendien meende hij dat de premedi tatie alleen voortvloeide uit de verklaring van den besch. daaromtrent en dat deze dus niet bewezen was. Op grond van een en ander vroeg hij veroordeeling wegens moedwillige mishande ling. Het hof zal a. s. Donderdag uitspraak doen. Woensdag-avond is van een onder de gemeente IJselmonde in de rivier de Maas voor anker liggend schip een knecht, terwijl hij in de schuit wilde springen, in het water gevallen en verdronken. Hij behoort in de provincie Groningen te huis en laat eene weduwe met éen kind na. De brievengaarder van het hulp- postkantoor te Nieuwenhoven is in zijne woning gearresteerd en gevankelijk naar Brielle vervoerd, als verdacht van oneerlijkheden in dienst der post administratie gepleegd te hebben. Het Provinciaal Gerechtshof in Lim burg heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van H. Bruels, landbouwer van Gulpen, beschuldigd van moord op P. Blonden, met voorbedachten rade gepleegd. Gelijk men zich zal herinneren, was er door het O. M. eene tuchthuisstraf van tien jaren tegen den besch. gerequireerd. Het Hof heeft, met terzijdestelling van de premeditatie, den beschuldigde wegens manslag tot eene tuchthuis straf van zeven jaren verwezen. De jl. Donderdag uit het huis van arrest en bewaring te Winschoten ontvluchte Lubbert De Vries is daar een week later weder binnengebracht. Hij is door den te Muntendam gestationeerden Rijksveldwachter Schutt en den gemeente-veldwachter Roukes in dat dorp, ten huize van zijn wettige vrouw, in hechtenis geno men en naar Winschoten overgebracht. Hij verklaart zich daar ter plaatse al sedert Zaterdag-avond te hebben opgehouden, wat nochtans sterk wordt betwijfeld. Het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland heeft bij een gisteren gewezen arrest den persoon van H. A. B., te Rotterdam, schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde valsch- heid en oplichting en hem veroordeeld, met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot gevangenisstraf van drie jaren én betaling van vier geldboeten van f 50, en zes geldboeten van 25. BUITENLAND. Frankrij k. De Echo du Parlement bevat een particulier telegram uit Parijs, waarin gemeld wordt, dat de proclamatie van het koningschap zoo goed als zeker is. Men rekent op een meerderheid van 110 stemmen in de nationale vergadering. Het Memorial Diplomatique zegt, dat er eene definitieve overeenstemming tot stand is ge komen tusschen de rechterzijde en het rechter- cenlrum betreffende het programma, dat ten uit voer gelegd zal worden onmiddellijk na de wederbijeerikomst der Kamer. Het programma bevat vijf puntenwederinstelling van het koning schap; installatie van het constitutioneel parle mentair gouvernement; herziening der kieswet; aanneming der driekleurige vlag met toevoeging van het embleem, herinnerende aan de oude koninklijke vlag; onmiddellijke benoeming van een luitenant-generaal voor het koninkrijk. De Soir deelt mede dat de Bonapartis- tische afgevaardigde Levert is overleden. Hij werd op straat door een beroerte getroffen. De Parijsche correspondent van de Kölnische Zeitung bericht, dat dezer dagen eenige groote bankiershuizen te Parijs aanzienlijke sommen hebben verzonden, die niet bestemd zijn voor operatiën ter beurze, maar voor operatiën in het Parlement. De correspondent zegt dat dit feit buiten twijfel is en dat hij, als het zijn moest, namen zou kunen noemen. Voorshands zy het genoeg te constateeren, dat men alle mogelijke pogingen heeft aangewend, en voor de zwaarste offers niet is teruggedeinsd, om voor de fusionisten eene meerderheid Van 20 a 25 stemmen te krijgen. De heer Léon Say, president van het linker centrum, heeft eene circulaire aan de leden gericht, waarin zij uitgenoodigd worden eene bijeenkomst op 23 dezer bij te wonen. De circulaire eindigt aldus: Zoowel nu als vóór de fusie blijven wij van de noodzakelijkheid overtuigd, dat de reeds ingediende constitutioneele wetten goedgekeurd en de conservatieve Republiek georganiseerd moet worden. België. Men schrijft uit Brussel aan de Amst. Courant „De diefstal by Perenanda neemt in omvang toe. Men zou brieven ontdekt hebben, volgens welkè de jonge burggraaf De Kerckhove het hoofd zou wezen van een ware dievenbende, behooreride, gelijk hij, tot den hoogen stand. Reeds hebben die jongeheeren eenige diefstallen gepleegd en andere, waartoe kasteelen in het Noorden van Frankrijk gekozen waren, beraamd. In een van die brieven beklaagt een der zonen van Deby zich, dat hij geen genoegzaam aandeel heeft gehad in de gestolen voorwerpen. De in hechtenis genomen personen zijn mevrouw Deby en hare twee zonen, dit is zeker. Een van deze is bijna idioot en zijn onvoorzichtig praten heeft de justitie op het spoor gebracht. De vader, „de zotte Deby" bijgenaamd, is niet in verzekerde bewaring gebracht; ook hij is half zinneloos en zeer bekend door zijne excentriciteiten te Brussel, waar hij langen tijd gewoond heeft alvorens zich te Mechelen te vestigen. Zijne broeders, zeer geachte lièden, zijn geweest directeur der rijks stoeterij, burgemeester enz. enz. Bij dezë gelegen heid wordt herinnerd, dat de over-oudgrootvader van den beschuldigde De Kerckhove aan dé galg gestorven is, als hoofd van een dieven- en roovérs- bende, onder den naam „de bokrijders" in Lim burg bekend." Oostenr.-Hong'.-lMonarcliie. De Koningin der Nederlanden is incognito te Weenen aangekomen. Op haar verzoek werd H. M. niet officieel ontvangen. De Nederlandsche gezant baron Van Heeckeren van Beverwaard bevond zich met het gezantschapspersoneel bij de aankomst van H. M. aan het station. Italië. De Paus heeft Woensdag op eene receptie gezegd: Men wilde ons bewegen Rome te ver laten; maar nimmer zal ik dit doen. LAATSTE BERICHTEN. Tot candidateh voor de vacature van raadsheer in den Hoogen' Raad zijn gekozen de heéren Mr. J. Heemskerk Az., Mr. M. F. Lantshéèr, Mr. J-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2