hij door Z. M. den Koning tot raadsheer in den Hoogen raad benoemd, welke hooge betrekking tot zelfs nog voor eenige dagen geleden door hem in de kamer voor strafzaken met ijver werd waargenomen. Onderscheidene jaren was hij lid van de Tweede kamer der Staten-Generaal voor het Hoofdkiesdistrict Sneek. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal op "Woensdag 27 dezer niet plaats hebben, noch die van den Minister van Oorlog op Donderdag 28 dezer. In het kamp bij Milligen zijn Donderdag 's-namiddags van 5 tot 7 uur de infanterie-batal- jons geoefend in onderscheidene vormen van de nieuwere tactiek en aanduiding, hoe bij het liraillee- ren geheele sectiën met sprongen van 50 tot 80 passen voorwaarts rukken. Op datzelfde uur heb ben de cavaleristen naar de schijf geschoten met de Remmington-karabijn, waarmede zij allen zijn gewapend. De oefening Vrijdag-morgen was een herhaling der veronderstelling en manoeuvres van 20 dezer, ook met kanonvuur. De troepen ver vulden nu, wat aanval en verdediging betreft, een omgekeerde rol. Er worden officieren in Franschen dienst verwacht. Manschappen, met de Fransche taal bekend, zullen hun, gedurende de aanwezigheid in het kamp, als oppassers worden toegevoegd. Onder het nuttige, in het kampement tot stand gebracht, dient ook vermeld te worden een op het centrum der infanterie geplaatste zonnew'yzer, op een rond zodentoestel, gedekt met een geverfde houten schijf van 2 meters middellijn. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is den schoolopzieners verzocht, een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den achteruitgang van het herhalingsonderwijs. Raadpleging met ge meentebesturen en onderwijzers omtrent die oorza ken wordt aanbevolen, terwijl tevens de middelen moeten opgespoord worden om in dien toestand verbetering te brengen. De Burgemeester van Den Haag heett bekend gemaakt dat inschrijvingen voor de ver pachting der restauratie van hel Gerneentebad- huis te Scheveningen ter gemeente-secretarie op gezegelde biljetten worden aangenomen tot Maan dag 3 November e. k., den dag, wanneer zij des middags te 12 uren in het openbaar zullen wor den geopend. De voorwaarden kunnen op aanvrage tegen betaling van 50 cents op de secretarie wor den verkregen. Bij besluit van Gedep. Staten van Gelder land is aan A. Aalderink, ontslagen hoofdonderwij zer der openbare school n°. 1 (Schaarsbergen) te Arnhem, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs ontnomen. Door de hoofdcommissie der Vereeniging voor Christelijk Nationaal onderwijs is aan alle besturen dier scholen een circulaire gericht, om hen te overtuigen van de noodzakelijkheid om de tractementen der onderwijzers aanmerkelijk te verhoogen, daar wegens de duurte der eerste levensbehoeften het minimum van 600, in het reglement gesteld, volstrekt niet meer overeen komstig de tegenwoordige behoeften is. Hoewel zich alleen kunnende wenden tot de besturen van gesubsidieerde scholen, hoopt het hoofdbestuur dat ook die der niet gesubsidieerde de gegeven wenken ter harte zullen nemen. Uit goede bron wordt vernomen dat de firma Hachette te Parijs voornemens is een Fran sche vertaling uit te geven van den Bijbel voor jon gelieden, door Dr. H. Oort en L. Hooykaas. De heer F. H. Coenen, te Gent, candidaat in de letteren, is voorloopig benoemd tot conrector aan het gymnasium te Nijmegen. De jaarwedde van den commissaris van politie te Haarlem is met ingang van 1 Januari a. s. door Z. M. den Koning verhoogd met /"200 en alzoo gebracht op 2200. De Bisschop van Roermond heeft benoemd tot professor aan het collegie te Weert W. Stas- sen, priester in het Seminarie te Roermond. De 2de luitenant W. C. G. v. Weideren baron Rengers, van het 4de regiment huzaren te Deventer, is, op zijn verzoek, zonder bezwaar der .schatkist, voor een jaar op non-activiteit gesteld. De offic.-v.-gez. lste kl. M. R. Timmerman, van het 2de reg. vesting-art. te Utrecht, wordt met 1 Sept. a. s. bij het garnizoens-hospitaal te Amsterdam overgeplaatst, als bestemd tot het geven van onderwijs aan de studenten voor den militairen geneeskundigen dienst. Met ingang van 1 Sept. a. s. worden ge plaatst aan boord vanZr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de benoemde adelborsten der lste klasse J. H. Calmeijer, P. T. M. Van Leeuwen, F. C. Granpré Molière, J. D. Heyning, H. J. E. Van Gogh, G. F. De Ruyter de Wildt en R. Betz ramschip Schorpioende ben. adelb. der lste kl. J. D. Wolterbeek en L. Adrianiramschip Buffel, de ben. adelb. der lste kl. H. G. Herderschee en C. A. De Brauw; raderstoomschip Valkde ben. adelb. der lste kl. D. A. Kraijenhoff van de Leur en W. P. A. M. Kluit; en wachtschip te Helle- voetsluis, de ben. adelb. der 'lste kl. F. Van den Berg, H. P. Netscher, O. H. Kuyck, Jhr. J. A. G. Van der Staal, W. A. Palm en H. Rudolph. Bij beschikking van 21 Augustus, zijn de vergunningen voor twee stoombootdiensten tot vervoer van goederen en vee en het sleepen van schepen tusschen Maastricht en Rotterdam, vroeger respect, verleend aan de firma M. Van Wijnen en C°. te Heusden, en aan Gebrs. Oomes, te Maastricht, overgeschreven ten name van de Maastricht-Rotterdamsche Schroefstoomboot-maat schappij, gevestigd te Maastricht; is aan Merckel- bach en C0., te Moerdijk, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen, vee en gelds waarde tusschen Moerdijk en Rotterdam, alsmede tot het sleepen van schepen op de rivieren en stroomen in de provinciën Noord-Brabant, Zuid- Holland en Zeelandaan Van Zeylen en Decker, te Rotterdam, concessionarissen van een stoom - sleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelder land, Zuid-Holland en Zeeland, vergunning verleend dien dienst uit te breiden tot de provinciën Noord- Holland en Utrecht. Z. M. heeft vergund aan den kapitein A. Veen Valk, van het reg. vesting-art., het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van hel Zwaard, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonkenaan de voor den militairen dienst in Oost-Indië bestemde soldaten L. Van Kerm en A. J. J. J. Delanchy, van het kol. werfdepot, het dragen respect, van de Fransche medaille voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico en van de Fransche militaire medaille; aan den gepension. maj. W. F. Del Campo genaamd Camp, het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen ge schonken. Z. M. heeft aan W. F. A. Van der Zee, te Amsterdam, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegens de redding van een in het water gevallen kind aldaar op 17 Juni j.l., toegekend de bronzen medaille, alsmede een lof felijk getuigschrift. Z. M. heeft aan J. G. Perk, op zijn verzoek, eervol ontslag verl. als lsten luit. bij het corps gevormd uit de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid „Frederik Hendrik", te Delft. Z. M. heett benoemd tot lid van den ge- neesk. raad voor Friesland en Groningen Dr. A. H. Swaagman, te Groningen, in plaats van den hoogleeraar Dr. S. S. Rosenstein, als zoodanig eervol ontslagen tot burgem. der gemeente Nieuw koop, J. Sneltjes; aan Mr. G. H. Jongsma, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October 1873, eervol ontslag verleend als raads heer in het Prov. Gerechtshof in Friesland, onder dankbet. voor de diensten, door hem in rechter lijke betrekkingen aan den lande bewezen; be noemd: den arts J. P. M. Trousselot, met ingang van 21 Aug., tot oft.-van-gez. 2de kl. bij de zee macht, met bep. dat hij zal rang nemen onder den officier-van-gez. 2de kl. T. Abrahamsz; F.S. C. M. Wijs, met ingang van 1 Sept. a. s., tot adspir.-ingen. der marine; W. M. S. Junius, bij Zr. Ms. besluit van 2 Juli 1873, n°. 51, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Dalfsen, op zijn verzoek, eervol uit 's Rijks dienst ontslagen, en benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Dalfsen B. Jonkman, thans ontv. derzelfde middelen te Zweelo; eervol ontslag verleend aan den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. bij het leger in Ned.-Indië. J. A. Schuller, met ingang van 1 Sept. 1873, wegens ongeschikt heid tot het gaan hervatten van den werkel'yken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, met toekenning van pensioen, en op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den apoth. der 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië, D. Eekma, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 Sept. 1873, met toekenning van pensioen; benoemd tot off.-van-gez. der lste kl. bij den milit. geneesk. dienst van de landmacht in West-Indië, den off.- van-gez. der 2de kl. bij dien dienst G. P. J. Van Vugt. Gemengd Nieuws. Een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad op den spoorweg van Rome naar Florence. De sneltrein van Rome stiet tusschen Orto en Borghetto op een kudde ossen, waardoor drie dezer dieren werden gedood en de trein uit het spoor geraakte. De wagens werden gedeelte lijk omvergeworpen; alleen de locomotief en de laatste wagen bleven ongedeerd. Twee personen hebben bij deze ramp onmiddellijk het leven ver lorenzestien reizigers zijn gewond, van welke zeven zoo ernstig, dat hun toestand hopeloos is. In het geheel bevonden zich 115 personen in den trein. Men zegt, dat deze ramp weder is toe te schrijven aan dronkenschap. De drie herders van de noodlottige runderen waren bezig met drinken ten huize van den wegwachter. Deze was eenige uren voor het ongeval smoordronken gevonden. Hij is gearresteerd, de herders zijn voortvluchtig. Prins Arthur van Engeland, de derde zoon der Koningin, die zich tegenwoordig ophoudt in de bekende zeeplaats Trouville, is dezer dagen ter nauwernood aan een groot ongeluk ontkomen. Hij had zich, met zijn adjudant, bij 't zwemmen te ver in zee gewaagd en geraakte in eene sterke strooming. Ongetwijfeld zou hij zijn verdronken, zoo niet de adjudant en de badmeester deze laatste wierp den Prins een zwemgordel toe tot zijne redding waren toegeschoten. Aan 't strand heerschte, gelijk men zich begrijpen kan, gedurende eenige oogenblikken de grootste agitatie. Hoe gevaarlijk het is den raad van kwakzalvers in te winnen, is thans opnieuw geble ken. Te Uffelte (gem. Havelte) heeft een veehouder een zijner meest melkgevende koeien door den dood verloren wegens het aanwenden van een opgegeven middel tot het drachtig worden, be staande in het doen gebruiken van een halven liter azyn. De koe bezweek korten tijd daarna. De Indiër zegt: de Secretaris van de res. Bantam is uit zijne betrekking ontslagen. Men spreekt van een tekort in kas van f 123,000. Te Amsterdam is in de Karthuiser- straat, in een kelder, het lijk gevonden van een man, staande op zijn hoofd. In een ingezonden opstel van de Times wordt het volgende verhaaldOp Zondag 17 dezer stond op den top van den Rigi een ge zelschap van omstreeks 100 personen het opgaan der zon af te wachten, toen eensklaps een 16-tal Italiaansche spoorwegwerkers verscheen. Het was nog halfdonker, en men kon dus niet goed waar nemen, hoe ze daar waren gekomen en wat ze voorhadden. Zonder dat iemand er op verdacht was, nam plotseling een dier werklieden zijn spade op en sloeg daarmede een ander dood. De overigen hieven een juichkreet aan en verdwenen weder in de duisternis. Vermoedelijk was het een vendetta (persoonlijke wraakoefening), en de dader zal dus wel niet te vinden zijn. Tegen den bekenden L. S.uit Steen- wijk, beschuldigd van moordaanslag op Jan Bos, uit Steenwijkerwold, begaan op den straatweg bij Wolvega, na afloop van een voorstelling in Meyer's circus op 6 Juni jl., is door de rechtbank te Heeren veen eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaar ge- eischt. Te Giethoorn is de vrouw van E. Warners, terwijl zij bij haar huis bezig was, door een schot in 't aangezicht, den hals en den lin kerarm getroffen. Een geweldige bloeding ontstond, maar men hoopt algeheel herstel. Een onvoorzichtig jager is de vermoedelijke dader. Volgens de Midd. Cl. wordt door de militairen in het kamp te Milligen nog al geklaagd over de hooge prijzen die zij voor verschillende artikelen betalen moeten; onder anderen kost

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2