aan den heer T. Sypkens als directeur van het postkantoor te Monnikendam. Z. M. heeft aan Dr. P. Wellenbergh, te Oisterwijk, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de Kroon-orde 4de kl. met het Roode Kruis, te dra gen aan het herinneringslint, hem door den Duit- schen Keizer geschonken; aan den wachtm.-schrij ver O. Dekker, van het reg. veld-art., als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een drenkelinge, op 22 Juli jl. te Arnhem, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. In de kroeg aan de Loopschans op het Kerkplein in Den Haag gaven Donderdag avond tegen 10 uren drie beschonken schippers een gratis-voorstelling m de kunst van boksen. De politie vond echter dat het niet te pas kwam, en bracht de pretmakers naar het politiebureel. De vrouw van éen der schippers wilde haar man te hulp komen, maar moest het met eenige slagen bekoopen. Haar zuigeling, die zij op den arm had, kwam er nog het allerslechtst af, want het arme schaap ontving het grootste deel van de slagen, die voor de moeder bestemd waren. Onder de bekroonden op de Ween er tentoonstelling behoort een fabrikant van horloge sleutels, Gay, te Genève, die bekend maakt, dat hij niet tot de inzenders behoort. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Augustus. De gewone maandelijksche boot naar Borneo's Westkust is eenige dagen vroeger dan gewoonlijk van hier gegaan. Men wil weten dat de regee ring bericht had ontvangen, dat een Atsjineesch zendeling zich te Pontianak bevond. Den 4den dezer zijn vier compagnieën van het 2de bataljon infanterie van Willem I naar Padang vertiokken. De twee te Willem I geble ven compagnieën van het 2de bat. inf. zullen met de boot, die 25 Augustus van Batavia naar Padang gaat, naar laatstgenoemde plaats worden overge voerd. Na hunne aankomst worden de mariniers van Fort de Koek naar Padang gedirigeerd en zullen deze met de twee eerstgenoemde compag nieën het linkerhalf 2de bataljon uitmaken. Drie compagnieën van het 15de bat. inf. zullen in ver band daarmede te Fort de Koek garnizoen gaan houden. Pastoor de Bruyn, van Ambarawa, zal de tweede expeditie als aalmoezenier vergezellen. Volgens een van den gouverneur van Suma tra's Westkust ontvangen telegrafisch bericht, ge- dagteekend 1 dezer, was de telegraaflijn tot 3 paal voorbij Bondjol voltooid. Eergisternamiddag ontving men hier het bericht, dat op een der particuliere landen in het Bekassische, omstreeks paal 34, op het land Tjibaroessa, toebehoorende aan den heer J. W. Arnold en aan een Chinees verhuurd, ongeregeld heden plaats hadden die, hoezeer nog van geen hoog ernstig karakter, zeer zeker dat van verzet tegen den landheer hadden. Terstond is onze resident naar Meester Cornelis vertrokken, maar dienzelfden nacht reeds teruggekeerd. Een 50tal infanteristen en 25 man cavalerie, van Rijswijk, zijn laat in den avond naar Bekassie gedirigeerd. De rust is dien ten gevolge hersteld en drie der leiders, benevens een 40tal andere personen zijn door de politie opgeval. Den 7den dezer kwam het stoomschip Prills Hendrik alhier aan. Van de aangekomen militairen zijn een 200tal naar Padang gedirigeerd. In de Vorstenlanden hebben telkens nieuwe ketjoepartijen plaats. De vorige ass.-resident voor de politie te Djocdja, van Ranzow, zal thans nogmaals terecht staan, beschuldigd van vervalsching van de boe ken van den vorigen vendumeester, van manda ten en eigen kasmemoriaal. Te Boeleleng circuleert een adres aan den G:- G., onderteekend door vijf voorname priesters en al de districls-hoofden, om den assistent resident nog vijf jaren in hun midden te mogen houden. Acht honderd ontevredenen verzamelden zich bij den assistent-resident, met verzoek den verbannen radja terug te hebben, daar zij in de meening verkeeren, dat wegens die verbanning de assistent-resident van Boeleleng door het Gou vernement is opgeroepen. Door den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. P. N. C. Van Ingen. Ontslagen: eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pensioen, de gew. opz. bij het brievenvervoer te Tandjong-Oost (Batavia) H. Jacobs, thans op wachtgeld; eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pensioen, de ambt. op wachtgeld C. Valkenburg; eervol5 uit 's lands dienst, de klerk bij het depart, van fin., II. A. Altheer. Benoemd: tot resident van Soerabaija, P. W. A. Van Spall. Tot adjunct-griffier bij den land raad te Samarang, K. Zeil. Tot controleurs der eerste klasse, D. De Wit en F. C. A. Wijnaendts. Tot contr. der tweede klasse, J. H. M. Gubbels, A. G. Schepper en W. H. De Jong. Tot ambten, ter beschikking G. A. Hoogenraad, derde com mies bij de algem. rekenkamer, W. F. Hauber en H. H. C. Th. Bosch. Door den Land raad te Modjokerto tot buitengew. substituut-grif. bij die rechtbank, buiten bezwaar van den lande, J. F. Krul; door den Raad van Justitie te Padang tot buitengew. substituut-grifGer bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, H. R. Davies. Benoemd: tot eersten huipond. aan de openb. lagere school te Buitenzorg J. G. L. Dücker, tot twee den huipond. aan die te Buitenzorg J. H. De Puy, tot derden hulponderwijzer aan de openb. derde lagere school Ie Batavia C. Van Duuren. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der inf. H. F. G. W. Von Ende. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den subst.-officier van justitie, bij den raad van just, te Batavia, Mr. Gh. A. Granpé Molière. Ontsla gen: Eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij den algemeenen ontvanger van 's lands kas te Batavia R. A. Salomons. Benoemd: tot commies-ontv., tevens fung. havenm. te Palembang, D. Swarl. Tot ontvanger der in- en uitvoerrechten, tevens havenm., visit, en comm. der rech. te Telok- Betong, L. J. Reintjens; door den Raad van Jus titie te Batavia tot buitengewoon subst.-griffier bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, P. R. Brouwer; door den landraad te Anjer tot buitengew. substit.-griffier bij die rechtb., buiten bezw. van den lande, J. M. Esche; door de land raden te Toeloeng-agoeng en Trengalek tot bui tengew. subst.-grifier bij die rechtb., buiten bezw. van den lande, E. J. G. Bu'yn. Civiel Departement. Ontslagen: Op verz., eerv., uit 's lands dienst, het lid van de weeska mer te Batavia, Mr. Th. Schuurman Jhzn. Op verz., eerv., uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de gew. klerk op het resid.-kantoor van Pasoeroean J. D. Anthonijs. Op verz., eervol uit 's lands dienst, de klerk ter algem. secretarie H. J. J. Lesueur. Bevorderd Tot resident van Pasoe roean, Jhr. Mr. O. E. Van Nispen, tot notaris te Serang E. De Lang Evertsen, te Salatiga D. P. Erdbrink.Tot eersten deurw. bij het hooggerechtshof van Ned. Indië, K. J. Groen. Bij de algem. Rekenkamer: Tot referend. G. Th. Coorengel, tot eersten commies, H. L. Margadant, tot twee den commies W. M. Meijer. BUITENLAND. Duitschland. Wegens de voorgenomen kanalisatie te Berlijn heeft de Gemeenteraad aldaar voor de som van 8>/« millioen thaler de waterwerken overgenomen, die er door eene Engelsche maatschappij wareri aangelegd. Uit Koningsberg word gemeld, dat de cholera er geheel verdwenen is. Spanje. De heer Castelar heeft in eene redevoering verklaard dat de Republiek zonder overleg en beradenheid niet te redden is. Een staatsman zeide hij moet een overgang vormen tusschen zijne eigen party en de andere partijen, Hij be rekende dat de Cailisten thans meer dan 50.000 sterk zijn. Hij zou ook conservatieve generaals met 't bevel over de troepen belasten want niet slechts geestdrift, ook wetenschap en praktijk waren noodig tot oorlogvoeren. Het voorstel tot 't schor sen der zittingen is met 124 tegen 68 stemmen aangenomen. Oostenr.- Hon<^.-Monarchie. De Koning van Italië heeft gisteren de tem toonstelling bezocht en met zijn gevolg het déjeu ner gebruikt in het Keizerlijk paviljoen aldaar. Des namiddags heeft hij het corps diplomatique en het Cisleithaansch Ministerie ontvangen, en met zijn militair en diplomatiek gevolg deelgeno men aan het diner ten Hove. Aldaar waren tegen woordig de gezamenl'yke Aartshertogen en Aarts hertoginnen, de Erfgroothertog van Oldenburg, en de te Weenen aanwezige Hongaarsche Minis ters, graaf Lehndorfl (uit Pruisen)graaf Ranzau (uit Wurtemberg), de heer Middendorff, lid van den Pmssischen Staatsraad, de Russische generaal Doctorow, de Fransche overste Hotte en vele andere hooggeplaatste vreemde gasten. De Keizer heeft een toost uitgebracht op „den Koning van Italië, onzen doorluchtigen gast, broeder en vriend", waarna deze in gel'yken zin een toost uitbracht op den Keizer en de Keizerin. Het Internationaal Congres voor landbouw, boschwezen, enz. is gisteren geopend. Het telt 300 leden. De Minister van Landbouw betuigde in de openingsrede zijn dank aan de Regeeringen die er zich doen vertegenwoordigen. Hij herinnerde dat het Congres ten doel heeft, eene voorloopige beraadslaging te houden over verschillende onder werpen, waaromtrent tusschen de Regeeringen alsdan een nader overleg zal kunnen plaats heb ben. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van den gewezen eere-voorzitter, den vrijheer Liebig. Daarna zijn de werkzaamheden aangevangen met een debat over verordeningen teri opzichte der vogels Amerika. Het bankiershuis Jay Cook te New-York heeft zijne betalingen gestaakt. Deze gebeurtenis heeft ongerustheid gewekt ten opzichte van andere bankiershuizen, welke bij spoorwegondernemingen zijn betrokken. Men schrijft de staking der betalingen toe aan groote aanvragen door het bijkantoor te Philadelphia voor den North-Pacific-spoorweg. Men onderstelt, dat de staking der betaling slechts voorloopig zal zijn, want het huis Jay Cook is in het bezit van toereikende middelen, welke op het oogenblik echter niet beschikbaar zijn. Een nationale bank te Washington heeft insgelijks hare betalingen gestaakt. TELEGRAMMEN. Rome, 19 September. De Opinione meldt, dat in Marokko, ten gevolge van het overlijden des Sultans, een burgeroorlog tusschen de aan hangers van zijn zoon en die van zijn broeder is uitgebroken. In de steden Fez en Marokko heerschte eene buitengewone agitatie. LAATSTE BERICHTEN. Bij de Tweede Kamer is ingekomen de volgende aanbevelingslijst voor de vacature in den hoogen raad, wegens het overlijden van den heer Huguenin lste de heer Landtsheer, raadsheer in Zeeland, 2de de heer Telting, idem in Friesland, 3de de heer Heemskerk Az, oud-raadsheer in Noord-Hol land, 4de de heer van Nooten, raadsheer in Utrecht, 5de de heer Tjaden-Busman, president der rechtbank te Groningen, 6de de heer A. A. de Pinto, raadadviseur van Justitie. Daarna is den minister van financiën de staatsbegrooting aan geboden. Z. M. heeft gistermiddag ten gehoore ont vangen de comm. van de Eerste Kamer belast met de aanbieding van het adres ter beantwoor ding van de troonrede, en na de aanbieding ge antwoord M. H.Ik verzoek u de Eerste Kamer mijn dank over te brengen voor haar adres en haar de verzekering te geven van mijn vertrouwen op hare medewerking tot krachtigen steun van het geen het heil van ons geliefd vaderland kan be vorderen. Nabij Loosduinen is gisteren aangespoeld en terstond in het zeeduin begraven het lijk vermoedelijk van een varensgezel. Het bevond zich niet alleen in een vergevorderden staat van ontbinding, maar het was ook zonder hoofd en zonder armen.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2