LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4151. Vrij da A0. 1873. 22 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Com'ant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. LEIDEK, 21 Augustus. Als plaats van bijeenkomst voor het volgend Ned. taal- en letterkundig Congres is met groote meerderheid van stemmen Leiden gekozen. Den 19den Sept. e. k. zal in het Nutsge- bouw alhier de gewone jaarlijksche vergadering iplaats hebben van de Holl. Maatsch. van fraaie kunsten en wetenschappen. - De Leidsche vereeniging Het metalen kruis", 2de sectie, zal Zondag in de Stadsgehoor zaal eene buitengewone vergadering met dames houden. Gisteravond te elf uren geraakte op den iieuwen Rijn eene dame, wonende op de Hooge- oerd, door de duisternis misleid, in het water zou verdronken zijn, indien niet de heer A. H. F. tijdig te hulp ware gekomen. Pflagings concert- en operettengezelschap zal op Zornerzorg nogmaals een paar groote soirées musicales geven. De programma's beloven ook thans weder velerlei genot, terwijl als hoofdnummer voor morgenavond in plaats van Forlunio's lied - ^gekozen is de zoozeer geliefde operette van Suppé „Zehn Madchen und kein Mann." De gunstige indruk der vorige soirées doet gewis ook thans een goede opkomst verwachten. Uit het in de Staatscourant voorkomend verslag omtrent de verwachtingen nopens den oogst in Zuid-Holland blijkt, dat die verwachtingen in vele opzichten byzonder gunstig mogen worden genoemd, en dat de tot dusver verkregen uitkomsten op eene enkele uitzondering na stof tot tevreden heid opleveren. Het stoomschip Prins van Oranje is den 19den Aug. 's nachts te Port-Said aangekomen en zou den 21 sten 's ochtends het kanaal ingaan alles wel aan boord. Vanwege de afdeeling Westland der Holl. maatschappij van landbouw zal 17, 18 en 19 Sept. a. s. te Loosduinen eene tentoonstelling van land- en tuinbouw-voortbrengselen gehouden wor den. De opening geschiedt des voormiddags te 11 uur, terwijl den 18den 's avonds eene muziek uitvoering, den 19den 's namiddags eene hard draverij en loterij, en 's avonds illuminatie en vuurwerk zal plaats hebben. Aangifte van inzending op de tentoonstelling moet geschieden voor 1 September, aan den secretaris der commissie te Loosduinen, den heer F. Van Brederode. Aan de heeren gebroeders Bleckmann te Arnhem is door de jury van de tentoonstelling te Weenen de medaille van verdienste toegekend voor hunne sorteering van sigaren en fijne ge korven tabaksoorten; aan de steenfabrikanten H. C- Van Heukelom en G°. te Utrecht voor machi- nalen Utrechtschen steenaan de Erven Lucas Bols (het Lootsjete Amsterdam de eerste medaille für Fortschrittj wegens door hen tentoongestelde fijne likeurenalsook aan A. Driessen, stoomchoco- ladefabriek; L. J. Nooyen, in kunstlakwerken en J- C. Klütgen, stoomfabriek ter bereiding van bed- veeren en kapok, te Rotterdam. Door het Prov. kerkbestuur van Noord- Holland zijn in zijne vergadering van 19 en 20 Aug. 11. geëxamineerd en tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heeren D. "W. Schuuring, C. H. Kuipers, en J. F. L. A. de Jagher, theol. candd. te Leiden en Utrecht. Door den overleden onderwijzer A. Cam- menga van Deinum is aan de Friesche onderwij zers-weduwen- en weezenbeurs eene som van f 1000 gelegateerd. Bij de gisteren te Rotterdam door de Ned. Handelmaatschappij gehouden veiling van 73,355 balen Java,- Timor- en Macassar koffie, is alles verkocht. Uit de legerplaats bij Milligen wordt van Dinsdag gemeld: Hedenochtend, kort vóór 7 uren, rukten eenige deelen der troepen buiten het kam pement, om vooraf aangewezen punten te bezetten en daar een vermeend wordenden vijand voor te stellen. Daarna volgden de grenadiers en jagers met de 1ste brigade inf. naar de Garderensche heide, de 2de brigade achter Oud-Milligenbeide troependeelen waren van cavalerie en artillerie voorzien. De of- en defensieve stellingnemingen, manoeuvres enz. duurden tot op den middag, toen men weder tentwaarts trok. Gisteren is aan de scheepstimmerwerf van het etablissement der Nederlandsche Stoomboot maatschappij op Fijenoord de kiel gelegd van een ijzeren raderstoomschip 2de klasse, voor rekening- van het Departement van Koloniën en bestemd voor den kolonialen dienst in Nederl.-Indië. De machines van 250 paardenkracht voor dat schip worden mede in de labrieken van dit etablissement vervaardigd. Aan de Herv. gemeente te Breede (Gronin gen) is machtiging verleend om aan den aldaar te beroepen predikant in plaats van Ds. J. Woldring, aan te bieden de voorrechten en emolumenten, van Rijkswege aan die standplaats verhonden. Aan den heer W. R. J. D. Grommelin baron Van Heeckeren is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commies der 2de klasse hij de posterijen. Met ingang van 1 October a. s. is een pensioen ad f 100 's jaars verleend aan D. Pet- tinga, weduwe van den Doopsgezinden predikant J. Oosterbaan te Midwolde (Groningen). Den Oden dezer is te Konstantinopel onder teekend het protocol, houdende toetreding van Nederland tot de wet waarbij aan vreemdelingen het recht van grondeigendom in Turkije wordt verleend. Blijkens eene mededeeling van den Minister van Koophandel van Turkije wordt voortaan aan alle schepen, met bestemming naar havens van het Turksche Ryk, de verplichting opgelegd hun gezondheidspas te doen viseeren door de consulaten van Turkije. Volgens beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken word de ijker M. M. Cayaux met 1 Nov. e. k. naar Utrecht verplaatst en zal, terwijl de verplaatsing van den heer D. Visser van Leiden naar Leeuwarden is ingetrokken, de heer G. C. Bollee met den 3den Nov. van Utrecht verplaatst worden, om als chef van dienst aan het ijkkantoor te Leeuwarden werkzaam te zyn. Gemengd Nieuws. Voor eenige dagen is te Utrecht de zoon van zekeren H., ongeveer 16 jaren oud, stil uit de ouderlijke woning verdwenen, zonder dat men tot nog toe eenig naricht van hem heeft kunnen krijgen; hij heeft eene som van 200 van zijn vader medegenomen. De heer B., een handelaar te Utrecht, is sedert eenigen tijd niet te vindendaar zijn zaken oogenschijnlijk goed liepen, verwonderde ieder zich over deze verwijdering. Een te Utrecht be staande firma blijkt nu echter een vordering van f 10,000 wegens geleverde goederen te hebben, zoodat weder een groot failliet voor de deur staat. Men meldt uit Amsterdam: Onlangs had hier ten huize van den heer N., inkooper van alle denkbare goederen (die de verkoopers echter het recht hebben binnen den tijd van zes maanden terug te koopen, natuurlijk met een kleine rente van bijv. 50 a 60 pCt.) een ellendige diefstal plaats, die echter in de gevolgen zeer gelukkig voor de bestolene afliep. Onder de tal rijke klanten, die van deze speculatie zooals er helaas meerdere in Amsterdam bestaan gebruik maken, om hun Zondagsche plunje des Maandags te verkoopen en Zaterdag-avond terug te koopen met rente van 5 ets. voor eiken gulden toegekende waarde, bevond zich ook het dochtertje van een behoeftig werkman. Het lokaal was vol, de warmte drukkend en het avonduur reeds vrij ver gevorderd. Daar zij een der laatste nummers had, hurkte zij in een hoek der wachtplaats van het op deze wijze de wet ontduikend pandjeshuis neder, om haar beurt op haar gemak af te wach ten, doch de slaap overviel haar. Eindelijk werd zij door de nabijstaanden gewekt. Doch men ver heelde zich den schrik van het kindhaar portemonnaie, bevattende bijna baars vaders ge- heele weekloon, was uit haar hand verdwenen. Niemand had iets gezien, niemand wist raad, ook de heer N. niet, die op deze wijze van zijn klant 260 pGt. rente per jaar trekt. Een inmid dels gehaald politieagent wist echter wel raad. Op een vijftigtal schreden van daar klonk muziek uit het gebouw van den Amsterdamschen Werk mansbond. De schuitenvoerders-vereeniging vierde haar jaarfeest. Daarheen begaf hij zich met het kind, maakte der vergadering het feit bekend en ver zocht, of niet iemand der aanwezigen een collecte voor het kind wilde doen. Niet één maar wel tien waren bereid het kind te helpen. De hoeden werden links en rechts uitgestoken en binnen weinige minuten was het verlies van het kind niet alleen vergoed, maar zij ontving nog twee gulden ongeveer daarboven, zoodat zij den door- gestanen schrik en angst spoedig was vergeten. Te Godesberg had onlangs een ij zing- wekkend voorval plaats. Een jonge dame, aan vlagen van krankzinnigheid lijdende, besloot zich uit een der hoogste luiken van den ruïne-toren te werpen. Aan de tegenwoordigheid van geest van den kastelein is het te danken, dat haar plan verijdeld werd. Hij zag het ongeluk aankomen, klom in een oogwenk over de leuning van de trap en juist op het oogenblik, dat de ongeluk kige den sprong naar de diepte maakte, kon hij nog hare kleederen grijpen, maar in de eene hand den zwaren last, zich met de andere aan de leuning klemmende, verkeerde hij met het zwe vende meisje in groot levensgevaar, want hy miste een steunpunt om zijn last op vasten bodem, te brengen. Langer dan een kwartier hield de man het in deze houding uit, tot eindelijk zijn hulpgeroep werd gehoord en beiden werden gered. De Duitsche militaire administratie maakt bijzonder veel werk van torpedo's. Men is voornemens die ook bij verdediging te land aan te wenden, vooral om het terrein buiten de ves tingen onveilig te maken. Deze land-torpedo's worden gedeeltelijk langs galvanischen weg ont stoken, gedeeltelijk door ontbranding bij drukking, waartoe twee glazen cilinders, de een met chlor- kali, de ander met zwavelzuur gevuld, aanleiding geven. Er zullen belangrijke proeven worden geno men en de wijze van ontploffing komt daarbij voornamelijk in studie.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1