LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4154. Dinsdag A0. 1873. 26 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.— Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor de wijken 5 en 6, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den 30sten Augustus eerstkomende; terwijl na het ver strijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken, aan de Deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die voor hunne moeite mogen eischen tien Cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, VVeth., loco Burg. Lkidkn, 23 Augustus '1873. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een, op den 20sten dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1873 en 1874, eerste kwartaal, houdende voljaarsche aanslagen, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bej paalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Burg. Leiden, 25 Augustus 1873. LEIDEN, 25 Augustus. De 22ste verjaardag van Z. K. H. Prins Alexander, tweede zoon des Konings, werd heden hier ter stede op de gebruikelijke wijze herdacht. Het admissie-examen voor de Leidsche hoogeschool zal gehouden worden op Donderdag en Vrijdag 18 en 19 Sept. Het Ministerie, dat, reeds vóór de terug komst des Konings, de portefeuilles ter beschik king van Z. M. had gesteld, heeft in den buiten gewonen ministerraad, Zaterdag jl. gehouden, het verzoek om collectief ontslag nader aan Z. M. onderworpen. In goed onderrichte kringen wordt verzekerd, dat thans een conservatief kabinet, met opname van eenige kerkelijke elementen, zou worden geformeerd. De Ministers van Justitie en Koloniën zijn hedenmiddag in een bijzonder gehoor hij Z. M. toegelaten. Uit de officieele opgaaf in de Staats-courant blijkt dat, behalve de door ons genoemden, nog bekroond zyn De heeren J. G. Kuipers en Zoon, te Leeuwarden, loffelijke vermelding, in groep 11, papier-nijverheid. E. J. Brill te Leiden, med. van verdienste Joh. Enschede en Zoon te Haarlem, med, voör goeden smaak; Kemink en Zoon te Utrecht, loffelijke verm.G. Van der Lugt in Den Haag, med. van verd.; M. L. Verveer in Den Haag, med. voor goeden smaak; allen in groep 12, graphische kunsten en teekeningen voor dé nijverheid bestemd. G. Rogmans te Amsterdam, med. voor goeden smaak, in groep 14, wetensch. instrumenten. J. Kluit, ingenieur, en A. K. Pr F. R. Van Hasselt, ingenieur, beiden eene med. van verd., in groep '18, bouwkunst. Maat schappij tot bev. der bouwk. te Amsterdam, med. van vepd.; Dr. S. Stratingh Tresling, loffelijke ver melding, Vere< niging tot bevordering van fabriek en handwerksnijverheid in Den Haag, loffelijke vermelding, in groep 19, het particuliere woon huis met zijne inwendige inrichting en versiering. Maatscli. voor den arbeidenden stand te Amster dam, afd. Ambachtschool, lofï. verm., in groep 26, opvoeding, onderwijs en beschaving. Ned. Regeering, kina-cultuur, eerediploma. Het topographisch bureel in Den Haag, med. van vooruitgang, behoort onder groep 16, krijgswezen. In groep 2 leze men, in plaats van W. Bonge en Go., Wilhelm Bunge en Co. Nog deelt de Staats-courant meue, dat de vooruitgangs-medaille, die van verdienste en voor goeden smaak in de vergadering van de Jury voorzitters van gelijke waarde zijn verklaard. In de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden: Mej. Kastens en J. Van den Ende, beiden te AmsterdamMej. J. Van Reek, Grietje Bronkhorst, B. Zingelenberg, J. Levysohn, allen te 's-Gravenhage; G. Bos te Hazerswoude; J. H. Lever te Harderwijk; Mevr. R. du Saar Stoffels te LeidenTh. De Bock te Maastricht; J. Van Kieboom te Rotterdam; Smit te Zutphen. Zondag-avond omstreeks halfzeven is nabij de Sociëteit Amicitia een vrouwspersoon van omstreeks 20 jaren door het gedrang in het water gevallen. Een infanterist, dit ziende, sprong haar onmiddellijk na en slaagde er na veel moeite in, haar op het droge te brengen. Zondag-morgen te elf uren werd het Ojarig zoontje van den werkman J. R. te Oegstgeest vermist. Na een paar uur gezocht te hebben, vond men het kind in de wetering. Het was al spelende te water geraakt en werd bijna levenloos opge haald. Er is weinig hoop op behoud van het knaapje. Het stoomschip Prins van Oranje is 23 dezer van Suez naar Java vertrokken. Het stoom schip Koning der Nederlanden, van Java naar het Nieuwediep, passeerde 23 dezer Kaap Espichel (Portugal); alles wel aan boord. Door den heer rechter-commissaris bij de arrondissements-rechtbank in Den Haag zijn heden de vrouwelijke getuigen gehoord, tot het geven van inlichtingen omtrent en het herkennen van het zilveren knipje, dat behooren moet tot de voorwerpen, ten nadeele van wijlen mevr. v. d. Kouwen ontvreemd. Het programma voor de feestviering te Brielle op '11 September a. s. is door Z. M. den Koning goedgekeurd. Er staat op vermeld, dat 't feest 's morgens te 7 uren door kanonschoten zal aan gekondigd wordendat van halfacht tot halfnegen 't carillon bespeeld zal wordendat 2 muziek corpsen de feestelijkheden zullen opluisteren: dat van 't 3de reg. huzaren in garnizoen te Haarlem, en dat van het 4de reg. infanterie in garnizoen te Leiden; dat de Koning te 12 uren te Brielle zal komen; dat de Secretaris der Hoofdcommissie voor en na de onthulling van het allegorische monument het woord zal voeren; dat de Voor zitter der Hoofdcommissie het monument zal over dragen aan het gemeentebestuur, waarop een ver tegenwoordiger van dat bestuur de zorg voor het monunient zal aanvaarden; dat een saluut van 21 kanonschoten het einde der plechtigheden ver kondigen zal; dat er te halfdrie ten Raadhuize een déjeuner dinatoire zal zijn en 's middags én 's avonds muziek zal worden gemaakt. Behalve door Z. M. den Koning en Prins Hendrik, is de uitnoodiging tot deelneming aan het te houden feestmaal aangenomen door den Minister van Binnenl. Zaken, den Commissaris des Konings van de Prov. Zuid-Iiolland, den Voorzitter der eerste Kamer, den heer Rornbach, volksvertegen woordiger, den heer Van Rees, directeur en com mandant der Marine, den waarnemende» opper bevelhebber, chef van de 1ste militaire afdeeling, en den heer Koelman. De heer Ver Huell heeft gemeld dat hij niet tegenwoordig zal kunnen zijn, en tegelijkertijd aan den Burgemeester der ge meente ter completeering van de vroeger door hem geschonken collectie platen een voortreffelijk en kostbaar blad toegezonden, een zeer zeldzamen Swanenburch. Fred. Muller wijdt in zijn catalogus 2 pagina's aan deze belangrijke gravure en zegt o. a.„Ik heb van deze plaat (druk van n°. 1652) nooit meer dan 2, hoogstens 3 exemplaren gezien." Van meer dan 50 subcommissies is bij de hoofd commissie bericht ingekomen, dat zij geheel of gedeeltelijk wenschen tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het monument. Op het feestterrein zullen op den llden September de ridders van „Het meialen kruis" niet ontbreken en naar het zich voorzien laat, zal Den Briel op den feestdag door een groot aantal van die ridders worden bezocht. Naar wij vernomen hebben, hebben ver schillende afdeelingen haar verlangen te kennen gegeven, om op den aanstaanden feestdag hare Brielsche zuster een tegenbezoek te komen brengen, en zal de stoombootmaatschappij de noodige maat regelen nemen, opdat men 's morgens tijdig in Den Briel kunne aankomen en 's avonds weder ver trekken. De Brielsche afdeeling van „Het metalen kruis" zal alle ridders op den llden Sept. in een versierd lokaal ontvangen en hoopt op eene talrijke opkomst. (iV. R. Ct.) Tegelykertijd als den llden Sept. te Brielle het beeld der Nimf zal worden onthuld, zal daar het beeld van den Geus geplaatst worden voor den gevel van 't Geuzengesticht van vveezen van zeelieden en niet-zeelieden van 't eiland Voorne; laatstgenoemd beeld is vervaardigd in de fabriek van de heeren Martin te Zeist. Den 2den Oct. zal het gesticht zelf feestelijk worden geopend. Ten voordeele van 't geslicht te Brielle en van 't Oranjeweeshuis te Huizen zal te Utrecht, door den heer Schaafsma, schrijver der vroegere Samen spraken, een weekblad worden uitgegeven, terwijl op 't inzenden van giften voor beiden steeds wordt aangedrongen. (f/. D.) Bij gelegenheid der aanstaande feesten le Vlissingen wordt een bezoek gewacht van eene Engelsche stoomboot, aan boord hebbende de auto riteiten van den Lond&nschen handel; die stoomboot, toebehoorende aan de Dover en Calais-mail-com pany, zal te Vlissingen Zaterdag 6 September aankomen en Woensdag 10 September ver trekken. De gevolgen van dit bezoek, waardoor de groothandel uitgelokt wordtom kennis te maken met de faciliteiten onzer havens, zullen zeker niet uitblijven. itTer opluistering van de feesten, welke te Vlissingen in de volgende maand zullen plaats hebben, zullen er o. a. aankomenhet muziek corps van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de muziekcorpsen van het 8ste reg. inf. en het reg. veld-art., heiden uit Arnhem. De Hooge Raad der Nederlanden heeft weder een gevoelig verlies geleden door het afsterven van een zijner leden, den heer Mr. H. U. Hugueriin, die gisternacht aan de gevolgen eener beroerte op 65jarigen leeftijd bezweken is. Te Wolvega geboren onderscheidde hij zich al spoedig door zijn ijver en lust voor de beoefening der rechtsweten schap. Na het verlaten der Groninger Hoogeschool zette hij, te midden der rechtspractijk, de weten schappelijke beoefening van het recht voort., hetgeen bleek uit de door hem in liet licht gegeven aan- tee&eningen van den grooten Noodt op de Pandec ten. Vele jaren was hij daarna lid van de Arron dissement-Rechtbank le Sneek. In Mei 1860 werd

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1