Door Z. K. H. Prins Hendrik is een stuk grond voor twaalf villa's in de onmiddellijke nabij heid van het station Baarn voor den Ooster spoorweg afgestaan, welk terrein slechts vijf minu ten van de kom der gemeente verwijderd is. Reeds verscheidene aanvragen zijn gedaan, wat niemand kan bevreemden, die deze schoone gele genheid kent en de zeer gemakkelijke conditiën weet, waarop men die gronden kan bekomen bij den rentmeester.""""1" Wij vernemen, dat het eerstdaags te openen internationaal land- en boschbouw-cohgres te Weenen door den heer Van den Bosch, directeur van den Wilhelmina-polder, als afgevaardigde onzer Regeeiing zal worden bijgewoond. De Oostenrijk- sche Minister van Landbouw heeft daarop uitge- noodigd tot het bijwonen der vergaderingen de heeren: Dr. Staring, te Laren; baron Van Iller- sum, te Hattem; C. Reinders, te WarfTum, en baron Sloel lot Oldhuis, te Zwolle. Dewijl ech ter twee of drie van dezen zich wegens hun ge zondheidstoestand verschoond hebben van het aannemen dezer onderscheiding, heeft de Minister buitendien uitgenoodigd de heeren Mr. Vis, te Middelburg, De Clercq, dijkgraaf van Rijnland, den akkerbouw-scheikundige Dr. Van Bemmelen, te Arnhem, en om den Nederlandsehen bosch- bouw te vertegenwoordigen, Mr. Six, te Breda Welke van deze heeren aan de uitnoodiging gehoor zullen geven, is nog niet bekend. De hoofdadministralie van het lelegraaf- wezen in Duitschland heeft thans het stelsel van opene depêches aangenomen, wanneer de afzen der dit begeert. In vele gevallen is het wensche- lijk, dai, zoo de geadresseerde afwezig is, diens huisgenooten of de eigenaar van het hotel, waar hij zich bevindt, kennis van de dépêche bekomen. Naar men verneemt, zijn bij het bestuur van het geuzengesticht Wilhelmus van Nassauen te Brielle, dat met 3 Oct. geopend wordt, reeds vele aanvragen tot opneming van weezen aan gemeld. Donderdag overleed te Leeuwarden op bijna 71 jarigen leeftijd Mr. W. W. Buma, sedert Juli 1863 president van het provinciaal gerechtshof van Friesland. In het laatst van deze maand, 24c26 September, zal in Den Haag onder den hamer komen een belangryke verzameling portretten van Nederlandsche dichters, zoo van vroeger als later tijd, verrijkt met gedichten en andere autografische bijzonderheden. Deze collectie is oorspronkelijk aangelegd door wijlen den heer A. De Vries en is later nog veel vermeerderd door toegevoegde nommers, afkomstig uit de rijke autografische collecties van de heeren Schinkel, Prof. Tydeman en Van Sijpesteyn. De groote schutsluis ten behoeve van den nieuwen waterweg van Zwolle naar zee is Don derdag door den hoofd-ingenieur in het 4de district en door den arrondissements-ingenieur opgenomen en in goede orde bevonden. De Amster- damsche schroefboot van de lirma Meeter Co. (de Commissaris des Konings) en de Deventer stoomboot Emilievan dezelfde firma werden bij die gelegenheid het eerst geschut. Beide booten waren met vlaggen versierd, en op de sluishoof- den, directie-tenten, enz. was de nationale drie kleur aangebracht. Binnenkort zal de prachtige sluis, die den ontwerper en bouwmeester alle eer aandoet, voor het publiek verkeer worden geopend. De Fransche mail rnet berichten uit Batavia van 28 Augustus is 8 September te Aden aan gekomen. De luit. ter-zee der 2de kl. A. De Bruyne, dienende als 1ste offic. aan boord van Zr. Ms. monitor Tijgerwordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met 1 Oct. daaraanvol gende vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. O. C. A. J. Moreau, terwijl de luit.-ter-zee 2de kl. J. Schimmel met gelijke dagteekening ge plaatst wordt aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën, is in de negende klasse gerangschikt het ontvangkantoor der in- en uitgaande rechten en accijnzen te Bath, waaraan is verbonden een vast tractement van f 1000 's jaars; zonder genot van biljetgelden of eenige andere leges of emolumen ten, van welken aard ook, met bepaling dat de ontvanger aldaar tevens wordt belast met den dienst der in- en uilklaring en der visitatie. Z. M. heeft aan den kapt. F. De Bas, van den generalen staf, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Danebrogsorde 3de klasse, hem door Z. M. den Koning van Denemarken geschonken. Z. M. heeft de jaarwedde van den hoofd commissaris van politie te Maastricht met ingang van 1 Januari 1874 met f 500 verhoogd en alzoo vastgesteld op f 1800. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan D. Van Merkestein, eervol ontsla gen hoofdonderwijzer te Bunnik, ten bedrage van f 467; J. van der Horst, gewezen hoofdonderw. te Oud Alblas, van 604; H. G. Driessen, gewezen hoofdonderw. te Horst, van f 450; C. van Eyl, gewezen hoofdonderw. te Teleringen, van /"266, en II. Kok, gewezen hoofdonderw. te Bleiswijk, van /ICO 's jaars. Gemengd Nieuws. Voor het Prov. Gerechtshof in Zuid- Holland werd gisteren eene hoogst zeldzame zaak behandeld, welke betrof het misdadig deelnemen aan het in omloop brengen van nagemaakte zil veren nationale gangbare muntspeciën. De persoon hiervan beschuldigd was een koopman in borslel- weik. Het feit werd ontdekt in April jl., toen de koopman in eene herberg éen van die valsche guldens trachtte uit te geven, en toen door de politie, die reeds van een en ander was in kennis ge steld, werd gearresteerd. Eene daarop gevolgde huiszoeking in de woning van den besch. had tot resultaat, dat daar nog eenige valsche muntstuk ken en de apparaten, voor de vervaardiging er van gebruikt, werden ontdekt. Hoezeer besch. ter terechtzitting alles ontkende, werd door het O. Mf eene veroordeeling van 520 jaren tuchthuisstra. geëischt. Donderdag a. s. uitspraak. Te Kampen is Donderdag ten huize van den sigarenmaker Baars eene wieg in brand 'geraakt, en heeft een daarin liggend kind van 6 maanden zulke ernstige brandwonden bekomen, dat het des avonds is overleden. Het schijnt dat de wieg te dicht bij het vuur stond, en, tijdens de afwezigheid van vrouw B., door een uit den haard spattende vonk heeft vuur gevat. Uit Overijsel meldt men, dat de hooi- of uiterwaarden aan den zeekant alom ge heel onder water staan; voor duizenden guldens hooi is reeds bedorven. De prijzen worden nu al gaandeweg hooger. Onder de trouwlustigen, die zich gistermorgen in Den Haag naar het stadhuis begaven, om zich als bruid en bruidegom te laten inschrijven, trok éen paar de algemeene opmerkzaamheid wegens het in het oog loopend verschil van leeftijd. De bruidegom toch was een ruim 40jarig jongman en de bruid een 67jarig besje. Het lieve bruidje, een kinderlooze weduwe, was zeer vroolijk en scheen recht trotsch op den betrekkelijk jeugdigen bruidegom, met wien zij het voorrecht had de „blauwe trappen'Te beklimmen. Donderdag heeft te Amsterdam een dienstbode van 22jarigen leeflyd zich van het leven beroofd, door zich ten huize harer meesteres in een regenbak te verdrinken. Men onderstelt, dat de oorzaak moet worden toegeschreven aan een weigering om ter kermis te mogen gaan. Uit Pvheden wordt gemeld, dat de ge ruchten omtrent de windhoos, die daar heeft geheerscht, zeer overdreven zijn. De rivier is niet buiten hare oevers getreden en er zijn geen kinderen door het. omslaan eener boot verdronken. Men meldt uit Brielle dat de Konings- tribune na bet vertrek van Z. M. in brand is geraakt. Het bekleedsel is gedeeltelijk vernield. Naar de Arnh. Ct. verneemt is de persoon uit Rheden, die verdacht wordt zijn kind te hebben mishandeld en verminkt, te dier zake door de raadkamer der Arrondissements-rechtbank te Arnhem naar den procureur-generaal verwezen, en heeft de raadkamer van het Provinciaal Gerechtshof zijne terechtstelling gelast wegens poging tot moord. Uit het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht is ontvlucht P. J. R. Laan, oud 36 jaren, laatstelijk predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Maassluis. Hij houdt zich ver moedelijk op te Rotterdam, of te Loosduinen, of wel in Den Haag. De officier van justilie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De trein, die Woensdag-avond te ruim 6 uren van Zwolle naar Utrecht vertrok, is eerst te 10.40 te Utrecht aangekomen, daar de machinist het niet verder dan Amersfoort kon brengen door een gebrek aan de locomotief. Be passagiers voor Amsterdam, Rotterdam en Den Haag konden dien avond hunne bestemming niet bereiken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij in uw blad op iets te wijzen, dat mij minstens vreemd voorkomt. Zeer terecht wordt van kinderen, die de lagere scholen alhier bezoeken geen zegelrecht geheven, en waarom dan wel van hen die op het gymnasium of de hoogere bur gerschool gaan Aangenomen dat dit op goede gronden geschiedt, waarom dan niet, als er meer kinderen uit éen gezin van dat onderwijs gebruik maken, voor hen slechts eenmaal die belasting betaald, door hen op éen biljet te plaatsen? BUITENLAND. Frankrij k. Het Journal des Dêbats zegt, dat Donderdag na de zitting der permanente Commissie eenige afgevaardigden der rechterzijde en de leden der meerderheid uit de permanente Commissie eene conferentie hebben gehouden, welke een uur duurde. Volgens de Gazelle des Tribunaux zal met de openbare behandeling van het proces^tegen Maarschalk Bazaine den 6den October een aanvang worden gemaakt. Op Groot Trianon, waar het proces zal gevoerd worden, is men ijverig mei verlimmeringen bezig, om de gerechtszaal in orde te brengen. België. De Koning der Belgen, die eenige dagen te Scarborough vertoefde en thans in Schotland reist, is, naar men zegt, van plan een bezoek te brengen aan Nederland, en wel voornamelijk j aan die plaatsen, waar nieuwe haven- en water werken zijn of worden aangelegd. Of dit bezoek officieel zal zijn, of wel dat een streng incognito zal worden gehandhaafd, wordt niet gemeld. Spanje. De Cortes hebben goedgekeurd het wetsont werp om aan Castelar de door hem gevraagde I volmacht te verleenen, alsmede aan dat hetwelk I boelen voorstelt voor die familién, die hare zonec I naar 't buitenland zenden om ze aan den krijp-1 dienst te onttrekken. Italië* Uit Rome wordt van gisteren gemeldD* I Paus is volkomen welvarend, en heeft wedertf I audiëntie verleend. Twee bladen zijn hier in beéi I genomen wegens 't overnemen van aartsbisschop I Guiberl's herderlijken brief. De heer KeudellI over Turijn naar Berlijn vertrokken. Morgen d I de heer Visconti Venosla zich naar Turijn be* I geven. Zwitserland. Volgens de Baseier Nachrichten heeft de her- I zieningscomniissie van den Nationalen Raad beslo- I ten het 20ste artikel der bondsconstitutie betret- I fende de militaire aangelegenheden aldus te wijzi- I gen: De Bond is wetgever in militaire zaken;dc I kantonnale wetten worden aan zijne goedkeuring I onderworpen; hij zorgt voor het geheele militairö I onderwijs; de onderrichting der infanterie geschied1 I zoo veel mogelijk in de kantons. De Bond bestrijdt I de kosten van het onderricht en de wapening I en vergoedt aan de kantons de kosten der kleeding I en uitrusting. De wapenen blijven in handen van I den dienstplichtige. De uitvoering der militair* I wetten geschiedt in de kantons door de kanton- I nale overheden naar de bondswet en onder opzicht I van het Bondsbestuur. De bond is bevoegd om I wapenplaatsen en militaire gebouwen tegen schade- I vergoeding in huur of als eigendom over te nemen. I De commissie is met hare beraadslaging tot art I 34 gevorderd. Men merkt eene verblijdende toe- I nadering op tusschen de voorstanders en bestrijden I der herziening.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2