LEIDSCH DAGBLAD, N°. 41S!2. Zaterdag A0. 1873. 27 September. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17|. Groolcre letters naar plaatsruimte. BERICHT. Zij, die zich met 1 October op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Van hel kwartaal September November worden dan alleen de maanden Oct. en Nov. tegen 67 cents in rekening gebracht. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN, gezien alinea 2 van art. 1 der Wet van 31 December 1872 (Staatsblad n°. 160), bepalende dat de weegwerktuigen, tot op 31 December 1873 in gebruik, tan den ijk zijn vrij gesteld tot 1 Januari 1880, herinneren bij deze den inge zetenen dezer gemeente hunne verplichting om, overeen komstig art. 9 van het Koninklijk besluit van 4 September 1873 (Staatsblad n°. 127), die weegwerktuigen van een bijzonder merk te doen voorzien, onder mededeeling dat daartoe door den IJker, chef van dienst, zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente-Apotheek, en wel: voor alle weegwerktuigen, voor wijk I en II, op den 15 October, d i) III, 16 October, t IV, 17 en 21 October, i d V, 22 en 23 October, t VI, 24, 28 en 29 October, VII, d n 30 en 31 October en 3 Nov., v VIII, en de buitenwijk, op den 4 en 5 Nov. voor de weegwei ktuigen voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, speciehande laars, beleenbankhouders en verdere in goud- en zilver handelende personen, voor wijk I, II. Ill, VI en V, op den 6 November, i i) VI, VII, VIII en de buitenwijk op den 7 Nov., telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren. Tevens worden de belanghebbenden indachtig gemaakt op de schade en moeielijkheden, waaraan zij zich zouden blootstellen door hunne weegwerktuigen niet in tijds van het voorgeschreven merk te doen voorzien. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door', aan plakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Borgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 September 1873. LEIDEN, 26 September. Heden heeft de commissie voor het natuur kundig staatsexamen hare eerste zitting gesloten. Yan de 38 jongelieden, die aan het litt.-math. examen hebben deelgenomen, zijn 11 toegelaten, Damelijk de heeren L. P. Van den Berg, J. F. Coenen, J. C. Huysrnan, J. C. Kornelissen, H. J. Murray Bakker, J. Brandt, J. Godefroy, R. J. Koppenol, P. Kraay Pzn., H. Van Wijk en A. F. Timmermans. 41 candidaten hadden zich voor het natuur kundig examen aangemeld, waaronder 7 voor het geheele examen. Van deze laatsten werden toege laten de heeren W. Van der Starp en H. J. Hubert, terwijl van hen éen slaagde in de vakken van het eerste gedeelte van het examen. Van de 34 overigen, die zich uitsluitend voor dat eerste gedeelte hadden aangemeld, werden er 7 toegelaten, te weten de heeren J. M. Korver, C. De Rooy, W. J. Van Haeften, C. Lugt, J. H. De gens, E. Brandts en D. Wafelbakker. Van de overigen werd de kennis in éen of meer vakken onvoldoende bevonden. Ten behoeve van het academisch ziekenhuis alhier is op de begrooling een gelijk bedrag uitge trokken als voor 1873 werd geraamd, namelijk f 70,000. Nog zijn 300,000 bestemd voor het nieuwe academiegebouw en het zoötomisch laborato rium, f 30,000 voor voltooiing der inrichting van het academisch ziekenhuis en voor het meubilair; f 18,000 voor gewoon onderhoud der academische gebouwen en ƒ2000 voor inrichting der nieuwe lokalen voor botanisch onderwijs en voor het meu bilair. Het Handelsblad vestigt de aandacht op de voorstelling in Van Lier's théatre te Amster dam, van George de Lalaingmet goud bekroond door Teylers Tweede Genootschap. Gelijk men weet is dit oorspronkelijk geschiedkundig tafereel van de hand van onzen stadgenoot, den heer D. F. Van Heyst. Deze eerste opvoering heeft alge- meenen bijval gevonden en het Handelsblad ver trouwt dat de Amsterdammers de Vereenigde Tooneelisten in hunne proefneming met goede stukken krachtig zullen ondersteunen, vooral waar schrijver en vertooners zoo vele blijken van talent hebben gegeven. Men verneemt, dat ook het Rotterdamsche en het Haagsche gezelschap voor nemens zijn het stuk te spelen. Wij hopen, dat het ook hier te stede weldra moge worden opge voerd. Hedenmiddag te 12 uren is een zekere W. S., metselaar, wonende op de Langegracht, van een steiger gevallen aan het Utrechtsche Veer, ten gevolge waarvan hij de knieschyf heeft gebro ken, en hier en daar lichte kneuzingen bekomen hij is door den heer chirurgijn Andreson, die juist op de plaats des onheils aanwezig was, geneeskundig behandeld, en per vigelante naar het Ziekenhuis overgebracht. Een koe, die hedenmorgen om halftwaalf aan het hek over de Waag op de Aalmarkt was vastgebonden, wist zich los te werken, geraakte op hol, wierp een paar mannen tegen den grond, bracht een derde eene belangrijke wond toe, gooide op de Boommarkt twee slagersjongens om, die hem wilden tegenhouden, en werd eindelyk op de Breêslraat tot kalmte gebracht. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben heden een aanvang gemaakt met het onder zoek van de ontwerpen uitmakende de Nederl.- Indische begrooting voor 1874. Tot bevordering der opleiding van onder wijzers wordt voor 1874 wederom f 5000 bestemd. De dusverre verkregen resullaten doen zien, dat die opleiding, zooals zij nu geschiedt, goede vruchten draagt, maar op verre na nog niet in de be hoeften voorziet. Van vele zijden zijn aanvragen om ondersteuning ontvangen en menig bekwaam onderwijzer is bereid, bij eenige vergoeding voor gemis van tijd, zich met de vorming van onder wijzers te belasten. De kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, opgericht door het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenen waaraan van Rijkswege een jaarlijksch subsidie van 3500 is toegekend, heeft verhooging van dit subsidie tot 5000 verzocht, uit hoofde der groote uit gaven, die deze in omvang en bloei toenemende inrichting drukken en waarvoor de beschikbare middelen te kort schieten. De aangaande de school ontvangen berichten zijn van dien aard, dat het verzoek door den Minister van Binnenlandsche Zaken voor inwilliging vatbaar is geoordeeld. Op de door de arr. rechtbank te Haarlem, opgemaakte aanbevelingslijst ter vervulling van de in dat college openstaande rechterplaats zijn geplaatst de heeren Mrs. L. E. A. baron Sloet tot Oldhuis, C. J. Van Marleen H. W. Stuflken, thans rechters in de rechtbanken resp. te Winschoten, Hoorn en Gorcum. Aan de Hoogeschool te Groningen zal een nieuwe collegekamer voor het botanisch onderwijs worden gebouwd en een vertrek voor micros- kopische waarnemingen, aan welk een en ander dringende behoefte is, en waarvan het gemis zeer nadeeligen invloed heeft op dit gedeelte van het academiscli onderw'ys. Van de som van f 112,000 voor de Poly technische school bestemd, strekken als naar gewoonte ƒ24,000 voor de gewone uitgaven, ƒ37,000 voor de voltooiing van het gebouw voor de natuurkunde, ƒ51,000 voor drie vierden der kosten van het te stichten gebouw voor de schei kunde, van welke beide gebouwen ten vorigen jare door den Min. van Binnenl. Zaken de noodzake lijkheid werd betoogd. Volgens de Middelb. Cl. zijn nog benoemd Jhr. P. D. Van Cilters, lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland, tot ridder 3de kl. van de Orde van den Gouden Leeuw van Nassau; de heeren J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland; A. C. Broekman, sectie ingenieur bij de staatsspoorwegen te Vlissingen Mr. Ph. J. Callenfels, commandant der eerewacht tijdens de jongste feesten en kantonrechter te Vlissingen, en W. C. Van Duuren Dutilh, com mandant der schutterij te Vlissingen, tot officieren en W. De Ivruijff, oudste lid der Feestcommissie en lid van den Gemeenteraad te Vlissingen, en P. J. Neijt, bouwkundige bij de staatsspoorwegen te Vlissingen, tot ridders der Orde van de Eiken kroon. Volgens een telegram van kapitein Berkel- bach van den Sprenkel, voerende het stoomschip BorneoWoensdag-morgen le 10 uren uit het Nieuwediep vertrokken, was hij Donderdag-morgen te 10 uren Dungeness gepasseerd. Alles wel. Het stoomschip Rotterdamkapt. Hus, is den 22sten September van New-York vertrokken met volle lading en passagiers. Het getal leerlingen der Latijnsche school te Bolsward bedroeg in de laatste jaren gemid deld twee; in den cursus 1871/72 was er zelfs geen enkele. Dientengevolge is aan het Gemeen tebestuur de opheffing der inrichting in overwe ging gegeven. Tot praeceptor aan het Erasmiaansch Gym nasium te Rotterdam is benoemd Dr. H. J. Polak. De gemeente Gorcum, tot dusverre in het genot van een Rijkssubsidie van 7000 voor haar Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, heeft verzocht dat dit met subsidie tot ƒ8500 worde verhoogd. Ten behoeve der herstelling van de Domkerk te Utrecht wordt een subsidie van ƒ24,000 op de begrooting van Staatsuitgaven gebracht, verdeeld in drie termijnen en voor de restauratie der kerk van den H. Michael te Thorn in Limburg f 1500. De heer Henry Richard is tot eerelid benoemd van den Nederlandschen Vredebond, waarvan hem in de te 's Gravenhage gehouden openbare bijeenkomst kennis werd gegeven, onder aanbieding tevens van een fraai album met de portretten der Hoofdbestuurders van het Bond en der bestuursleden van de Haagsche afdeeling. Herhaalde opmerkingen van bevoegde zijde tot de Regiering gericht betreffende den toestand waarin bij voortduring de gedenkteekens verkeeren van onze vaderlandsche geschiedenis en kunst hebben tot de overtuiging geleid dat de materieele hulp, die tot instandhouding der monumenten verstrekt wordt, uit gebrek aan deskundige voor lichting niet leidt tot het gewenscht resultaat. Het is gebleken voor de Regeering van groot be lang te zijn dal zij zich voortdurend het advies verzekere van bevoegd erkende beoefenaars der vaderlandsche oudheidkunde. Restauratie der ge denkteekens op zich zelve is van luttel beteekenis zoolang zij geene waarborgen oplevert van juist heid die alleen verkrijgbaar is door kennis van heigeen behoort gedaan of nagelaten te worden. Gelden beschikbaar te stellen tot bewaring en

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1