LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4174. Donderdag A0. 1873. 18 September. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posi1A0. Afzonderlijke Nominees0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS «ER ADVERTENTIE!*: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dal de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1871, voor de wijken 7,8 en 9, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den twintigstenSeptember eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien lijd de onafgehaalde patentbladen ra» die wijkenaan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 September 1873. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 18 September, 's namiddags te e e n uur. Onderwerpen .- 1°. Becediging en installatie van het nieuw inkomend lid Mr. J. T. Buijs. 2°. Benoeming van een hulponderwijzer of onderwijzeres aan de openbare lagere school n°. 2 voor minvermogen den. (142) 3°. Voordracht betrekkelijk de rioleering in de Marendorps Achtergracht. (123 eD 123*) 4°. Idem betrekkelijk eene overdracht van de klok der Hoog- landsche kerk en hare huizing aan de Nederduitsch Her vormde gemeente alhier. (125 en 125*) 5°. Idem betrekkelijk de opzegging van een gedeelte der schuld vorderingen ten laste van de voormalige Hoofdkerken (126 en 126*) 6°. Idem tot verhooging van den prijs van het gas (129 en 129*) 7°. Idem betrekkelijk den voormaligen binnenvader in het Caecilia-Gasthuis. (148) 8°. Idem tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (149) 9°. lJem betrekkelijk de vernieuwing van de brug over de Oude Heerengracht, met suppletoireu staat van begrooting dienst 1874. (143 en 143*) 10°. Idem tot verhoogiDg der begrooting dienst 1873 in ont vangst en in uitgaaf, (crediel te verleenen aau de raads commissie in zake den aanvoer en verstrekkiug van duin water) (144) 11°. Verzoek van Mr. W. P. SteenhofT om ontslag als Secre taris van H.H. Curatoren van het stedelijk Gymnasium. (145) Idem van H. Japikse ora ontslag als leeraar aan de Vorm school. (146) LEIDEN, 1? September. Op den 16den September j. 1. heeft in Den Haag de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging op de overeenkomsten den 2den Augustus 1873 tusschen Nederland en België gesloten, betreffende eene wijziging van het Neder- landsch-Belgisch Loodsreglement voor de Schelde en tot verbetering en uitbreiding van het stelsel van de verlichting op de Wester-Schelde. Volgens bericht uit New-York is het stoom schip Rotterdam den 14den September behouden te New-York aangekomen en denzellden dag het stoomschip Castor van daar naar Rotterdam ver trokken. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 20 September aanstaande niet plaats hebben. De 2de luit. F. J. G. Wirtz is van het 3de bij het 4de reg. infanterie overgeplaatst. „Antwerpen en het 12de Nederlandsch taai en letterkundig congres" is de titel van een werkje, dat bij Susan in Den Haag verschenen is, en een uitvoerig verslag bevat van den heer J. A. De Bergh over hetgeen van 15 tot 20 Aug. in de Scheldestad werd verhandeld. Hem, die een blijvend aandenken wil bezitten aan hetgeen toen is gespro ken, kunnen wij hel boekje aanbevelen, dat voor slechts 65 ets te verkrijgen is. -Naar wij vernemen, ligt ter boek- en han delsdrukkerij van den heer N. H. Beer te Amster dam ter perse een belangrijke bundel stukken omtrent de hervorming van het Nederlandsche muntstelselvan de hand van onzen bekwamen landgenoot, graaf Maurin Nahuys, wiens jaren lange pogingen in 't belang eener wereldmunt algemeen bekend en gewaardeerd zijn. Krachtens een bevel van Z. M. den Koning moeten de troepen van het garnizoen in Den Haag benevens de aldaar gedetacheerde officieren en andere militairen tot nader order in marsch- tenue gekleed gaan. Gisteren zijn de personen, die onder over legging van een getuigschrift wegens afgelegd eindexamen van eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebben verzocht als leerling- telegrafist te worden toegelaten, aangeschreven om zich op den 23sten dezer, des voormiddags te negen uren, aan te melden aan het Ministerie van Financiën, Kneuterdijk, N°. 22, in Den Haag. Te Amsterdam is na afgelegd examen tot arts bevorderd de heer H. De Vries, doctorandus, geboren te Amsterdam. Het Ubr. Dagbl. meldt: Daar er bij het bataljon mineurs en sappeurs gebrek is aan sergeant schrijvers op de bureaux, worden er pogingen in het werk gesteld om manschappen, die lust en bekwaamheid daarvoor bezitten, aan te stellen met den rang van onderofficier. Zelfs kunnen met den titel van onderofficier particulieren aangenomen worden,] als zij eenigszins met administratie bekend zijn. Tot Bestuurders der Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland, waarvan het doel is bespreking en overleg van administratieve bescheiden en handelingen, hoofd zakelijk met betrekking tot het Bestuur der ge meenten, zijn gisteren in hare eerste vergadering te Rotterdam hij acclamatie verkozen de leden van het Voorloopig Comité, die alsnu zeiven hun voorzitter en secretaris zullen hebben te kiezen. Het zijn de heeren: Joost Van Vollenhoven, burge meester van Rotterdam; J. A. Van der Goes, burgemeester van Naaldwijk; L. Kruijff, burge meester van Ridderkerk; H. R. Vogelsang, burge meester van Leerdam; De Jongh, burgemeester van ZuidlandR. Blok, burgemeester van Lek-' kerkerk. De Gemeenteraad van Loosduinen heeft be sloten tot het bouwen van eene tweede openbare school aan Halfweg onder die gemeente. De grond, voor den bouw dezer school benoodigd, is door den eigenaar van de buitenplaats Eik en Duinen kosteloos voor dat doel afgestaan. Het Algemeen Beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam, op een onlangs te houden vergadering van bankiers benoemd om maatrege len te beramen ten behoeve der houders van Spaansche schuldbrieven, heeft die taak aanvaard en beloofd de belanghebbenden tot een algemeene vergadering te zullen oproepen, zoodi a het tot het doen van meedeelingen genoegzame gegevens zal hebben verkregen. Naar aanleiding van de moeite en schade, welke de circulatie der Duitsche munt oplevert, hebben onderscheidene neringdoende ingezetenen van Dedemsvaart en omstreken eene vergadering belegd, ten einde maatregelen te beramen om de circulatie dezer muntspecie tegen te gaan. Naar men verzekert, is door den Minister van Binnenlandsche Zaken besloten de brug over den Ryn, ten behoeve van den spoorweg Arn hemNijmegen, oostwaarts van Arnhem, dicht hij het sluisje in den Westervoortschen dijk en den zaagmolen, te doen bouwen. De Nederlandsche Bank had op 15 Sept. bij een muntmateriaal van f 98,771,488,8S voor eene som van f 63,774,136,50 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 25,509,654,60 meer bedraagt, dan in verhou ding lol de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De heer J. G. Knijpenga, doctor in de genees kunde te Termunterzijl, is met 1 October a. s. benoemd tot visiteur der quarantaine te dier plaatse. Met I Oct. a. s. zijn bevorderdtot luit*- ter-zee der 4ste kl., de luit.-ter-zee der 2de kl. A. De Bruyne; en tot luit.-ter-zee der 2de kl., de adelborst der Isle kl. A. G. Van der Sande Lacoste. Bij ministerieele beschikking is aan B. Janse, teGorcum, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de rivieren in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. Bij verschillende resolutiën van den Minister van Financiën zijn gerangschikt: hel ontvang kantoor der directe belastingen en accijnzen te Hengelo (Gelderland) in de zevende klasse, de ontvangkantoren derzelfde middelen te Noord- Scharwoude en te Schermerhorn in de zesde klasse. De Minister van Financiën heeft bekend gemaakt, dat aan de vacante deurwaardersbei rek king in de districten Epe, Oostburg en Medem- blik kan geacht worden te zijn verbonden eene belooning, respectievelijk van f 430, f 400 en f 480 's jaars, na aftrek der kosten wegens reizen, druk werk, enz. Zr. Ms. schroefstoomschip der 4de klDeli, liggende te Willemsoord, wordt met 1 October a. s. in dienst gesteld met bestemming naar Oost-Indië en het bevel daarover opgedrageq aan den luit.-ter-zee der 1ste kl. P. Swaan. Z. M. heeft den heer T. Koek, thans ont vanger der direcie belastingen en accijnzen te Borger, als zoodanig benoemd te Schermerhorn c. a. Z. M. heeft aan J. F. Vercauteren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeestér der gemeente Clinge, onder dankbetuiging vóór de vele goede diensten gedurende een reeks van jaren in die betrekking bewezen, en benoemd tot burgemeester dier gemeente P. Vercauterenmet ingang van 1 Januari a. s.'benoemdtof'leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden T. Ilofstra. Greinengd Nieuws. De arres taliën wegens de ontvreem dingen aan het station en de loodsen van den Nederlandschen Rijnspoorweg te Botterdam wor den steeds talrijker; hst schijnt dat de zaak van grooter omvang en van langer duur zal zijn dan men eerst meende; zelfs wordt beweerd dat een ambtenaar er in betrokken is. Indien de geruchten waarheid behelzen, dan zou onder de vloeren der loodsen een soort van magazijn zijn onldekt, waarin de vroeger vermiste goederen zijn teruggevonden, die aldaar schijnen geborgen te zijn geworden, tot zich een gunstige gelegenheid voor vervoer en verkoop voordeed, welke echter voor de betrok ken personen nog niet scheen gekomen te zijn. Een toeval rnoet tot de ontdekking hebben geleid.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1