LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4170. A°. 1873. Zaterdag 13 September. L PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 mnnndenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES' Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolere letlcrs naar plaatsruimte. LEIDEN, 11 September. 's Rijks middelen (hoofdsom en opeenten) hebben gedurende de maand Augustus 11. bedra gen f 7,008,869, tegen fl, 164,549 in Augustus 1872; in de eerste 8 maanden van 1873 hebben zij opgebracht f 53,598,518, tegen f 52,628,075 in dalzelfde tijdperk van 1872. Omtrent den te Lals (residentie Benkoelen) vermoorden adsislent-resident H. Van Amstel, een der uitstekendste civiele ambtenaren, meldt men de volgende bijzonderheden. Na zijne studiën te Delft volbracht te hebben, werd hij, in Indië aan gekomen, in de residentie Palembang geplaatst en bracht diep in de binnenlanden, ver van alle Europeesche samenleving, de beste zijner jaren door. Dit langdurige en eenzame verblijf had het voordeel, dat Van Amslel zich met de taal, zeden en gebruiken der trotsche bevolking volkomen bekend kon maken en de achting en genegenheid der hoofden en minderen in zeldzame mate ver kreeg. Toen in 1866 de bevolking der toen nog onafhankelijke Pasoemah-landen in opstand ge raakte, was de voorlichting van Van Amstel van groole waarde en steun voor de expeditionaire macht. Toen reeds was zijn leven in groot ge vaar; want geheel alleen begaf hij zich naar den zwaargewapenden en opgewonden vijand, ten einde hem door overreding lot onderwerping te brengen. Voor dien beloonden moed ontving Van Amstel in het begin van 1869 het ridderkruis der Mili taire Willemsorde 4de klasse, een belooning te gering voor de goede diensten, door hem gedu rende dien opstand bewezen. Den 28sten Januari 1869 werd hij lot adsistenl-resident van de af- deeling Ambal, in de residentie Bagelen, op Java, benoemd. Ook daar bestond eens gevaar voor zijn leven. De opgeruide bevolking eener dessa eischte van hem het ontslag van haar onschuldig hoofd. Onverschrokken, slechts door eenige gewapende pradjoerils omringd, trad hij ook toen het gevaar onder de oogen en bracht door zijn kalme houding <le oproerige dessahewoners, die reeds naar hunne krissen grepen, tol rede. Eenige maanden geleden tot adsistent-resident van Benkoelen benoemd, waar hij door zijne groote kennis van den toe stand in Sumatra van zooveel nut kon zijn, werd hij ook daar door het noodlot vervolgd. Het jongste regeeringslelegram berichtte ons zijn treurig uileinde. Bij de Begeering is, door tusschenkomst van 'Zr. Ms. consul-generaal te New-York, meedeeling ontvangen van een plan van den hoogleeraar Wise «n den luchtreiziger Washington N. Donaldson, om eerstdaags met een luchtballon uit New-York te vertrekken met het doel den Allantischen Oceaan over te steken en in Europa neder te dalen. Daarbij is de wensch te kennen gegeven, dat, wanneer die nederdaling hier te lande mocht plaats vinden, alle hulp en beleefdheid worde be wezen, waarop hun sloute onderneming aanspraak geeft. De Begeering vertrouwt, dat in het onder steld geval aan dien wensch zal worden gehoor gegeven. De Londensche Times meldt, dat de bal lon van de Daily Graphic gisteren de luchtreis naar Europa heelt ondernomen. De reizigers hopen kinnen 60 uren Engeland of 't vasteland te be reiken; zij hebben zes uitmuntende postduiven bij zich, op wier borst met onuitwischbaren inkt is geschreven Zend 't nieuws dat deze duif brengt naar de een of andere courant, of aan den agent van den Graphic32 Fleetslreel te Londen. De Zvj. Cl. meldt, dat aan Mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis de onderscheiding is ten deel gevallen, vanwege de Oostenrijksche regeering door den minister van Landbouw eene uitnoodiging te ontvangen om in den loop dezer maand te Weenen deel te nemen aan de be spreking van internationale belangen van landbouw en boschwezen, met afgevaardigden uil Oostenrijk en verscheiden andere Staten. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is gisteren herbesteedhet maken van een hoofdgebouw op het station huiten de Delfsche Poort te Botterdam, met daarmede in verband staande werken. Daarvoor waren acht biljetten van inschrijving ingekomen. Minste inschrijver was thans evenals bij de aanbesteding, toen de minste inschrijving 717000 bedroeg, de heer G. Bosman te Rotterdam, voor 711000. Vervolgens is aanbesteed: het maken van een verbindingskanaal met het Marinedok te Vlissingen, het voltooien van den omgelegden Middelburg-VLis- singsclien straatweg en eenige verdere werken. Daarvoor waren slechts twee biljetten ingekomen en was minste inschrijver J. Filis te Vlissingen, voor f 112900. Den 8sten der volgende maand zal in de standplaatsen der hoofdadministratiën van de verschillende corpsen in het openbaar worden aanbesteed de levering van al de voor het jaar 1874 benoodigde voorwerpen van kleeding en uitrusting. Het regiment grenadiers en jagers is gisteren uit het kamp van Milligen in Den Haag terug gekeerd. De twee bataljons jagers ariiveerden te halflien per Bijnspoor, de twee bataljons grena diers en de staf omstreeks 3 uren 's middags met dezelfde gelegenheid. De blijdschap der mili tairen, dat zij weder in hun garnizoen waren teruggekeerd, gaf zich bij hunne aankomst lucht in het uiten van vreugdekreten en luide hoera's, terwijl zij onder geleide van muziek naar de kazerne macheerden. Beide keeren werden zij door een groote volksmenigte aan het station opgewacht. De heer D. Mekker Jr., te Amsterdam, bij wien vroeger de in Nederland gevormde Indische hoofdonderwijzer Iskander zijne opleiding heeft genoten, heeft zich, op uitnoodiging van den minis ter van koloniën, bereid verklaard, onder zekere voorwaarden drie Javanen uit de kweekscholen van Soerakarla, Bandong en Tanah Batoe te huis vesten en geschikt te maken tot het onderwijs- vak. De drie jongelieden zullen onder leiding van den onderwijzer Iskander herwaarts worden gezon den. Voor ieder hunner wordt eene som van 1000 toegekend, behalve geneeskundige ver pleging en reiskosten, terwijl den heer Hekker nog "omstreeks 1000 is verstrekt tot verbouwing zijner woning. Mocht deze proef gunstig geslagen, dan stelt de Regeering zich voor, van lieverlede die opleiding op grooter schaal te doen plaats hebben. De aldus in Nederland opgeleide inlandsche onderwijzers zijn bestemd, om hij de Indische kweekscholen te worden aangesteld. Bij gelegenheid van de tentoonstelling van pluimgedierte, welke zal gehouden worden op het terrein van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap in Den Haag, zal de te Haarlem gevestigde Postduiven-Sociëteit „de Eensgezind heid", een wedstrijd met hare postduiven houden, op Zaterdag 13 September a. s., 's namiddags te 2 uren, op bovengemeld terrein. Door de com missie voor de tentoonstelling zijn voor dien wed strijd zeven medailles uitgeloofd. Met het stoomschip Koning der Neder landenkapt. Braaf, van de Stoomb.-Maatsch. „Nederland", dat den 27sten dezer naar Indië vertrekt, zal een detachement koloniale troepen, sterk 300 man, vertrekken, waaronder een 50tal manschappen, die in de bediening van het nieuwe geschut geoefend werden; een groote hoeveelheid ammunitie en achlerlaadgeweren zullen mede ver zonden worden. Gisteren is in Den Briel het monument onthuld, waarvan ten vorigen jare den lsten April de eerste steen is gelegd. Z. M. de Koning kwam te ruim 12 uren met Prins Hendrik en Prins Alexander aan en werd ingehaald door eene eerewacht van 150 ingezetenen der stad. Alvo rens de onlhulling plaals had, hield de secretaris der feestcommissie, de heer H. De Jager, eene rede voering, waarin hij den werkkring der commissie schetste, en, nadat Z. M. het teeken had gegeven lot de onthulling, eenige woorden sprak over de beteekenis van het monument. Hij zeide verder dank aan den heer Koelman, den ontwerper van het beeld, aan allen, die tot de uitvoering had den medegewerkt, en in het hijzonder aan Z M. den Koning, hij wien de commissie zoo grooten steun had gevonden. Ten slotte deelde hij mede, dat met den bouw van het Zeemanshuis, hoewel de bijdragen voor de geheele voltooiing nog onvol doende waren, een begin zou worden gemaakt. Een 30tal meisjes strooiden bloemen voor het monument en de voelen des Konings. Z. M. heeft vervolgens een langdurig bezoek gebracht aan den burgemeester, den heer G. F. Lette, en hem het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw ge schonken en te 3 uren aan een feestmaal op het Raadhuis deelgenomen. De feestcommissie voor het Schutlers- en Weerbaarheids-concours te Breda, den 21, 22 en 23 September a. s. te houden, is druk in de weer, om een luisterrijk programma te organi- seeren. Van de Koninklijke familie en ook van anderen zijn reeds zeer fraaie prijzen ingekomen. Door den majoor, commandant van het bataljon dd. schutterij te Delft, is aan Z. M. den Koning eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Het tooneelgezelschap van den Kon. Hol- landscheu Schouwburg, onder directie van den heer Valois in Den Haag, zal, naar wij vernemen, in de tweede helft dezer maand een kunstreis in ver schillende provinciën doen en de reeks zijner voorstellingen Maandag a. s. te Gorcum openen, de volgende avonden onderscheiden steden van Gelderland, Overijsel, Groningen en Friesland be zoeken en in de laalsfe dagen dezer maand Amsterdam en Haarlem. Een der nieuwe stukken die het zal opvoeren, zal zijn het tooneelspel, dat sedert de jongste maanden te Londen, New-York en in onderscheiden steden van Duilschland met zooveel belangstelling is opgevoerd, te weten de Boetvaardigeeen Nieuwe Magdalena, naar den jongslen roman van Wilkie Collins, door dien beroemden schrijver zelfstandig voorliet tooneel bewerkt en met diens toestemming voor het onze vertaald. In het noorden des lands heeft zich eene Commissie van leeraren gevormd, ten einde den onlangs afgetreden inspecteur over het middelbaar onderwijs, Dr. W. C. II. Staring, meer bepaal delijk belast geweest met het toezicht over de scholen in vier noordelijke provinciën, een bewijs van dank en erkentelijkheid te geven. Het plan vindt den meeslen bijval. Ter voorziening in de kosten der waterleiding

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1