LEIBSCH DAGBLAD. N°. 4162. Donderdag A0. 1873. 4 September. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nominees0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ARVERTEN'TIEN Van 16 regels,f 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Jacobus van Meeteren, winke lier, wonende alhier, daarbij verzoekende om in zijn huis in de Nieuwsteeg n°. 10 eene bewaarplaats van petroleum te mogen inrichten; Gelet op de Koninklijke besluiten van 31 Jan. 1824 (Staatsblad n°. 19) en 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informa'.iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 8sten September aanstaande,'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 September 1873. LEIDEN, 3 September. De aangekondigde promotie en prijsuitdeeling onder de leerlingen van het Gymnasium heeft hedennamiddag te 2 uren plaats gehad in de Stadsgehoorzaal. Nadat de Rector verslag had uitgebracht over den afgeloopen jaarcursus en daarbij melding ge maakt had van een prachtig geschenk, waarmede het college van heeren curatoren onlangs het Gymnasium vereerd heeft, werden de namen a%elezen van de leerlingen, die tot hoogere klassen bevorderd waren en prijzen zouden ontvangen. Bij het uitreiken dezer prijzen door den heer president-curator, werd door den primus van iedere klasse een kort woord van dankbetuiging uitge sproken, t. w. in de 1ste kl. doorP. Du Rieu, in 't Fransch in de 2de kl. door H. G. Kleyn, in 't Duitsch; in de 3de kl. door A. Kist, in 't Engelsch; in de 4de kl. door H. R. Goudsmit, in 't Latijn. Behalve dezen, ontvingen nog prijzenin de 1ste kl. A. C. Hartevelt, M. Rijke, C. W. Corts, T. S. Van Heltinga Tromp, E. J. J. Homan, A. Van Iperen, L. J. C. A. Gordon; in de 2de kl. Isid. Van Praag, B. N. J. J. Schrant, J. H. Mul ler, W. Vlasveld, H. G. Gordon, A. Maclaine Pont; in de 3de kl. P. H. Simon Thomas, J. G. Sasse; in de 4de kl. H. Harmens, A. Van den Brandeler, J. L. J. Rhemrev, A. Krabbe. Daarna reciteerde J. H. Simon Thomas, die uit de hoogste klasse naar de Academie bevorderd werd, tot afscheid aan het Gymnasium, zijne Latijnsche oratiunculaDe diversis hominum studiis ex sententia Horaiii. Ten slotte wenschte de Piector dezen jongeling en de overige leerlingen, die prijzen ontvangen hadden, geluk en spoorde allen aan om met ver nieuwde inspanning van krachten hunne studiën voort le zetten. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren 121 kinderen, als: 67 zoons en 54 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- geboorten; overleden 101 personen, als: 8 man- ben, 16 vrouwen, 31 zoons en 46 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 9gehuwd 28 paren. Naar men verzekert, heeft Prof. A. H. van der Boon Mesch zijn ontslag gevraagd als voorzitter van de //Hollandsche Maatschappij van Landbouw", omdat zijn gezondheidstoestand hem niet toelaat de aanstaande jaarlijksche algemeene vergadering, die te Amsterdam wordt gehouden, behoorlijk te leiden. Met April 1874 zijn zeventigste levensjaar bereikende, wordt ook tegen dat tijdstip zijn eer vol emeritaat als Hoogleeraar in de scheikunde a*n de Leidsche Hoogeschool tegemoet gezien. In de 135ste vergadering van het Friesch genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde heeft Dr. A. T. Reitsma, van Groningen, eene voorlezing gehouden van een historisch-critisch onderzoek aangaande Het Oera Linda bok uitgegeven door Dr. Ottema, waarin hij op ver schillende gronden tot de echtheid van het ge schrift besloot. Tot buitengewone leden des ge- nootschaps werden benoemd de heerenDr. J. Bolhuis van Zeeburgh te Leiden, Edward van Even, archivaris van Leuven, Dr. A. T. Reitsma, predikant te Groningen, Dr. C. H. Wiarda, pre sident van het gerechtshof te Aurichtot gewone leden de heeren Mr. K. Banga, kantonrechter te Harlingen, L. J. Iluber, jur. student te Leiden, M. W. Schelteraa, predikant te Dokkum, Dr. P. A. Theobald te Hamburg (Uhlenhorst), en C. M. Huguenin te Hillegom. De commissie, belast met het examineeren van hen, die het diploma, vermeld in art. 16 der wet van 1 Juni 1865, wenschen te verkrijgen, zal zitting houden te Leiden op Maandag 8 Sept. e. k. en volgende dagen. Volgens eene advertentie in de iV. R. Ct zijn bij den heer H. Van der WerfT te Vuren, bij Gorcum, te bezichtigen 4 oude zilveren medailles, voerende het jaartal 1574, „afkomstig van den burgemeester P. A. Van der Werff, command, der stad Leiden, met het beleg der Spanjaarden." Op Zaterdag 13 Sep!, e. k. zal in 't algemeen verkooplokaal aan den Oost-Singel te Rotterdam de zesde Provinciale Vergadering van Onderwijzers en Voorstanders van het onderwijs in Zuid-Holland plaats hebben. In een der lokalen van het Ministerie van Justitie is gisteren aanbesteed: het bouwen van een directeurswoning bij- en het veranderen en verbouwen van lokalen in het Burgerlijk en Militair Huis van verzekering te Zwolle. Daarvoor waren zes biljetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer A. Van den Belt te Zwolle, voor f\ 8500. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting te Amsterdam is tot wethouder benoemd de heer Coninck Westenberg, en tot praeceptor aan het stedelijk gymnasium de heer Dr. J. Roos. imjDlaats van den hoogleeraar Tilanus, aan wien een eervol ontslag werd toegekend, werd benoemd de heer Dr. G. L. Wurfbain. De voordracht ter benoeming van nog een tweeden hoogleeraar werd met 19 tegen 15 stemmen verworpen. Van goed onderrichte zijde wordt aan Pro Patria gemeld, dat er reeds een commissie is benoemd tot het ontwerpen yan een plan voor het oprichten eener Indische brigade en zouden de generaal Weitzel, de luit.-kol. Netschér, van het leger liier te lande, en de majoor~Wijnen, van het Oost-Indisch leger, tot leden dier commissie zijn benoemd. De groote manoeuvres zijn Maandag in de legerplaats hij Milligen als in 't werkdadig krijg voeren verrichtde troepen waren daartoe van losse patronen voorzien. De '1ste partij die als vijand moest handelen vertrok om kwartier voor achten en nam positie op de Iioutdorper- heide. Ongeveer een uur later stelden de onzen (2de partij) zich in beweging om den vijand op te sporen, in zijne stelling aan te tasten en hem daaruit te verdrijven. Na de verkenning werd door de onzen positie genomen voorbij het Soil, met uitbreiding door tirailleur-linién tot aan de Hunneschans, terwijl twee bataljons infanterie zich voorwaarts in het bosch aan de Oude Beek hadden gelegerd. De infanterie liggende of achter dekkende terrein pun ten, de cavalerie en artillerie achter de reeks grafheuvelen der vroegere Ger- maansche herdersstammen. Het scheen, dat de vijand ongezind was om d&ar slag te leverenhij trok zoo bedekt mogelijk, een grooten omweg makende, om het Soli en het dorp Garderen. Bij die beweging was hij nu en dan aan het kanon vuur blootgesteld, en daarvan werd partij getrokken orn hem 't heenkomen te bemoeilijken. Die flank beweging scheen evenwel niet te kunnen verhin derd worden, zoodat de onzen genoodzaakt waren zich achterwaarts op te stellen en van daar den vijand in de flank te bestoken, hetgeen geschiedde, toen hij, Garderen gepasseerd zijnde, geheel aan het kanonvuur was blootgesteld en dit zóo geducht had door te staan, dat hij genoodzaakt werd stand te houden en zich tegenover ons in bataille te stellen. Nu deploieerde onze infanterie en nam kracht dadig deel aan het vuur, dat nu sterker en ont zagwekkend door de artillerie werd ondersteund en een geruimen tijd onderhouden. De vijand week en zocht een goed heenkomen. In onze eerste stelling was een batterij, met tirailleurbe- dekking, achtergebleven, die zich na 's vijands aftocht met de onzen vereenigde. Alles trok ver volgens naar de tenten terug. Den 8sten dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Vlissingen vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 300 man, waaronder 18 onderofficieren, en embarqueeren aan boord van het aldaar liggende stoomschip Hollandom met dien bodem via Suez naar Java te vertrekken. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O.-I. leger J. W. Van Son, met medegeleide van de 2de luitenants der infanterie van dat leger G. F. Soelers en A. A. Van Blommenstein, en den offic.-v.-gez. der lste klasse P. W. A. Beijen en die der 2de kl. P. Schijf en N. L. Holwerda, allen van het O.-I. leger. De kapitein Van Son en de offic.-v.-gez. der lste kl. Beijen keeren van verlof naar Java terug. Evenals zulks sedert een paar weken door eenige fabrikanten in Twenthe geschiedt, heeft de firma Ter Horst Comp. le Bijssen besloten, de werklieden, in hunne fabrieken werkzaam, in plaats van in Pruisisch courant, in Hollandsch geld uit te betalen. Wij vernemen, dat aan den heer Dr. Ali Cohen, le Groningen, is aangeboden de Neder- landsclie Regeering op het internationale genees kundige Congres te Weenen te vertegenwoordigen. Vooral met het oog op de wenschelijkheid, om thans niet gedurende eenige weken van zijn werk kring verwijderd le zijn, heeft de geneeskundige inspecteur voor Groningen en Friesland gemeend voor het eervol aanbod te moeten bedanken. De Ned. Bank had op 1 Sept. hij een munlmateriaal van J 00,729.883.95 voor eene som van 66,306,7 49.29 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ26,522,679,72 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuld vorderingen lot dekking noodig zou wezen. Blijkens ontvangen mededeeling is de tele graaflijn in Siberiëtusschen de kantoren Badiewo (Radde) en Khabarowka gestoord. Voor de be- richten wisseling met China en Japan slaat dus i tot nader bericht alleen de duurdere weg door het Zuiden, over Britsch Indië en Singapore, open. De luit.-ter-zee lsle klasse G. Kruys, laat- I slelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost- Indië, en van daar den 28sten Augustus jl. in Neder land teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non- activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kan tonrechter te Zevenaar A. Koolhoven, ontvanger

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1