EIDSCH DAGBLAD, N°. 4171. Maandag A0. 1873. 15 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomuicrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolcrc letters naar plaatsruimte. BERICHT. Wij zullen de TROONREDE in het nummer Sin» Maandag-avond mededeelen. Voor diegenen ln:er lezers, die er belang in stellen eerder Viel den inhoud er van bekend te worden, lute wij haar aan hel bureel van dit blad Verkrijgbaar stellen, zoo spoedig mogelijk na femkomst van het telegram, dat omstreeks een [nir uit Den Haag wordt afgezonden. STADS-BElilCUTEN. OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST. j)t BURGEMEESTER dkr gkmkente LEIDEN, 1 Gezien de Circulaire vau den Heer Commissaris des Koniugs in da Provincie Zuid-Holland, van den 8sten September jl., A N°. 2808/l (2de afd.), Provinciaal blad n°. 94; H Brengt ter kenuis van de belanghebbenden, dat de lotelingen, git in dit jaar zijn ingelijfd bij de troepen te paard en, overeen komstig de 2de zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit fan den Ssten Mei 1862 Staatsblad n°. 46), na hunne inlijving, jot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, met den 2den JOctober aanstaande in werkelijkeu dienst znllen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; I dat zij zich aUen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen wbooren te begeven en dat mitsdien badoelde lotelingen bij deze onder de wapenen gorden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op hovenge- beldea dag, vóór vier uren des namiddags, bij hunne corpsen xjn aangekomen. En ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zonde kunnen koorsvendeo, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 September 1873. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur ran Leiden, doet te weten, dat «le ingevulde patentbladen, ■over bet dienstjaar 1873 en 1871, voor de wijken 7,8 en 9, ibij het college van zetters, in een der vertrekken van Ihet Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met iden iwinligslen September eerstkomende, terwijl na het pistrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen |*-2i dit wijkenaan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor panne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. I En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant [afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 13 September 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Pieter van Iterson, melkverkoo- f per, wonende binnen deze gemeente, om vergunning lot het houden en mesitm van varkens in een pakhuis achter lïijn huis in de Kraaierslraat n°. 20; I Gelet op art. 224 der Algcmeene Politieverordening van |2i October 18G7; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be- f woners van de naast bijgelegene en belendende panden, Iten opzichte der informa'iën de commodo et incommododoor I Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op I het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 18den I September aanslaande, 's voorrniddags te elf uren; zullende I de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen I dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- I zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de I inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 September 1873. LEIDEN, 13 September. In de vereenigde zitting van de beide Kamers der Slalen-Genera'al van heden, tot sluiting van de gewone zitting 1872/73, benoemde de voor zitter eene commissie van zeven leden der beide Kamers, om den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij Kon. besluit met de sluiting belast, in- en uitgeleide te doen. De comntissie die den Minister van Binnenlandsche Zaken ontving en uitgeleide deed bestond uit de heerenPincoffs, Viruly, Storck, [Sandberg, Lenling, Van Kerkwijk en Blom. Kort daarna werd de Minister, die zich op de gebruikelijke wijze naar de vergadering der Sla- ten-Generaal begeven had, de zaal binnengeleid. De heer Geertsema, Minister van Binnenland sche Zaken, plaatste zich voor den troon en hield de volgende aanspraak: Mijne Ileeren! De afgeloopen zitting heeft zeker niet die uit komsten opgeleverd, die de regeering had gehoopt. Wetsontwerpen van groot belang, aan wier overweging in de afdeelingen of behandeling in de openbare vergaderingen een aanmerkelijk deel van uwen tijd is gewijd geweest, hebben de goedkeuring van de vertegenwoordiging niet mogen verwerven. Intusschen is een gewichtige maatregel door de vaststelling der nieuwe tarieven van in-, uit en doorvoer in Nederlandsch-Indië tot stand ge komen. Met de voordrachten tol voorziening tegen besmettelijke ziekten, tot wijziging der wet betreffende de burgerlijke pensioenen en tot her ziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen hebt Gij U vereenigd. Krachtige bevordering van de- welvaart des lands belooft de aanleg der nieuwe spoorwegen voor rekening van den Staat waartoe de middelen door U werden toegestaan. De nieuwe overeenkomst met de Handelmaat schappij, het tractaat met Spanje lot vaststelling van de rechten en voorrechten der consuls wer den door U bekrachtigd. Door de goedkeuring van het met België ge sloten tractaat tot regeling van verschillende be langrijke onderwerpen werd de vriendschappelijke verhouding met dien naburigen staat bestendigd en versterkt. De Koning draagt mij op, U Mijne Heeren, voor Uwe toewijding aan 's lands belangen Zijnen dank te betuigen. Namens den Koning wordt de vergadering der Staten-Generaal gesloten. De Minister van Binnenlandsche Zaken werd, na het uitspreken dezer sluitingsrede, door de commissie ui'geleide gedaan, waarna de vereenigde zitting door den voorzitter werd gesloten. Voor het litt.-mathem. gedeelte van het natuurkundig Staatsexamen zijn van de 36 candi- daten 40 toegelaten; de heeren L. P. Van den Berg, J. F. Coenen, J. C. Huysman, J. C. Kor- nelissen, H. J. Murray Bakker, J. Brandt, J. Gode- froy, R. J. Koppenol, P. Kraay Pzn. en H. van Wijk. Aan het Ministerie van Justitie werd giste ren aanbesteed: 4°. het vernieuwen en herstellen van het ameublement van het Paleis van Justitie te Amsterdam2°. het doen van eenige veran deringen en herstellingen aan het archief van het rechtsgebouw te Leiden. Voor heide werken waren vijf biljetten van inschrijving ingekomen. Minste inschrijvers voor eerstgenoemd werk waren de heeren Gebroeders Van den Ouden te Amsterdam, voor 4436 en voor laatstgenoemd werk de heer J. I. Planjer te Leiden, voor ƒ4389. Maandag 22 September, des namiddags te 2 uren, zal in de Ev. Luth. kerk alhier ten voordeele der Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging eene kerkelijke muziekuitvoering plaats hebben. Het programma, waarop o. a. stukken voorkomen van Bach, Rietz, Van Eyken, De Lange, belooft eenige uren van waar kunstgenottrouwens, waar Klerk als organist en Wetrens met zijne viool samenwerken, daar moet alles wat men hoort wel schoon zijn; terwijl mej. B. (alt) uit Den Haag, hier ter slede reeds eene niet onbekende, hare welwillende medewerking heeft toegezegd in het voordragen eener aria met viool-solo uit de „Malihaeus-passion" van Bach en een aria met orgel van Handel. Hel is dus te verwachten dat niet alleen om het doel waarmede deze uitvoering gegeven wordt, maar ook om de wijze waarop, van deze gelegenheid een druk gebruik zal worden gemaakt. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 91 tot 98 volwassen perso nen en van 35 tot 41 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijn- zigl zijn gedurende deze week 71 baden ge bruikt. De Minister van Financiën vestigt de aanr dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch- Indië, door middel van het stoomschip Koning der Nederlandenvan de Maatschappij „Neder land", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op 27 September a. s. is bepaald. Gisteren zijn de miliciens der lichtingen van 4869 en 1870, die gedurende een maand in werkelijken dienst hebben doorgebracht, naar hunne haardsteden teruggekeerd. Bij het opbreken van het Kamp te Milligen, zijn een aantal zieke militairen van onderschei dene wapens naar 's Rijks hospitaal te Utrecht vervoerd. De Minister van Financiën heeft hij resolu tie van 6 dezer vastgesteld de 283sle Staatsloterij. Zij bestaat uit 20000 loten, 40000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 6 October, en gesloten op Zaterdag 18 October. De trekking van de eerste klasse zal aanvangen 3 November e. k. en de laatste 100 nomrners zullen op Zaterdag 24 Januari 1874 worden getrokken. Tot aanvulling van een vroeger bericht zij nog vermeld, dat commissarissen van Nederland- sche deelhebbers in de onderneming op het wrak der Luline met den heer W. II. Ter Meulen een nieuw contract hebben gesloten tot opdelving der waarden uit genoemd wrak. Dat contract stelt hem, daar hel op eenigszins mildere grondslagen berust, beter in de gelegenheid om zijn proef houdend systeem: „het duiken in zand," in de volste uitgestrektheid toe te passen, en bovendien zal het zijnerzijds worden beproefd om aan de stroomleiding, welke de onlzanding moet voorbe reiden, een krachtigen stoot te gevenmet andere woorden, zal het groote vraagstuk nu kunnen worden opgelost of de kunst met betrekking tot den stroom de natuur kan te hulp komen. In de op 8 en 9 October a. s. te Rotter dam te houden algemeene jaarlijksche vergadering der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank, zal o. a. behandeld worden een voorstel van 't hoofdbestuur, lot het aangaan eener rente- looze geldleening, om de zaak meer kracht hij le zetten. Het kerkbestuur der Chr. Gereformeerden te Kampen heeft, op den Burgwal aldaar, een oud, maar aanzienlijk huis, met tuin en schuur aangekocht voor ƒ20 000, ten einde een geschikt terrein te verkrijgen tot het bouwen eener nieuwe kerk en pastorie. De verkoopers hebben de prach tige behangsels, die in enkele kamers worden gevonden, uil bedongen. Voor een dier behangsels is vroeger reeds 4400 geboden.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1