LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4164. Zaterdag A0. 1873. 6 September. STA DS-ftE RICH TEN. EEN VOLKSBELANG. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS I)ER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Groolcre letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. TI, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs voor on- cn minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen op de openbare scholen voor on- en minvermo genden zal plaats hebben van den lsten lot en met den 13den September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht, aan het Plantsoen en op de Oude Vest, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van hulftwee tol tioee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Weth. voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1873. Er wordt aanhoudend geklaagd over de buiten gewoon hooge prijzen der consumtiemiddelen, en niemand zal wel willen beweren dat die klacht geheel ongegrond is. Echter hoort men tevens door velen de grief verkondigen, dat, althans wat vele artikelen betreft, de reden van die duurte gelegen is in den onbeperkten uitvoer naar buitens lands. Zij, die zoo spreken, toonen niet veel door zicht te bezittenzij vergeten dat tegenover vrijen uitvoer ook vrije invoer staat en dat, wanneer men het verlies aan den eenen kant tegenover de winst aan de andere zijde stelde, het waar schijnlijk blijken zou dat ons land zich nog zoo erg niet heeft te beklagen over de vruchten van den vrijen handel. Hoe zouden wij hij een verbod of bijzonder groole bemoeilijking van in- en uit voer voorzien in het alsdan ontstaande gebrek aan granen, die bij gansche scheepsladingen ons land binnenkomen? Hoevele voortbrengselen uit onze koloniën kunnen wij niet tegen een vrij -billijken prijs bekomen, zooals rijst, koffie, suiker? Wanneer men spreekt over de duurte der levensmiddelen, denkt men daarbij in de eerste plaats aan het vleesch. Ons rundvee wordt zeker in grooten getale uitgevoerd, vooral naar Engeland, dat daardoor zijne marktprijzen aanmerkelijk ziet I dalen, zoodat men er dikwijls het uit Holland afkomstige leesch goedkooper kan bekomen, dan wij het ons op onze eigen markten kunnen aan- I schallen. Maar wat belet 011s het voorbeeld van Engeland te volgen en vleesch in te voeren van elders, waar het tegen billijker prijs wordt aan geboden? De handel, als hij zijn roeping niet alleen, maar ook zijn voordeel goed begrijpt, zal er de geschikte kanalen voor welen op te sporen. Inderdaad, men heeft dan ook reeds pogingen aangewend om van elders goed en goedkoop vleesch te bekomen, met name uit Australië en Noord-Amerika, (Texas). Echter voldeed dat niet ten volle aan de beide onmisbare voorwaarden, goede hoedanigheid en lagen prijs, zoodat het langs dien weg nog niet is mogen gelukken dat schier onmisbare voedingsmiddel onder het bereik der mingegoede volksklasse te brengen. Thans evenwel schijnt het den heer F. N. Boer, den man die zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt waar het de oprichting gold van volksgaarkeukens, gelukt te zijn dat zoo gewenschte resultaat te verkrijgen. Zooals onze lezers ook uit ons blad hebben kunnen zien, heeft hij namelijk uit Noord- Amerika eenige vaten zoogenaamde „family-beef" ontvangen, die met het beste Nederlandsche vleesch in qualiteit kan wedijveren en hem op ongeveer 55 cents per kilogram komt te staan. „Het wel slagen dezer pogingen," zoo wordt er verder bijge voegd, „is hij hoofdzakelijk verschuldigd aan den beer Maurice F. Plate, thans verblijf houdende te New-York, P. O. Box 5488, tot wien men zich met vertrouwen kan wenden met bestellingen van dat vleesch." Indien er eenige waarborg kan worden gegeven, dat op den duur'1 die vleeschsoort tegen zulk een lagen prijs kan worden geleverd, dan mag dat bericht in waarheid belangrijk heeten. Wen- schelijk ware het dan, dat zich een vereeniging van belangelooze personen vormde, wien het niet zoozeer om hooge winst was te doen als wel om bevordering der volkswelvaart, ten einde inkoopen in het groot te doen, wat ongetwijfeld een ver- eischte zal zijn om tegen een zoo geringen prijs te kunnen inslaan, en vervolgens het bedoelde vleesch zoo goedkoop mogelijk allerwege verkrijg baar te stellen. Het geldt hier een waar volks belang. Het is bekend van welk een groote krachtsontwikkeling èn op stoffelijk, èn op ver standelijk gebied het Engelsche volk getuigt. In dat opzicht staan de meeste natiën bij hen achter, en ongetwijfeld ook wij. Wie met de levenswijze der Britten en vooral van de volksklasse bekend is, zal gereedeltjk met ons toestemmen dat dit verschil in levenskracht voor een groot deel ge legen is in het verschil van voeding. Ware de Nederlandsche werkman verstandig genoeg, aan de meer voedzame spijzen die onder zijn bereik liggen, de voorkeur te geven, hij' zou het gemis van vleesch minder gevoelen; doch thans, nu in plaats van de zooveel voedende bestanddeelen bevattende erwten en boonen, aardappelen den hoofdschotel op zijn tafel vormen, mag het vleesch voor een krachtige ontwikkeling en onderhouding van het lichaam schier onmisbaar worden geacht. Niet ten onrechte wordt het zoo veelvuldig misbruik van sterken drank bij ons te lande voor een groot gedeelte toegeschreven aan minder voldoende voeding. De werkman gevoelt een zeker gebrek aan veerkracht, hij heeft behoefte aan prikkeling van het zenuwleven, aan versnelden bloedsomloop ende schijnbaar goedkoope jenever schenkt hem dat alles, althans voor korten tijd, om later door des te grooter verslapping dien prikkel dubbel noodig te maken. Ook ter ver mindering der dronkenschap zouden zij, die goed en goedkoop vleesch onder het bereik der volks klasse wisten te brengen, misschien in zekere mate kunnen medewerken. LEIDEN, 5 September. In de Staats Courant van 5 September komt eene opgave voor van de Ned. hoofdcom missie voor de Weener tentoonstelling, strekkende ter aanvulling en verbetering der vorige opgave. Daaronder komen o. a. voor Dr. C. Leemans te Leiden, vooruitgangs-medaille, in de groepop voeding, onderwijs en beschaving, en M. Van der Hoef, medaille van verdienste, in de groepland-, bosch- en tuinbouw. Hedenmorgen te 8 uren is uit het Rapen burg het lijk opgehaald van zekeren I. L., 20 jaar oud, van beroep sigarenmaker. Hij is per draagmand onder toezicht der politie naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Genoemde persoon werd sedert Zondag-avond vermist. Hedenmorgen zijn twee paarden, gespannen voor den rantsoenwagen der artillerie, aan 't hollen gegaan. Na aan het Noordeinde eenige palen uit de stoepen gerukt te hebben, werden de hardloopers, zonder verdere schade te veroor zaken, door den smid B. tot staan gebracht. Men meldt uit Katwijk Van de Katwijksche bomschuiten, die alle achtereenvolgens ter steur haringvangst zijn uitgezeild, zijn er 5 aan wal geweest, grootendeels met pekelharing. De vangst is tot dusver nog niet gunstig. Van de vóór zes of zeven weken uitgezeilde bomschuiten zijn er nog niet eens huiswaarts gekeerd, terwijl het tijd begint te worden om steurharing aan te brengen. Versche visch is er van andere plaatsen niet of zeer weinig te wachten wegens ongunstigen wind en stormachtig weer. Men meldt aan het IV. v. d. Dag dat generaal Verspyck zal deelnemen aan de tweede expeditie tegen Atsjin. De Minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht Zr. Ms. besluit van den 19den der vorige maand, n°. 29, waarbij wordt bepaald dat de militaire goederen, toebelioorende aan gehuwde onderofficieren en mindere militairen, weduwnaars met een of meer kinderen, bij hen inwonende kinderen daaronder begrepen, aan wie in het belang van 's Rijks dienst eene andere standplaats wordt aangewezen, voor 's Rijks reke ning, hetzij met de middelen van den aannemer voor den dienst der militaire transporten te water, hetzij met andere vervoermiddelen, naar die nieuwe standplaatsen zullen worden overgebracht. Men meldt ons uit Stompwijk: De vroeger aangekondigde harddraverijen hebben Woensdag onder begunstiging van goed weer plaats gehad. Des voormiddags liepen negen paarden het paard van den heer H. Blonk, van Hazerswoude, door den eigenaar bereden, behaalde den prijs, en de premie dat van den heer Visser Jr., van Zegwaard, door hem zeiven bereden. Aan de namiddag- harddraverij namen acht paarden deel; het paard van den heer Tom te Moordrecht, door diens zoon bereden, behaalde met den derden rit tegen het paard van P. Hoogenduin te Noord wij kerhout, pikeur J. De Boer, den prysj terwijl aan het laatste de premie ten deel viel. Alles liep in de beste orde af, terwijl de muziek van het 4de regiment infanterie uil Leiden het hare bijdroeg om het feest op te luisteren. De commissie, werkzaam tot het opstellen van de regelen ten behoeve van een Indische brigade, bestaat uit de volgende hoofdofficieren, als van het Nederlandsche leger: generaal-majoor Weilzel, luitenant-kolonel Netscher van het 6de reg. infanterie, majoor Wilhelmie, commandant van het koloniaal werfdepot; en van het Indische leger: kolonel Diemont., luitenant-kolonel Rijnen en den gepensioneerden majoor Bloemsecretaris bij die commissie is de heer Mr. Van der Wijck, ambtenaar bij het Departement van Koloniën. Naar men verneemt, heeft de commissie zich niet te belasten met het onderzoek over de wensche- lijkheid van de oprichting der bedoelde brigade, die door den Minister in beginsel moet zijn aange nomen, maar met het ontwerpen der regelen daar omtrent. Zij moet met haar werkzaamheden reeds ver zijn gevorderd, zoodat zij spoedig met haar taak gereed zal zijn. De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Commissie, belast met het examineeren van hen, die een akte van be voegdheid als hulpapotheker wenschen te verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 22 Sept. e. k. en volgende dagen te Utrecht, en de Commissie, belast met het examineeren van hen, die een akte van bevoegdheid als apotheker wenschen te ver krijgen, op Maandag 15 Sept. e. k. en volgende dagen, te Utrecht. Voor de 100 plaatsen, die op de Kon. Mil. Academie te Breda open waren, hebben zich slechts 32 adspiranlen aangeboden; en van dezen

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1