Dr. J. B. Kan, zijn geplaatst de heeren Dr. J. Meuleman, rector te Doesburg, Dr. J. Van Del- den, conrector te Nijmegen en Dr. H. G. A. Leignes Bakhoven, te Deventer. Het comité van den Westlandschen locaal- spoorweg heeft besloten, om tot aansluitingspunt voor die lijn niet te nemen Delft de gemeente raad aldaar weigerde alle subsidie maar Den Haag. Aan het kapitaal van 900,000, voor dezen spoorweg geëischt, ontbreekt nog een som van 60,000. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting in Den Haag is met groote meerderheid besloten te volharden bij het vroegere raadsbesluit, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken dat de zeehaven aan de zuidzijde en niet, zooals de concessie-aan vragers willen, aan de noordzijde van Scheveningen worde aangelegd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Apeldoorn heeft, geleid door de overweging, dat eenige bepalingen en voorwaarden van aan besteding vanwege het Rijk hoogslbeawarend zijn voor de aannemers en de belangen van dezen daarbij geheel worden voorbijgezien, de aandacht van dén Minister van Binnenlandsche Zaken op het volgende gevestigd: 1°. op de voorwaarden, op welke vanwege het Departement van Binnen landsche Zaken de levering van papier ten dienste van de Algemeene Landsdrukkerij wordt aanbe steed, en waarin bij art. 5 voorkomt, dat de aan nemers zich onvoorwaardelijk (ten opzichte van de keuring) aan de uitspraak van den directeur of van zijn lasthebber moeten onderwerpen, zon der in eenig geval een herkeuring te kunnen vorderen, en verder dat de directeur de bevoegd heid heeft, het geleverde en goedgekeurde papier geheel of gedeeltelijk af te keuren, zelfs al is het rèeds gedrukt, enz. 2°. op de algemeene voor schriften voor de uitvoering en het onderhoud van werken van het Departement van Binnen landsche Zaken, en wel bepaaldelijk op 444, alwaar de bevoegdheid aan den Minister wordt gegeven, om de in het bestek omschreven werken geheel of ten deele te wijzigen, de verschillende leveringen of werken met elkander te verwisselen of door andere te vervangen, enz. Het hoofdbestuur der Schippersvereniging Schuttevaérgevestigd te Zwolle, heeft zich per request tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend, met verzoek om door het verleenen van eene Rijkssubsidie te willen medewerken dat te Harderwijk ten spoedigste een vluchthaven worde gemaakt. Aan een particulieren brief, geschreven door een der passagiers van de Kroonprins der Neder landen die in den voorzomer naar Indië vertrok, is het volgende ontleend. Op den 6den Mei dicht bij de Afrikaansche kust werden wij des avonds om 9 uren zeer onaangenaam verrast door een leelijk geluid in de machinekamer, alles vloog naar boven, en ik zag den cilinder verbrijzeld in stukken door de machinekamer liggen. Onmiddellijk werden noodsig nalen geheschen. Het was een angstvolle nacht, daar we steeds naar de kust dreven en de wind opstak met onze zeilen konden we niets uitvoeren. Gelukkig werden we den volgenden dag ontdekt door een Engelsch schip, de Calliopedie ons naar Malta zou sleepen. Het inbrengen der trossen ging zeer bezwaarlijk, zoodat na herhaalde malen te zijn los geweest, de Calliope een kunststuk wilde doen, door ons op zijde te komen, opdat wij onze trossen zouden kunnen overreiken. De poging was bijna gelukt, doch ziet, daar worden we zoodanig aange varen, dat onze voorsteven en zijn achtersteven deerlijk gehavend waren. Dit was nog het ergste niet; eenige uren later raakten wij weer los, en de Calliope zou dezelfde manoeuvre nog eens beginnen. Zij stuurt evenwel verkeerd en komt met een vrij stevige vaart, in plaats van langs ons heen, juist regelrecht op ons los. Stelt u ons aller schrik voor, we zien daar een stoomschip op ons aankomen, dat volgens ons aller meening niet anders kan doen dan ons in den grond boren. Ik hield mij kalm en ving een paar dames op, die flauw vielen. Een der passagiers 2de klasse loopt naar den achtersteven en springt op het oogenblik van den stoot op de Calliope over. De stoot was niet zoo hevig als ik gedacht had, maar \erbrijzelde onzen achtersteven; gelukkig dat de schroef gespaard bleef. Zoo waren in twee dagen cilinder, voor- en achtersteven kapot. Den 9den Mei kwamen we te La Valetta aan. Het was een dol gezicht twee booten achter elkander, beiden met gebroken voor- en achtereinde. De heer Auguste Wils, broeder van den gesneuvelden Ignace Marie, is met een 20tal Rotterdammers naar België vertrokken, met ver dere bestemming naar Spanje, om aldaar dienst te nemen in de gelederen der Carlistische zouaven. Te Harderwijk gaat het gerucht dat er vóór 1 Januari 1874 nog 1200 man voor Indië zullen worden aangenomen, en dat men om dat getal vol te krijgen veel vreemdelingen zal engageeren. Indien dit gerucht zich bevestigt, dan is het wel een bewijs, dat er nog veel manschappen voor de expeditie naar Atsjin benoodigd zijn, aange zien vroeger sprake was, dat het transport, dat heden vertrekt, het laatste in dit jaar zou wezen. De Minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een afschrift van het van den Gouv.-Generaal van Ned. Indië ontvan gen extract uit het register zijner besluiten van 2 Mei jl., waarbij aan Mr. Winckel het verblijf in Ned. Indië is ontzegd. Daaruit blijkt o. a., dat de meerderheid van den Raad van Ned. Indië eerst de uitbanning niet wenschelijk oordeelde, maar later op een schrijven van den Guuv.-Generaal van gevoelen is veranderd. De Nederlandsche Bank had op 29 Sept. bij een muntmateriaal van 97.160,993.32 voor eene som van 59.921,147.465 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 23.968,458.99 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Aan het examen van adjunct-controleur der directe belastingen hebben voldaan de heeren J. G. Perk van Lilh, thans adj.-contr. van het kadaster; J. H. Drielsma, thans adj.-contr. van het kadaster; C. M. Bremer, commies ter inspectie der dir. belastingen; W. Vlug, H. Pel, F. A. A. Beudt, A. Kluit, comm. verificateur van 's Rijks belastingen. De directeur van een der %Rijkstelegraaf- kantoren A. Jansen, is met ingang van den Isten October a. s., van die betrekking ontheven en benoemd tot telegrafist der 3de kl. Uit Santo-Domingo is eene in het Spaansch geschreven klacht gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tegen de heeren H. Wagner, Gouverneur, en J. O. H. Rarnaer, Procureur- generaal in de kolonie Curasao, door José A. Ser rano, waarbij door deze beweerd wordt, dat hij, na 25 jaren in die kolonie als Venezuelaansch uitgewekene geleefd en na aldaar met eene Neder landsche onderdane gehuwd te zijn en bezittin- tingen verkregen te hebben, op zestigjarigen leef tijd ten onrechte de kolonie heeft moeten verla ten op last van bedoelde ambtenaren, onder beschuldiging dat een in Baranquilla verschenen, doch niet op Curasao in omloop gebracht geschrift, waaronder zijn naam gedrukt staat, van hem afkomstig zou zijn. De heer Serrano ontkent ten stelligste de auteur van dat geschrift te zijn, of last gegeven te hebben het te drukken en zijn naam daaronder te plaatsen. De adressant roept de bescherming der Kamer in, en verzoekt dat de Kamer als haar oordeel uitspreke, dat er geen bevoegdheid bestond om zijne uitzetting te bevelen. Met ingang van den dsten Oct. a. s., is benoemd tot officier-machinist der 2de kl. de machinist der lste kl. in het vaste corps J. A. Van der Meer. Z. M. heeft aan den kapitein-luit.-ter-zee Jhr. N. A. Holmberg de Beckfelt, adjud. van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van het commandeurskruis der 2de kl. van de Frederiksorde, hem door Z. M. den Koning van Wurtemberg geschonken. Z. M. heeft aan T. Mulder, eervol ontslagen conducteur der brievenmalen lste kl. te Rotter dam, een pensioen verleend van 440 'sjaars. Z. M. heeft pensioen verleend aan L. A. Van der Marck, dir. van het poslk. te Middel burg, '1536J. G. Volck, comm. bij de algem. rekenk., ƒ1350; M. M. A. Hijmans, ontv. der accijns op wijn enz. te Amsterdam, ƒ3266; J. R. Ruyters, contr. bij's Rijks bel., 1760 'sjaars; J. Bake, brievenbesteller 172: R. Kruip, postb., 74; H. Berents, hoofdcomm. bij 's Rijks bel., ƒ591; W. Mj E. Smilshuysen, comm. lste kl. bij idem, ƒ375; J. De Wijs, bode bij idem, ƒ295 B. H. Chevallerau, ontv. der directe bel. in- en uitg. rechten en acc. 576; J. J. Zerner, brieven gaarder, ƒ159; G. B. Pas, commies lste kl. bij 's Rijks bel., ƒ396; C. Eskes, idem, ƒ477; M. M. C. Jongen, wed. van A. Tander, in leven idem 2de kl., ƒ238; T. Wessels, wed. van J. Oorthuis, in leven ontvanger der dir. bel. en acc., ƒ400* A. P. A. en S. C. Amman, nagelaten minderjarige kinderen van wijlen A. Lavrijsen en haar voor overleden echtgenoot A. Amman, onder voogdij van S. Lavrijsen, in leven commies 3de kl. bij 's Rijks belastingen, ƒ100; J. Jobse, wed. van J. Dronkers, in leven kwartierm. bij de recherche te water, 240; M. J. Sautijn Schovel, wed. van G. W. Van der Sluys Lehr, laatst wed. van Mr. A. W. Drabbe, in leven ontv. der belast., 209; M. Tieke, wed. van J. Gallé, in leven comm. 2de kl. bij 's Rijks belast., 240; M. Zuurig, wed. van W. Knuyver, in leven comrn. lste kl. bij 's Rijks bel. 208; B. Van Zetten, of Van Setten, deurwaarder der directe belastingen ƒ147. Gemengd Nieuws. Gisteren werd in Den Haag in den gemeenteraad eene zaak ter sprake gebracht, die een staaltje opleverde hoe roekeloos en licht vaardig soms door gemeentebesturen gespeeld wordt met verkregen rechten van bijzondere personen. Het dagelijksch bestuur had goedgevonden den naam van de Bocht van Guinea te herdoopen in dien van Huygenspark. 't Moge misschien waar zijn dat de herinnering die nog bij een ieder levendig is van het bloedige drama dat op die plek voor viel, aan de bedoelde naamsverandering niet vreemd was, genoeg, een bewoner van het park achtte zich in zijne dierste belangen gekrenkt en hij vond het geraden zich bij den raad bij adres aan te melden met het verzoek om schadeloosstelling. De adressant, genaamd De Berch, beweert niets meer of minder dan dat door de bewuste naams verandering '100 zijner visitekaartjes onbruikbaar zijn geworden. De aandrang om eene dergelijke species van verregaande onteigening te vergoeden, mocht echter geen gunstig onthaal ontmoeten; en op het eenvoudig voorstel van den Voorzitter om hieromtrent over te gaan tot de orde van den dag, werd even eenvoudig in gelijken zin besloten als of er niets gebeurd was. Te Utrecht kocht de vrouw van een werkman aan de Wijkskade uit een aldaar liggend vaartuig eene kleine maat aardappelen; bij het overreiken van het geld, een rijksdaalder, viel deze in het waterde arrne vrouw, geen raad wetende, kreeg daarop van den schipper de aard appelen voor niet. Twee sjouwerlieden, die met een schepnet gingen visschen vonden het geld; door tusschenkornst van eenige personen kreeg de arme vrouw 1 terug, terwijl de visschers 1,50 voor zich hielden. Eenige dagen geleden begaven zich te Utrecht een paar jonge menschen in ondertrouw en gaven uitvoering aan het vooraf genomen be sluit, om maar dadelijk de toekomstige gemeen schappelijke woning te betrekken. Dat voortdurend samenzijn gaf echter spoedig aanleiding tot twisten, waarbij aan allerlei verwijtingen geen einde kwam; zelfs werd dit door handtastelijkheden gevolgd. Ver leden week werd hieraan een einde gemaakt door 't plotseling verdwijnen van de bruid, waarop haar bruidegom, daardoor alleen gelaten in 't bezit der aangekochte meubelen, nu maar besloot deze te gelde te maken. Dit geschiedde, hetgeen niet weinig opschudding bij de buren teweegbracht. Na afloop daarvan is hij met het ontvangen geld uit de stad vertrokken. Voor het provinciaal gerechtshof in Overijsel stond gisteren terecht B. M. Hammer, fabriekarbeidster te Wierden, beschuldigd van kin dermoord. De advocaat-generaal en de verdediger, Mr. R. G. Philipson, eischten beiden dat dj be schuldigde zou worden vrijgesproken. De uitspraak is bepaald op a. s. Dinsdag, des middags 2 uren. Een kanarievogel van den heer S. De Roos, te Akkerwoude, heeft dit jaar reeds 4 maal jongen groot gebracht en zit nq voor de vijlde maal te broeien. Dit is zeker een groote zeldzaamheid in de kanariewereld. Uit Groningen meldt men, dat bij den heer Oortwijn te Noorddijk 's nachts een enorme diefstal is gepleegd. Uit de slaapkamer is de geldkist

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2