In eene druk bezochte straat te 's-Hertogenbosch bevonden zich onlangs twee vech tende jongens, waarvan er een viel en terechtkwam in den winkel van een manufacturier, doch niet door de deur, maar door een groote glasruit, die gevolgelijk in misschien honderd stukken brak. De jongen haastte zich om het op een loopen te zetten, toen de winkelier hem volgde, beet nam en met een pak ransel dreigend, tot hem zeide: „Hier, schavuit! je zult me de ruit betalen of ik sla je tot morsel!" De jongen wrong zich echter los en riep: „Nou baas, daarom loop ik zoo hard naar huis, om het geld te halen!" Gedurende het zware onweder, dat zich gisternacht boven Den Haag ontlastte en met hevige buien gepaard ging, heeft men in het luchtruim een prachtig verschijnsel waarge nomen. In noordelijke richting vertoonde zich namelijk een groote vuurbol, die zulk een gloed verspreidde, dat men uit de verte waande, dat er in de omgeving een hevige brand was uitgebroken. Allengs verdween de bol. Gisteravond te halfnegen is brand ontstaan in de Gereformeerde Diaconieschool in de Lange Frankenstraat te Rotterdam, vermoede lijk doordien men met licht in de kleederkast kwam en de kleederen vlam vatten. Te halfelf was de brand gebluscht. Eenigen tijd geleden zijn onder de gemeente Overschie in een bewoond huis eenige gouden sieraden ontvreemd uit eene gesloten lade tafel. Die voorwerpen zijn gisterochtend door den brigadier-majoor A. Van Pelt te Schiedam en den brigadier B. Tilly te Overschie opgespoord en in beslag genomen, terwijl de vermoedelijke daderes eene vrouw, te Rotterdam tehuis be- hoorende door hen bij de justitie is aange klaagd. De gestolen voorwerpen waren te Rotterdam verkocht. Men heeft in de legerplaats bij Mil- ligen in beslag genomen een massa aan bossen gebonden worsten van ongeveer 7 decimeter lengte. Smokkelenderwijze trachtte men die waar daar aan den man te brengen, doch de Commissie van toezicht op de artikelen van comsumtie heeft die worst, wegens hare onzuivere bestanddeelen, afge keurd en zorgvuldig doen begraven. Verleden week stonden te Londen drie knapen terecht wegens 't moedwillig dood martelen van een lam in 't veld. De jeugdige monsters, respectievelijk 15, '14 en 15 jaar oud, hadden, louter voor hun plezier, 't lam de pooten afgesneden, en waren juist bezig 't levend te villen, toen zij betrapt weiden. Een hunner is tot drie maanden, de andere tot éen maand, de derde lot veertien dagen opsluiting met dwang arbeid veroordeeld. KOLONIËN. BATAVIA, 5 Juli. Naar men wil, zou de N. I. regeering ver zocht hebben dat haar een krediet van 20 mil- lioen gulden worde geopend. Met het oog op de behoefte aan soldaten, die zich tegenwoordig bijzonder doet gevoelen, ook bij de Inlandsche compagniën, heeft de leger commandant de vereischte lengte voor Javaansche recruten van 1.57 meter teruggebracht tot 1.55 meter. In, een buitengewone zitting van den Raad van Ned.-Indië is besloten om den gouverneur van Sumatra's Westkust Netscher, den secretaris der kust Stibbe en den resident der Padangsche Bovenlanden Van Beest Holle, die in strijd met Java-Bode en Indiër beweerden, dat alles op de kust naar wensch was, ter verantwoording te roepen en hen, indien zij zich niet behoorlijk verdedigen kunnen, gestreng te bestraffen. De Penang Gazette verhaalt, dat de Siak den 18den Juni met een schoener onder Engelsche vlag op sleeptouw te Pinang kwam. De beman ning bestond uit Atchineezen, maar de gezag voerder was een Chinees. De aanklacht luidde, dat het schip meer geschut aan boord had, dan eenig te Pinang afgegeven scheepspapier wettigde. Na onderzoek is de schoener vrijgelaten en zou door de Siak naar Atchin worden teruggesleept. De P. G. beweert dat niet elk vaartuig, van Pinang komende, een pas van den Master-Atten dant behoeft. Het bestuur der Straits Settlements zou de kanonneerboot Thalia te Atchin stationeeren, om zulke verwikkelingen te voorkomen en te be slissen of de blokkade op een of ander punt effectief is. Door den Gouverneur van Sumatra's West kust is onder dagteekening van 30 Juni jl. aan de Regeering bericht, dat de telegraaflyn van Padang tot Fort de Koek voltooid, en het tele graafkantoor op laatstgenoemde plaats voor den dienst reeds ingericht is. Een telegram uit Padang van 12 Juli meldt, dat volgens geruchten Atchin aan drie zijden ver sterkt wordt, onder toezicht van vier Europeanen. Samarang. De geneesheer, die van hier naar De mak was gedetacheerd, om daar de epi demie te bestrijden, is zelf in lijdenden toestand vandaar moeten terugkeeren, daar zijn krachten hem niet toelieten, verder zijn dienst daarteblij- ven verrichten. Een plaatsvervanger kan niet der waarts gezonden worden, aangezien het personeel hier reeds beneden de formatie is, en niets van de aanwezige krachten kan worden gemist. Dit is te meer te betreuren, daar, dank zij den dooi den teruggekeerden ontwikkelden ijver, een merk bare mindering in de hevigheid der epidemie is waar te nemen en het zeer te betwijfelen is, of de aanwezige doctors Dwaja, zonder Europeesche leiding, wel opgewassen zijn tegen het kwaad. Het blijft echter een waarheid, dat een afwisseling van den quinine-vloed, die van hier derwaarts is gedirigeerd, met eenige maaltijden krachtig voedsel, de pogingen der geneesheeren belangrijk zou schragen. (Loc.) Door den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof, aan den lsten comm. bij het dep. der burg. openb. werken E. Young, en aan den 3den comm. by het dep. van binnenl. best. W. N. P. R. Van Beusechem. Ontslagen: de gewezen 2de comm. ter algem. secr. A. O. Van Swieten. Benoemd: tot griff. bij den omg. rechter in de 3de afd., Mr. C. Wijbrandi; tot 3den subst.-griff. bij het hoog-ger. Mr. E. G. D. G. Wassink. Goedge keurd: dat door den dir. van Binnenl. Best. bij het boschwezen op Java en Madura zijn belast: Met het beheer over het boschd. RembangBlora, J. G. Von Hertling; met het beheer over het boschd. Kediri, W. C. Mauve. Benoemd: tot comm. 3de kl. by den postd., A. J. Helant, met bepaling, dat hij wordt werkzaam gesteld bij het post- en telegraafk. te Cheribontot adj.-comm. bij den post- en telegraafd. J. J. H. Kater, met bep., dat hij wordt werkzaam gesteld bij het telegraafk. te Weltevreden; tot chef van een telegraafk. 4de kl., J. J. Genger. Departement van Oorlog. Ontslagen: de klerk bij de milit. adm. A. F. A. De Leeuw. Departement der Marine. Ontslagen: de Isle stuurm. by de gouv.-marine J. G. Krak. Benoemd: door den comm. der zeemacht, bij het depart, der marine, tot lsten klerk M. J. B. H. Braakman. Greld- en effect enmarlit- Amsterdam, van II tot 18 Augustus 1873. Ondanks de ruime geldmarkt, waardoor bijna alle Banken, de Nederlandsche uitgezonderd, het disconto verlagen, evenals bij ons de prolongatie, op 4j/2 pCt. gevallen, op dien prijs blijft, komt de fondsenbeurs niet vooruit. Handel en fluctua- tiën zijn van weinig beteekenis; alleen wat voor geldbelegging noodig is wordt omgezet, doch over speculatiën valt niet te denken, 't Is waar dat deze tijd van 't jaar zich steeds pleegt te kenmerken door stilte in de zaken, doch zooals het thans is zagen wij 't zelden. Over den loop der prijzen valt niet te klagen. Onze Nationale fondsen hielden zich ferm op prijs, terwijl van onze industrieele waarden de Gen- traalspoorweg-aandeelen 4 pCt. rezen en ook de obligatiën, ongestempelde zoowel als gestempelde, eenige guldens opkwamen. Terwijl obligatiën Boxtel-Wesel circa 2 pCt. herwonnen, werden aandeelen dezer maatschappij, waarin sedert April niets gedaan werd, toen zij ruim 80 pCt. geno teerd stonden, thans verhandeld voor 25 pCt., waarop echter spoedig weer '10 pCt. avance werd gemaakt. Fransche rente was vrij willig; Russen, staats- zoowel als spoorwegfondsen bleven goed op prijs, uitgezonderd van de laatste de Brest-Grajewo, die van 64 tot 683/4 pCt. klommen; Oosten rij ksche waren in alle soorten met eenigen omzet en vraag voor Duitsche rekening willig, vooral de papier rente die, in verband met de valuta, van 613/8 tot 62s/16 pCt. klom. Hongaarsche Oostspoorwegen vervolgden de achterwaartsche beweging en ver loren deze week weer van 83 tot 761/a, om 77*/4 te sluiten. Egypte 7 pCt. voelde de terugwerking van het liasco door de nieuwe leening gemaakt en daalde ruim 1 pCt., terwijl Turken na eene inbuiging in den loop der week ongeveer als voor acht dagen sluiten. Zal het Turkije met zijn nieuwe leening beter gaan dan zijn vasal? Wij gelooven het niet. Men wordt voorzichtiger met het Renen aan landen wier financiën in bepaald slechten toestand zijn, zooals die van beide genoemde Staten, die sedert' jaren, misschien wel van het ontstaan hunner schulden af, de rente steeds be taald hebben met nieuwe leeningen. Noord-Ame- rikaansche Vereenigde Staten bonds waren prijs houdend, evenals Brazilië, doch de overige Zuid- Amerikaansche fondsen werden tot lager prijzen aangeboden, uitgezonderd Peru, waarvan beide soorten bij de vorige week een vrij goed avance maakten. In Noord-Am. Spoorwegfondsen was deze week weer aan de vorige gelijk, voor zoover de rijzing of daling der verschillende soorten niet gebaseerd was op beter of ongunstiger berichten aangaande de betrokken maatschappijen, maar meestal het gevolg was van den aanvoer of de vraag naar een paar stukken meer dan gezocht of aangeboden werden; want zoo gevoelig is de markt tegenwoor dig voor dat artikel, dat werkelijk een paar stuk ken de schaal naar den eenen of den anderen kant kunnen doen overslaan. Wij mogen ons, willen wij niet in herhaling vervallen, ontslagen rekenen van de opsomming der soorten, die voor of achteruitgegaan zyn en vermelden alleen, dat de 8 pCt. Arkansas, die sedert 29 Maart niet verhandeld werden, toen zij deze week aan de beurs kwamen, 24 pCt. minder golden dan in Maart, toen zij 73 pCt. waren en dat zij van die 24 pCt. weder 13 pCt. hebben herwonnen. Er is eene nieuwe leening voor de St. Vincent-Brainard lijn geannonceerd en dit heeft tengevolge gehad, dat er weer meer levendigheid in de St. Paul en Pacific soorten is gekomen en dat deze alle williger gestemd zijn. Wie 't begrijpen, mogen het verklaren INGEZONDEN. Eeiie Muziekuitvoering op Musis Sacrum, zonder Weesjongens. De reeks concerten op Zomerzorg werd ook afgebroken door het verplicht vertrek van het muziekcorps van den heer Dunkier naar het kamp bij Willigen. De leden van Musis Sacrum vonden voor dat gemis een groote vergoeding in het wekelyksch concert, dat daar door het muziekcorps der Leidsche schutterij, onder directie van den heer Muller, ook 7 Aug. j.l. gegeven werd. Een groote vergoeding, want het moet erkend en 't mag ook wel buiten Leiden bekend worden, dat dit muziekcorps in den laatsten tijd uitstekend is ontwikkeld en gevormd door de zorg en de bekwaamheden en den ijver van den verdienstelijken directeur.De uitvoering der ouverture van Guillaume Teil immers was dien avond onverbeterlijk en de daverende toejuichingen van het talrijk publiek noopten tot een herhaling, die nog meer en beter de verdienste der uitvoering deed uitkomen. Ook dit corps kan met andere stedelyke en regiments muziekcorpsen wedijveren en zou in de residentie bij voorkomende gelegenheden voorzeker op prijs worden gesteld. Een lid van genoemde vereeniging. BUITENLAND. Frankrp li. De heer Saint Gresse, eerste president van het hof te Toulouse, beschuldigd den procureur-gene raal van Toulouse tot een tweegevecht te hebben uitgedaagd, is door de vereenigde Kamers van het Hof van cassatie, na een langdurige beraad slaging, zes maanden in zyn ambt geschorst.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2