LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4172. Dinsdag A0. 1873. 16 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere, regel meer0.17$. Groolerc letters naar plaatsruimte. STA.1IS-BE RICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dal de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 7,8 en 9, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den twintigsten September eerstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijkenaan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 September 1873. Opening- van de gewone "Vergade ring der Staten-Generaal, Maandag 15 September 1873. De heer Graaf E. J. A. van Bylandt, die den voorzitlersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering, en laat een konink lijk besluit van den 13den September jl., houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, over eenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opge dragen, benoemt een commissie van 18 leden, die Z. M. den Koning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Staten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministerieele depar tementen, de kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State vervoegen zich te ten uur mede in de vergaderzaal. Z. M. de Koning, die zich met HH. KK. HH. de Prinsen, op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. $e Koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl HH. KK. HH. de Prinsen naast Hoogstdenzelve gezeten zijn, de volgende ope ningsrede MIJNE HE EREN! Ik verheug Mij, ook nu weder, bij de opening Uwer gewone zitting, het geluk te hebben, gun stige mededeelingen te kunnen doen aangaande den toestand des Lands. Bij het bezoek, in het voorjaar door Mij ge bracht aan de noordelijke gewesten des Rijks, ontmoette Ik allerwegen blijken van welvaart en bloei. De havenwerken van Vlissingen, onlangs in Mijne tegenwoordigheid geopend, hebben een nieuwen weg voor den handel gebaand, die nieuwe welvaart belooft. Ik stel er prijs op in Uw midden met erkente lijkheid te betuigen, dat Ik in het Noorden en in het Zuiden door de geheele bevolking met de levendigste en ondubbelzinnigste bewijzen van liefde en verknochtheid ben begroet. De verwikkelingen, voor Ons in den Indischen Archipel ontstaan, deden Mij te meer de bewijzen van belangstelling en vriendschap waardeeren, welke Ik voortdurend van alle vreemde Mogend- beden heb mogen ontvangen. Zee- en Landmacht voldoen steeds op loffelijke wijze aan hare roeping. Het openbaar en bijzonder onderwijs blijft Mijne levendige belangstelling wekken. Op de wereldtentoonstelling te Weenen, in dien grooten wedstrijd der volken, heeft Nederland zijn naam in Nijverheid en Kunst met eere gehand haafd. De berichten omtrent de beteugeling der ziekte, die sedert jaren den veestapel teistert, luiden gunstig. Niettegenstaande de stijgende behoeften van den gewonen dienst en de buitengewone uitgaven, zoo hier te lande als in Indië, is de gesteldheid van 's Lands geldmiddelen gunstig te noemen. Na de tijdelijke staking van de krijgsverrich tingen te lande tegen Atsjin worden de kusten van dat Rijk met goed gevolg door de zeemacht geblokkeerd. De noodige voorzieningen zijn en worden genomen, ten einde den strijd te lande met kracht te kunnen hervatten. Binnen den kring van Onze Oost-Indische be zittingen is, met uitzondering van enkele onlusten van plaatselijken aard, de rust onverstoord ge bleven. Over het algemeen was ontwikkeling van handel en scheepvaart merkbaar uit de ruirne opbrengst van de in- en uitvoerrechten. De belangen der nijverheid zijn bevorderd door nieuwe bepalingen omtrent de mijnontginningen. In sommige streken, waar gebrek aan voe dingsmiddelen bestond of dreigde te ontslaan, is door de Regeering en particulieren krachtige hulp aan de bevolking verleend. De vooruitzichten om trent den oogst van voedingsmiddelen zijn thans geruststellend. De toestand der West-Indische koloniën is be vredigend. Suriname heeft het hoofd geboden aan de moeielijke omstandigheden, die in dit jaar werden verwacht. Terwijl het tractaat met Groot-Britannië be treffende de immigratie gunstige uitkomsten gaf, bleef ook bij de vroegere slaven, na de opheffing van het staatstoezicht, gezindheid tot arbeid be staan. Curasao mag zich door uitbreiding van han del en scheepvaart in toenemende welvaart ver blijden. Met den wensch, dat Uwe beraadslagingen onder Hoogeren zegen mogen strekken tot heil van het dierbaar vaderland, verklaar Ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend." Z. M. de Koning verlaat na het uitspreken dezer rede, met HH. KK. HH. de prinsen, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Koninklijk Paleis terug te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is terug gekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. LEIDEN, 15 September. De arrondissements-rechlbank alhier heeft op de lijst van aanbeveling voor de betrekking van lid der rechtbank geplaatst de navolgende can- didaten: 1°. Mr. S. J. Fockema Andreae, kanton rechter te Hillegersberg2°. Mr. C. P. E. Hane- graaff, kantonrechter te Brielle; 3°. Mr. H. Van Manen, substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam. Naar wij vernemen zal Zaterdag 27 Sep tember alhier de eerste veertiendaagsche samen komst plaats hebben der leden van den Zedelijk- Practischen Bond. De afloop van het examen van de 14 can didates die zich hebben aangemeld om opgeleid te worden tot tolk voor de Chineesche taal in Nederlandsch-Indië, waarvoor drie plaatsen be schikbaar zijn, is, dat in aanmerking komen de volgende candidates gerangschikt volgens de be haalde cijfersB. Hoetink, J. J. K. De Groot, H. K. Stuart, C. De Hoop, A. S. Russer, W. Van Oppen, C. W. G. Keulemans, P. Bakhoven, E. S. Rouveroy van Nieuwal, K. J. H. Masthof. Door den Duitschen Keizer is benoemd tot ridder van de Kroonorde 4de kl. de chirurg. A. H. De Lang, med. doctorandus en arts te Zuidland. De heer R. De Jasykoff, luitenant-generaal en directeur van de Rechtsgeleerde School te St.-Petersburg, heeft aan den burgemeester van Zaandam honderd gulden toegezonden,ten behoeve van het door hem gestichte fonds, ter eere van de nagedachtenis van Czaar Peter. Zooals men zich herinneren zal, heeft hij in het vorige jaar 500 gulden gegeven. De bijeengebrachte gelden moeten strekken om uit de renten een of meer prijzen te vereeren aan den besten leerling die de Hoogere Burgerschool aldaar verlaat. Ter slads-drukkerij te Amsterdam is ver schenen eene „Lijst der verzameling van werken, brochures, tijdschriften, dagbladen, gedichten, pla ten, gedenkpenningen, draagteekens, enz., uitge geven of verspreid bij gelegenheid of naar aan leiding van het derde eeuwfeest van Neerlands bevrijding uit de Spaansche heerschappij, voorna melijk gevierd op den eersten April achttienhon derd twee-en-zeventig, den 300sten verjaardag van de inneming van Den Briel, voor zooverre zij aan de stads-bibliotheek zijn ten geschenke gegeven of door haar zijn aangekocht".De Curatoren van het Athenaeum Illustre te Amster dam betuigen in een voorbericht, hij het openbaar maken dezer Lijst van geschriften enz., hunnen dank aan allen, die hen daarin door hunne geschen ken zijn behulpzaam geweest. Zij maakt tevens van deze gelegenheid gebruik om ieder, die nog geschriften of voorwerpen mocht bezitten, welke hij meent tot deze verzameling te behooren en op de Lijst niet vermeld vindt, te verzoeken, die als geschenk, of desverkiezende door verkoop aan de stedelijke boekerij af te staan. Evenzeer zal hun hoogst welkom zijn de ontvangst van al hetgeen betrekking heeft tot de feestvieringen, die eerlang te Alkmaar, Leiden en elders zullen plaats hebben. In het district Appingadam is tot lid voor de Provinciale Staten van Groningen gekozen, Mr. M. Rutgers van der Loeff, procureur te Appingadam, met 160 van de 294 geldig uitge brachte stemmen. Z. M. heeft Mr. E. J. A. graaf Van Bylandt benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de heden geopende zitting. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag te halfvier eene zitting gehouden, waarin de com- missiën zijn benoemd belast met het onderzoeken van de geloofsbrieven der gekozen of herkozen leden. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie op 17 en die van den Minister van Oorlog op 18 September aanstaande zullen niet plaats hebben. De Ministers van Oorlog en van Koloniën ontvangen hebbende Z. M. besluit van 19 Augustus jl. n°. 56, houdende maatregelen ter voorziening in het bestaande incompleet aan officieren der

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1