het voorstel geleid: dal de Academie de hand schriften ter beschikking stelle van hem, die opge wektheid gevoelt om die taak te aanvaarden en gerekend kan worden daartoe bevoegd te zijn. Onder dankzegging aan den verslaggever, is dien overeenkomstig besloten. De heer Opzoomer leverde daarop eene uitvoe rige beschouwing van art. 194 der Grondwet, vooral van de onderscheiding, in alinea 4 en 5 tusschen hooger, middelbaar en lager onderwijs gemaakt. De slotsom van sprekers betoog was, dat door artikel 194 in vijf paragrafen weinig goeds en weinig goed gezegd wordt. Het Vaderland meldt dat Gambettaeenige uren te Scheveningen vertoefd en o. a. met den nieuwen Franschen gezant bij ons Hof een onder houd gehad. Van Den Haag heeft hij zich naar Amsterdam begeven, waar hij enkele vrienden heeft opgezocht, en is van daar Dinsdag over Brussel naar Parijs gegaan. Over den politieken toestand van Frankrijk heeft hij zich, naar een zijner vrienden meedeelt, hoogst bevredigend uit gelaten. Hij beschouwde het als zeker dat na de opening der Nationale de definitieve republiek zou worden geproclameerd en maarschalk Mac-Mahon voor drie jaren tot President der Republiek zou worden verkozen. Om de Republiek te redden zouden alle republikeinen en ook Gambetta zelf zich daarvoor verklaren. De fusieplannen waren geheel in duigen gevallen. Uit het ontwerp der begrooting van Den Haag voor 1874, blij kt, dat de bevolking dier gemeente 92,785 zielen beloopt, inkomsten en uitgaven worden geraamd op een bedrag van f 1.909,988 99'/2. Na aftrek der buitengewone werken, die door een nieuwe leening moeten gevon den worden, bedraagt het totaal der geraamde uitgaven f 1.655,868,87'/2, en met de tot nu toe geheven belastingen bereikte het geheel der ont vangsten geen hooger cijfer dan 1.452,868,87'/2 zoodat in een tekort van f 203000 moet worden voorzien. Onder voorzitterschap van den heer G. Tomarchi werd Dinsdag te Amsterdam eene ver gadering gehouden van Nederlandsche deelhebbers in de onderneming van het wrak der Lutinebij Terschelling. Uit het verslag door den heer P. Allena, namens commissarissen, uitgebracht, bleek dat, niettegenstaande de verzanding, er gegronde hoop op ontzanding van het wrak bestaat, het geen slechts in betrekkelijk geringe mate het geval behoeft te zijn, om de uitvinding van den heer H. J. Ter Meulen tot het duiken in zand met den helmduiker in toepassing te brengen. De reactie, die in de zandstrooming verwacht wordt, zal daartoe gelegenheid geven, en wanneer men in aanmerking neemt, dat de op den bodem der Lutine rustende schatten circa 10 millioen gulden bedragen, dan spreekt het vanzelf dat eene, naar het oordeel van alle deskundigen, tijdelijke ver zanding niet tot ontmoediging behoeft te leiden. Tevens deelde de heer Alteria mede, dat tusschen de Brilsche en Nederlandsche deelhebbers de ge- wenschte overeenstemming was ontstaan, en dat de rechten van de Nederlanders, hun door Wil lem 1 toegekend, onverkort zouden worden ge handhaafd. Engeland had dan ook, luidens het verslag, niet te klagen gehad over de liberaliteit van Willem I, die ruimschoots alles had gedaan om de Britten tevreden te stellen. Ten slotte werd gemeld dat het nieuwe bergingscontract, noodzakelijk doordien met 31 December het looper.de contract met den heer Ter Meulen op houdt, nog niet was gesloten. Een eerste ontwerp toch kon niet in overeenstemming worden ge bracht met de inzichten van beide partijenthans was een tweede bij commissarissen aanhangig, waarover met den heer Ter Meulen zou worden beraadslaagd. In plaats van wijlen den heer W. S. N. Eschauzier werd bij acclamatie tol com missaris te Terschelling benoemd de heer C. C. Ruige. Z M. heeft aan J. W. R. Tilanus, med. chir. doctor, chir. professor te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 3de klasse der orde van de Kroon met het Roode Kruis, te dragen aan het herinneringslint, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, ge schonken aan H. F. G. N. Camp, hofraad, inten dant van de opvoeding van Z. K. H. Prins Alexander der Nederlanden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur 2de ld. van de Frederiksorde, hem door Z. M. den Koning van Wurtemberg ge schonken. Uit Batavia wordt van 8 Sept. gemeld: Het Ned. schip Kosmopoliet IIIkapt. Dienske, is in het dok onderzocht en bevonden zwaar be schadigd te zijn. Het gouvernement kan echter met beloven het gebruik van het dok gedurende de geheele reparatie, die twee maanden zal duren, te kunnen afslaan, doch wel voor den tijd eerier voorloopige reparatie. Het schip zal nu naar Sin gapore gesleept worden. Dinsdag is te Amsterdam de nieuw op gerichte katholieke hoogere burgerschool ingewijd. Eerst had eene plechtige mis plaats in de kerk van de H. Calharina, waarbij de deken Van Luenen een rede hield, ter herinnering aan al wat in de lagtste 30 jaren voor het Katholiek onderwijs gedaan was. Vervolgens ging men naar het school lokaal, waar al de parochie-pastoors, de commissie van oprichting en toezicht, de directeur met een dertigtal leerlingen en andere belangstellenden aanwezig waren. Daar had de inzegening plaats en zeide de deken dank aan allen, die tot de oprichting der school hadden medegewerkt. In het ontwerp gemeente-begrooting van Den Haag is voor 1874 o. a. uitgetrokken f 10,000 voor eene waardige viering van den 25sten ver jaardag der troonsbestijging van Koning Willem III. Door het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te Rotterdam, is lot predikant beroepen Ds. E. F. Kruyff te Velp. Gisteren is den heer L. H. Troost, die onlangs zijn 40-jarig jubilé als procureur bij de Haagsche rechtbank vierde, op Scheveningen een diner aangeboden door zijn ambtsbroeders, de notarissen en de balie in den Haag. De luit. ter zee 2de kl. M. A. Medenbach, geplaatst als officier van politie aan het Koninklijk Instituut voor Marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, en met '1 October vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. J. C. De Borst Verdoorn. Z. M. heeft met ingang van 16 dezer be vorderd tot offic. van administr. der 2de kl., den olfic. van administr. der 3de kl. P. J.Roestl en tot olfic. van administr. 3de kl., den scheepsklerk W. Pronk. Z. M. heeft benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw, de heeren J. Fran sen van de Putte, lid van de Eerste Kamer; H. P. Winkelman, burgemeester der gemeente Vlissingen; Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, burge meester der gemeente Middelburg; Mr. J. Snijder, burgemeester der gemeente Veere. Z. M. heeft herbenoemd met ingang van 19 Sept. e. k., tot burgem. van Diemen en Water graafsmeer A. L. Van Tienen, secretaris dier ge meente; en met ingang van 21 Sept. e. k., lot burgem. van Bunde, J. J. Vossen. Cremengd Nieuws. Onder de gemeente Stad Ommen zijn dezer dagen een man en een paard aangevallen door een zwerm bijen, en zoo hevig gestoken, dat het paard weldra is gestorven, terwijl de man nog bij tyds, maar toch in deerniswaarden staat, door den eigenaar der bijen is ontzet. Bij het saluut bij de aankomst des Konings te Vlissingen, door de batterij veldartil lerie gelost, is een kanonnier de arm verbrijzeld en het gelaat verminkt. De terechtstelling van den moorde naar James Connor heeft dezer dagen te Liver pool onder zeer stuitende omstandigheden plaats gehad. Toen de patiënt gereed stond om opge knoopt te worden, besteeg hij met de grootste koelbloedigheid de ladder en knikte even tegen de oppassers als tot een vaarwel. Toen eindelijk alles gereed was en de ladder werd weggenomen, brak de strop, en de ongelukkige deed een vreese- lijken val. Een kreet van afgrijzen rees uit de omstanders omhoog, en 't duurde eenigen tijd eer de beulsknechten tot bezinning waren gekomen. Toen de veroordeelde werd aangegrepen om het werk van voren af te beginnen, zei hij: „Hoe noemt gij dit? Heet dit geen moorden? Zoudt ge mij niet laten löopen Een nieuwe strop werd gereedgemaakt. De geestelijke was diep ontroerd, en de veroordeelde zat zenuwachtig te beven, toen hij smeekend tot hem sprak: „Nadat dit gebeurd is, zal men mij wel vrijlaten; waarlijk, zoo is 't genoeg. Den eersten keer heb ik mij zoo goed gehouden!" De beul was intusschen zijn gang gegaan, en tien minuten later was Connor een lijk. Gisteren werd te Rotterdam een werkman, die in een pakhuis aan de Westerhaven bezig was met het opstapelen van balen koffie, zoodanig door twee afglijdende balen op den nek getroffen, dat de ruggegraat brak en men voor het behoud van zijn leven vreest. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Men meldt uit Hoogeveen: In twee gezinnen, die zich vergast hadden aan het eten van blei, openbaarden zich terstond na het gebruik dier visch ernstige verschijnselen, die aan vergiftiging deden denken. Naar men verzekert, is een der huismoeders reeds bezweken. Bij onderzoek van een der visschen, die overgebleven waren, vond men in de maag een kokkelboonlje. Het bleek dus, dat deze visschen (die van buiten waren ingevoerd) door middel van een gevaarlijk vergif waren gevangen. Werd gisteren vermeld, d a t i n D e n Haag een beschonken persoon tot zevenmaal in het water aan den Noordwal was gesprongen, een zijner collega's vond dit denkelijk zoo koddig, dat hij den volgenden dag, na ook aan Bacchus te hebben geofferd, het hem gegeven voorbeeld op dezelfde plek tweemalen volgde. Deze werd echter niet zoo gemakkelijk geredslechts met groote moeite slaagde men hierin. Toen men hem naar de reden vroeg waarom hij deze daad had gepleegd, antwoordde hij: „omdat het zoo lek ker is." Dinsdag is in de T weiestraat te Utrecht een kind, dat in de wieg te slapen lag, bijna verbrand, daar het kleed, dat over de wieg hing, vlam had gevat in een aldaar staande stoof met vuur. De moeder, die afwezig was, kwam echter nog juist bij tijds terug en bluschte het vuur; het kind bekwam eenige lichte brandwonden. Te Rheden heeft gisterochtend een geweldige windhoos geheerscht. De IJsel trad buiten hare oevers. Eene boot, waarin 3 kinderen speelden, sloeg om, met het treurig gevolg dat de kinderen verdronken. De postbode moest zich aan de struiken vastklemmen om niet in de rivier geworpen te worden. Verscheiden huizen zijn van dakpannen beroofd. De Zw. Ct. maakt melding van een ten vorigen jare door den Engelschman Cook ingevoerd stelsel van hotelcoupons. „Hoelang denkt gij te Dresden te blijven?" vraagt zijn agerit den reiziger. Drie dagen." Goed, hier zijn drie coupons voor 't Victoria-hotel; en hoelang te Berlijn?" „Vijf dagen." „Hier zijn vijf coupons voor Topfer's-hotel." Deze cou pons zijn in een net boekje bijeengebonden, op naam van den kooper gezet, en van zijn hand- teekening voorzien. Men vindt er een geel blad in met het opschrift „Ontbijt", een wit blad waarboven men leest „Diner" met of zonder wijn, en een derde blauwe coupon voor „Logies", die tevens voor bediening enz. ge|dt. Die coupons gelden in meer dan 200 hotels van Europa, en ook op de Rijnstoombooten voor gangbare munt, en verzekeren den bezitter altijd en onder alle omstandigheden een onderkomen. Als een coupon niet gebruikt wordt, dan geeft Cook het geld terug. Hij heeft dit jaar voor 100.000 dagen coupons uitgegeven, en daarvoor meer dan 50,000 pd. st. aan de hotelhouders betaald, die hem natuurlijk een zeker rabat toestaan, om hem zijn moeite te vergoeden. Een jonge dame, Miss Mande Stanly, stond dezer dagen voor het politie-hof van West- minster terecht, omdat zij in staat van dronken schap in haar phaeton gezeten, haar pony zoo bestuurde, dat er gevaar voor anderen door ont stond. Het deed de dame leed dat zij te veel wijn had gedronken en met de betaling van f 5 boete en de kosten kwam zij er af. Treurig is het dat dit in Engeland geen op zich zelf staand geval is.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2