De Staats courant behelst de Koninklijke goedkeuring op de statuten der Naamlooze Ven nootschap Stoomvaartmaatschappij Batavia gevestigd te Rotterdam, ten doel hebbende het doen bouwen, aankoopen, huren en verhuren, in gebruik geven of nemen van stoomschepen voor de vaart tusschen Nederland en andere landen. Het kapitaal der Vennootschap wordt vastgesteld op ƒ1.344,000, verdeeld in 112 aandeelen van 12.000. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goedgevonden: 1°. te bepalen dat de Commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die alsnog eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs in de landbouw kunde wenschen te verkrijgen, voor het jaar 1873 zitting zal houden te Arnhem op 11, 12 en 13 September a. s.; 2°. te benoementot lid en voor zitter den hoogleeraar Dr. M. Salverda, inspecteur van het middelbaar onderwijs in Den Iiaag; tot ledenDr. J. M. Van Bemmelen, directeur der gemeentelijke hoogere burgerschool te Arnhem; Dr. O. Pitsch, leeraar aan de landbouwschool te WageningenDr. C. Freytag, hoogleeraar aan het landhuishoudkuridig instituut der hoogeschool te Halle; Cs. Reinders, landbouwer te Warffum; G. J. Van den Bosch, directeur van den Wilhelmina- polder te Wilhelminadorp, bij Goes. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën van 4 Sept. zijn de hoofdonderwijzers G. A. Sedee, zich noemende en schrijvende Cedee, en de hulponderwijzers W. F. Commerell en A. Baars VVzn. gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Van Zr. Ms. consul te Elmina is bericht ontvangen, dat het tarief der inkomende rechten in de Britsche bezittingen ter Kuste van Guinea gewijzigd is, in dier voege, dal de goederen onder worpen aan een ad valorem recht van 10 percent, van 21 Juli af, vrij zijn van inkomende rechten. Bij Koninklijk besluit van 22 Augustus jl. is bepaald, dat het technisch personeel van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch Indië zal zijn samengesteld als volgt 5 hoofdingenieurs der 1ste klasse, ieder op een jaarlijksch tractement van 14,4005 dito 2de kl., 12,000 15 ingenieurs lste kl., ƒ9000; 25 dito 2de kl., /'6000; 15 dito 3de kl., ƒ4200; 10 adspirant-ingenieurs, ƒ3000; 10 architecten lste kl., ƒ5400 lot 7200; 10 dito 2de kl., ƒ3600 tot 5400; 43 opzichters lste kl., ƒ3000; 00 di'o 2de kl., ƒ2400; 43 dito 3de kl., 1800. Z. M. heeft de ontvangst der dir. bel. voor de gemeente Bath en die der dir. bel. en acc. voor de gemeente Rilland overgebracht van het kantoor Bath c. a. naai het ontvangkant. Krui- ningen c. a., zijnde het alzoo gewijzigd kantoor gelaten onder voortdurend beheer van den tegen- woordigen titularis J. P. S. Jonquière, een en ander om in werking te treden met 1 December aanstaande; de benoeming van C. P. Metelerkamp, burgemeester der gem. Wormerveer, tot secr. dier gem., goedgekeurd. Z. M. heeft A. Arata benoemd tot Neder landsch consul te Civita Vecchia. Gemengd Nieuws. Het stoomschip Maasvan New-York te Hellevoetsluis binnen, ondervond 24 Aug. jl. hevig stormweer uit het ZO.; het hield aan tot 5 uur namiddag, waarna de wind naar het NW. schoot en in een hevigen orkaan veranderde, die ongeveer 28 uur duurde. Het schip werd geheel op zijde geworpen en men was verplicht eenige lading over boord te werpen. Behalve het stuur- toestel, dat wegsloeg, werd er nog andere schade aangericht. Het schip werd eenigszins lek, doch kon met pompen lens gehouden worden. De pas sagiers brengen eenparig hulde aan kapitein Ded- des voor zijne hulp in dien benarden toestand hun betoond. Te Groningen hebben in den 1 a a t- sten tijd onderscheidene dames (hoofden van gezinnen) zich als lid van de sociëteit de Harmonie laten ballotteeren. Ze werden met gratie als leden aangenomen, en naar 't zich laat aanzien, zal dat voorbeeld nog veel navolging vinden. Genoemde vereeniging telt thans twee duizend leden in en buiten de stad. Dezer dagen heeft het schooltoezicht te Sliedrecht zich genoodzaakt gezien uit éen der openbare scholen een aantal leerlingen te verwijde ren, wegens voortdurend gebrek aan genoegzaam hulppersoneel. In de laagste klasse was sedert drie maanden het onderwijzen van 230 kinderen opgedragen aan slechts éen hulponderwijzer, niet tegenstaande herhaalde oproeping van sollicitanten op een tractement van ƒ500. Te Terhorne is een jongen, die ac.li ter op een rijtuig wilde klauteren, tusschen 't wiel en den wagen geraakt. Reeds een 40 el afstands was hij meegevoerd, eer 't ongeluk bemerkt werd en zoodanig was hij gekneld, dat een smid het wiel van den wagen moest afnemen, voor hij kon worden bevrijd. Deerlijk verminkt werd de jongen weggebracht. Voor de cr i mi neele kamer van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland zal aanstaanden Vrijdag terechtstaan G. S., koopman in Den Haag, beschuldigd van misdadige deelneming aan het in omloop brengen van nagemaakte zilveren natio nale gangbare muntspeciën. Het Openb. Min. zal worden waargenomen door den Adv.-Gen. Mr. Van Maanen. Als verdediger zal optreden Mr. C. Rueb. In de laatste dagen heeft zich weder eene nieuwe industrie te Rotterdam geopenbaard, welke gedreven wordt door een of twee vrouwen, die bij de ingezetenen rondgaan en vragen om stoelen te matten, bij sommigen tevens verzoe kende een voorschot op hun loon, waarna zij, de stoelen ontvangen hebbende, niets meer van zich doen hooien en zich alzoo aan misbruik van vertrouwen schuldig maken. In den nacht van 3 op 4 dezer zijn door middel van inbraak uit een pakhuisje in de lvoornstraat te Rotterdam gestolen ongeveer 20 zijden spek. De nasporingen der politie hebben tot de ontdekking geleid, dat een gedeelte van dit spek te Delft op de markt aan een Rotter - damschen koopman is verkocht. Het is mogen gelukken een paar personen in handen te krijgen, waartegen genoegzame bezwaren bestaan orn hen als de daders of medeplichtigen van het misdrijf te beschouwen. Door Br. en Ws. van Haastrecht is aan de inwoners een lijst ter inteekening rond gezonden, om den molenaar, wiens inboedel bij den laalsten brand geheel verloren is geraakt, tegemoet te komen. De lijst is ook aan de be woners van het naburige De Vlist gepresenteerd en heeft een totaal opgebracht van 319.91, eene som ruim genoeg om zijne schade te kunnen dekken. De officier van justitieteRotterdam vestigt de aandacht op een persoon van circa dertigjarigen leeftijd, gezond van uiterlijk, met donker haar en donkere wenkbrauwen en vollen baard, en waarschijnlijk Italiaan van geboorte, die in 't laatst der maand Augustus te Rotterdam biljetten van de Lombardische Bank heeft uitgegeven van 1000 lires, welke blijkens bericht uit Milaan zijn bevonden valsch te zyn; enkele biljetten droegen het evenzeer valsche stempel van Weiss en Schott te Florence. Opsporing, aanhouding en bericht omtrent dien persoon wordt verzocht. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Juli. In den Indiër leest men het volgende De ontvangst van mailbrieven en pakketten ondervindt stremming. Eerst te Bangkok, ver volgens te Singapore is de cholera uitgebroken. Dientengevolge zijn quarantaine-maatregelen door de Regeering voorgeschreven. Toen de Neva hier den 24sten aankwam, had het schip de gele vlag in top. Het bleek nochtans dat er geen zieken aan boord waren en het op de buitenree te Sin gapore was gebleven, waar de ziekie niet heerscht. Den volgenden dag werd de mail dan ook uit gedeeld. Hier heeft zich sedert verscheiden weken slechts éen enkel geval van cholera in het stads verband en een in 't hospitaal vertoond. De Resident heeft omtrent reinheid, water en gebruik van vruchten eenige zeer algemeene voorzorg maatregelen aanbevolen. De enquête over Atsjin zal nog wel een paar maanden kunnen duren. Men heeft thans weder verscheiden hoofd- en subalterne officieren, te Samarang en Willem I in garnizoen, opge roepen. Men spreekt van aankoop van een eind spoorweg met het noodige materieel en van ver plaatsbare hospitalen voor de aanstaande expeditie. Gisteren is hier aangekomen de gouv. stoorner Bronbeekmet een prijsgemaakt schip. Te Pinang is zekere Staubman, sergeant- majoor, te 's-Hertogenbosch geboren, gearresteerd en naar Java teruggebracht, die van Willem I was gedeserteerd en, naar zijn zeggen, in Atsjin- schen dienst tegen onze troepen gestreden heeft. Er vallen weinig Regeerings-maatregelen van beteekenis te vermelden, behalve dat „op een nader te bepalen tydstip" hier briefkaarten a 5 cents zullen worden ingevoerd. In den nacht van der. 21 sten op den 22sten dezer heeft een ketjoepartij plaats gehad op 20 minuten afstands van de hoofdplaats Djocja, ten huize van radhen Pandji Pawirotomo. De radhen is bij die gelegenheid gewond; verder is alles geroofd of vernield. Naar men verzekert, zou het opperbestuur er op aandringen, dat de nieuwe expeditie tegen Atsjin, om politieke redenen, in het begin van October a. s. zou aanvangen. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indié z'yn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een twee jarig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den contr. lste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura W. C. J. Castens en aan den opz. 3de kl. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken B. Dankelman; en aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura J. A. Van den Broek. Benoemd: Tot eersten comm. bij 's lands kas te Soerabaya, L. F. O. P. Braakman. Bij den post- en telegraafd., tot comm. lste kl., W. G. J. E. Deijs, H. B. Denkelaar, H. J. Scholten, H. J. G. Aars, D. W. Vermeer, J. G. Spier, H. Simon en G. W. A. Strick Van Lin- schoten; tot comm. 2de kl., F. Steinfort, G. Ver- burgt, A. F. A. Zeydel, V. J. H. Van Wely, C. Van Delft, M. G. Van Klinkenberg, J. P. J. C. Van Stenis, G. De Raadt, G. W. Angus, P. W. Keijser, W. H. Marck, M. Wruck, H. D. A. De Wolff, C. E. E. Nispel, M. W. L. C. Motta, A, Stuur en H. Ollandt; tot comm. 3de kl., E. E. Van Dobben, B. F. Andeweg, J. Boode, F. Van Naerssen, F. H. Hoedt en H. S. Lomantot ambt. voor de betr. met de inl. staten op Noord- Sumatra, aanvankel'yk met den rang van contr. lste kl., om later, daartoe termen zijnde, in aan merking te komen voor eene benoeming tot ass.- res., R. C. Kroesen; tot contr. lste kl. bij hel binnenl. best. in de bezittingen buiten Java en Madura, Jhr. E. R. Kraijenhoff; tot secr. der residentie te Bantam, C. Lijnis Huffenreuter; tot lsten comm. op het resid.-bur. te Amboina H. Groeneveldt; tot comm. op het adsist.-bureau t« Meester-Cornelis P. J. Van Kraaijenoord. Bij het binnenl. best. op de bezittingen buiten Java en Madura: tot contr. lste kl. W. G. Leembruggen; tot contr. 2de kl. J. G. Dirksen; tot ads.-resid. van Salatiga A. J. Langeveldt van Hemert, van Koeto-Ardjo J. Heijting, van Bondowoso Jhr. C. De Gijzelaar, van Panaroekan A. J. Voet; tot secr. der resid. Kediri K. Bogaard; bij het depart, van binnenl. best., tot tweeden comm., D. G. Beek; tot derde comm., K. F. Van Delden, A. G. Boudriot en P. Arriens. Bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken tot arch, lste kl., N. C. Fransz. tot arch. 2de kl., W. P. Brandes; tot opz. lste kl. G. Bruins; tot opz. 2de kl., B. G. Lammer- ding en A. Eisses. By den post- en telegraafd-, tot comm. 2de kl. S. Van Braam Morris. Bij den telegraafdienst, tot telegr. 2de kl., J. C. Egehng. Aangesteld: Tot makelaar te Probolingo H. G. Klunder, koopman aldaar. Door den res.-raad te Riouw benoemd: Tot buiteng. subst.-gnB- bij de rechtb. buiten bezw. van den lande, Jbr. A. H. Van der Does de Bijedoor den landr. te Ngawi, P. A. N. Janssen; te Sitoebondo P- G. Arends; door den direct, van financiën benoemd: tot ondercomm. 2de kl. bij de contr. en recherche te Batavia, W. F. Sonnemans.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2