benoeming van generaal Van Swieten als een poging om tot een eervollen vrede met Atchin te geraken. De generaal was daar vroeger reeds en wist er zich geacht te maken, zoodat de ver onderstelling niet geheel onjuist zou kunnen zijn. Dóch ik geloof nog niet aan zulk een vrede, vooral nadat zich de generaal Verspijck, de man die bij 't Indisch leger hooger dan iemand staat aangeschreven, met kracht heeft aangedrongen op een schitterende revanche, waaraan ik dan ook niet twijfel, 't Zal misschien lang duren wat men wel had kunnen voorkomen maar we zullen overwinnen. Ge weet dat generaal Ver- spijck, niet zonder reden, zijn ontslag heeft aan gevraagd, doch men doet pogingen hem te behou den en ik heb reden te gelooven, dat die pogin gen zullen gelukken." Men deelt aan hetzelfde blad verder mede, dat met de berichten uit Indië, ook een particulier schrijven is ontvangen, behel zende het te Batavia loopend gerucht, dat de heer Nieuwenhuijzen, regeerings-commissarisbij de eerste Atchin-expeditie, door de regeering naar het Moe derland zou zijn geroepen, orn zijn gedrag te recht vaardigen. Door de gunstige beschikking des Konings is in een der zalen van de K. M. Academie te Breda de schoone verzameling geplaatst van wape nen, kleeding en uitrusting, afkomstig van den veldtocht in 1830 en 1831. Daaronder bevinden zich verscheiden herkenningsteekenen en decora ties, o. a. van den toenmaligen veldmaarschalk Prins Frederik, van den Prins van Oranje (Wil lem II), Prins Alexander en den hertog van Saksen- Weimar, zoomede van de kanonneerboot van Van Speyk, de citadel van Antwerpen, generaal Chassé, enz. Deze collectie was bijeenverzameld en nage laten door wijlen den heer Roosdorp, stationschef van de Hollandsche Spoorweg-maatschappij te Amsterdam. Door de zorgen van de Mobiele So ciëteit te Amsterdam, de krachtige medehulp van Z. K. H. Prins Frederik en de afdeelingen van het Metalen Kruis is zij van mevr. Roosdorp over genomen en zal nu voor het nageslacht bewaard blijven. "Woensdag arriveerden op Texel een red dingsboot en wagen, nieuwe vinding, volgens de laatste constructie, bestemd voor het station De Koog. Een dergelijke boot en wagen zal geplaatst worden op het nieuwe station Eierland, nabij den vuurtoren. Het voornemen bestaat om nog dit jaar daarvoor een nieuw steenen boothuis te doen bouwen. Na eene langdurige ongesteldheid is eergisteren te Arnhem overleden de heer Mr. C. Visscher, commandeur der orde van den Ned. Leeuw en grootofficier van de Eikenkroon. De overledene heeft o. a. den lande als lid van den Pvaad van Ned. Oost Indië, en aan de gemeente Arnhem als wethouder, vele en belangrijke diensten bewezen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Amsterdam, is dé voordracht betreflende de kosten alsnog vereischt voor de voltooiing van den stads schouwburg zonder hoof delijke stemming aangenomen en de som van 600,000, daarvoor benoodigd, toegestaan. Te Texel is men langs de kust weder bezig torpedo'6 te leggen; men hoopt deze week daar mede klaar te komen en is voornemens nog de volgende week ze te doen springen. Gisteren is van het koloniaal werfdepot te Harderwijk een detachement zieke militairen, sterk 50 manschappen, te Utrecht aangekomen, om in 's Rijks Hospitaal verpleegd te worden. Aan Dr. H. J. Vinkhuyzen, in Den Haag, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de Kroonorde 4de klasse met het Roode Kruis, te dragen aan het herinnerings lint, en van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, en door den Maarschalk, President van de Fransche Republiek, respectievelijk ge schonken. Men meldt dat het lid van het hoog mili tair gerechtshof, luit.-gen. Doorman, uithoofde van vergevorderden leeftijd, verzocht heeft om eervol van die betrekking te worden ontheven, en dat in zijne plaats in aanmerking komt de kolonel Van Exter, laatstelijk van de artillerie, than6 commandant van de waterlinie beneden de Lek. Met ingang van 1 Sept. a. s., is tot tijde lijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar benoemd Dr. D. A. Kerkhof?. Gemengd IVieixws. Een hollend paard heeft nabij Brussel een reeks ongelukken veroorzaakt. Het dier moest voor den Tramway te Laken omgespannen wor den, doch ontsnapte aan zijn bestuurder en ge raakte op hol. Het wierp weldra een 7jarig knaapje omver, dat bijna dood werd opgenomen; in zijn loop kwetste het paard nog verscheidene per sonen en liep twee voorbijgangers, een man en eene vrouw, ondersteboven, de man kreeg een slag tegen het hoofd en is een toestand van zinsver bijstering geraakt, de vrouw is met wonden over dekt. Bijna terzelfder tijd wierp het paard in zijn woesten ren nog eene dame en een kind tegen den grond, die zwaar aan het hoofd werden ver wond. Al de slachtoffers verkeeren in een bijna hopeloozen toestand. Ten nadeele een er welbekendejuwe- liers-firma in de Bondstreet te Londen is in de tweede helft van Juli een pakket ontvreemd, dat eene waarde van 10,000 p. st. aan juweelen (diamanten, robijnen en smaragden) bevatte en behoorde tot de pakketten, die den Schah van Perzië, overeenkomstig diens verlangen, ter bezich tiging zouden gezonden worden. Onlangs zijn de monturen, die op zich zeiven eene aanzienlijke waarde bezitten, uit de Theems opgevischt, en de Engelsche bladen behelzen eene advertentie, waarbij eene belooning van 500 p. st. wordt uit geloofd aan hem, die inlichtingen geeft, welke tot de ontdekking van den dief of der dieven leiden zullen. De tweehonderdste herinneringsdag van den zeeslag bij Kijkduin is te Amsterdam door het uitsteken van vlaggen gevierd. Het huis van Michiel Adriaansz. de Ruijter, thans bewoond dóór den heer Victor jr., was zeer toepasselijk versierd. Op de buste van den zeeheld, die in den gevel is aangebracht, was een lauwerkrans geplaatst. Van eene hoogte nabij Doorn is, vol gens het Hbl.j op 18 Aug. jl. des avonds, te circa halflien waargenomen de electrische ver lichting van den toren te Antwerpen. Een ingeze tene, de heer T. Van Spanje, die in het bezit is van een zeldzaam goeden verrekijker, had eenige uren te voren door hoekmeting de juiste richting van dien toren bepaald. Op het oogenblik der verlichting bleek zulks overbodig te zijn, want met het ongewapend oog was juist boven den horizon eene lichte plek met flikkerende stip te onderscheiden. Door den kijker, die als nachtkij ker gesteld was, bezien, was het een prachtig verschijnsel. Ofschoon de lucht bewolkt was, scheen het licht op zulk een grooten afstand (20 uur hemelsbreedte) nog zeer helder. Deze bijzonder heid doet tevens uitkomen, dat met de gewone tafels, bepalende het verschil voor kimduiking, althans voor het vasteland, niet onvoorwaardelijk valt te rekenen. De kimopdoeming blijkt grooter te zijn dan doorgaans bepaald wordt. Uit Djocja is het volgend bericht ontvangen: „Wederom staan wij voor een treurig feit dat toegevoegd moet worden aan de vele waardoor zich de laatste jaren hebben gekenmerkt, en die meer en meer eene goede politie gebiedend eischen. Het was in den nacht van Zondag op Maandag, den 22sten en 23slen Juni, dat de eigenaar en administrateur van de onderneming Djewiring omstreeks te twee uren door een ver schrikkelijk leven in zijn slaap gestoord werd. Het venster openende, om de reden daarvan te weten, zag hij het geheele erf helder verlicht. Zijne eerste gedachte was: brand. Nog in de ontsteltenis over dat denkbeeld zag hi} de voor deur geforceerd, en eensklaps vond hij voor zich een ketjoe (roover), en kreeg hij de overtuiging, dat het hier weder was een dier verschrikkelijke roofpartijen, zoo dikwerf gepaard niet moord. Met zijn revolver in de hand wilde hij van dit wapen gebruik maken, doch tot tweemaal toe ketste het. Wanhopend liep hij nu naar de slaapkamers en zijne vier van schrik half verstijfde kinderen ver zamelende, verliet hij in allerijl het huis, het overlatende ten prooi aan de roofzuchtigen. Doods angsten werden doorgestaan in dé bamboezen woning van een staljongen, waarin hij met de zijnen zich schuil hield. Het wachtvolk, ten getale van 16 man, waaronder 2 hekels (hoofdlieden), had op het gezicht van de met fakkels aanko mende ketjoes, plus minus ten getale van 30 mar, in allerijl de vlucht genomen naar de dichtbij gelegen kampong, waaruit zich nu onmiddellijk de onheilspellende tiiir (alarmsein) deed hooren, en in weinige oogenblikken werd het signaal door omliggende dessa's tot op palen distantie overge nomen. Door zulk een spoedig alarm verrast namen de roovers de wijk, met medeneming van eene geringe waarde aan goederen, waarvan nog verschillende stukken werden teruggevonden op den weg, dien zij aftrekkende genomen hadden. In de woning teruggekeerd, vond de heer v. A. de kast opengebrokende daarin aanwezige goede ren waren over den grond verspreid. Óp de ontvangst van het bericht, dat des nachts te twee uren door een goed begeleiden jongen werd ge zonden, vertrok de resident van Solo per eersten trein met den hoofdregent van politie naar Delangoe, en begaf zich van daar te paard naar Djewiring waar hij te halfnegen arriveerde. Alles werd in huis en op den aftochtweg onderzocht en gevonden zooals de ketjoes het verlaten hadden, en na zich van den omvang van het feit goed overtuigd te hebben, werd het onderzoek naar de daders be gonnen. Het wachtvolk werd dadelijk in verzekerde bewaring genomen, en ten gevolge van het onder zoek, dat tot halfvier werd voortgezet, werden ook nog andere personen naar de hoofdplaats opge zonden. Met klem gaf de resident aan den hoofd regent en andere politie beambten zijne bevelen, en het was hem aan te zien dat zijn wil ernstig was. Met nadruk eischte hij dat binnen weinige dagen de zaak tot klaarheid moest gebrachl worden. Aan zijne krachtige houding zullen wij het dan ook zeker danken, als spoedig de roovers in verzekerde bewaring zullen zijn." Aan het strand achter Den Hoorn oj Texel js aangespoeld het lijk van Jan Hendrik van Slooten, visscherman, van de onlangs ver ongelukte visscherschuit, te Urk thuis behoorende. De nabestaanden hadden eene premie van f 10 voor het vinden van het lijk uitgeloofd. BUITENLAND. Ouitschland. Het te Posen gevestigde Seminarie is ten gevolge eener beschikking van den minister van eeredienst gesloten. Spanje. Generaal Sanchez Bregna is met 12,000 man Bilbao binnengerukt. De Carlisten hebben hunne positie, die zij langs de riviër innamen, ont ruimd. Yereenigde Staten. Uit Washington wordt gemeld dat de eerste minister van Newfoundland aldaar aangekomen was om te onderhandelen over eene overeenkomst betreffende de opheffing van het in de Vereenigde Staten geheven inkomend recht op den verschen visch. Men verwachtte echter niet dat de regeering der Vereenigde Staten aan de wenschen van New foundland gehoor zou geven. Dat het invoerrecht van den van Newfoundland ingevoerden visch ge heven wordt, doch afgeschaft is voor den uit Canada ingevoerden visch, is toch een gevolg van de omstandigheid dat het parlement van Canada zich heeft aangesloten aan Het tractaat van Wash ington, waarbij in ruil voor die afschaffing aan de Amerikaansche visschers het vischrecht in de wateren van Canada werd toegekend. Newfound land daarentegen weigerde dit voorrecht aan de Amerikaansche visschers toe te kennen, en het is niet waarschijnlijk dat de regeering van Wash ington aan die kolonie het verlangde voordeel toe zal kennen, wanneer deze in gebreke blijft wederkéerige voorrechten aan de Vereenigde Staten te vérleenen. Het senaatslid Charles Sumner heeft aan eene deputatie van in het district Columbia ge vestigde kleurlingen de toezegging gedaan dat hij binnen en buiten het congres strijden zou voor dé invoering van een gemengd stelsel van onder wijs, waarbij alle leérlingen, zonder onderscheid van kleur of ras, gemeenschappelijk in dezelfde school zouden verkeeren. Zoodanig stelsel vtfas,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2