LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4179. Woensdag A0. 1873. September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Kommensn 0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 23 September. Heden vóór 25 jaren aanvaardde prof. A E. Simon Thomas de betrekking van hoogleeraar aan deze Hoogeschool. Van alle zijden ontving de hooggeachte man blijken van de meest hartelijke belangstelling in dit feest. Namens de vroegere en tegenwoordige leerlingen werd hem een kostbaar geschenk aangeboden. De hoogleeraar Sanger van Groningen voerde daarbij het woord en wees er o. a. op, hoe Simon Thomas dag en nacht voor en met zijue leerlingen gearbeid had en doorzijn omgang zijne leerlingen tot zijne vrienden had weten te maken. De hoogleeraren der medische faculteit, eene commissie van het Studentencorps, van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, van de Vereeniging van stads-dokters betuigden achtereenvolgens hunne warme deelneming. De feestvreugde werd niet weinig verhoogd door het bericht, dat het Z. M. den Koning behaagd had den hoogleeraar Simon Thomas te benoe men tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. In de verloskundige afdeeling van het Aca demisch Ziekenhuis en in de voor den hoogleeraar bestemde kamer waren smaakvolle decoraliën met toepasselijke opschriften aangebracht als een bewijs hoe daar de liefderijke zorgen en de huma niteit van den bekwamen man op hoogen prijs gesteld worden. Wij hopen dat prof. Simon Thomas, die zich in zijn werkkring zoo nuttig heeft getoond en die zich de dankbaarheid en de achting van zoovelen heeft verworven, nog lang zijne schoon e betrekking zal blijven vervullen. Bij de heden gehouden verkooping van Cokes op het Raadhuis alhier van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 66, f 4,50, f 7,30 en 3,45; de laagste ƒ63, 33, 6,80 en 3.30. Zaterdag 27 Sept. zal van Rotterdam naar New-York vertrekken het stoomschip Maas, kapt. E. Deddes, waarmee gelegenheid bestaat tot hel verzenden van gewone brieven, monsters en drukwerken. De laatste lichting te Leiden is Vrijdag, aan de hulpbussen te 9 uren 's avonds en aan het postkantoor te 12 uren 's nachts. Uit Brielle wordt gemeld: Met Z. M. den Koning hebben vele heeren, die aan 't officieel diner op den llden September alhier deelgeno men hebben, een aangenaam souvenir ontvangen van de onthullingsplechtigheid. De heer B. Brui ning te Leiden, photograaf van Z. K. H. Prins Frederik, schonk aan den Koning in een rijk gebonden portefeuille 4 verschillende photographieën van de Nymphde Burgemeester dezer gemeente ontving eveneens 4 verschillende exemplaren in een nette linnen portefeuille, en ieder der gasten éen exemplaar. De photographie is uitstekend ge lukt en is niet in den handel. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar het Nieuwediep, is den 21 sten dezer Aden gepasseerdalles wel. Aanstaanden Zaterdag, des morgens te 7 u. 50 m., zal H. M. de Koningin met gevolg per Rijn spoor de residentie verlaten en hare buitenland- sche reis ondernemen. Aanvankelijk zal H. M. naar Aken vertrekken en zich vervolgens naar Weenen begeven. Z. M. de Koning wordt den Oden October op het Loo verwacht. De studieproeven der pen- sionnaires zullen den lsten October aldaar aan vangen. Naar men verneemt, hebben zich opnieuw 4 officieren van gezondheid hier te lande aange meld, om op de bekende voorwaarden bij het Indische leger dienst te doen. Den heer Jager 'is door den min. van bin- nenl. zaken een termijn gesteld van 1 jaar voor het indienen van definitieve plannen voor het bedijken en droogmaken van hel Wieringermeer, waarvoor hij van den minister Thorbecke de voor keur heeft gekregen en sedert met het min. van binnenl. zaken over gecorrespondeerd heeft. De kosten worden geraamd op 20 a 25 millioen. De grond wordt gezegd van uitmuntende hoedanigheid te zijn. In de onlangs te Utrecht gehouden alge- meene vergadering der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid is in overweging genomen de toe stand van het onderwijs in de zeevaart hier te lande en de wenschelijkheid om dit onderwijs te verbeteren en uit le breiden. Naar aanleiding van een besluit dier vergadering, is door directeuren een commissie benoemd om dit onderwerp nader te onderzoeken en toe te lichten en middelen tot verbetering en uitbreiding voor te stellen. Deze commissie bestaat uit de heeren J. E. Cornelissen, directeur der afdeeling Zeevaart aan het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te UtrechlJ. P. A. Francois, directeur der Hoogere Burgerschool te Rotterdam, en D. Van Ivetwich, bestuurder van het college Zeemanshoop te Amsterdam. Mevrouw Kleine-Gartman is Zondag-ochtend te Amsterdam aan een groot gevaar ontsnapt. Zich naar den schouwburg begevende, werd zij in de Amstelstraat omvergeworpen door een bier kar, die achterwaarts uit den stal werd gereden. Dank zij evenwel haar tegenwoordigheid van geest en de kloekheid van een voorbijganger, die snel het paard bij den toom greep, is zij ongedeerd gebleven, ofschoon zij reeds onder het voertuig was geraakt. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, tot arts bevorderd Dr. E. T. Meijeringh, Duilseh arts, geboren te Dedemsvaart. De Haagsche Nieuwsbode verneemt dat de heer J. D. Doorman als hoofdredacteur van het Haagsche Dagblad zal optreden en in zijn functiën van eersten mede-redacteur van dat blad met 1 Jan. a. s. zal worden vervangen door den heer B. De Vries, hoofdredacteur van De Noord star, welk blad met genoemden datum zal op houden te bestaan. Donderdag a. s. zal voor het laatst in! dit seizoen op het Groot Stedelijk Badhuis te Sche- veningen een groot vuurwerk worden ontstoken, dat levens ter eere van de badgasten zal strekken. Dinsdag 30 September des namiddags te 2 uren zal door de Haagsche afdeeling der Baeh- vereeniging een uitvoering gegeven worden in het kerkgebouw der Evang. Lulh. gemeente aldaar. Toezegging tot medewerking aan die uitvoering is gegeven door den heer S. De Lange Jr., orga nist bij de Waalsehe Gemeente te Rotterdam, niet alleen in Holland in de kunstwereld hoog aangeschreven, maar ook in het buitenland zeer gunstig bekend; den heer J. H. Koert, violist te Rotterdam; de heeren J. C. Textor, organist bij de Evang.-Lulh. gemeente, en G. A. J. Goudal (bariton) van Den Haag. De Minister van Oorlog, in aanmerking nemende de steeds stijgende prijzen der grond stoffen, heeft goedgevonden te bepalen dat het tarief van herstellingen aan schoeisel bij de corpsen van het leger, van 1 October a. s. af, met 5 pGt. zal worden verhoogd. De algemeene vergadering van de Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde zal gehouden worden Zaterdag 27 dezer te 10 uren, te Amsterdam. Gisteren is te Nieuwediep gearriveerd en overgegaan aan boord van het Nederl. stoomschip Borneokapitein R. Berkelbach van den Sprenkel, om daarmede naar Batavia (via Suez) te worden overgevoerd, een detachement van 180 militairen, waaronder '11 onderofficieren, onder hevel van den met verlof naar Java terugkeerenden majoor der O.-I. artillerie L. F. Hojel. Naar men verneemt, zal de thans in aan bouw zijnde spoorweg MunsterEnschedé den lsten April 1874 worden geopend. Gisteren is aan hel gebouw van liet Pro vinciaal bestuur in Den Haag aanbesteed: het bouwen van een bekleedingsmuur aan de westzijde van de schutkolk der sluis te Arkelschen Dam, behoorende tot de werken van het Zederikkanaal, in de provincie Zuid-Holland. Daarvoor waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. D. Van Maurik Dz. te Drumpt, voor ƒ7526. Aan de artillerie-, stapel- en constructie magazijnen te Delft wordt een machinist en onder opzichter der wagenmakers gevraagd, tegen een salaris van 800 of ƒ700. De weekloonen aan deze rijksinstellingen zijn in den laalslen tijd zeer gerezen wegens gebrek aan geschikt personeel. De vice-minister van onderwijs in Japan heeft dezer dagen naar Den Haag bericht, dat hij met behulp der hem gegeven inlichtingen ge durende zijn verblijf aldaar, kort voor de aan komst van het gezantschap, waartoe hij behoorde, en verder geholpen door de hem toegezonden rapporten, in slaat gesteld is geweest een wet op het onderwijs samen te stellen, die door de regee ring van zijn land thans ingevoerd is. Een keu rig, in zijde ingebonden exemplaar der wetten vergezelde zijn schrijven, met de meest oprechte dankbetuiging voor de verleende ondersteuning, terwijl ook verdere inlichtingen en raad gevraagd worden. De ^Vereeniging ter bevordering van den landbouw in Holland's Noorderkwartier heeft te Winkel proeven genomen met een ploeg, bestemd om meekrap te delven. Reeds ten vorigen jare had zij daarvoor een gouden medaille uitgeloofd. Hoewel de proefneming niet geheel voldeed aan de gestelde eischen en men met vier paarden niet op 0.65 meter diepte, bij 0.55 m. breedte kon komen, wordt het werktuig niettemin hoog geroemd en in den regel voldoende geoordeeld, daar het 0.56 a 0.58 meter diep ging. De inzender, de heer J. M. Tiele te Anna Paulowna-polder, heeft dan ook het toegezegde eermetaal ontvangen. De Ver eeniging wacht nog steeds een antwoord op haar prijsvraag naar een werktuig, ^dat de meekrap schoon en grondvrij oplevert. Volgens particulier schrijven hebben de gezamenlijke fabrikanten van de zoogenaamde Papiersvasche onlangs te Berlijn een bijeenkomst gehouden en is daarin besloten, de prijzen van hun fabrikaat met 15 a 20 pCt. te verhoogen wegens de sleeds stijgende prijzen van het papier, zoodat ook hier le lande een aanzienlijke rijzing in die artikelen te verwachten is. Uit Winterswijk wordt gemeld: Sedert eenige maanden is de aandacht in deze streken geves tigd op eene onderneming, die, mag zij slagen, voor deze plaats en omstreken eene bron van welvaart belooft te worden. De heer Koppel-Simons, eigenaar van mijnen, te Dusseldorf, heeft in de omgeving van Winterswijk onderscheiden boor-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1