ing. van 31 Dec., Mr. C. C. A. Beens; tot plaats vervangend kantonr. te Breda, met ing. van 3 Dec., Mr. C. A. Van Dam; te Zevenbergen, met ing. van 2 Dec., A. Van de Werk; tot kantonr. te Zevenaar, met ing. van 5 Dec., Mr. E. J. J. Golson Aberson; te Nijkerk, met ing. van 18 Nov., Mr. H. P. Hoog; tot plaatsverv. kantonr. te Nijkerk, met ing. van 11 Nov., J. H. Krudop; tot griff, bij het kantonger. te Elst, met ing. van 29 Dec., G. Van der Horst; te Druten, met ing. van 3 Nov., Jhr. Mr. P. Bouwens Van Horssen; tot plaatsverv. kantonr. te Druten, met ing. van 14 Oct., J. J. Kuppen; te Zalt-Bomrnel, met ing. van 11 Nov., Mr. L. J. H. Philips; tot kantonr. te Delft, met ing. van 14 Oct., Mr. C. E. Overgaauw Pennis; tot plaatsverv. kantonr. te Rotterdam (eerste kanton), met ing. van 5 Nov., Mr. G. J. A. Faber te Vlaardingen, met ing. van 19 Dec., A. Van den Ham van Iieyst; tot kantonr. te Schoon hoven, met ing. van '13 Oct., Mr. L. Slingeland; tot plaatsverv. kantonr. te Ridderkerk, met ing. van 22 Dec., D. W. Stoop; te Sliedrecht, met ing. van 13 Oct., W. M. Van Haaften; te Naar- den, met ing. van 14 Dec., G. P. J. Mol; tot griffier bij het kantonger. te Helder, met ing. van 13 Oct., Mr. D. P. H. Aberson; tot plaats verv. kantonr. te Haarlem, met ing. van 13 Oct., F. L. Kist; te Axel, met ing. van 15 Dec., Mr. J. P. Dronkers; en met ing. van 18 Oct., S. A. De Smidt; te Utrecht, met ing. van 15 Oct., Mr. C. De Wilde; tot griff, bij het kantonger. le Amersfoort, met ing. van 18 Nov., Jhr. Mr. F. A. P. Witterttot kantonr. te Dokkum, met ing. van 18 Nov Jhr. Mr. G. Van Suchtelen van de Haere; te Harlingen, met ing. van 14 Nov., Mr. K. Banga; tot plaatsverv. kantonr. te Heerenveen, met ing. van 15 Oct., G. G. W. Zahnte Bols- ward, met ing. van 26 Nov., I. J. Verwer; tot griff, bij het kantonger. te Groningen, met ing. van 15 Nov., Mr. F. L. Van Sonsbeeck; bij het kantonger. te Onderdendam, met ing. van 14 Nov., Mr. li. C. Upmeijer; benoemd tot kantonr. te Woerden, met ing. van 1 Oct., Mr. J. W. Mouton, thans griffier bij het kantong. te Zaan dam, en tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Friesland Mr. Jhr. F. J. J. Van Eysinga, thans rechter in de arr.-rechtbank te Leeuwarden. Gemengd Nieuws. Het Provinciaal Gerechtshof in Lim burg heeft zich, in zijne zittingen van Donderdag en Vrijdag, bezig gehouden met de zaak van H. Bruels, landbouwer te Gulpen, beschuldigd van moord met voorbedachten rade, in den nacht van 30 Juni jl., bij het verlaten der herberg, op P. Blonden aldaar gepleegd. Het requisitoir van den procureur-generaal luidde schuldig-verklaring aan moord met premeditatie, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, en veroordeeling van den beschuldigde tot tuchthuisstraf van tien jaren. De verdediger, Mr. Swart, trachtte in een uit voerig pleidooi het niet bewezene van den moord en vooral van de premeditatie aan te wijzen, en concludeerde tot eenvoudige veroordeeling wegens mishandeling, onder aanneming nog van verzach tende omstandigheden. Het Hof zal Donderdag a. s. uitspraak doen. Uit Arkel is gevankelijk naar Gor- cum gebracht zekere Gijsbertina van Ringelestijn, huisvrouw van C. Van Hees, beschuldigd van brandstichting in den namiddag van den 25sten dezer, gepleegd in het huis, dat door haar en haar stiefzoon bewoond werd. Volgens hare be kentenis had wraakzucht jegens dien stiefzoon haar tot de misdaad gedreven. Men schrijft uit Brussel omtrent den diefstal ten nadeele van den heer Peneranda ge pleegd: In de nabijheid van het huis vond men na de ontdekking van het misdrijf maskers en een touwen ladder, die bij een koopman op de Grande Place te Brugge was gekocht. Ten gevolge van het onderzoek dat door het parket werd ingesteld, heeft men het ontvreemde, bestaande uit verschillende effecten en kleinodiën terugge vonden bij een rentenier te Mechelen, Deby ge- heeten, die gearresteerd werd evenals zijne vrouw en dochter. De heer Deby telt reeds 74 jaren en men heeft dikwijls beweerd, dat hij eenigszins gekrenkt was in zijne geestvermogens. De heer Peneranda zou door zijne neven zijn bestolen. Aangezien hem dit onbekend was, diende hij een aanklacht in, want toen men de touwen ladder en de maskers ontdekte, dacht men aanvankelijk aan binnenbraak met inklimming. Het ingesteld onderzoek zou waarschijnlijk tot niets hebben ge leid, zonder eene toevallige omstandigheid, waar door de misdadigers ontdekt werden. Nog eene andere zaak wordt te Brus sel druk besproken. Men zegt namelijk dat de administrateurs van de zaken van LangrandDu- monceau zullen vervolgd worden, omdat zij valsche balansen hebben goedgekeurd en fictieve dividen den hebben uitgedeeld. Zaterdag was het vijftig jaar geleden, dat de boekdrukkersgezel J. F. Rijkhoff bij wijlen den heer A. Zweesaardt te Amsterdam als jongen in dienst trad; steeds bleef hij daar werkzaam en is nu nog in dienst bij den zoon, opvolger van zijn eersten patroon. Steeds muntte hij uit door vlijt en trouw. De jubilaris is thans 62 jaren oud. Ter herinnering aan den driehon derdsten verjaardag van Alkmaars ontzet en aan Zr. Ms. bezoek aan die gemeente zal aan 's Rijks Munt een gedenkpenning worden geslagen, waar van exemplaren in zilver a f 10, en in brons a 3 verkrijgbaar zullen zijn. Dezer dagen is te Brussel overleden de gravin d'Oultremont, dochter van den heer Malou, Minister van Financiën. Ze was slechts 18 jaar oud en sedert eenige maanden gehuwd. Het behangsel, zich bevindende in een der kamers van het huis onlangs door de Chr. Geref. gemeente te Kampen aangekocht voor de som van f 20,000, is aan een paar liefhebbers van elders verkocht voor ruim 1800. INGEZONDEN. Veel belang wordt in den tegenwoordigen tijd gesteld in gymnastiek, doch of de gemeenteraad van Leiden zulks ook doet, weet men niet, men zou het haast betwijfelen. Einde Juni jl. toch overleed de heer Martin, gymnastiek-onderwijzer te dezer stede. Dadelijk werd in nieuwsbladen eene oproeping van solli citanten gedaan, waarvan de lijst ongeveer half Juli gesloten werd, en nu schrijft men bijna October; waarom zoo vlug gehandeld met de oproeping en zoolang gedraald met de benoeming; dat de sollicitanten, naar ik verneem 32, ver langend uitzien, laat zich lichtelijk begrijpen. In eene raadsvergadering eind Juli of begin Aug., werd besloten den hulponderwijzer in dat vak te benoemen tol waarnemend hoofdonderwijzer, tot 1 October a. s., zoodat men terecht ver wachten mocht, de benoeming te zien geschieden tegen dien tijd, doch in het Leidsch Dagblad van 24 Sept jl., vindt men eene annonce, mel dende, dat er gelegenheid bestaat tot inschrijving van leerlingen voor het nieuwe kwartaal in gymna stiek, schermen en dansen, onderteekend door de Wed. J. H. C. Martin en J. G. Martin Jr. Dat genoemde Wed. onderwijs in die vakken zou geven is niet te denken, doch wel de tweede onderteekenaar. Maar waarom niet uit die 32 personen den geschiktsten gekozen en met dien aangevangen '1 October a. s. Onwillekeurig rijst de vraag op, zouden er termen kunnen bestaan om den heer J. G. Martin Jr. te benoemen, en gevolgelijk de Wed. Martin te ondersteunen? Waarom dan eene oproeping gedaan daar zulks niets anders is dan een wassen neus. X. BUITENLAND. Frankrijk. Maarschalk Bazaine is den 25sten dezer's avonds, onder behoorlijk geleide, van Versailles, waar hij tot dusverre preventief gevangen zat, naar Groot Trianon gebracht. De République frangaise wijst het denk beeld van een bondgenootschap met de Bonapar- tisten, hetwelk in den Avenir National werd voorgesteld, van de hand. De République frangaise zegt, noch van de Bourbons noch van de Bonapar- tisten iets te willen weten. Duitschland. De Keizer heeft, naar men verneemt, aan de heeren Minghetti en Visconti Venosta het kruis van den Zwarten Adelaar en aan graaf de Launay het grootkruis met diamanten van den Rooden Adelaar geschonken. Volgens de Spenersche Zeitung heeft de Koning van Italië aan de kroonprinses een prachtig collier met antieke cameeën en aan prins Bismarck een eigenhandig schrijven met zijn portret doen toekomen. De oudste zoon van den kroonprins en de generaal von Moltke hebben van den Koning de Orde van de Anunciade en de heer Delbrück het grootkruis van de St. Mauritius en Lazarus orde ontvangen. Spanje. De fregatten, door buitenlandsche schepen genomen, zijn aan het Spaansch Gouvernement uitgeleverd. De Carlistische bende van Meredon is geslagen en uiteengedreven. Meredon is gesneuveld. Een konvooi onder escorte, door den brigadier Cagnas naar Berga gebracht, heeft zich door de Carlisten heengeslagen. Ook hebben er twee gevechten plaats gehad tusschen Gironella en Caseras. Uit Madrid wordt van gisteren gemeld De commandanten van de vreemde eskaders, die voor Alicante liggen, hebben verscheidene bijeen komsten gehad. Zij hebben besloten in de Spaan- sche zaken niet tusschenbeide te komen. Het bombardement der stad is hedenochtend te zes uren begonnen. De opstandelingen hebben meer dan 500 projectielen, waaronder petroleum- bommen, naar de belegeraars geworpen. De stad heeft veel geleden en de Mendez Nunes en Numancia zijn zwaar beschadigd. Verscheidene gebouwen zijn in puinhoopen verkeerd. De op standelingen bieden een heldhaftigen tegenstand. Een paar hunner schepen hebben ten laatste zich met averij teruggetrokken. De fregatten, door Engeland teruggegeven, zullen naar Carthagena vertrekken en gecomman deerd worden door bekwame bevelhebbers voorts zullen ze een goed gedisciplineerde bemanning krijgen. Men gelooft dat ze Dinsdag zee zullen kiezen. Grroot-Britannië. Men blijft te Woolwich druk aan 't inschepen van allerlei krijgsbehoeften voor de expeditie tegen de Ashantijnen. Behalve 't materieel voor een spoorweg, zal ook 't benoodigde tot 't maken van een telegraaf naar de Goudkust worden gezonden. De admiraliteit heeft onlangs een besluit uitgevaardigd, bepalende, dat voortaan aan boord van oorlogschepen op zee geen huwelyken door den commandant mogen gesloten worden, zullende dergelijke huwelijken als onwettig gelden. Yereenigde Staten. Het Comité van het Clearing-House heeft besloten tot een onbepaald 'bedrag certificaten uit te geven, Het passief van het voornaamste ban kiershuis te Washington, dat de vorige week zijne betalingen heeft gestaakt, beloopt 2,700,000 dollars, met een actief van 1,900.000 dollars. De beurs zal morgen weer geopend worden, ofschoon verscheidene provinciale banken hare betalingen gestaakt hebben. De paniek neemt af. Gemeenteraad. I NGEKOMEN STUKKEN. De gemeenteraad heeft bij besluit van 29 Mei 11., ten fine van praeadvies, in handen gesteld van heeren Cock, Goudsmit en Buys een schrijven van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Leiden, houdende nadere voorstellen omtrent het toekomstig beheer van het Heilige Geest of arme wees- en kinderhuis. Zij stellen voor: 1°. het nemen van een eind besluit omtrent de voorstellen, vervat in den brief van den kerkeraad der Nederduitsch Hervormde

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2