EIDSCH DAGBLAD. N°. 4166. Dinsdag A0 1873. 9 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant worclt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meer0.171. Grootcre lellers naar plaatsruimte. LEIDEN, 8 September. Naar wij vernemen beslaat het voornemen m op den 299sten gedenkdag van het ontzet van Leiden een concert te doen plaats hebben ten voordeele van het op te richten standbeeld van Van der Werf, door de leerlingen der orkesl- -lasse van de Maatschappij voor Toonkunst met edewerking van eenige Leidsche dilettanten, aaronder de heeren Duyster (fluit), Vreeswijk viool) en De Goey (zang) zich o. a. als solisten allen doen hooren. Hel concert zal plaats hebben -nder directie van den heer Welrens en belooft us daarom reeds een aangenamen avond, terwijl et naar wij zijn ingelicht, zal besloten worden :et Richard Hols schoone, en voor ons Leidenaars oo eigenaardige compositie: „Leidens ontzet," 'at bij de inwijding der nieuwe Stadszaal voor et eerst hier ter stede is ten gehoore gebracht, nderdaad, de plaats waar, de dag waarop en het 'oei waarmede deze tweede uitvoering zal plaats ïebben, geven aan het geheele concert een bij outier karakter en verzekeren een bijna alge- jeene deelneming. Het Utr. Dagblad meldtNaar men verneemt, ijn de nog ontbrekende gelden, benoodigd voor den aanleg van de spoorlijn LeidenWoerden, 'hans te Londen gevonden, zoodat met de toege legde gelden door de betrokken gemeentebesturen !het benoodigd kapitaal van drie tnillioen aan wezig is. Door de concessionarissen zal daarvan weldra mededeeling gedaan worden en daarna met e werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. Ten gevolge van het door den voorzitter der Hollandsche Maatschappy van Landbouw Dr. A. H. Van der Boon Mescli wegens redenen van gezondheid genomen ontslag en met bet oog op de wenschelijkheid om in de daardoor ontstane vacature nog op de aanstaande algemeene verga- idering te Amsterdam te voorzien, worden voor de betrekking van voorzitter aanbevolen de hee ren C. J. Van der Oudermeulen in Den Haag; A. H. jVan Tienhoven te Gorcumen Mr. D. J. Viruly te Voorburg. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlaudsch-Indië ontvangen telegram, zijn in de adsistent-residentie Benkoelen, boven Laïs, de adsislent-resident en een controleur vermoord geworden, en werd daarheen versterking gezonden. Hedenochtend te 7 uren zijn Z. M. de Koning en Z, K. H. Prins Hendrik, ter bijwoning van de opening der havenwerken enz., naar Hissingen vertrokken. Het gevolg van Z. M. be stond uit den kapilein-luitenant-ter-zee baron Van Heerdt, adjudant, en HD. ordonnance-officier, graat van Limburg Stirum, terwijl 's IConings broeder vergezeld werd door zijnen adjudant, kapitein Arntzenius. Ook de Ministers van Binnenl. Zaken en van Koloniën zijn derwaarts vertrokken. Zaterdag zijn naar Parijs vertrokken de heeren Hubrecht, secretaris-generaal bij het departement van Binnenlandsche ZakenDr. Ramaer en C. J. Keith, inspecteurs van de krankzinnigengestichten hier te lande, ten einde de werking van deze inrichtingen in bet buitenland na te gaan. De huzaren en de batterijen van de veld artillerie zullen Vrijdag 12 September a. s. uit het Kamp van Milligen in hun garnizoen in Den Haag lerugkeeren, waartoe zij den lOden de leger plaats zullen verlaten. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag I J September aanstaande niet plaats hebben. Het bij de firma Enthoven gegoten beeld van de Nimf, bestemd voor Den Briel, leest men in den Spectatoris dezer dagen in de fabriek te zien geweest. Het. is zeer goed gelakt en een schoon gietwerk. De lichte bronskleur is fraai. Het beeld doet in bet metaal eene gelukkige uit werking, en deze zal ongetwijfeld nog winnen, wanneer het op de vereischte hoogte gezien wordt. De houding is vol opgewektheid en bevalligheid; vooral de opgeheven rechterarm met bet vaandel, waarover zoo ten onrechte als iets onbestaanbaars gespot is, en de dunne zwevende draperie, die zich om de beenen in zeer schoone lijnen plooit. Ter herdenking aan den slag op de Zuider zee, nu 300 jaren geleden, onder bevel van den admiraal Gornelis Dirksz., burgemeester van Mon nikendam, zal te Monnikendam in October a. s. feest worden gevierd. Tot dat einde is onlangs eene talrijk bezochte vergadering gehouden, en alstoen eene feestcommissie benoemd. Naar men verneemt heeft Z. K. H. de Groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach den beer J. Ragut, tweede secretaris van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, benoemd tot ridder zijner orde van den Witten Valk 1ste klasse. Hel Vaderlaïid meldt, dat de ICbedive de voorstellen van de ingenieurs van den waterstaat, die naar Egypte zouden vertrekken, niet heeft aangenomen en dat dus vooreerst van het vertrek van Hollanusche ingenieurs voor het maken van nieuwe werken aan den Nyl niets zal komen. Door de directie der Amslerdamsche Kanaal maatschappij is Zaterdag aanbesteed bet uitbreiden en vernieuwen of verbeteren van acht paal- of remmingswerken, bewesten en beoosten de Oranje sluizen. Minste inschrijvers waren de heeren E. H. Brokmeier en B. Van den Bos, te Schelling- woude, voor f 158.4-00. De marine-officier Korteweg is voor den cursus 1873/74 als leeraar in de wiskunde aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda ge plaatst. Tot rentmeester van bet Kroondomein te Arnhem is, ter vervanging van den heer A. baron Schimmelpenninck van der Oije, onlangs tot lid der Tweede Kamer gekozen, benoemd de heer H. W. J. baron Van Tuyll van Serooskerken, secretaris bij den militieraad. Z. M. beeft, met wijziging van het Kon. besluit van 16 Aug. jl., bepaald dal bet secreta riaat der commissie gedurende den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Aug. 1S73, belast met bet afnemen der natuurkundige examens volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865 Staatsbln°. 59), worde opgedragen aan liet. lid Dr. Th. Place, hoogleeraar te Amsterdam, en benoemd tot lid dier commissie, het plaatsverv. lid Dr. De Loos, directeur der Hoogere Burgerschool te Leiden, en tot plaatsverv. leden Dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningen, en Dr. F. Van Calker, leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Tilburg. Bij verschillende Kon. besluiten zijn goed gekeurd: 1°. het besluit door de Prov. Staten van Zuid-Holland in hunne laatste zomervergade ring genomen, tot het aangaan eener geldleening ten laste der provincie, hoogstens van ƒ270.000; 2°. de wijziging van het reglement voor bet Hoog heemraadschap van de Vijf Heerenlandenen 3°. de wijziging van het reglement voor het Groot Waterschap Wroerden, beiden vastgesteld in de vergadering der Staten van 8 Juli. De maatschapij „Nederland" publiceerde dezer dagen een telegram uit Aden betreffende de Conradwaarin stond alles wel aan boord betzelfde bij aankomst te Batavia. Inlusschen blijkt uit een advertentie in de Haarl. Cl. dat de beer Alexander Broman, dokter aan boord der Conradin de Roode Zee op de hoogte van Aden na eene kortstondige ziekte is overleden en te Aden is begraven geworden. Ingevolge Zr. Ms. bevelen, beeft de opper bevelhebber in de legerplaats bij Milligen, gene- raal-majoor Van der Schrieck, zich gisteren naar Vlissingen begeven. Het commando wordt gedu rende zijne afwezigheid opgedragen aan den kolonel Beekman, van bet 6de reg. infanterie. In de N. Rolt. Ct. verzoeken eenige meesters in de rechten, bij gerucht vernomen hebbende, dat er bij het Departement van Kolo niën buitengewone maatregelen aanhangig zijn ten opzichte van de aanslaande ambtenaars'Iste klasse, den Minister van Koloniën met alle bescheiden heid, nog vóór de opening der lessen aan de Instellingen voor Taal-, Land en Volkenkunde, hierin eene decisie te willen nemen. Blijkens een van den Minister van Bin nenlandsche Zaken ontvangen schrijven, is door bet Bestuur der Mobiele Sociëteitte Amsterdam, bet verzoek gedaan, dat eene verzameling wapens, uniformen, insigniën, enz., gedragen door officieren en minderen in de jaren 1830 en 1831 en bijeen gebracht door wijlen den heer Roosdorp, door bet Rijk moge worden overgenomen en met de thans overal verspreide vaandels van de toen malige vrij- en andere schulterscorpsen vereenigd moge bewaard blijven, als eene herinnering aan hetgeen in die jaren is verricht. Aan bet eerste gedeelte van het verzoek is voldaan en de verza meling, door den heer Roosdorp bijeengebracht, in de Kon. Milit. academie geplaatst ten aanzien van het tweede gedeelte heeft de Commissaris des Koriings de Gemeentebesturen verzocht te doen nagaan, of zich soms bij de schutterij der gelijke vaandels bevinden, en of men bereid zou zijn, die ten behoeve van meergemelde verzame ling af te staan. De Schoonh. Cl. deelt mede: Door het kiescollege der hervormde gemeente Schoonhoven zou Vrijdag-avond een drietal predikanten worden samengesteld, doch de vergadering moest wegens wanorde door den voorzitter, Dr. Van Ketwich, worden gesloten en verdaagd lot over 8 dagen. De heer P. E. Janssens, Rijksontvanger te Maastricht, beeft zich aan het hoofd van 29 dames van den gegoeden stand gesteld, ten einde eene bedevaart te doen naar Paray-le-Monial, met het doel de Heilige Moeder Gods te aanbidden en bare voorspraak in te roepen voor de verlossing van den Paus. Bij de plannen tot droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee stuit men bij de Hooge Regeering steeds op het belang van een 700tal visschersgezinnen, uitmakende een zielental van ruim 2500 personen, die door de droogmaking broodeloos zouden worden. Dat dit belang niet uit het oog verloren wordt, blijkt o. a, ook uit bet verslag der groote zeevisscherij over het vorig jaar, waarin de wensch wordt geopenbaard, om voor de visschers en den talrijken schippersstand te Harderwijk eene voldoende haven uil te leggen. De luitenant ter zee der 2de klasse PM. W. T. Kraijenhofl" van de Leur, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 2den dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1