tegenheid, het armwezen betreffende, in vei hand staat. De heer Feilh is, gelijk bekend is, chet van de afdeeling armwezen bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Zr. Ms. stalen kanonneerboot n°. 3, laatst commandant de luitenant ter zee 2de klasse A. F. J. Frackers, is gisteren buiten dienst gesteld. Aan den O.-l. ambtenaar Dr. C. Swaving, laatstelijk 1ste stads-geneesheer te Batavia op non-activiteit en tijdelijk belast met de waar neming der betrekking van den 2den stads-genees heer aldaar, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek, met ingang van 1 dezer, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met toekenning van pensioen; aan den O.-I. hoofd ambtenaar J. H. Van der Palm, laatstelijk resident van Bantam, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1874, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. Bij beschikking van den Minister van Koloniën zijn C. Stoffers Jr., gewezen kweekeling van de kweekschool voor zeevaart te Amsterdam en geëxamineerd 3de stuurman ter koopvaardij, en L. Alings, gewezen kweekeling van dezelfde kweek school, en geëxamineerd 2de stuurman ter koop vaardij, gesteld ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Ned. Indië, om te worden benoemd tot 3den stuurman bij de Gouvernements- Marine daar te lande. Naar men verneemt, heeft Z. M. benoemd lot ridder 4de klasse van den Gouden Leeuw van Nassau den heer E. Fromentine, kunstschilder te Parijs, en in de orde van de Eikenkroon tot grootkruis: graaf A. De Taube, grootmeester bij het Hof van H. M. de Koningin van Wurlemberg, en baron G. Von Spitzemberg, opperkamerheer, adjudant-generaal van Z. M. den Koning van Wurternberg; tot commandeur: baron R. Von Reischach, kamerheer van H. \l. de Koningin van Wurlemberg, en den heer Von Gaerttner, kabi netsraad, chef van het Kabinet van Z. M. den Koning van Wurternberg; tot ridder: den heer Roger de Flaux, voormalig attaché bij het Fransch gezantschap. Z. M. heeft aan E. H. F. W. Mathon, directeur der registr. en dom. te Middelburg, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft benoemd tol comm. van politie te Amsterdam L. G. Vernee, thans adj.-cornm. van het huis van correctie te Hoorn. Z. M. heeft P. Visser, thans commies-veri ficateur van de 1ste categorie te Helmond, benoemd tot ontvanger der dir. belastingen, in- en uitg. rechten en acc. te WieringenD. Engelen, thans commies-verificateur van de lste categorie voor den actieven dienst der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Zalt-bommel tot ontvanger der- zellde middelen te Ballum. Gemengd Nieuws. Door den heer J. P. Jansen van Don selaar te Leerdam is een geheel nieuw model ledikant uitgevonden, voor bedlegerigen, dat zoo is ingericht, dat de zwakste persoon in staat is, den meest zwaarlijvigen of waterzuchtigen lijder geheel alleen te helpen. Heeren geneesheeren hebben het onderzocht en uitmuntend bevonden. Van Boydel I's zoo beroemde geïllus- treerde uitgave van Shakespeare, die sedert lang zeldzaam in den boekhandel voorkwam, zal eene reproductie in heliotypie het licht zien in platen op de helft van de oorspronkelijke grootte. Zij zal 100 platen bevatten en f 62.50 kosten. De eerste uitgave duurde niet minder dan 20 jaren en kost te aan schilders en graveurs de som van J 2 rnil- lioen gulden. De uitgever Boydell stierf helaas als een financieel geruïneerd man. Onlangs zijn in Italië aan de F ranse he grenzen en aan de kust van de golf van Genua groeven van lithographischen steen ontdekt, welke van de beste qualiteit is. Deze ontdekking is van groot gewicht, omdat in de laatste jaren de aan voer van dezen steen bijna uitsluitend voor Euro- peesch gebruik bestemd en uit Duitschland getrokken, langzamerhand begon te verminderen wegens uitputting der steengroeven aldaar. In groote steden heeft men ten allen tijde lieden gehad, die op eene curieuse wijze aan geld weten te komen. Zoo is b. v. door de rechtbank te Parijs een man veroordeeld, omdat hij de volgende industrie had uitgedacht: Hij had eene vrij goede woning gehuurd en aan zijne deur een uithangbord geplaatst, dat der burgerij de verblijfplaats aanwees van een tandmeester. Patiënten kwamen bij hem en hij trok niet, gelijk zyn collega's gewoon zijn, om de eenvoudige reden dat hij het niet kon. Hij verkocht en zette slechts kunstgebitten en dat wel alleen voor dames. Van deze vroeg hij, dat zij eene zekere som, meestal '100 francs, zouden deponeeren, als borg voor de kosten, die hij te maken had. De dames deden dat, kwamen terug, en dan liet de man een viertal oude versleten kunstgebitten zien, die reeds lang dienst gedaan hadden. Die wilde hij alsdan in den mond der patiënten passen, maar zij weigerden dal toe te laten, of konden zoo wel zien dat zij niet pasten, en wilden de gebitten niet aannemen noch betalen. Dan volgde eene kleine woordenwisseling, die altijd daarmede eindigde, dat de patiënten boos wegliepen, de 100 francs aan den valschen tandmeester achterlatende. Welke vrouw toch zou den rechter ooit 100 francs durven terugvragen van een tandmeester en dus bekennen, dat zij een valsch gebit heeft? Dat wist de rnan. Eindelijk echter heeft hij zich in eene patiënt vergist. Deze heeft den moed gehad hare tanden te laten zien en de oplichter is veroordeeld, nadat het gebleken was, dat hij in acht maanden niet minder dan 180 slachtoffers gemaakt en derhalve 18,000 francs geïnd had. Te Werkendam is een man, bij het opladen van een voer haver, van den wagen gevallen, doordien het touw, dat om den polderboom was geslagen, bij het toehalen uitschoot. Hij is een paar dagen later gestorven. Men meldt uit Schiedam van Zondag: Hedenochtend werd ontdekt, dat de steenkolen in de bergschuur der gasfabriek in broeiing waren. Dadelijk zijn door de Gascommissie de noodige maatregelen genomen ter voorkoming van onheilen. De kolen werden overgewerkt naar eene andere plaats, terwijl eenige brandspuiten zich op het terrein bevonden om bij mogelijke ontbranding te blusschen. In den afgeloopen nacht is er inbraak gepleegd ten kantore eener handelsfirma alhier. De dieven hebben het achter-kantoor niet kunnen bereiken, omdat het was afgesloten. Op het voor-kantoor hebben zij de lessenaars en een kast opengebroken, en een klein bedrag in specie ontvreemd. Door het verwringen van een voor raam zijn ze binnengekomen. Dé politie doet ijve rig onderzoek orn de daders op het spoor te komen. Een inwoner van P a r ij s, d i e o p w e g naar Fontainebleau een gouden ring met diamant had verloren, liet er een nauwkeurige beschrijving van in de dagbladen plaatsen en beloofde 200 franken aan den vinder. Een paar dagen later vertrok hij weder naar Fontainebleau en liet zyn concierge benevens een nauwkeurige beschrijving van den ring 200 franken achter, voor 't geval die terug gebracht werd. Inderdaad verscheen iemand met een ring, die geheel aan het signalement voldeed en de concierge betaalde de 200 franken uit. Den volgenden dag kwam evenwel weder een ander, ook met een ring, die met de beschrijving over eenkwam. De concierge, hierin poging ter oplichterij ziende, liet den laatsten aanbrenger door de politie in hechtenis nemen. Toen de eigenaar van den ring te* Parijs terugkwam, herkende hij in den tweeden ring den echten, terwijl de eerste een nauwkeurig namaaksel was in koper en glas, volgens de beschrijving welke in de dagbladen van den ring gegeven was. KOLONIËN. BATAVIA, 19 Juli. Met het stoomschip Baron Sloel van de Beele zijn den 17den Juni van Riouw onder gewapend geleide en toezicht van een schout alhier aange bracht de drie hoofdaanvoerders van den in het vorige jaar op Deli verwekten opstand. Met dezelfde gelegenheid kwamen hier aan een 40tal Atsji- neezen, die door een onzer oorlogsbodems in de wateren van Atsjin als opvarenden zijn gevangen genomen en verder met het stoomschip Sunda naar Riouw waren overgevoerd. Het zijn stevig gebouwde lieden met een brutalen oogopslag en een onverschrokken voorkomen. Ook zou, naar men wil, eveneens een sergeant-majoor hier ge vankelijk binnengeleid zijn, die geruimen tijd ge leden uit zijn garnizoen te Willem I deserteerde, te Deli aan wal stapte, van daar naar Atsjin overstak en gedurende den jongsten oorlog de Atsjineezen legen onze troepen bijstond. Hij moet zich onlangs te Penang, alwaar hij in het belang van den Sultan tijdelijk werkzaam was, opge houden hebben, daar ontdekt en door de Engel- sche autoriteiten aan ons Gouvernement uitge leverd zijn. Wij vernemen, dat Tjilatjap als verban ningsoord voor de Delische Datoes is aangewezen. Met de Engelsche mail is nog aangekomen een door het Gouvernement als spion in het Rijk van Atsjin gebruikte hadji, van Sumatra's West kust geboortig. Bedoelde persoon wordt gezegd een groot gedeelte van het gebied van den sultan doorkruist te hebben en belangrijke inlichtingen aan de Regeering te kunnen verschaffen. Men schrijft van de reede van Atsjin aan de Indiër „Te Edi waait onze vlag en de radja van die plaats komt menigmaal aan boord van De Briel, die daar tijdelijk in station is. Men zegt dat Edi 2000 gewapenden op de been kan brengen. Een paar door Zr. Ms. schepen prijsgemaakte prauwen lagen daar ter reede. Te Atsjin zag ik niet veel volk aan den wal. Ik onderstel dat ze nu meer binnenslands de punten versterken, waar wij op rukten. Bij het aanschouwen van de vallei van Atsjin vraagt men zich af: waarom niet de om liggende bergpunten bezet en van daar uit ge ageerd? Zij zijn weinig begroeid, sommige plekken zijn kaal en zij loopen niet steil af en op. Den 4den kwam de Telegraaf met een brik onder Engelsche vlag hier aan, The Mariner Hope den volgenden dag werd deze als prijs naar Deli gesleept. De Siak kwam mede met een brik ter reede, maar deze werd terstond vrijgegeven. Den Oden wierp een bark (koopvaarder) onder Turk- sche oorlogsvlag het anker ter reede uit. De lading bestond uit een OOOtal hadjies. De Zeeland liet zijn anker slippen, ging naasi de bark liggen en toen uit de papieren na onderzoek bleek, dat hoogstwaarschijnlijk de gezagvoerder niet bekend was geweest met de blokkade, liet hij onzen braven Turk het anker lichten en door de Siak twee mijlen uit den wal escorteeren. Den 7den kwam Zr. Ms. stoomer Schouwen uit Nederland ter reede. De blokkade wordt nu goed toegepast en er lagen laatstelijk 15 prauwen en 1 schoener te Edi, die door de oorlogschepen zijn opgebracht. Het weder was zeer fraai in 't begin dezer maand maar een paar weken geleden hebben hevige winden en zee het verblijf ter reede niet aange naam doen zijn." Door den Gouv.-Gen. van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den debitant van het kleinzegel, te Soerabaya G. L. G. Von Salomon en aan den eersten hulponderw. aan de openb. 3de lagere school te Batavia L. H. Van Dingstee. O n t slag e n eervol, uit's lands dienst, de comm.-ontv. der in- en uitvoerr. te Palembang, C. F. Neuendorffeervol, wegens ver trek, als buitengew. subst.-griff., bij den landraad te Anjer, H. Van Steedenop verzoek, eervol, de klerk op het residentiekantoor te Pasoeroean C. E. Lubeck. Benoemd: tot ingen. der 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerl. openbare werken, de ambten, op wachtgeld H. W. De Roos; tot boekhouder op het bureel van den eerstaanw. ingen. van den waterstaat te Batavia, S. N. Maix; tot hoofdonderw. aan de openb. lagere school te Pamakassan, J. F. Van der Blij; lot lsten hulp onderw. aan de openb. 2de lagere school te Soerabaya, N. Laseur. Bij het Dep. der Burg. Openb. Werken. Tot lsten commies, H. Van Weerdentot 2de commiezen, H. W. F. Voer- mans en J. A. Aeckerlintot 3den comm., F. E. Behr. Belast: met de waarneming der be trekking van debitant van het kleinzegel, de ge wezen kapt.-ter-zee bij het Indisch sedentair zee wezen J. M. Ku'yp. Departement van Oorlog- Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. J. F. Sachse. Departement van Marine. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de kapt.-ter-zee by het Indisch

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2