LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4177. Maandag A0. 1873. 22 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcrc tellers naar plaatsruimte. BERICHT. Zijdie zich met 1 October op deze Courant abonneer enontvangen de nog verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal September November worden dan alleen de maanden Oct. en Nov. tegen G7 cents in rekening gebracht. LEIDEN, 20 September. Gaarne vestigen wij nogmaals de aandacht van beminnaars van schoone muziek op de kerke lijke muziekuitvoering, op uitnoodiging van het hoofdbestuur der Nederl. Gust.-Ad.-vereeniging Maandag-middag in het Evang. Luthersche kerk gebouw alhier te geven en waarvan hierachter het programma voorkomt. Gelijk bekend is bestaat genoemde Vereeniging uit leden der Protestanlsche kerk, die willen helpen voorzien in de geestelijke behoeften van behoeftige geloofsgenooten. Over alle gewesten der aarde, waar zulke Protestanten wonen, strekt zij hare werk zaamheid uit, zonder onderscheid van kerkge nootschap te maken. Zij tracht haar doel bij uit sluiting te bereiken door te voorzien in de behoefte aan evangeliedienaren en schoolonderwijzers, als mede aan lokalen voor godsdienstige bijeenkom sten en voor hel onderwijs der jeugd. Daartoe worden geldelijke bijdragen verzameld, bestaande in vaste jaarlijksche contributiën van f 1 of meer. Vrijwillige giften en bydragen, hoe gering ook, worden met dankbaarheid aangenomen. Heden viel onzen stadgenoot J. Valk het voorrecht te beurt, het feest zijner 50jarige werk zaamheid aan 's Rijks Academietuin te vieren. Bij die gelegenheid werd hij met menig geschenk vereerd, zooals door Prof. W. F. R. Suringar, heeren Curatoren der Hoogeschool, den heer Witte, en het werkend personeel. Door den heer Witte werd den jubilaris toegewenscht, dat hij nog veie jaren ter bevordering en bloei der inrichting mocht werkzaam zijn. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 74 tot 103 volwassen perso nen en van 25 tot 41 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijn- zigt zijn gedurende deze week 52 baden ge bruikt. Z. M. heeft bepaalddat officieren van gezondheid der 1ste, 2de en 3de klasse van het leger hier te lande voor den tijd van een of twee jaren kunnen worden gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië; het tijdvak dier detacheering te rekenen van en met den dag hunner ontscheping in gezegde gewesten, terwijl de gratificatie voor eerste uitrusting zal bedragen ƒ2000 voor hen, die voor een jaar, en 3000 voor hen, die voor twee jaren worden gedetacheerd. H. M. de Koningin heeft aan de Diakonieën der Ned. Herv. gemeente te Oegstgeest doen toe komen een prachtigen damesfauteuil om te dienen als prijs in de eerlang voor de armen dier ge meente te houden verloting van voorwerpen van kunst en smaak. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden a- te benoemenbij den generalen staf, tot directeur der mil. verkenningen, den luit.-kolonel V. D. Dittlinger, van dien staf, chef van den slaf in de thans opgeheven Isle mil. afdeeling; 'ij het 4de reg. inf. tot kapt. 1ste kl. den kapt. van de 2de kl. W. C. F. Van der Plas, van het corpsbij bet 1ste reg. huzaren, tot instructeur, ei* ritm. B. J. Couvée, van het corps; op non activiteit te stellenop zijne aanvrage, en zonder bezw. der schatkist in afwachting van nadere be schikking, den kapt. E. J. F. Franck van het 5de reg. inf., later echter weder in act. dienst hersteld bij het 4deover te plaatsenbij den staf der inf. den 2den luit.-kwartierm C. W. Van de Ven, van het 4de reg. inf., en zulks met bestemming om bij het dep. van oorlog werk zaam te zijnbij het 4de reg. inf. den 2den luit. J. F. A. De Rooy van het 2de reg.; eervol te ontheffen: van zijne betrekking van instructeur, den ritm. E. Van Wickevoort Crommelin, van het 1ste reg. huzaren weder bij het leger in te deelenbij het 4de reg. inf., den lsten luit. J. P. L. Gelpke. Men meldt uit Sassenheim Woensdag was onze gemeente in feestgewaad getooidallerwegen wapperde de driekleur, en eene smaakvolle eere- poort prijkte voor de woning- van onzen verdien stelijken hoofdonderwijzer, den heer J. E Koning, die zijne 40jarige ambtsbediening gedacht. Zoo van de schooljeugd als van de gemeente werden den jubilaris prachtige geschenken aangeboden, terwijl hem door eene commissie van oud-leer lingen een geschenk in geld werd overhandigd. Was 't 's morgens voor de schooljeugd feest, des avonds vereenigden tal van belangstellenden zich ten huize van den jubilaris, wien door de alhier gevestigde muziekvereeniging Vlijt en Volharding eene serenade met fakkellicht werd gebracht, terwijl van tijd tot tijd Bengaalsch en Grieksch vuur werd ontstoken. Volgens een loopend gerucht zou de por tefeuille van Oorlog aan den generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, te 's Gravenhage, zyn aangeboden, doch zou deze geweigerd hebben. Aan de Tweede Kamer der Stat en-Generaal is aangeboden een wetsontwerp tot nadere tijde lijke beperking der bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen. Dit ontwerp bevat twee artikelen: Art. 1. De bij art. 18, eerste lid, der wet van 26 November 1847 (Stbl. N°. 69) toegekende bevoegdheid tot het doen aanmunten van zilveren standpenningen, anders dan voor rekening van den Staat, kan door Ons nader wor den geschorst, uiterlijk tot den lsten Mei 1874. Art. 2. Deze wet treedt in werking met den dag harer afkondiging. De heer Van Zuylen van Nijevelt heeft een voorstel gedaan omtrent het in werking brengen van het Reglement van Orde der Kamer van 5 Mei 1852. Volgens het voorstel wordt het Regle ment van Orde van 18 Maart 1872 vervangen door dat van 5 Mei 1852, behoudens eenige noodzakelijke wijzigingen. Het aldus gewijzigd reglement treedt onmiddellijk in werking. Er is verandering gekomen in de dagen, voor de alg. vergadering der Vereeniging tot afschaffing van sterken drank vastgesteld. Niet in de maand September, rnaar op 8 en 9 October e. k. zal zij voortgang hebbenen wel de openbare vergadering des avonds van den 8sten in het lokaal van het Dep. tot Nut van 't Algemeen, in den Oppert te Rotterdam. De Nederlandsche Handelmaatschappij wenscht scheepsgelegenheid te zien aangeboden, voor den overvoer naar Panaroekan, van 1,000,000 stuks Waalsteenen. Aanbiedingen voor den overvoer- worden ingewacht bij agenten te Piotterdam vóór of op Donderdag 25 dezer, 's namiddags vóór 2 uren. Verbeterd bericht.) De Min. van Oorlog heeft bepaald, dat te beginnen van 1 Oct. a. s. bij elk der reg. inf. en bij het reg. grenadiers en jagers het geven van onderricht in alle vakken behalve in de exercitie- en dienstreglementen, waarmede een der luitenants-adjudanten, bij den staf van het reg. aanwezig, moet worden belast, aan de onderoffi cieren der 2de klasse van den cursus en aan die welke voor het lichter examen worden opgeleid, aan twee luitenants zal worden opgedragen, daar toe uit de officieren voor speciale diensten door den reg.-commandant aan te wijzen. Zij zijn van alle diensten vrijgesteld en genieten eene jaarlijksche toelage van ƒ1200. Ook zal aan die officieren worden opgedragen het uitgebreid lager onderwijs bij den staf van het regiment. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft de voordracht tot het aanleggen van eene telegraafgeleiding ten behoeve van de brandweer aangenomen, en besloten, dat van de werking daarvan eerst de noodige ondervinding zal worden opgedaan alvorens zal worden beslist, of zij voor het publiek zal worden opengesteld. Voorts is besloten, de politie mei 50 man te vermeerderen een amendement om haar met 100 man. te ver meerderen is verworpen. Dezer dagen werd op de reede van Sun derland een proeftocht gehouden met het Ned. stoomschip Borneoaldaar voor rekening van de stoomboolreederij Java, te Amsterdam, aangekocht. Naar men meldt, voldeed die tocht volkomen aan de verwachting. Bij het collation, dat aan boord gegeven werd, bracht 0. a. de Nederl. consul, de heer P. R. Los, hulde aan den heer Schol, die als directeur der reederij in den tijd van vijf dagen het schip aangekocht, betaald, uitgerust en beladen had en bemand met Neder landsche officieren en Engelsche schepelingen. Ook aan onzen Minister van Financiën werd hulde gebracht voor den spoed, waarmede op de aan vrage tot hel voeren van de Nederlandsche vlag was beschikt. Reeds den derden dag na het ver zoek kwam de vergunning. De Stand, meldt thans met zekerheid, dat het Geuzengesticht in Den Briel den 2den Octo ber, 's morgens te 11 uren, zal geopend worden De hh. Verhoeff, te Charlois, en Schaafsma, van Utrecht, zullen redevoeringen houden. Gisterochtend had in de Roomsch-Katholieke kerk van den H. Dorninicus te Rotterdam een plechtige uitvaartdienst plaats voor wijlen den heer Ignace Marie Wils, in leven kolonel-commandant van het corps Carlistische Zouaven, en bij Igualada gesneuveld. Een groot aantal gewezen Pauselijke Zouaven, in uniform, benevens de familie van den overledene, waren daarby tegenwoordig. De kerk was by deze gelegenheid prachtig gedecoreerd. Door een consortium van Brusselsche bankiers is aan den Koning Groothertog van Luxemburg concessie gevraagd tot het maken van een spoorweg ter verbinding van de banen Kyle en Sure tusschen Jungkerat en Diekirch. Door deze verbinding zou het Groothertogdom rechtstreeks met Duilschland in gemeenschap gebracht worden. Luxemburg zou dus een voortreffelijk débouché voor de voortbreng selen zijner mijnen en bosschen erlangen. Bij het onlangs gehouden examen voor de betrekking van landmeter der 3de klasse van het kadaster zijn geslaagd de heeren: R. Suringa, A. J. Rasker, K. Remmells, J. J. Kuipers, J. H. M. Van Berckel, J. J. Van Dullemen en C. G. Van Hattum. Op zyn verzoek is eervol ontslag verleend

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1