LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4175. Vrijdag A0. 1873. 19 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke iNommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feesldagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIE!*: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur vau Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 7,8 en 9, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met <ien twintig sten September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijkenaan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsete Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 September 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten, dat het 1ste Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting voor 1873 is goedgekeurd door dc Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den I5den September j.L, en op heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering ter band gesteld, eu dat ieder verplicht is zijü aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Eo wordt deze door plaatsing iu de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 September 1873. LEIDEN, 18 8eptembcr. In den aanvang der zitting van de Eerste Kamer op heden, is door den Minister van Jus titie meegedeeld, dat het Ministerie, op herhaal delijk geuit verlangen van Z. M. dat het zijne taak zou voortzetten, en na 't mislukken der pogingen door anderen tot samenstelling van een nieuw kabinet gedaan, aan 's Ivonings verlangen heeft voldaan. In de zitting der Tweede Kamer heeft de heer Dullert het voorzitterschap aanvaard met eene korte rede, waarin hij dank zegt voor het blijk van vernieuwd vertrouwen en een beroep doet op de welwillende medewerking der leden. De kring der werkzaamheden, zeide hij, is ons nog niet gegeven te overzien, maar zooveel is zeker, dat zij van gewichtigen aard zullen zijn. Voor het in gang zijnde staatsexamen (com missie 187374) te Amsterdam en Leiden heb ben zich 48 militaire studenten van den genees kundigen dienst opgegeven, te weten11 militaire candidaat-artsen voor het geneeskundig examen te Amsterdam en 37 militaire studenten voor het natuurkundig examen, dat te Leiden wordt gehouden. In de tweede helft der maand Augustus zijn alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd zijn kun nen worden L. A. Van den Bosch te Alkmaar; P. A. Van Lommei, H. Van Wijk, Stroink en C0., Köller, Mommerhof, I. H. S. Van der Schaaf, allen te Amsterdam; Mej. M. Schadée te Bentheim; W. Wolff te Göppingen F. Van Duin te Delfzijl C. B. H. Hakkert te Dordrecht; Mej. Schouten, Mej. Plugger, J. Franzen, H. Halsdouw, allen te s-GravenhageMevr. Monier te HaarlemB. Samson te Hillegom; Mej. W. Pluygers te Marienbad; Regimentsbaas 3de Regiment Infanterie, W.Deinurn, beiden te Middelburg; J. Duiverman te Nieuwediep; A. A. Van der Spruyt te Weenen; Wed. J. Verhij te Hoofveld. Op de tentoonstelling te Loosduinen zyn O- a. bekroondP. Bos te Zoetermeer met den 2den prijs, bronzen medaille of f 5, voor rood wintertarwe, alsook voor gerstKoning en C°. te Sassenheim, idem, voor paarden- of duivenboonen M. J. Van Laren te Waddinxveen, met den 2den prijs, getuigschrift, voor den grootslen en fraaisten meloen. Volgens bij het Departement van Koloniën ontvangen bericht, was het stoomschip Prins van Oranje in den avond van den 15den dezer te Batavia aangekomen. Alles was wel aan boord. Gisteren heeft de nieuwbenoemde raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, de heer Mr. J. A. Jolles, in handen van Z. M. den Koning den hij de wet gevorderden eed als raadsheer afgelegd. De heer Jolles zal in zijn nieuwe betrek king worden geïnstalleerd in een plechtige openbare algemeene zitting van den Hoogen Raad, te houden op aanstaanden Zaterdag des namiddags te halfeen. De Minister van Financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indië door middel van de stoomschepen Borneo en Celebes van de Maatschappij „Java", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep voor de Borneo op 22 September en voor de Celebes op den lsten October aanstaande is bepaald. De met de Borneo te verzenden correspondentie behoort uiterlijk in den morgen van den 22slen en die met de Celebes in den morgen van den 30sten September aan het Nieuwediep aangekomen te zijn. Door het Prov. Gerechtshof van Friesland is eene lijst van aanbeveling opgemaakt ter voor ziening in eene der vier vacatures hij dat Hof, en wel in de plaats van den Raadsheer Mr. G. Hid- dema Jongsma, met 1 October eervol ontslagen. Op die lijst zijn gebracht: 4°. Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga; 2°. Mr. E. Jongsma; 3°. Jhr. Mr. C. J. Speelman, allen rechters in de arrond.-recht bank te Leeuwarden; 4°. Mr. J. A. Willinge Prins, rechter in de arr.-rechtbank te Sneek;5°. Mr. S. J. Hingst, rechter in de arr.-rechtbank te Amsterdam6°. Jhr. Mr. W. E. Engelen, lid der Gedep. Staten van Friesland. Den 22slen dezer zal van het koloniaal werfdepot le Harderwijk naar het Nieuwediep ver trekken een detachement suppletietroepen slerk 180 man (waaronder 11 onderofficieren), om dien dag te embarkeeren aan boord van het aldaar via Suez naar Java bestemde stoomschip Borneo. Het hevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der artillerie van het O.-I. leger L. F. Hojel, zijnde tot medegeleide bestemd de kapitein der infanterie van genoemd leger T. Stumpf, de 1ste luitenant der infanterie A. W. K. Ter Beek, de 2de luitenant der infanterie J. B. Van Heutsz en de officieren-van-gezondheid der 2de klasse J. G. Gaerthé en H. W. Sandberg, allen van het O.-I. leger. De majoor Hojel en kapitein Stumpf retourneeren van verlof naar Java. In de eerste dagen der volgende maand zullen de nog bij het koloniaal werfdepot voor het O.-I. leger bestemde militairen naar Java vertrekken met het via Suez derwaarts bestemde stoomschip Celebes. Gisteren is te Amsterdam, na afgelegd examen, lot arts bevorderd de heer J. Coronel, mil. stud., geboren te Paramaribo. De groote hoeveelheid regen, die in den laatsten tijd gevallen is, heeft den landbouwers in Haarlemmermeer veel schade veroorzaakt. Men schat, dat nog p. m. de helft der gewassen op het veld staan, welke alle zoodanig door den regen zijn beschadigd, dat er bijna geene waarde meer aan toe te kennen is. De aardappelenteelt is ook geheel mislukt. De werking der machines is uitmuntend. De meeste dagen staat het water te Hoofddorp (hel middelpunt der gemeente) op zomerpeil. Z. M. de Koning heeft verwisseld in een geldboete van f 10 de cellulaire gevangenisstraf van eene maand, waartoe P. J. Van Markenstein, bij arrest van het provinciaal hof in Overijsel van 28 Juni jl., was veroordeeld, ter zake van het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een trein, dat hij had kunnen en moeten voorzien. Met ingang van 1 October a. s. worden de te Texel gevestigde post- en telegraafkantoren vereenigd onder het beheer van den directeur van het postkantoor J. Iloek Bent. De onder-directeur der 2de kl. bij den Rijkstelegraaf H. L. Van Balgoije, is met ingang van 1 October a. s. benoemd tot telegrafist lste kl. Met 1 October a. s. worden geplaatstaan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Delide luitenant tér zee der 2de klasse H. J. De Wal, als oudste officier en J. V. Wierdsma, de adel borsten der 'lste kl. G. J. Sluyterman en H. J. E. Van Gogh, de offic. van gezondh. 2de kl. F. II. L. Roessingh van Iterson en de offic. van administr. 3de kl. N. De Ronde Bresser; en aanboord van Zr. Ms. lamschip Buffel, de luit.-ter-zee 2de kl. C. F. A. Gregory. Z. M. heeft, op verzoek, eervol ontslagen S. M. E. D'Harvant, ontv. der dir. belastingen te Ferwerd; opgeheven het ontvangkantoor der dir. belastingen en accijnzen te Ferwerd, en Ferwerd, Blija, Hallum en Marrurn vereenigd tot één kan toor, met bepaling dat de ontvanger zal residee- ren te Marrurn. Dit vereenigd kantoor blijft onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen titu laris te Hallum F. C. G. Van Motman. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. a. s. een pensioen ad f 483 's jaars verleend aan H. Timmer Westerouen van Meeteren, predikant bij de Herv. gemeente te Aalbrug en Heesbeen (Noord- Brabant); aan G. H. Hiebendaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester dei- gemeente Appeltern, rnet ingang van 1 October a. s. Gremeng-dL Nieuws. Gistermiddag te 1 uur is de stoom boot Odessa, van Rotterdam naar Londen op reis, zoodanig tegen het houten havenhoofd le Nieuvvesluis (kanaal door Voorne) geloopen, dat het geheel uit zijn gebinten gerukt en als het ware in tweeën gespleten werd. De boot heeft van de aanvaring niets geleden. Uit Groningen wordt gemeld: Dezer dagen heeft men onder Garrelsweer op 3 meier diepte een zeer gaven pot gevonden van niet minder dan 7'/2 liter inhoud en gevuld niet met een schat, maar met aarde. Vorm en bewerking van den pot maken dien tol een belangrijk oud heidkundig voorwerp. Aangaande de lading van het Nederl. Stoomschip Trompvan het Nieuwediep naar Batavia, in de Roode Zee gestrand, wordt nader gemeld, dat de meeste goederen in beschadigden toestand zijn verkocht en er reeds voor circa f 400/m. brule is gerealiseerd. Een der kostgangers van vrouw B. wonende in de zoogenaamde Heksenpoort in het Noordeinde, in Den Haag, werd dezer dagen niet weinig verrast, toen een zuigeling, netjes ingepakt,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1