LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4183. Maandag A0. 1873. 29 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Atzonderlijkc Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat op aanstaan den Vrijdag 3 October, den gedenkdag van Leidens Ontzet, evenals ten vorigen jare, het Museum van Schilderijen in de Lakenhal op den Ouden Singel voor het publiek ter bezichtiging wordt opengesteld van 's voormiddags half- twaalf tot 's namiddags halfvjf, waarvoor de toegangbiljetten (roode geldig van halftwaalf tot halftweewitte geldig van halflwee tol drie uren en blauwe geldig van drie uren tot halfvjf) gratis verkrijgbaar zijn ten raadhuize, op Donderdag 2 October te voren, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 4 uren. Burgemeester en Weihouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 September 1873. LEIDEN, 27 September. Op de gisteren te Amsterdam geopende tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Land bouw is een eerste prijs behaald door T. Den Hollander te Leiden, voor de grootste komijne kaas, door G. Yan Dam te Wassenaar voor boter in stukjes, door D. M. Van der Hoef te Oegst- geest voor weiboter, door J. Hoogstraten te Sas- senheim voor Rijnlandsche komijnekaas, door P. Ciggaar te Sassenheim voor Goudsche Derby kaas, door P. Bos te Zoetermeer voor duiven- boonen, H. Beekman te Oegslgeest voor parel druiven in de kas geteeld, Valk en Co. te Lochem voor eene verzameling handgereedschap voor ooft- en tuinbouw. Ook werden toegekend aanA. Juffermans alhier de 2de prijs voor Leidsche of Bijnl. boter, D. Van den Bosch een prijs van het bestuur voor de grootste zoetemelksche kaas; P. D. Steenhuizen een zilver vergulde medaille voor werktuigen voor akker-, hooi- of tuinbouw, zuivelbereiding of stalvoedering, alsook aan Valk en Go. te Lochem; F. Vlieland prijs van het bestuur voor strengen zijde; D. A. Sala voor barometers; D. M. Van der Hoef Ie Oegstgeest 2de prijs voor wintergerst, 3de prijs voor groote groene of blauwe erwten, 3de prijs voor capucijners, 2de prijs voor bruine boonen, 3de prijs voor tuin- boonen, 3de prijs voor den grootsten meloen; P. Bos te Zoetermeer 3de prijs voor zomergerst Koning en Co. te Sassenheim 2de prijs voor maïs, 2de prijs voor duivenboonen, prijs van het bestuur voor eene verzameling boonenD. J. Ciggaar te idem 2de prijs voor exmorra-kaas; G. Veldhuijzen te Hillegorn 1ste prijs voor de beste zandaardappelen; Jhr. W. A. L. Mock te idem 3de prijs voor witte wintertarwe, prijs van bet bestuur voor zwarte haver; P. Scholten te Lisse 2de prijs en A. Van der Linden te Heem slede 3de prijs voor Rijnl. komijnekaas; N. Van Der Boon te Noordwijk prijs van het bestuur voor Noordw. gedroogde groenten; B. Van der El te Woerden prijs van het bestuur voor eene verzameling handgereedschap voor ooft- en tuin bouw; Valk en Co. prijs van het bestuur voor zijne verzameling werktuigen. Aan de zwem- en badinrichting Rhijnzigt worden door enkele liefhebbers nog dagelijks baden genomen. Ofschoon het schoone weder in de laatste dagen menigeen zou uitlokken zich nog wat in het water te verlustigen, is en blijft de temperatuur te laag. Gedurende dit badseizoen zijn 20247 baden genomen. Wegens de guurheid der maand Mei had, terwijl de vorige 15 jaar bet badseizoen steeds op 1 Mei geopend was, zulks dit jaar eerst 4 Juni plaats. De regenach tige maanden Augustus en September hadden een vermindering van abonnés ten gevolge; het groot aantal genomen baden is evenwel een bewijs dat deze nuttige inrichting door de leden steeds zeer op prijs wordt gesteld. Hedenmiddag te halfvier viel een dienstmeid nabij de Waag in het water. De heer d. C. sprong de drenkeling onmiddellijk na, maar zou verdronken zijn, indien niet een agent van politie en een waagwerker te hulp waren gekomen. De dienst meid werd door een paar andere personen gered. Gedurende deze week zijn in het WTerkhuis alhier dagelijks van 83 tot 100 volwassen perso- .nen en van 24 tot 40 kinderen opgenomen. Te Amsterdam zijn na afgelegd examen tot arts bevorderd de doctorandi C. H. Kuhn Lz. en G. Waller, beiden geboren te Amsterdam, J. H. Reintjes, militair student, geboren te Nij megen, en E. De Wolff, idem, geboren te Breda. H. M. de Koningin heeft hedenochtend te 7 u. 50 m. met H. D. gevolg, bestaande o. a. uit Hr. M. Hofmaarschalk Jhr Gevaerts van Simons- haven, baronesse van Dedem, Hofdame, en Mr. von Weckherlin, secretaris van H. M., per Rijn- spoor de residentie verlaten, ten einde, na heden Maastricht met een bezoek te hebben vereerd, naar het buitenland te vertrekken. Het stoomschip Ceylonmet de Indische en Australische mail, heeft den 24sten Alexan- drië verlaten en wordt heden te Brindisi verwacht. Een detachement van 300 militairen, waar onder 18 onderofficieren, onder bevel van den kolonel der infanterie van het O. I. leger A. J. E. Diemont, arriveerde gisteren te Nieuwediep van Harderwijk en embarkeerde aan boord van het stoomschip Koning der Nederlandenkapt. M. C. Braat, om daarmede naar Batavia via Suez te worden overgevoerd. Bij de begrooting van het Depart, van Oorlog voor 1874 is een algemeene verhooging der soldijen voorgedragen, beloopende, behoudens eenige kleine afwijkingen op dien regel, 10 cents voor de adjudanten-onderofficier, de sergeanten majoor en de sergeanten of fouriers bij de ver schillende corpsen; 5 cents voor de korporaals, de korporaals-scherpschutters of appointés en de tamboers, hoornblazers en trompetters lste klasse 4 cents voor dezelfden 2de klasse; 4 cents voor de soldaat-vrijwilligers of scherpschutters bij de infanterie, 10 cents bij de cavalerie, veld- en rijdende artillerie; 5 cents bij de vesting-artillerie, voor de pontonniers en torpedo-corpsen en de genie. Dezer dagen overleed te Brussel de heer B. L. Vleijsman, gepensioneerd chirurgijn-majoor van het Nederl. Oost.-Ind. leger, ridder der orde van den Nederl. leeuw. Door den Bisschop van Haarlem zijn benoemd A. L. van Rijn, kapelaan te Zoeterwoude, tot kapelaan in 't Veld; J. A. Foppe tot kapelaan te Zoeterwoude; C. P. Verbraak tot kapelaan te Noordwijk; J. M. J. Baede tot kapelaan te Hille gorn. De van de verschillende regimenten inf. en het corps mariniers bij de Normaal-schietschool gedetacheerd geweest zijnde officieren, onder-offi cieren en manschappen zijn heden grootendeels naar hunne respectieve garnizoenen teruggekeerd. Met ingang van 29 dezer zal het Rijkstelegraaf- kantoor te Willemstad op werkdagen open zijn van 9 uren voor- tot 1 uur namiddag en van 3 tot 7 uren namiddag. De diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. Ook bij het Departement van Justitie zijn berichten ingekomen omtrent de te Londen gevestig de firma, die onder verschillende namen en adressen oplichting pleegt ten nadeele van kooplieden hier te lande. Met ingang van den lsten October a. s., is bevorderd tot eersten klerk bij het Dep. van Marine de tweede klerk bij het Depart. T. Kru- seman; met ingang van 1 October a. s. zyn be noemd tot studenten voor den militairen genees kundigen dienst bij de zeemacht, de jongelingen P. Stolp en J. G. C. W. Roldanus. Met ingang van 1 Oct. a. s. zijn bij het Dep. van Marine bevorderd tot commies, de adjunct-commies F. K. C. De Jongh van Arkel en tot adjunct-commies, de eerste klerk J. A. Sillevis. De 2de luit. J. F. J. Veeren is van het 5de reg. by het 8ste reg. inf. overgeplaatst. Aan den conducteur der art. lste kl. bij de art.-stapel- en conslr.-magazijnen te Delft P. Jedeloo is de gouden medaille toegekend voor 06 jaren trouwen militairen dienst en de gratificatie van f50. Z. M. heeft den staf der art. vermeerderd met twee kapit. en twee lste luit., leden der commissie van proefneming. Z. M. heeft bepaald, dat een jaarlijksche toelage van f 300 zal worden genoten door de kapits. en 'lste luits. van den staf der infanterie, werkzaam bij de normaal-schietschool, alsmede door den voorzitter en de leden der commissie van proefneming der artillerie. Daarbij is uitge trokken en buiten werking gesteld het besluit, waarbij een bijslag, naar rede van f 100 'sjaars, is verleend op het tractement van de luitenants der art., deel uitmakende van voormelde com missie. Z. M. heeft den heer E. R. Groth, medi- cinae doctor, benoemd tot officier-van-gezondheid der 2de kl. bij den milit. geneesk. dienst van het leger in Ned. Indië. Gemengd Nieuws. Donderdag-avond ongeveer te acht uren barstte er te Amsterdam brand uit in eenige loodsen, waar onderanderen verf bewaard werd, aan den Overtoomschen weg, die tegen de in aanbouw zijnde huizen van de Constantijn Huygensstraat aanloopen. De brand deed zich aanvankelijk ernstig aanzien. De vlammen sloegen over den weg en men was bevreesd voor de belendende huizen. Spoedig waren echter eenige brandspuiten op het terrein en binnen zeer korten lijd gelukte het hun den brand te stuiten. Onge lukken hebben daarbij geen plaats gevonden. In de geruchtmakende zaak van den laarzendiefstal, gevolgd door moord, is gisteren uitspraak gedaan. Het Prov. Gerechtshof van Noord-Holland heeft Adrianus Haarmans, bij arrest van gisteren, veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van zeven jaren, wegens rnoedwilligen doodslag, voorafgegaan door een wanbedrijf. Wegens den voortdurend stijgenden prijs der steenkolen worden in Friesland de stoorn- booten evenals de stoomgemalen aan het Noord- Willemskanaal in Drenthe met turf gestookt. Uit Brussel meldt men: Een diefstal in high life is aan den dag gekomen. Mevrouw De Bie en twee harer dochters, darnes behoo- rende tot de eerste kringen in Mechelen, bijge staan door den zoon van den Mechelsehen afge vaardigde graaf De Kerchove, hebben diefstal met braak gepleegd hij den heer De Penaranda, die op een dorp hij Gent woont. De som van 80,000 franken is ontvreemd. De dames zijn gearresteerd en de adellijke medeplichtige is voortvluchtig. Tegen dezen vicornte is een bevel van inhechtenis neming uitgevaardigd. Tusschen Overschie en Del fs haven is een jongman, die met zijn vader aan het

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1