putten doen aanleggen, ten einde te onderzoeken in hoever het vermoeden juist is, dat de grond dezer omstreken steenkool bevat. Een dezer putten staat op Nederlandsch grondgebied, in de tot de gemeente Winterswijk belioorende buurtschap Ratum, op ongeveer 1 ll2 uur afstand van hare kom; de overige putten liggen verstrooid op Pruisisch grondgebied, onder de naburige plaatsen Oedink, Lünten, enz. Tot dusverre evenwel leverde de sedert 5 a 6 maanden nacht en dag onafge broken voortgezette boring niet die resultaten op, welke het groot publiek daarvan verwachtte. Ofschoon men in den put te Ratum reeds tot eene diepte van 5 a 600 Rijnl. voet is doorge drongen, schijnt men zich nog steeds in den zelfden dooden, grijzen zandsteen te bevinden, die reeds op ongeveer 50 voet beneden den be- ganen grond werd aangetroffen. Toch schijnt dit nog geenszins een reden om de hoop op een ge-: wenschten uitslag op te geven. De heer Simons toch, wiens geologische kennis geroemd wordt, zet met onverzwakt vertrouwen de werkzaamheden voort. Door den Nederlandschen consul te Chris- tiania is de heer H. J. Gregersen aangesteld als zijn vice-consul te Porsgründ, tevens voor Brevig en Skiën. Z. M. heeft den heer O. Passera, gewezen secretaris van het Italiaansche gezantschap bij het Nederlandsche hof, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw; L. R. baron Taets van Amerongen, hofmaarschalk van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der versierse len van commandeur lste kl. met de ster van de Frederiksorde, hem door Z. M. den Koning van Wurtemberg geschonken. Z. \1. heeft den kapitein K. R. A. Abbirik, van het wapen der infanterie, thans op non-activ., op zijne aanvrage op pensioen gesteld en bet bedrag van dat pensioen bepaald op /'990 's jaars. Giemengd INienws. Zondag-namiddag werden de wande laars in de Lange Kranestraat in Den Haag opge schrikt door het geroep van „moord! help!" enz. Een bewoner dier straat had in zijn dronkenschap met eene vrouw eene hevige woordenwisseling gekregen, die weldra zoo hoog liep, dat hij haar bij de haren de deur uitsleurde en zoo vreeselijk mishandelde, dat zij de hulp der buren inriep. De vader van het mishandelde slachtoffer, die inmiddels te hulp geroepen was, kon tegen den door den drank verhitten man niets uitrichten, en voorzeker zou de vrouw aan zijn woede nog niet'zijn ont komen, indien /ij niet met een valsch haartooisel opgeschikt geweest was. De woedende toch wilde haar nogmaals bij de haren grijpen, maar het dametje liet haar chignon in den steek en had zoodoende gelegenheid aan zijne handen te ont snappen. Men meldt uit de legerplaats bij Soesterberg het volgende treffende voorval. Vrij dag meldde een kanonnier der granaatzoekers den otficier van piket, luitenant Lem, dat een burger, waarschijnlijk dooreen granaatschot gewond, op 400U rneter van het kamp lag te zieltogen. Genoemde officier van piket, vergezeld van den ollicier van gezondheid Thijs, een korporaal en 4 kanonniers der politiewacht, begaven zich zoo spoedig mogelijk daarheen en brachten bewusten heer L. v. H., uit Amersfoort, in een brancard naar de ambulance, waar hem door doctor Thijs de eerste heelkundige hulp werd verleend. Volgens verklaring van den lijder zou hij door 4 personen aangevallen zijn en verwond. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven. De justitie doet onder zoek. Men verneemt dat de getroffene zich op onveilig terrein gewaagd heett om projectielen te zoeken. Voor de Ar rond. - rechtbank in Den Haag stonden gisteren o. a. terecht: 1». de vrouw, die onlangs een harer vriendinnen na vooralge- ganen twist in de hand heeft gebeten, en 2°. twee jongens van 13 en 9 jaren die zich aan drie diefstallen, waaronder van een paar bottines, schuldig hebben gemaakt. De subst.-officier van justitie Jhr. Mr. De Jonge eischte voor de vrouw met het oog op verzachtende omstandigheden, doch aannemende dat de verwonding ziekte of beletsel om te werken van meer dan „twintig dagen had veroorzaakt, eene veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. Voor de jongens achtte hij de oplegging van een jaar gevangenistraf noodzake lijk, daar hij het raadzaam oordeelde dat deze knapen, kinderen van ouders die hun best deden, maar blijkbaar voor het goede nipt vatbaar waren, geruimen tijd van de maatschappij werden afge zonderd. In andere gevallen waar het eene bejaarde beklaagde gold zou hij wel voor een geringer straf gestemd zijn. De rechtbank zal aanstaanden Maandag in beide zaken uitspraak doen. De tentoonstelling van katten, katers en katjes in het Crystal Palace is dit jaar bijzon der goed geslaagd. Op een groote tafel zijn de uitgezochtste nornmers bijeengeplaatst. Daar kan o. a. bezichtigd worden de groote angora-kat van den heer Lloyd, van welke eene groote photo graphic verkrijgbaar is gesteld met het volgend biographisch berichtGeboren te Parijs, 7 April 1860; gekomen te Londen 18 Nov. 1861. Van daar vertrokken naar Hamburg en thans geves tigd te Lower Norwood. Dit levensgroot portret is op haar eigen kosten vervaardigd uit de op brengst van de prijzen, die zij heeft behaald. De heer Frederik Lockyer heeft haar twee lofdichten waardig gekeurd. NB. Zij luistert naar den naam: Mimi" Een ontzaglijk groote kater, „The Claimant" geheeten, was afgewezen als te laat ingezonden. Bij de aankomst van de brievenpost uit Petersburg te Eydtkuhnen, op 11 dezer, heeft men een brievenzak, bevattende de Petersburger correspondentie, opengesneden en van zijn inhoud beroofd bevonden. De ontvreemde waarde be draagt 150,000 roebels. Gistermorgen is te Amsterdam uit de Prinsengracht opgehaald het lijk van een onbe kende vrouw, naar gissing 45 jaren oud. Donderdag-avond strandde nabij het dorp Bollum op Ameland eene met ijzererts ge laden stoomboot, komende van Engeland en be stemd voor Dordrecht. Door de invallende duisternis was het niet mogelijk iets ter redding aan te wenden, zoodat men eerst den volgenden morgen alles in het weik stelde om te redden. Doch het was betrekkelijk reeds te laat. Zes personen, waaronder de kapitein, zijn vrouw en hun kind, waren reeds een prooi der golven geworden. De vrouw en het kind hadden de brug die de rader- kasten verbindt, bereikt, doch het was den over gebleven zes schepelingen niet mogelijk haar in de masten te krijgen, waar zij zeiven een schuil plaats hadden gezocht, daar de boot iedere minuut dieper zonk. Het mocht den onverschrokken Ame landers niet gelukken met de reddingsboot het schip te bereiken, en reeds hadden verscheidene den moed opgegeven, toen eenige wakkere heden eene laatste poging waagden; deze nu mochten hel genoegen smaken de zes schepelingen, die niets anders als den dood voor oogen hadden, behouden aan wal te brengen. Vreeselijk geha vend, doornat en verkleumd van koude, en som migen zwaar gekneusd, kwamen zij toch levend aan wal, waar zij spoedig van het noodige voor zien werden. B ij den Pont d'Austerlitz te P a r ij s had zich dezer dagen een aanzienlijke menigte vereenigd. Een hond lag in het water en zijn meester trachtte hét beest er uit te halen. Hij tuimelde onderst boven er in en toen hij door de omstanders gered werd, had hij zijn porte- monnaie verloren met een inhoud van 850 fr. Een jongen haalt de geldtasch er uit en ontvangt als belooning. 2 fr. Als je de porternonnaie er weer inwerpt, roept een verontwaardigd omstan der, krijg je van mij 4 fr. Plof, daar ging de geldtasch. Hoeveel moet ik je geven om de geld tasch weer op te duiken vroeg de eigenaar ver bluft. Ja, wat zal jij hem geven vroeg dezelfde omstander. 5 fr. antwoordde de eigenaar. Daar mag je 't niet voor doen jongen, zei de ander, geef hem 50 fr. De eigenaar beloofde het de jongen dook de porternonnaie weer op en ont ving zijn 50 fr. Twee en twintig jaren geleden deser- teerde van de lste cornp. 2de bat. 5de reg. inf. uit de kazerne in de Tolbrugstraat te 's-Herto- genbosch een soldaat, Nederlander van geboorte. Zondag nu kwam hy terug in dat garnizoen, gaf zich vrijwillig als deserteur aan, en werd wederom geplaatst bij deze compagnie in dezelfde kazerne; hij zal echter voor den krijgsraad moeten terecht staan; na voldoening van slraf wil hij nu naar Atsjin. Gedurende den tijd zijner desertie was hij in Franschen dienst, voornamelijk in Algiers. De vrouw van den watermolenaar A. Van Rijnsbergen te Nieuw-Lekkerland, slechts een half jaar gehuwd, is toen zij hare woning in den molen wilde verlaten, terwijl deze in vollen gang was, zoodanig door een der wieken getrof fen, dat zij onmiddellijk dood nederviel. Uit Groningen wordt gemeld: Reizi- gers, Vrijdag-avond met den trein van 9 uren van Meppel herwaarts vertrokken, hebben te 9 uren 10 minuten, tusschen Hoogeveen en Beilen, in het Zuidoosten, een prachtigen vuurbol waarge nomen, die (naar schatting) op ongeveer 20° van den horizon verdween. Het geheele verschijnsel duurde slechts 2 a 3 seconden, bij eene donkere en toen droge luchtsgesteldheid. De bol had oogenschijnlijk eene doorsnede van ongeveer 3 decimeters en bewoog zich zuiver loodrecht be nedenwaarts. Het provinciaal gerechtshof in Zee land heeft gisteren E. De Weerdt, dienstbode te Waterlandkerkje, schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde feit van moord op haar kind, en haar veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 12 jaren en in de kosten. Zondag-ochtend is in de Nieuwe Plan tage onder Kralingen gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, oud omstreeks 40 jaren, een weinig pokdalig, middelbare lengte, donker haar. Gisteravond heeft te Rotterdam een Duitscher met een steen de glasruit ingeslagen van het wisselkantoor van den heer De Waal, aan de Boompjes, en door de aldus gemaakte opening ontvreemd een portefeuille, inhoudende een belangrijke som aan Nederlandsche en andere geldswaardige papieren. De diefstal werd echter dadelijk ontdekt en de dader nagezet. Spoedig werd hij door de politie gegrepen en naar het poliliebureel overgebracht. Gisteren is te Rotterdam uit de Wijn- haven het lijk opgehaald van een man, die reeds sedert eenige dagen vermist werd. Bij den tweeden hofmeester van het stoomschip Javate Batavia, zijn een aantal cou pons gevonden van effecten, die eenigen tijd ge leden te Amsterdam bij een bakker vermist zijn, tijdens in diens huis brand was uitgebroken. Daar uit Nederland geen verzoek om aanhouding ont vangen was, achtte de justitie in Indië zich onbe voegd den bezitter dier coupons in hechtenis te nemen. De Fig ar o meldt dat in Parijs twee Nederlanders, de heeren A. en v. D., geworsteld hebben, met het ongelukkig gevolg dat eerstge noemde zoo erg aan de ruggegraat is bezeerd, dat hij in zorgelijken toestand verkeert, v. D. is gevangen genomen. Te Londen is onlangs in een beestenspel een vreeselijk tumult ontstaan. Er waren verscheiden honderden personen in de tent, toen men plotseling een vervaarlijk geschreeuw vernam. Er volgde een paniek. De bezoekers dron gen in grooten angst naar den uitgang en poogden zich uit de voeten te maken, terwijl men rondom schreeuwde dat een der wilde beesten een ijzeren tralie uit zijn kooi doorgebroken had. Vele per sonen werden gekwetst, vooral vrouwen, en de verwarring werd vooral niet minder door een paar groote kameelen, die bij den uitgang gepos teerd waren. Eindelijk bespeurde men dat een der tijgers een kleinen knaap door de traliën van 't hok had vastgegrepen en naar binnen poogde te trekken. Men sloeg het beest op den kop met alles wat voorhanden was, maar slaagde er eerst in, toen men 't dier met gloeiende tangen te lijf ging. Eindelijk liet hij zijn prooi los en de knaap werd in onmacht, door 't sterke bloedverlies, opge nomen en weggedragen. Ook een der wachten is zwaar gewond door een olifant, die door het tumult opgewonden, zijn bewaker een slag met zijn snuit toediende en hem eenige ribben brak. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de Opinion Nationale houdt men zich aan het Ministerie van Financiën tegenwoordig

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2