LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4185. Woensdag A0. 1873. 1 October. STADS-BEltlCHTEN. WARE WELDADIGHEID. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mnandenf 1'. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolcre letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op aanstaanden Vrijdag den Sden October, den gedenkdag van Leidens Ontzet, des namiddags van 2 tot 4 uren, door het muziek corps der dienstdoende schutterij, en des avonds van 8 tot 9% uren door het muziekcorps van het 4de regi ment infanterie, daartoe welwillend beschikbaar gesteld, eene muziekuitvoering zal plaats hebben op de Koren- brug. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 September 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat op aanspan den Vrijdag 3 Octoberden gedenkdag van Leidens Ontzet, evenals ten vorigen jare, het Museum Van Schilderijen in de Lakenhal op den Ouden Singel voor het publiek ter bezichtiging wordt opengesteld van 's voormiddags half- twaalf tot 's namiddags halfvijfwaarvoor de toegangbiljetten (roode geldig van halftwaalf tot hdlftwee, witte geldig van hal/twee lo'. drie uren en blauwe geldig van drie uren tot halfoijf) gratis verkrijgbaar zijn ten raadhuize, op Donderdag 2 October te voren, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgera. E. KIST, Secretaris. Leiden. 27 September 1873. VergaderiDg vau den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 2 October, 's namiddags te twee uren. Ondenoerpen 1°. Benoeming van een hulponderwijzer of onderwijzeres aan de openbare lagere school n°. 2 voor onverraogenden (153) 2°. Idem van twee hulponderwijzers aan de openbare lagere school n°. 1 voor minvermogenden. (154) 3° Verzoek van Dr. W. P. Weebers, om continuatie als stads geneesheer. (150) 4° Idem van A. J. Wetrens, om kosteloos gebruik der Stada- Gehoorzaal op 3 October a. s. (155 en 155*) 5°. Idem van den Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente alhier, betrekkelijk de overdracht van het H. G of Arme Wees- en Kinderbuis, met het daaromtrent uitgebracht rapport van de Raadscommissie ad hoe. (89 en 150) 0°. Voordracht betrekkelijk de parallel-klassen op de Hoogere Burgerschool. (152 en 152*) 7°. Idem tot afstand aan het Rgk van een gedeelte der Stads- timmerwerf ten behoeve van de vergrooting der kazerne aan de Morschpoort (157) 8°. Idem betrekkelijk de aanwijzing van een gedeelte van het Caecilia-Gasthuis tot inrichting voor de verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten (158) Weldadigheidszin behoort tot die goede eigen schappen, waarop wij Nederlanders ten allen tijde roem mochten dragen. Echter valt het niet te ontkennen, dat die deugd dikwijls in een verkeerde richting kan worden toegepast, wat dan ook hier te lande niet zelden het geval is. Een gevolg daar van is dat men luiheid, oneerlijkheid en bedriegerij in de hand werkt en, moge de bedoeling bij het bewijzen van zulke weldaden te prijzen zijn, zij verliezen voor de maatschappij at haar waarde, ja benadeelen haar door het kwaad dat zij stichten. Menigeen wordt dan ook het slachtoffer van zijn onverstandige weldadigheid en ontwaart dikwijls maar al te laat, dat de penningen, door hem met een edel inzicht uitgereikt, tot heel andere doel einden werden besteed dan waarvoor hij ze had bestemd. Men heeft dat meer en meer ingezien, en daaraan is in sommige steden het ontstaan te danken van zoogenaamde bureelen van informatie, waar men inlichtingen kan verkrygen aangaande bet karakter, hel gedrag enz. der personen, aan wie men zijne weldaden wil bewijzen. Die inrich tingen kunnen dan ook ongetwijfeld veel nut stichten, vooral waar het medemenschen geldt, die buiten den kring der openbare liefdadigheid vallen en toch niet minder behoefte hebben aan de ondersteuning hunner natuurgenooten. Er bestaat echter nog een andere soort van behoefligen of liever hulpbehoevenden, die met alle recht aanspraak mogen maken op den onder stand hunner medeburgers en niet afhankelijk moesten zijn van hiïn meerderen of minderen liefdadigheidszin. Wel wordt er voor hun onder houd zorg gedragen, maar niet zooals zij dat mochten vorderen; wat hun als een recht toekomt, wordt hun als een gunst geschonken. Wij be doelen hen die ongeschikt zijn geworden om in hun levensonderhoud te voorzien ten gevolge van gebreken, die zij het ongeluk hadden te hekomen, terwijl zij hun medeburgers een of anderen dienst bewezen. Na een welbesteden dag hebt ge uwe vermoeide leden op uw legers!ede uitgestrekt. Mei het aan genaam bewustzijn van in een weldadigen slaap nieuwe krachlen te vinden voor den dag van morgen sluimert ge in; maar niet lang nog hebt ge de oogen geloken, of ge ontwaakt, terwijl ge het angstzweet op uw gelaat voelt parelen. Ge lukkig, 't was slechts een benauwende droom. Neen, helaas! 't is maar al te zeer werkelijkheid. De vlammen, die langs uwe ramen spelen, de verstikkende rook, die door uwe gesprongen ruiten dringt, het gekraak en geknetter in de nabijheid, alles overtuigt u dat het huis van uw buurman in lichter laaie slaat. IJ lings ten bedde uit, wekt ge de uwen en pakt in allerhaast het kostbaarste bijeen. Maar er is ook reeds hulp opgedaagd; het gebons op uw deur en het dreunen der aan snellende brandspuiten overtuigen er u van. Het door de vlammen aangetaste huis is niet meer te behouden, maar men beproeft het uwe te be schermen. Een half uur van angstige spanning, enhet gevaar is geweken. De spuitgasten hebben een zware taak gehad, maar tot het einde toe hebben zij moedig volge houden behalve die eene, wiens lichaam zoo deerlijk werd verminkt onder dien nederstorten- den, brandenden balk. Geheel zijn verder leven zal hij buiten staat zijn in zijn onderhoud te voorzien, maar wat nood, de liefdadigheid zal die taak op zich nemen. De liefdadigheid? Neen, dat mag niet zijn. Wie rechten heeft, voortspruitende uit zijne ver dienstelijkheid jegens de maatschappij, moet niet afhankelijk zijn van gunsten. Daarom juichen wij het toe, dat het College van brandmeesters alhier het initiatief heeft genomen tot het oprichten van een fonds voor door brandblussching invalide ge worden spuitgasten. Mogen niet alleen brandwaarborgmaatschappijen maar ook alle gegoede ingezetenen die poging ondersteunen. Elke gift zal het verkondigen dat de Nederlanders weldadig zijn niet alleen, maar ook rechtvaardig in hun liefdadigheid. LEIDEN, 30 September. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben den 22sten dezer aan de Gemeentebesturen eene circu laire gericht nopens de beschrijving en regeling van de oude Gemeente- en Waterschapsarchieven. Dat college, overtuigd van het groote belang van het behoud dier gedenkstukken, die zooveel licht voor de geschiedenis der gemeenten, polder- en waterschapcolleges, en daardoor ook van de pro vincie, kunnen verspreiden, heeft het zich tot plicht geacht, niet alleen de verschillende besturen op te wekken zich hunne oude archieven aan te trekken, doch ook, om maatregelen te beramen, ten einde de besturen in de ordening en be schrijving daarvan behulpzaam te kunnen zijn. De Staten van dit gewest, de zienswijze van Gedep. Stalen ten deze geheel deelende, hebben op hunne voordracht bij de begrooting voor 1874 eene som beschikbaar gesteld, om tot het hier in de tweede plaats gemeld einde te worden aangewend. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 54, f 32,50, f 6,60 en ƒ2,90de laagste /50, f 30, f 5,80 en f 2.75. Voor het aanstaande najaars-examen, ter verkrijging van akten voor het lager onderwijs, hebben zich in deze provincie aangemeld 57 can didate^ en wel 33 mannelyke en 2,4 vrouwelyke. Van hen hebben zich aangemeld voor de akte van hoofdonderwijzer 11, voor die van hoofd onderwijzeres 13, voor die van hulponderwijzeres 4, voor verschillende aanteekeningen op hunne akten 9 mannelijke en 16 vrouwelijke candidalen. Het getal adspiranten is zeer gering. Anders toch gaven zich in Zuid-Holland gewoonlijk ruim 300 ^an. Op de vee-tentoonstelling te Amsterdam zijn toegekend aan: D. M. Van der Hoef te Oegst- geest, 3de prijs voor veulen-merrièn van vreemd ras, voor rijstieren, inlandsch ras, 1ste prijs voor rijstieren, vreemd of gekruist ras, 3de prijs voor ooien, geb. in 1872 of vroeger, prijs van het bestuur voor ramlammeren, geb. in 1873, 1ste prijs voor ooilammeren, geb. in 1873J. Ciggaar le Sassenheim, 2de prijs voor kar- of chaispaard, inl. ras; G. Van Bruchem te Leiderdorp, 1ste prijs, voor kuispinken, inl. ras; W. Van der Lee te Koudekerk, 2de prijs, voor vette hamels; A. A. Roodenburg te Koudekerk, prijs van het bestuur, voor rijstieren. Het Nederl. stoomschip Jason, van het Nieuwediep naar Batavia, is 27 dezer te Aden aangekomen en den 28sten des ochtends te 8 uren van daar vertrokken. Alles wel. Het stoomschip Koning der Nederlanden van het Nieuwediep naar Batavia, is 28 dezer, des voormiddags te 9 uren, Dover gepasseerd. Alles wel. In Den Haag zal Dinsdag 14 Oct. door de heeren J. A. Klerk, organist te Delft, en A. J. Wetrens, muziekdirecteur te Leiden, met welwil lende medewerking van mevr. van Den. Haag (zang), in de Luthersche kerk aldaar een kerkelijke muziekuitvoering plaats vinden ten voor- deele van de Nederlandsche Guslaaf-Adolf - Vereeniging. Ds. A. Van Laer te Egmond a/Zee heeft voor de toezegging van beroep naar Oosterlant, eiland Wieringen, alwaar hij voor vijf jaren predikant was, bedankt. Naar men verneemt, zal de expeditie naar Atsjin uit de navolgende troepen bestaanhet 2de, 3de, half 6de, half 9de, 12de en 14de bat. inf., een bat. Barisans van Madura en Sumanap, een comp. van Pangarang Ario Mangkoe Negoro, een comp. van Pakoe Alem, het coi/ps mineurs en sappeurs, 100 cavaleristen; zeer veel artillerie is aan de expeditie toegevoegd. De oorlogschepen zullen eene landingsdivisie aan wal zetten van 1500 tot 2000 manschappen. Het 2de, half 6de en 12de bataljon infanterie zullen, met voldoende artillerie, de eerste brigade uitmaken. Het Hoofdcomité van het Roode Kruis heeft een circulaire verspreid, waarin het mede- deelingen doet van de vanwege het Centraal Comité der Vereeniging in Indiê ontvangen be richten. Die berichten loopen tot 9 Augustus. De verschillende bezendingen waren in den besten toestand overgekomen. Aan verbandmiddelen be stond nog geen behoefte, zoodat deze voor de

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1