BUITENLAND. Frankry li. De Minister van openbare werken heeft het advies gevraagd der kamers van koophandel over het ontwerp tot verbinding van Frankrijk en Engeland door middel van een tunnel door het Kanaal. Kort na de wereldtentoonstelling van 1867 was reeds door eene vergadering van Fran- schen en Engelschen dat ontwerp, hetwelk een onderzeeschen tunnel van 34,400 meters bevatie, welke met de naast bij de kust gelegen spoor wegstations in Frankrijk en Engeland in verbin ding zou worden gebracht, aan de Fransche regee ring aangeboden, met een verzoek om vergunning tot het doen van proefnemingen en om subsidie voor het werk, indien die proefnemingen goed mochten uitvallen. Wegens financieele bezwaren had de zaak toen echter geene verdere gevolgen. Thans heeft zich echter opnieuw eene Fransch- Engelsche maatschappij gevormd, welke zich wederom tot de Fransche reegering heeft gewend, ditmaal geen subsidie maar alleen eene concessie ten eeuwigen dage en een uitsluitend privilege verzoekende. De minister deelt in de door hem aan de kamers van koophandel verzonden circu laire mede dat de regeering geen bezwaar heeft tegen het werk zelf, maar zich deswege tot de Britsche regeering heeft gewend rnet de mededee- ling dat zij, bereid zijnde over het gemeenschap pelijk verleenen der concessie in onderhandelingen te treden, zich echter vooraf ongenegen moet verklaren aan die concessie eenig uitsluitend privilege of monopolie te verbinden. -1- De graaf van Parijs heeft den graaf van Chambord per telegraaf gelukgewenscht ter gele genheid van zijn verjaardag. België. De Gazelle de Liége verzekert dat het be richt, volgens hetwelk de graaf van Chambord verwacht wordt in Belgisch Luxemburg, onjuist is. Uit Luik zijn 182 werklieden vertrokken naar Brazilië, alwaar zij 3 tot 5 jaren zullen blij ven om tegen eene vergoeding van 10 tot 15 franken per dag te arbeiden. Duitscliland. De bekende Duitsche schrijfster Louise Mühl- bach mevrouw Mundt, is Vrijdag te Berlijn aan leverziekte overledenClara Muller zoo is haar geboortenaam werd den 2den Januari 1814 te Neu-Brandenburg geboren, waar haar vader burgemeester was, in 1839 trad zij in het huwelijk met den hoogleeraar Th. Mundt, die den lsten December 1861 overleed; de reeks van „historische romans", door Louise Mühlbach ge schreven, is, zooals men weet, zeer groot. Spanje. Bit Madrid wordt nader gemeld, dat de consuls te Alicante vele pogingen bij de commandanten van de in opstand gekomen schepen Metldez Nunez en Numancia in 't werk gesteld hebben, om hen van het bombardement dier plaats te doen afzien. Toen die pogingen niets hielpen, verzochten zij van de commandanten eenig uitstel. Maar de opstandelingen moeten met hun vuur tegen de stad zelfs niet gewacht hebben totdat de tweede termijn verstreken was, dien zij aan de vreemde consuls hadden toegestaan, opdat hunne landgenooten lijf en goederen zouden kun nen bergen. Voorts wordt bericht, dat de bevel hebber van het voor Alicante liggende Pruisische eskader en de Nederlandsche consul van die stad zich dringend tot den Engelschen commodore hadden gewend om door eene vereenigde tusschen- komst van de vreemde scheepsmacht het bom bardement te beletten. Maar de commodore beriep zich op zijne instructiën, volgens welke hij eene strikte onpartijdigheid moest in acht nemen. Ook de bevelhebber van de Fransche scheepsmacht weigerde tusschenbeide te komen. Alzoo hebben de schepen iMetldez Nunez en Numancia den ?7sten 's ochtends hunne batterijen tegen de stad geopend en onder anderen haar beschoten met petroleum-bommen. De verwoesting, daardoor aan gericht, moet groot zijn. Daarentegen hebben die schepen veel geleden van het vuur der forten, zoodat zij zich genoopt zagen zich te verwijderen. Heldhaftig hebben de regeeringstroepen te Alicante zich verdedigd, en de tucht moet voorbeeldig onder hen geweest zijn. Het corps vrijwilligers en de geregelde troepen wedijveren met elkander bij de verdediging der stad. De regeering heeft de krijgsmacht en de burgerij te Alicante per telegraaf gelukgewenscht met den door haar be toonden moed. Moriones heeft eene ernstige overwinning behaald op het gros der Carlisten in Navarra. Hij heeft hen uit het dorp verdreven, waarin zij zich genesteld hadden, en deed hen groote ver liezen lijden. De linkerzijde heeft een manifest openbaar gemaakt, doch het is onmiddellijk in beslag geno men. De radicalen hebben Zondag eene bijeen komst gehouden en de constitutioneelen zouden heden bij Maarschalk Serrano bijeenkomen. Het vierde bataljon vrijwilligers te Barcelona is op hooger last ontbonden. Groot-Britannië. De Bank heeft gisteren haar disconto op 5 pCt. verhoogd. Het Admiraliteitshof te Londen heeft eene order uitgevaardigd om de Spaansche stoomboot Murillo van Dover naar het West-India Dock te Londen te brengen, om daar te blijven gedurende het proces, aangevangen door de reeders van de Norlhjleel en de eigenaren der lading tegen de Murilloof totdat zij onder borgtocht zou ont slagen worden. Gemeenteraad. I NGEKOMEN STUKKEN. Aangaande het praeadvies der vereenigde com missie van toezicht op de gemeente-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, overeen komstig hetwelk B. en Ws. het voorstel doen, om tot de benoeming van drie nieuwe leeraren aan de hoogere burgerschool en het gymnasium over te gaan, en wel van leeraren voor de Fran sche, Duitsche en Engelsche taal, elk op een tractement van 1600, raadt de comm. van fin. afwijzend te beschikken. De comm. v. fin. zou allerminst de docenten in de vreemde talen aan de hoogere burgerschool willen verplichten van 30 lot 33 uren 's weeks les te geven. De moeilijkheid is voor het oogen- blik gemakkelijk op te lossen, door vast te hou den aan den toestand, welke thans feitelijk be staat. Dat wil zeggen men splitse de derde klasse in twee afdeelingen, maar late de tweede klasse onverdeeld, in welk geval de taak van de docen ten dezelfde blijft als in het vorige jaar. Men zal dan in dezen cursus wel hebben eene klasse van 33 leerlingen, maar dit aantal verschilt zoo weinig van het normaal cijfer 30, dat er geen afdoende reden kan bestaan om naar aanleiding daarvan op dit oogenblik bijzondere voorzieningen te nemen. Blijft de hoogere burgerschool zich ontwikkelen en wordt vestiging van meerdere parallelklassen onmisbaar, dan zou de comm. v. fin. wenschen dat vóór alles de vraag werd onderzocht, of naast de kostbare inrichting van de hoogere burger school de inrichting van het gymnasium onver anderd moet blijven voortduren? Beantwoordt men die vraag bevestigend, dan zou de comm. wenschen, dat men óf een bijzonderen docent aanstelde voor het gymnasium, óf voor beide instellingen te zamen een leeraar benoemde, bevoegd om zoo al niet het Fransch, Duitsch en Engelsch, dan toch twee van die talen te onderwijzen. Werd aan zulk leeraar het onderricht in de laagste klassen toe vertrouwd, dan zou de bestaande behoefte op alleszins doelmatige wijze bevredigd zijn. En dat dergelijke leeraar te vinden is, zal na de uitdruk kelijke verklaring van den heer Inspecteur wel niet betwijfeld worden. De comm. van fin. heeft geene bedenkingen tegen het voorstel van B. en Ws. om tot de splitsing van de 3de klasse der hoogere burger school in twee parallel-afdeelingen over te gaan. De comm. van fin. kan zich volkomen vereeni gen met het voorstel van B. en Ws., om de Stads-Gehoorzaal op den gedenkdag van Leiden's Ontzet kosteloos in gebruik te verleenen, tot het geven van een concert ten voordeele van het op te richten standbeeld voor Van der WerfT. Zich vereenigende rnet de adviezen door de drie groote armbesturen uitgebracht op het ver zoek van Dr. W. P. Weebers, om continuatie als Stads-geneesheer, raden B. en Ws. dienovereen komstig te besluiten en mitsdien den adressant weder voor drie jaren in zijne betrekking als Stads-geneesheer te bestendigen. De heer Kapitein, eerstaanwezend ingenieur te 's-Gravenhage, heeft aan B. en Ws. medegedeeld dat door Z. E. den minister van oorlog eene uitbreiding is bevolen van de kazerne aan de Morschpoort alhier, ten behoeve van 100 man, en dat ten einde daaraan gevolg te geven, blij kens het opgemaakt ontwerp, een gedeelte van de stadstimmerwerf ter breedte van ongeveer 15 meters daarvoor dringend wordt vereischt, met verzoek om den afstand aan het rijk van bedoeld terrein zoo mogelijk te willen bevorderen. Zooals uit het rapport van de commissie van fabricage blijkt, kan een gedeelte van de stadstimmerwerf zonder eenig bezwaar aan het terrein der kazerne worden aangetrokken, zoodat B. en Ws. in overweging geven om overeenkomstig dit advies te besluiten. Dit voorstel van B. en Ws. heeft bij de comm. v. fin. tot geene bedenkingen aanleiding gegeven. Blijkens een schrijven van HH. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft dat college het wenschelijk geacht, thans uitvoering te geven aan art. 7 der wet van 4 December 1873 Staats blad n°. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, waarbij wordt voorgeschreven dat in iedere gemeente, waar dit door de Gedep. Staten wordt bepaald, het Gemeentebestuur verplicht is eene gelegenheid in te richten tot afzondering en ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten en Gedep. Stalen tevens bevelen of zoodanige inrich ting van duurzamen dan wel van lijdelijken aard zal zijn. Ingevolge bovenvermeld besluit van Gedep. Sta ten zien B. en Ws. zich verplicht andermaal eene voordracht in te dienen van gelijke strekking als die van 7 April jl., welke in de zitting van den 18den d. a. v. werd verworpen, en alaoo in over weging te geven om te besluiten, dat een ge deelte van het Caecilia-Gasthuis zal worden be stemd voor de afzondering en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten. Ingeval de gemeenteraad zich met deze voor dracht mocht kunnen vereenigen, dan zal aan de Gedep. Staten in antwoord op hunne missive worden geschreven dat de noodige localiteit van het voormalig Caecilia-Gasthuis voor de afzonde ring en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten bij voortduring is aangewezen en ingericht, ten einde daarin die lijders worden opgenomen, voor wie bij heerschende epidemiën geene ruimte in het Academisch ziekenhuis beschikbaar mocht wezen. Marktberichten. Amsterdam, 29 September. Rogge, p. 2100 kg. N. Galatz ƒ231, 234; N. Petersb. f 232; J. Dito 230; J. Taganrog 230; Archangel f 234 van boord. Levering, Maart 235, f 234; Mei f z36Oct. f 223, f 222. Raapolie op zes weken, p. 100 kg. f 37»/4; Vliegend f 36; Mei f 38'/a, 381/4; Oct. f 35s/8, ƒ35»/», f35»/4; Nov., Dec. /363/4, /,361/4. Lijnolie op zes weken p. 100 kg. Z'391 /aVliegend 38'/4Maart, April, Mei f 37'/4. LAATSTE BERlCHTEiN. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer C. H. Prins, geboren te Batavia, met Stellingen. Prof. Van der Boon Mesch, hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan de Hoogeschool te Leiden, is met ingang van 1 Oct. emeritus ver klaard. Rechtszaken. In de correctioneele zitting der rechtbank alhier van Dinsdag 30 September zijn de volgende von nissen gewezen P. H. te Oegstgeest, 1°. gewelddadigheid jegens een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening, 2°. rebellie gepleegd door éen persoon zonder wapenen, 3°. beleediging met woorden en dreigementen aan bedienende beambten in de waarneming hunner bediening, tot eerie cell. gev. van 1 m., eene geldb. van ƒ8 of eene cell. gev. van <j. 13. J. te Aarlanderveen, wegens moedwillig toebrengen van stooten, gepleegd onder verschoonende omstandigheden, tot eene geldb. van f 5 of eene gev. van 1 d.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3