LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4181. Vrijdag A0. 1873. 26 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 25 September. Hedenmiddag te halfzes is bij Z. M. den Koning ten gehoore toegelaten de commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal belast met de aanbieding van het adres in antwoord op de Troonrede. Die commissie, aan wier hoofd zich de voorzitter der Tweede Kamer bevond, was samen gesteld uit de heeren Kappeijne van de Coppello, Blussé, Nierstrasz, Begram, Viruly Verbrugge, Van Harinxma thoe Slooten, Schimmelpenninck van der Otje en Van Baar. In de afdeelingen van de Tweede Kamer heeft men zich heden beziggehouden met het onderzoek van de wetsontwerpen 1°. tot bekrach tiging van den onderhandschen verkoop van de zeewering der redoute op het Schor te Bergen op Zoom 2°, tot onteigening ten behoeve van een spoorweg van Tilburg naar Nijmegen; 3°. tot vereeniging der gemeenten Charlois en Katendrecht; 4°. tot het sluiten eener overeenkomst met de gemeente Breda betreffende den afstand van gron den enz; 5°. tot kwijtschelding van eenige den lande aankomende vorderingen6°. tot onteigening ten behoeve van de verbreeding en gedeeltelijke verlegging der Willemsvaart met bijbehoorende wer ken, tot verbetering van den waterweg van Zwolle naar Zee; 7°. tot naturalisatie van B. J. \ross en vier anderenen 8°. lot nadere tijdelijke beperking der bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen. Hedenmiddag te 12 uren is een jongentje van 12 jaren, E.. v. H. genaamd, wonende in de Korte Iloefstraat alhier, in de Zijdgracht gevallen. Reeds was het kind onder een brug gedreven en begon te zinken, toen de agent van politie Gadrie zich gekleed te water begaf en den drenkeling redde. In het eerste gedeelte van het natuur kundig Staatsexamen zijn tot dusver te Leiden geslaagd de navolgende rnilit. stud.J. H. Degens, van Amsterdam, W. J. Van Haaften, van Amster dam, J. H. ICorver, van Hoorn, C. Lugt, van Amsterdam. Naar men verneemt hebben de heeren Al- bregt en Van Ollefen aan den schrijver van het tooneelstuk, Uitgaan, Glanor, een prachtigen zilveren beker met deksel aangeboden. Door een fraai bewerkten lauwerkrans omgeven, prijkt een woord van hulde aan Glanor. In diens antwoord schrijft hij het succes van zijn eersteling in de eerste plaats toe aan de opvoering door een voor treffelijk gezelschap als dat van den Rotterdam- schen grooten schouwburg. Te Katwijk a/Zee kan men het badseizoen thans als geëindigd beschouwen. De toevloed van badgasten was dit jaar bijzonder groot. Vooral maakten vele Duitsche familiën van de zeebaden gebruik, waaruit blijkt dat Katwijk als badplaats meer en meer in het buitenland bekend begint te worden. De heer C. J. Corbach, van Leiden, is be noemd tot hulponderwijzer te Groningen. Op den Isten October aanstaande zal te s Molenaarsbrug, gemeente Oudshoorn, eene ver gadering plaats hebben van hoofd- en hulponder wijzers uit het 4de dictrict van Zuid-Holland, onder voorzitterschap van den schoolopziener Mr. J. A. F. Coebergh. Ter gedachtenwisseling zullen de volgende pun ten worden ingeleida. Verslag over de leesboeken, in het laatste jaar uitgekomen, door A. Segers. b. Over 't uitgebreid L. O. in verband met 't Midd. Ond., door G. Douw Snijder, c. Het Herha- lings-onderwijs, door A. W. F. Weintjes. d. Kunst zin in de volksschool, door J. De Jager. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd, de heer A. L. Veenen- bos, med. doctorandus, geboren te Sliedrecht. Bij het te Utrecht gehouden wordende examen voor hulpapotheker (lit. gedeelte) zijn tot dusver geslaagd de heeren A. C. Roem, van Alkmaar, en H. Molenaar, van Irnsum. Men verneemt, dat Z. M. de heeren P. Forbes Wels, gemeente-secretaris van Vlissingen, en AV. A. Dormaar, commies ter provinciale griffie te Middelburg, heeft benoemd tot ridder der Orde van de Eikenkroon. Er is sprake van de oprichting te Amster dam van een Rijksmagazijn van kleeding. Gisterochtend heeft op hel Raadhuis te Amsterdam eene samenspreking plaats gehad tus- schen den Wethouder van Openbare Werken en eenige leden der Commissie voor de aanstaande feestviering ter gelegenheid van de 25jarige Regeering van Koning Willem III. Alle hoop bestaat dat de stedelijke Regeering en de Com missie uit de ingezetenen in deze aangelegenheid zullen samengaan. Door burg. en weth. van Leeuwarden is opengesteld de inschrijving op eene tweede serie a 94,000 van de door den raad vastgestelde leening van ƒ200,000 a 5 pCt. De storting moet geschieden op 17 Nov. e. k. De inschrijvings- biljtten moeten uiterlijk op Zaterdag den 25slen Oct. e. k. 's middags te 12 uren hij genoemd college zijn ingekomen. Op het geheele bedrag der leening, waarvan vroeger reeds 46,000 is geplaatst, wordt, te beginnen met het jaar 1876, jaarlijks ten minste 3000 afgelost. De heer O. Van Rees, nieuwbenoemd vice- president van den Raad van Nederlandsch Indië, heeft zich gisterochtend van Den Haag per Hol- landschen spoor naar Rotterdam begeven, om vervolgens over Parijs naar Marseille te vertrek ken, ten einde zich in de laatstgenoemde plaats naar zijn bestemming in te schepen. Van acht tot elf uren weid gisteravond in Den Haag de aangekondigde vrede-meeting ge houden, die zeer talrijk bezocht, was. De voor zitter, Mr. D. Van Eek, heeft den heer Richard verwelkomd. De heer Richard hield daarop een belangrijke rede, waarin hij verklaarde, dat zijne reis door Europa strekt, om de openbare meening gunstig te stemmen voor het beginsel van een internationaal scheidsgerecht. Ook de heer Dudly Field uit Amerika heeft gesproken. Er werd eene motie van orde van den heer Bachiene aange nomen en er werden volks- en vredeliederen ge zongen. Naar men verneemt, bestaat het plan om bij de groote garnizoenen eigen slachterijen op te richtenmen zal alsdan trachten den soldaat beter en goedkooper vleesch te verschaffen. In Den Haagschen geneeskundigen kring heeft Dr. G. H. Muller een plan ter sprake ge bracht tot het oprichten van een geneeskundigen bond. In de eerste plaats zou die bond moeten strekken tot een openbaar orgaan bij den Staat en de gemeente, ten andere zou van den bond de poging moeten uitgaan dat op elk administra tief gebied ter voorziening van geneeskundige hulp het geneeskundig personeel de meerdei heid heeft in de derde plaats zou een regeling van den lax der geneeskundige visites, consulten enz., door den bond naar de verschillende standen der inge zetenen vastgesteld, bij dezen veel gereeder ingang vinden, dan indien het door enkelen beproefd wordt. Verder zou nog tot de taak van den bond behooren de geschillen van maatschappelijken of wetenschappelijke!) aard tusschen geneeskundigen onderling te onderzoeken en te vereffenen. De spreker besloot met den wensch dat de oprich ting van den hond van den Haagschen genees kundigen kring mocht uitgaan. Het voornemen bestaat, wederom in het volgend jaar in de verschillende kampen gedeelten van het leger te vereenigen, om er gedurende eenigen tijd op ruimer schaal te worden geoefend, en tevens de overigen in de garnizoenen gecombi neerde manoeuvres te doen uitvoeren en ze te oefenen in het bezetten en de verdediging van forten, en in den torpedo-dienst. Hiertoe zullen by de corpsen infanterie van de divisie, welke het kamp bij Milligen zullen betrekken, de miliciens van al de lichtingen, die met groot verlof zijn, onder de wapenen worden geroepen, terwijl dit alleen met de miliciens van een der twee oudste lichtingen zal plaats hebben bij de infanterie- corpsen die niet kampeeren, en met de beide lichtingen bij de regimenten vesting-artillerie. Ook zal ter completeering van de escadrons, die zullen kampeeren, een iOÜtal miliciens van een der lichtingen, die zich met groot verlof bevin den, worden opgeroepen tot bijwoning der najaars oefeningen. Men schrijft aan 't Utr. DagbladGisteren heeft, met goed gevolg, de aanbesteding plaats gehad van twee gemetselde sluizen in de Payen- borger Grift. Het belangrijke werk der bevaarbaar- making van genoemde Grift wordt hierdoor nage noeg voltooid. Wij vernemen, dat het bestuur van de Grift, na eindelooze tegenwerking en moeie- lijkheden, alleen door de krachtige hulp van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden in staat is gesteld geworden, tot dezen beslissenden stap over te gaan, aangezien behalve kosteloozen afstand van grond en het verleenen van alle mogelijke medewerking voor definitieve en tijdelijke grond- berging, Z. K. H. ook geheel voor eigen rekening heeft genomen de kosten van een der gemetselde schutsluizen, welke de kapitale som van ongeveer ƒ10000 zullen bedragen. Wanneer dit zoolang gewenschle werk zal zijn voltooid, blijven er slechts ongeveer 4000 meter kanaal te graven, om de verbinding der rivieren de Eem en de Vecht tot een fail accompli te maken. In het belang van het gewest ware het Ie wenschen, dat het pro vinciaal bestuur, 't welk de zaak eenmaal heeft aangevat, over locale bezwaren heenstapte en aan eene belangr'yke zandstreek de middelen verschafte om in het bezit te komen van datgene, wat in de steden slechts tot schade der algemeene ge zondheid blijft opgestapeld, vuilnis of mest, en, behalve dat, aan de kleine scheepvaart een betere, meer goedkoope weg tusschen Amsterdam en Amersfoort worde geopend. Te Sappemeer, alwaar eene Rijks hoogere burgerschool met 3jarigen cursus is gevestigd, is een fonds opgericht, ten einde behoeftige jonge lingen, die den noodigen aanleg bezitten, de hoogere burgerschool te doen bezoeken, en hun zoo mogel'yk ook de leerboeken te verschaffen. Uit Breda wordt van gisteren gemeldBe gunstigd door zeer fraai weder, zijn de feesten van het Noord-Brabantsche Schultersbond naar genoegen afgeloopen. Onze schutters en weerbare mannen hebben zich goed gehouden; de meeste

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1