LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4160. Dinsdag A0. 1873. 2 September. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenJ' 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs voor on- en minvermogenden ^Gemeenteblad nV 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leer lingen op de openbare schoien voor on- en minvermo genden zal plaats hebben van den lsten tot en met den inden September e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht, aan het Plantsoen en op de Oude Vest, des voormiddags van halfnegcn tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. LEIDEN, 1 September. Het hedenmorgen gehouden admissie-examen voor het gymnasium is met gunstig gevolg afge legd door de volgende 15 adspiranten; G. J. Koopmans van Boekeren, F. A. Palmer van den Broek, G. B. Noothoven Van Goor, J. P. Groene- veit, H. C. Los, C. J. Luzac, G. Rebèl, L. Van Rhijn, A. J. J. Sinclair de Rochemont, G. H. Sijthoff, G. M. Slothouwer, S. G. De Vries, R. J. De Wal, die op de eerste klasse geplaatst zijn. Tot de tweede klasse is toegelaten VV. F. Van Wijk, en tot de derde klasse J. W. Palmer van den Broek. Gisteravond, omstreeks tien uren, is tusschen Delft en Schiedam de conducteur Brouwer door mis te stappen onder den trein geraakt en geheel vermorzeld. Hij laat eene weduwe met een zeer jong kind na. De voorstelling, gisteren door de ver- eenigde tooneelisten uit Den Haag in de Stads-Ge- hoorzaal alhier gegeven, verschafte aan een vrij talrijk publiek een aangenamen avond. De opvoe ring der beide tooneelstukken was in vele opzichten verdienstelijk. Vooral de jongejuffrouw Spoor mocht door haar echt kinderlijk spel in „de Blinde" de goedkeuring van het publiek wegdragen. Het nastukje „de twee Dooven" werd mede flink afge speeld en wekte door de vele kluchtige passages herhaaldelijk den lachlust van het publiek op. Wij maken er opmerkzaam op, dat zekere Dietz, timmermansknecht, bij enkele ingezetenen zijn nood heeft geklaagd, om op deze wijze aan geld te komen. De man verkeert volstrekt niet in ongelegenheid; het beweren dat zijn vrouw is overleden is geheel bezijden de waarheid, terwijl wij vernemen, dat de politie de noodige maat regelen heeft genomen om dergelijke oplichterijen tegen te gaan. Voor eenige dagen had de echtgenoote van S., op de Haarlemmerstraat alhier, bij het open trekken van een kruik, het ongeluk de punt van den kurketrekker in haar hand te krijgen, hetgeen een kleine wond veroorzaakte. Des avonds bij het naar bed gaan gevoelde zij hevige pijn, zoodat een geneesheer werd ontboden, die haar de noo dige hulp verleende; de wond verergerde door hevige koortsen zoodanig dat hel koudvuur er bij kwam, en na door drie geneesheeren behandeld te zijn geweest, is de lijderes Zaterdag-middag omstreeks 5 uren onder de verschrikkelijkste pijnen bezweken. De 72jarige heer J. J. Bonte, die gedurende 43 jaar als lid van den raad en als wethouder de belangen der gemeente Valkenburg heeft behartigd en wien onlangs op verzoek als zoodanig een eervol ontslag werd verleend, zal in een Dinsdag te houden zitting zijne waardigheden nederleggen. Als eene bijzonderheid vermelden wij, dat bij de gistermiddag in de Herv. Kerk te Valken burg gehouden godsdienstoefening 6 kinderen wer den gedoopt, waarvan niet minder dan 5 uit éen gezin. Het oudste was 9 jaar, terwijl het jongste slechts 7 weken telde. Sedert de maand Maart jl. heerscht bij een veehouder onder Sassenheim de longziekte onder de runderen. In de afgeloopen week zijn weder 5 stuks afgemaakt. Het congres van geleerden en natuuronder zoekers, dit jaar te Munchen gehouden, zal zich het volgende jaar te Würzburg vereenigen, om hij die gelegenheid den eersten steen te leggen voor een gedenkteeken ter nagedachtenis voor den beroemden geleerde Philip Frans Von Siebold, in leven kolonel bij den Nederlandschen staf, die zich vooral door zijne nasporingen in Japan verdien stelijk heeft gemaakt. Von Siebold was te Würz burg geboren en in October 1866 te Munchen overleden. Z. M. heeft HD. tevredenheid betuigd aan den heer A. Van de Velde Az., commies bij het departement van Binnenl. Zaken, ter zake van zijn belangrijk aandeel in de samenstelling der beschrijving van het lager en middelbaar onderwijs hier te lande, voornamelijk van de ont wikkeling, welke het heeft verkregen door de invoering der wetten van 1857 en 1863, welk boekwerk op de wereldtentoonstelling te Weenen bijzondere onderscheiding is waardig gekeurd." Aan deze beschrijving, die, naar men verneemt, eer lang in den handel zal worden gebracht, is op de wereldtentoonstelling de hoogste bekroning (het eere-diploma) te beurt gevallen. Het gedeelte „lager onderwijs" is bewerkt door den heer A. Van de Velde Az., het gedeelte „middelbaar onderwijs" door Dr. D. J. Steijn Parvé, de verta ling in het Duitsch geschiedde door den heer H. Hartmann in Den Haag. Het stoomschip Malta, medebrengende de Oost-Indische mail, is den 26sten dezer naar Brin- disi vertrokken, en werd aldaar den 29sten dezer verwacht. Op verzoek der Fransche regeering is haar een vertaling toegezonden van het uitgebreide rapport der commissie over de spaarbanken, dat onlangs in de algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen behandeld is. Door B. en W. van Amsterdam is aan den Raad een voorstel gedaan: 1°. om den heer prof. C. B. Tilanus, op zijn verzoek en onder dankbe tuiging voor zijne buitengewoon groote diensten, eervol ontslag te verleenen en hem als blijk van erkentelijkheid gedurende zijn leven een jaargeld van ƒ3200 toe te kennen; 2°. om in plaats van één, twee professoren te benoemen3°. voor deze benoemingen de volgende voordrachten goed te keuren: a. dr. C. L. Wurfbain, te Amsterdam, en Mr. J. Van der Hoeven, te Rotterdam; b. dr. B. J. Stokvis, dr. J. Zeeman en dr. J. Gildemeester te Amsterdam. Naar men verneemt heeft de meerderheid der voormalige eigenaren van den Haagschen tramway besloten, tegen de gemeente een proces tot schadevergoeding in te stellen, wegens het voorgevallene op 31 Juli jl. Het regiment grenadiers en jagers zal Don derdag 11 September het kamp van Milligen ver laten en denzelfden dag in Den Haag aankomen. De twee regimenten infanterie zullen den lOden uit de legerplaats vertrekken. Gisteren is in Den Haag onverwachts over leden de heer C. F. Pahud, Oud-minister van Koloniën, en van 1856 tot 1861 Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indië. Men deelt uit de residentie aan de Arnh. Ct. mede, dat hel een feit is, dat het ministerie collectief de portefeuilles heeft aangeboden, maar dat er in werkelijkheid met het oog op Atsjin aanleiding zou bestaan hebben het ontslag voor- loopig te weigeren. De heeren Van Stirum en De Vries blijven echter volhouden bij hun ontslag, terwijl de Koning van eene reconstructie van het kabinet door den heer Fransen Van de Putte nog niets wil weten. De voor rekening der Nederlandsche en Belgische regeeringen ondernomen bedijking van schorren in het Zwin, is thans voltooid, en de beide souvereinen hebben besloten, dat de nieuwe polder, waarvan 124 heet. op Nederlandsch en 505 heet. op Belgisch gebied liggen, den naam van Willem-Leopoldpolder zal dragen. Bij de artillerie-instructie-compagnie te Schoonhoven wordt weder eene oproeping gedaan voor jongelieden, die geschikt en genegen zijn, am daar geplaatst te worden, ten einde op bevor dering te kunnen dienen. Uit de legerplaats bij Milligen wordt van Zaterdag gemeldVoor heden waren groote manoeuvres in 't vuur bevolen, waartoe alle wapen corpsen van patronen zouden worden voorzien, doch de regen, in den nacht begonnen, duurde met tusschenpoozen tot den middag voort, waardoor de troepen niet zijn uitgerukt. Groote plassen zijn langs en tusschen de cantines ontstaan. Dit was ook 't geval bij de tentenliniën, doch iftet schop en spade hebben de manschappen er zich spoedig van weten te ontdoen, vooral door het maken van geulen, om het water naar de zinkputten af te leiden. Op hoog bevel is, na den regen, dadelijk de toestand van tenten en legstroo onderzocht. Het rapport deswege was gunstig en wij mogen hier bijvoegen, dat alle mogelijke zorg wordt besteed om de manschappen reden tot tevredenheid te geven, en dat uit zich in de vrije uren door hunne gepaste vroolijkheid, goeden geest en eendracht onder de verschillende troependeelen. De gezond heidstoestand laat niets te wenschen over. Gisteren is van Nieuwediep naar Batavia vertrokken het stoomschip Jason, kapt. de Boer, met een detachement kolonialen, sterk 300 mili tairen, waaronder 18 onderofficieren, onder het bevel van den kapt. der O. I. infanterie E. Perné. Vrijdag is van Rotterdam naar New-York ver trokken het stoomschip Rotterdam, kapt. J. Hus, met lading en 230 passagiers. Dezer dagen promoveerde te Leuven tot doctor in de heel- en verloskunde de heer G. Otten, van Den Bosch, na verleden jaar den graad van doctor in de geneeskunde te hebben verworven, en tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de heer E. Sassen, van Maastricht. Men leest in 't V. D.Bij de directie van den Ned. Centraalspoorweg is voortdurend gebrek aan jongelieden, om als volontairs op de bureaux werkzaam te zijn. Het is verwonderlijk, dat er zich niet meer bij dien dienst aanmelden, daar het vooruitzicht voor hen goed is, terwijl zij geplaatst worden zonder dat er een examen noodig is, zooals bij de Staats- en Rijnspoorwegen wel het geval is. De werkzaamheden aan de nieuwe ijzeren IJselbrug te Kampen gaan vlug vooruit. De helft der brug, aan de zijde van IJselmuiden, is zoo goed als afgewerkt. De prachtige portieken zijn in aanbouw en versieren de brug op buitengewone wijze. De andere helft der brug, aan de andere zijde

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1