veelkleurig bengaalsch licht op 't terras en de duinen in den omtrek kon onderscheiden. Van ongelukken bij het vervoer van zoovelen naar de stad is ge lukkig niets vernomen. Een déraillement van den Tramway veroorzaakte alleen eenig oponthoud. Wij ontvangen het prospectus eener nieuw op te richten Naamlooze Vennootschap, genaamd Westindische Stoomvaartmaatschappijwaar van de zetel zal gevesligd zijn te Amsterdam. Het kapitaal bedraagt f 600,000, behoudens uitbreiding- onder Koninklijke goedkeuring tot een bedrag van 3,000,000, verdeeld volgens de ontwerp-statuten in aandeelen van f 1200, splitsbaar in onder-aan- deelen van [300. Het kapitaal zal worden aange wend tot het aanschaffen en uitrusten van stoom schepen, bestemd voor de vaart tusschen Nederland en West-Indië. Het plan beslaat voorloopig alleen Suriname, Dernerary en Curasao aan te doen en de goederen naar nabijgelegen plaatsen in door vracht aan te nemen, doch zoo noodig de directe vaart naar Barbadoes en St. Thomas uit te strekken. De stoomvaart zal met twee doelmatig ingerichte stoomschepen plaats hebben. De Directie (de heeren T. C. Schol en W. Heijbroek Jr., oprichters der Stoomvaartmaatschappij Java) ver meent, dat eene geregelde tweemaandelijksche vaart voorloopig aan de eischen voldoet. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft de opdracht aangenomen van den officieelen gids van de stoomvaart-maatschappij Nederland, door A. Van Otterloo en P. Crans, uitgave van C. L. Brinkman en Scheltema en Holkema te Amsterdam. Aan de Dinsdag gehouden harddraverij te Leidschendam namen des voormiddags acht paarden deel, waarvan dat van den heer T. Leenen in Den Haag, genaamd Lise, pikeur J. De Boer, winnaar werd van den prijs, terwijl de premie is behaald door het paard, genaamd de Vlugge, van den heer Jonkheid te Waddinxveen, door hem zeiven be reden. Aan de harddraverij door paarden van zessen klaar des namiddags namen er acht deel, van welke de slimme Jan van den heer Dijkshoorn te Hof van Delft, pikeur J. De Boer, den prijs behaalde, terwijl de premie ten deel viel aan het paard Leentje van den heer C. Van Leeuwen van Loosduinen. Alles liep in de beste orde af; des avonds werd nog eenig vuurwerk op het water afgestoken, terwijl de muziek van het 4de reg. inf. uit Leiden het hare bijdroeg om het feest luister bij te zetten. Door de arrondissements-rechtbank in Den Haag is opgemaakt de navolgende lijst van aan beveling voor kantonrechter te NaaldwijkJhr. Mr. A. R. P. Van Kinschot, kantonrechter te 's Graven deel; Mr. A. Hoeth, kantonrechter te Vollenhove en Mr. C. Krabbe, griffier bij het kantongerecht te Naaldwijk. Woensdag heeft te Nieuwkoop de inwijding plaats gehad van het nieuwe schoolgebouw, voor de Roomsch-Katholieken bestemd. Z. M. de Koning is, na een verblijf van twee maanden te Vevey, gisteravond te halfachl met HD. particulieren reiswaggon langs den Rijn spoorweg in de residentie teruggekeerd, met gevolg, o. a. bestaande uit generaal Tolsina, adjudant, en graaf van Hogendorp, ambtenaar bij Zr. Ms. kabinet. Z. K. H. Prins Hendrik heeft gisteren de residentie verlaten tot het doen van eene buiten- landsche reis. Z. K. H. Prins Alexander zal HD. oom op die reis vergezellen. Beiden zijn per Rijn- spoor van 8.25 min. vertrokken en hebben zich aanvankelijk naar Weimar begeven. Gisteren was het de 72ste verjaardag van Mr. G. Groen van Prinsterer. Talrijk waren de blijken van belangstelling, die de zoo hooggeachte vaderlandsche geleerde bij deze gelegenheid van verschillende zijden ontvangen mocht. Gistermorgen is te Utrecht het nieuwe magazijn geopend van den heer J. M. Van Kempen. In- en uitwendig wordt de bouw daarvan een der fraaiste genoemd, die in ons land tot heden verrezen zijn. Bij de te De Kwakel (bij Uithoorn) gehouden aanbesteding der R. K. kerk met toren en pastorie, volgens de plannen van den architect E. J. Margrij, te Rotterdam, zijn ingekomen vijf inschrijvings- biljeltenvan W. v. d. Berg, te Nieuwkoop voor f 78,615, P. Pauëlsen te Nieuwkoop voor f 72,339, W. Westerhoff te Noordwijkerhout voor f 68,738, P. Vlasman te Bodegraven voor f 67,489 en S. H. Hendrikse, te De Kwakel, voor f 65,769. Aan den laatste is het werk gegund. Men bericht aan het Utr. Dagbl., dat een luit.-generaal, lid van het Hoog Militair Gerechts hof, wegens gevorderden leeftijd laatstgenoemde betrekking zal nederleggen en vervangen zal wor den door een hoofdofficier, die reeds vroeger genoemd is als daartoe bestemd. Het stoomschip Wyberton, der Commercial Steamschip Company (limited), heeft de reis van Rotterdam naar Batavia in 39 stoomdagen vol bracht. Gisteren is aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken aanbesteed het maken van een hoofdgebouw op het station buiten de Delftsche poort te Rotterdam, met daarmede in verband staande werken. Daarvoor waren twaalf biljetten van inschrijving ingekomen. Minste inschrijver was de heer C. Bosman te Rotterdam, voor f 717000. De hoogste inschryving bedroeg f191000. Ds. P. Dierrnanse, pred. bij de Chr. Geref. gemeente te Westmaas, heeft het beroep naar Nieuw Vennip (Haarlemmermeer), aangenomen. Van de 43 jongelingen, die tot dienstnarne bij het instructie-bataljon waren opgeroepen, zijn er 42 opgekomen. Van deze zijn er 3 om ver schillende redenen afgekeurd, zoodat er 39 in dienst zijn gesteld, waaronder er nog eenige moeten wachten tot hunne stukken in orde zijn. Tegen het begin van de maand October aanst. verwacht men vermoedelijk weder eene oproeping. Naar men verneemt, zullen de te Nieuwe- diep gestationneerde ramtorenschepen Buffel command, kapt.-luil.-ter-zee Sluijterman van Loo, en de Schorpioen, command, kapt.-luit.-ter-zee Coops, in het begin der volgende maand naar Vlissingen stoomen, ten einde den luister der voorgenomen feesten aldaar te verhoogen. Voor een overtocht van troepen en arnunitie, ten behoeve der expeditie naar Atchin, is door de Regeering bevracht het te Rotterdam liggende stoomschip Ariadnesedert eenige jaren in ge bruik voor de vaart naar de Levant. Het stoomschip wordt voor deze belangrijke reis goed nagezien en doelmatig ingericht. Uit de legerplaats bij Milligen wordt van Woensdag gemeld: Alle troepen verlieten heden ochtend het kamp. In twee deelen trok het 1ste gedeelte om halfacht langs Oud-Milligen, het Koot- wij ksche Zand, om de hooge Zandheuvelen heen. Het 2de gedeelte vertrok een uur later, als voor onderstelde vijand, die uit Apeldoorn door onze troepen verdreven was, en kwam van die zijde zóo dat het door het isle gedeelte achter de Zand heuvelen in de linkerflank werd aangevallen en hoofdzakelijk door het geschut werd bestookt. De artillerie, van patronen voorzien, deed van weers zijden geduchte kanonnades hooien; de infanterie volvoerde meer een ondergeschikte rol. Het aan houdend geschutvuur en de daarop gevolgde cava- lerie-charges deden den vijand, als gedeeltelijk verslagen, in haast de vlucht nemen. Omstreeks éen uur was men in het kampement terug. De heer P. v. d. Burg, schilder te Schiedam, is door de jury der Weener tentoonstelling be kroond met de Fortschritts-medaille, terwijl een zijner leerlingen, Wouter Pleysier, een diploma van waardeering heeft ontvangen. Staatsblad n°. 121 behelst het Kon. be sluit van den 13den Augustus 1873, tot wijziging van de artikelen 21 en 22 van het reglement voor de Rijks hoogere burger- en landbouwscholen, vastgesteld bij Koninklijk besluit van 30 Augustus 1864 Staatsblad n°. 91). De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn drie coupons, te zamen groot f 5.195, door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam van 20 dezer, tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. Bij beschikking van den Minister van Kolo niën, van den 20sten Augustus 1873, litt. Apz. n°. 34, zijn de hoofdonderwijzers J. J. J. Moer man en J. J. Moerman gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, orn te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Gemengd Nieuws. Twee timmerlieden, werkzaam aan eenige in aanbouw zijnde huizen in de Jan-Hen- dnkstraat in Den Haag, kregen gistermorgen twist, die zoo hoog liep dat men op 't laatst handgemeen werd, waarbij een hunner zich van een schaaf bediende en zijn tegenpartij daarmede een houw in het oor toebracht. Dr. Van der Hegge Zijnen heeft de wonde gehecht, terwijl tegen den dader door de politie proces-verbaal is opgemaakt. Een 24jarige arbeider uit Nieuwer- kerk had ten nadeele van een buurman vier tamme eenden gestolen, waarvoor hij gisteren voor de Rechtbank te Rotterdam correctioneel terecht stond. Tot zijn verdediging voerde hij aan, in de meening geweest te zijn dat h wilde eenden waren, die hij dus vrij mocht vangen. Uit de getuigenissen bleek echter voldoende van de tam heid der eenden en werd de beklaagde, die reeds 2 jaren in een verbeterhuis heeft doorgebracht, zonder gewenscht gevolg evenwel, thans veroor deeld tot een maand cellulaire straf. Gisternacht heeft te Kra 1 ingen d i e f- stal plaats gehad in de R. K. kerk, waarbij de daders, die zich door het breken eener glasruit tot het kerkgebouw toegang hebben verschaft, het volgende hebben ontvreemd: den inhoud van vier offerbussen, waarvan de waarde echter luttel mag heetenden zilveren krans van het Mariabeeld, gewerkt van witte koralen met zilver; een gebe denboek met zilveren slot, en twee kleine tinnen kannetjes met schenkbordje. Te Beetgum had onlangs een aller treurigst voorval plaats. De emeritus-predikant W. Van Holwerd, ruim 82 jaren oud, is op een wandeling door een rijtuig overreden en was kort daarna een lijk. Het bericht omtrent het ongeluk, dat in het Kamp te Milligen heeft plaats gehad, wordt tegengesproken. De waarheid is, dat een officier en een huzaar bij eene snelle beweging en door eene golving in het terrein, waardoor zij elkander niet tijdig genoeg konden zien, tegen elkander zijn gereden, ten gevolge waarvan eerst genoemde met zijn paard is gevallen en met zijn sabel den huzaar een hoogst onbeduidend wondje heeft toegebracht, dat reeds is genezen. De officier bekwam geenerlei letsel. De personen H. en P. te Utrecht, twee jongelingen van 18 en 20 jaren, die sedert eenige dagen zich heimelijk uit de ouderlijke woning verwijderd hadden, zijn gisteren door de Amster- damsche politie naar hunne woonplaats terugge bracht. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Juli. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indiê zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof, aan den tweeden commies bij het dep. der burg. openb. werken, G. E. E. Philips, aan den ambt. op wachtg. J. M. Kluppel, aan den ambt. ter besch. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura M. T. J. A. Keus, aan den derden commies bi) de algem. rekenkamer W. W. v. Weelderen. Benoemd: Tot resid. van Banjoewangi, A. H. 0, Blokzeijl; tot predikant bij de prot. gem. te Pa- lembang, G. C. Balsem; tot ondercommies der lste kl. bij de contr. en rech. te Batavia, A. A. A- Liedermooytot griffier bij den landr. te Salatiga, H. E. Bachtot ambt. ter besch. bij het binnenl. best, op Java en Madura, S. W. Van der Ploeg, tot chef van het kadastr. statist, bureel in de resid. Japara, F. G. A. Van Delden, in de resid. Pekalongan, E. Ketjen; tot contr. der lste kl. by het binnenl. best, op Java en Madura, H. H- Donker Gurtius; tot comptabel hoofdcommies bij 's lands kas Soerabaya, J. Binkhuijsen. Ontslagen: De klerk ter algem. secret. A. Van Arneijden van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2