den bouw eener school voor lager onderwijs en ter bestrijding van de kosten van eenige buitengewone wei ken in Den Haag, zal in het jaar 1874 eene geldlening, vermoedelijk ten bedrage van ruim f 254,000, moeten worden aangegaan. Gisterochtend heeft in Den Haag de feeste lijke opening en inwijding plaats gehad van de onlangs opgerichte Ambachtschool, welke nuttige instelling men te danken heeft aan het initiatief -van eenige geachte ingezetenen. Aan toespraken tot de leerlingen ontbrak het bij deze gelegenheid niet. Te 12 uren zijn de leerlingen onder geleide van hunne onderwijzers naar de volksgaarkeuken gegaan, alwaar eene flinke maaltijd voor hen in gereedheid was gebracht. Openbare vergadering van den Raad van State, al'deeling voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag, des voormiddags te elf uren. Te Zaandam is overleden de heer N. A. Van Charante, die zich als letterkundige, vooral door zijne verhalen en gedichten voor de jeugd, eene zeer gunstige bekendheid had verworven. In de badhuis-kapel „Villa Riva" te Sche- veningen zal aanstaanden Zondag in het Duilsch worden gepredikt door Ds. L. J. Van Rhijn, pre dikant te Wassenaar. Bij den uilgever J. L. Beijers te Utrecht is in der lijd verschenen eene lijst van boeken, platen, muziek enz., uitgegeven ter gelegenheid van het feest van Neer lands onafhankelijkheid. Thans heeft dezelfde uil gever een 1ste vervolg daarop het licht doen zien, eene aanvulling van hetgeen op de eerste lijst niet voorkwam ten aanzien van het Brielsche feest, terwijl het tevens bevat de berichten omtrent de feestviering in andere plaatsen. De heer Beijers stelt zich voor ook zoodanige lijst voor de feesten te Alkmaar, Leiden, Haarlem enz. te verzamelen. Ook uit een historisch oogpunt :s deze opgave van veel belang. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat zich als leerling der Rijks Hoogere Burgerschool te Assen, voor de lessen in de schei-en natuurkunde heeft laten inschrijven een 1ste luitenant van het garnizoen aldaar. Aan den sergeant-schrijver G F. Meyers bij het depot van het 4de reg. inf. te Gouda is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan verbon den gratificatie \an f 50. Men meldt ons uit OudshoornDe vroeger aangekondigde harddraverijen hadden jl. Dinsdag plaats op de daartoe versierde en doelmatig inge richte baan. Des voormiddags liepen zes paarden het paard Mina van den heer K. De Haan, dooi den heer J. De Jong bereden, behaalde den prijs, beslaande in eene prachtige pendule, terwijl de premie, een sierlijke inktkoker met zilver gemon teerd, aan de Juno van den heer A. Visser Jr. te Zegwaard, door hemzelven bereden, te beurt viel. Aan de namiddag-harddraverij namen twaalf paarden deel. De Boerin van den heer P. Hoogen- duin te Noordwijkerhout, bereden door den pikeur J. De Boer, behaalde den prijs f 250, terwijl de premie f 75 door het paard de Snelle van den heer W. G. Bulk te Haarlemmermeer, bereden door den pikeur A. Bos, weid gewonnen. Van tijd tot tijd liet zich de muziek der Haarlemsche schutterij hooreri. De harddraverij eindigde zonder eenig ongeluk of ongeregeldheid te veroorzaken. Om aan Oudshoorn en omstreken een genotvollen avond te verschaffen, werd op kosten van eenige ingezetenen een prachtig vuurwerk afgestoken, vervaardigd door den heer A. Gall, kunstvuur- werkmaker te Rotterdam. Jammer dat eenige stukken door regen en wind niet het gewenschte effect hadden. De bloemententoonstelling, in aan merking nemende liet jaargetijde en de ongunstige weersgesteldheid, voldeed over het algemeen vrij wel. De luitenant-ter-zee 2de kl. D. J. Boom, -dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsteri dezer op non-activiteit gesteld, en met den lsten October daaraanvolgende vervangen door den luit.-ter-zee 2de kl. H. Van den Pauvert. Z. M. heeft aan J. Troger, te Amsterdam, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van ten kind uit het water aldaar op 24 Juli jl., toegekend de bronzen medaille, inge steld bij besluit van 22 September 1855, be nevens een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft tot 2den luitenant benoemd bij het wapen der inf., bij het 2de reg., den cadet J. M. Van Stein Callenfels; bij het 5de reg., den cadet C. J. Van Gheel Gildemeester bij het wapen der art., bij het 2de reg. vesting artillerie, den cadet H. F. Van Gennep; allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Gemengd Nieuws. Gisteren stonden voor het Provin- ciaal Gerechtshof in Zuid-Holland terecht: 1°. een schippei sjongen uit Rotterdam, die zich op Zaterdag 28 Juni jl. verwijderde van het vaartuig zijns meesters dat toen lag in eene vaart onder Rijswijk nabij Delft, na zich f 5 te hebben toe geëigend uit een kastje in dat vaartuig aanwezig, dat hij eerst met een bijl had opengebroken. Met het ontvreemde geld begaf hij zich naar Rotter- dam, waar hij hel verteerde; en 2°. eene 16jarige dienstbode in Den Haag woonachtig, beschuldigd van op 6 Juli jl. ten nadeele van haren meester, bij wien zij voor 1 's weeks diende, door middel van een valschen sleutel uit eene ladetafel een rijksdaalder te hebben weggenomen. Ook zij be kende schuldig te zijn. Het geld zou zij voor eenige noodige zaken hebben willen besteden. Het Hof veroordeelde den schippersjongen tot zes maanden gewone en de dienstbode tot drie maan den cellulaire gevangenisstraf. In het bekende Amerikaanse he circus, dat zich thans te Neustadt, in Duitschland, be vindt, had voor eenige dagen een zoogenaamde kindervooistelling plaats; ongeveer 600 bezoekers waren er in, toen plotseling een hevige rukwind de gansche tent tot schrik en ontsteltenis van allen omhoog hief. Vele kinderen weiden daarbij gewond, terwijl eene vrouw zelts in levensgevaar verkeert. Uit Schoonhoven wordt gemeld, dat de longziekte onder het rundvee zich tegenwoordig weer meer en meer uitbreidt. Meermalen werden in den laatsten tijd klachten ontvangen dat goederen, die van Rotterdam per Rijnspoorweg naar Duitschland wer den verzonden, óf in het geheel niet op de bestem mingsplaats aankwamen, óf voor een gedeelte werden vermist. Ofschoon die gedurige vermissingen aan diefstal werden toegeschreven, en uit de omstan digheden moest worden afgeleid dat die diefstal len althans gedeeltelijk aan het slation te Rotterdam plaats hadden, zoo mochten de maat regelen, èn vanwege de administratie van den spoorweg, èn vanwege de politie genomen om de daders te ontdekken, niet tot een gewenscht gevolg leiden, tot het voor eenige dagen is mogen gelukken twee der daders, zijnde arbeiders in dienst van den Rijnspoorweg, in handen te krij gen, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Hel schijnt, dal de diefstallen eerst gepleegd wer den, nadat, in de buitenlandsche goederenloods, het goed, onder controle van een Rijksambtenaar in den wagen, waarmede het naar Duitschland moest worden vervoerd, was geladen. Hoe men er in is kunnen slagen van die goederen, die onder bewaring van dien Rijksambtenaar waren, te ontvreemden, zal het nader onderzoek der justitie moeten leeren. Dezer dagen werd te Londen een vrouw vermoord en haar lijk aan stukken en brokken in den Theems opgevischt. De moordenaar heeft thans een brief aan de politie geiicht, dien men vond drijven bij de nieuwe vleeschmarkt (Smithlield). Hij zegt daarin, dat hij de vrouw heelt vermoord omdat hij haar zoozeer beminde; doch daar hem geen wederliefde werd geschonken, vond hij 't beter haar in een bootje te lokken, haar met een slagersmes den hals af te snijden en met een chirurgijnszaag in stukken te verdeelen. Na armen, belenen enz. overbooi d te hebben gewor pen, heeft hij de boot doen zinken. Ten slotte zegt het monster dat hij buiten gevaar is, en dat 't noodeloos is dat de politie hein opspoort. Het provinciaal gerechts hofin O ver- ijsel heelt gisteren E. Beekman te Heerde schul dig verklaard aan manslag gepleegd op zijne huis vrouw, en hem veroordeeld tot 20 jaren tucht huisstraf. Nabij .-Guildford (Engeland) heeft opnieuw een spoorwegongeluk plaats gehad, waar door drie personen gedood en een groot aantal gewond werden. De tiein ontspoorde doordien zich een koe op den weg bevond. Twaalfhonderd personen hebben zich gistermorgen met den goedkoopen volkstrein, die bij gelegenheid van-de Amsterdamsche kermis van Den Haag heeft geloopen, naar de hoofdstad begeven. Het vuurwerk, dat gisteiavond op het terras van het Badhuis te Scheveningen zou worden afgestoken, heeft wegens het ongunstig weder geen voortgang gehad. Het zal evenwel aanst. Zondag, des avonds te halfnegen, worden ontstoken. De „vliegende man", de heer De Groofr zou Dinsdag zijn vliegproef herhalen, maar 't is al weder mislukt. Al de voorbereidende maat regelen waren in de beste orde genomen, de telegraafdraden, die hel vervoer van den ballon belet hadden, waren weggenomenDe Groot had zijn toestel gereed, toen men hem kwam vertellen dat op de brug van Lingdoz hel gas van den ballon, die hem zou opvoeren, was ontsnapt Wanneer de vierde proef genomen zal worden, is nog niet bekend. De neerslachtigheid van den uitvinder over de voortdurende mislukking is groot, maar hij blijft vol vertrouwen. Door langdurige ziekte tot melan- cholie gebracht, heeft zich voor een paar dagen Prins Karl Esterhazy, een man die hoog in aan zien was, door een pistoolschot van 't leven beroofd en daardoor groote verslagenheid te Weenen onder de aristocratie verwekt. Hij was ongehuwd. De krijgsraad te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak der vier sergeanten, die aldaar sedert eenige weken gevan gen zaten onder beschuldiging van afspraak tot desertie, gevolgd door desertie, alsmede van onder de gemeente Berg-1 en-Blijt Christusbeelden te hebben vernield en herbergiers met brandstichting en het inslaan der ruiten te hebben bedreigd. De krijgsraad heeft de beschuldigden, onder goedkeu ring van het hoog militair gerechtshof, vrijgesproken van het laatste gedeelte der aanklacht, doch schuldig verklaard aan de feiten, vernield in het eerste gedeelte, en hen, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot éene maand detentie. Te Dongen is 1.1. Maandag-avond eene boerderij afgebrand, waarbij alles door de vlammen is vernield. Vier koeien, een paard, twee varkens en eenige kalveren kwamen om het leven. Vrouw, man en vier kinderen ontkwamen, zonder klee ding, ternauwernood het doodsgevaar; een kind is zelfs aan het been gebrand. Niels was tegen brandschade verzekerd. Driehonderd gulden aan bankpapier, een paar dagen geleden voor verkocht hooi ontvangen, zijn mede door de vlammen ver teerd. En het treurigste is dat de brand aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven; immers Dinsdag-middag is reeds een jongman oud 2d jaar, door de maréchaussée gevankelijk naar Til burg overgebracht, als de vermoedelijke brand stichter. L.l. Zondag-avond was er te dier plaats? op drie onderscheiden punten begin van brand in stallen en schuren ontstaan, doch intijds ont dekt en gebluscht, terwijl sedert eenige maanden branden hebben plaats gehad, waarbij men steeds vermoeden van kwaadwilligheid had. Ook van sommige dezer wordt de gearresteerde beschul digd. Wraakzucht schijnt de reden van die gruwel daad geweest te zijn. Woensdag-morgen om half tien ging over een gedeelte van Doesburg eene buitengewoon hevige stormvlaag, hoos of cykloon, die, ofschoon slechts eenige seconden durende, vrij groote ver woestingen aan hoornen, scboorsfeenen, daken enz., onder anderen aan het stadhuis en het postkantoor aanrichtte. Gelukkig zijn er, hoewel sommige straten als met pannen bezaaid werden, geene ernstige ongelukken te betreuren. Alleen zijn twee verversknechts, die op de ladders werk zaam waren, gevallen en zwaar gekneusd. Op merkelijk was de korte duur van deze stormvlaag, die onmiddellijk door windstilte gevolgd werd. INGEZONDEN. 't Is aangenaam om de zorg te zien, die onze stedelijke regeering draagt voor de reiniging en

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2