slagen, dan zijn voor 9 October nog verschillende gewichtige onderwerpen aan de orde gesteld. Aan den Standaard wordt gemeld, dat de heer W. H. C. Koeken, te Moerdijk, tegen 2 September a. s. gedagvaard is, om te verschijnen voor de Arrondissements-rechtbank te Breda. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op a. s. Zaterdag niet plaats hebben. De opbrengst van 's Rijks rniddelen over de zeven eerste maanden van 1873 was 46,589,649.55s, tegen ƒ45,463,525.375 in 1872. De raming was ƒ44,712,104.92. De Nederlandsche Bank had op 18 Aug. bij een muntmateriaal van 102,232,173.79 voor eene sorn van 62,355,005.345 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 24,942,002.14 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Op verzoek is ingetrokken de benoeming van den hoogleeraar dr. W. F. R. Suringar tot lid en secretaris der Commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Aug. jl., belast met het afnemen der natuurkundige examens, volgens art. 4 der wet van 1 Juni 1865 en als zoodanig benoemd dr. N. W. P. RauwenhofT, hoogleeraar te Utrecht; idem de benoeming van P. "Van Vol lenhoven, tot plaatsverv. lid der commissie, gedu rende den lijd van éen jaar, ingegaan 1 Aug. jl., belast met het afnemen der geneesk. examens, volgens art. 5 der gemelde wet, en als zoodanig benoemd dr. K. L. Wurfbain, te Amsterdam; idem de benoeming van den hoogleeraar dr. H. J. Van Ankum, tol plaatsverv. lid der commissie, gedurende den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Aug. jl., belast met het afnemen der examens van hulp apotheker, volgens art. 8 der gemelde wet, en als zoodanig benoemd dr. H. De Vries, leeraar aan de hoogere burgerschool te Amsterdamidem de benoeming van genoemden hoogleeraar dr. H. J. Van Ankum en van P. J. Haaxman, tot plaatsverv. leden der commissie voor den tijd van éen jaar, ingegaan 1 Augustus j.l., belast met het afnemen der examens van apotheker, volgens art. 9 der gemelde wet, en als zoodanig benoemd dr. H. De Vries voornoemd en A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam. Aan Mr. J. L. De Bruyn Kops is op zijn verzoek, met ingang van 1 September e. k., eervol ontslag verleend als hoogl. aan de Poly technische school te Delft, met behoud van den titel van hoogleeraar. Met ingang van 1 Sept. a. s., is tot school- opz. in het zevende schooldistrict van Zuid-Holland benoemd de heer J. Broedelet te Gouda. Met ingang van 1 Oct. e. k., is bij het Dep. v. Binnenl. Zaken, wegens opheffing zijner betrek king, eervol ontslag uit 's lands dienst verl. aan den referendaris J. M. P. Pabst, behoudens zijn aan spraken op pensioen of wachtgeld en met dankbet. voor de diensten gedurende vele jaren den lande bewezen aan den adjunct-commies C. F. Koemans eervol ontslag verleend uit die betrekking, beh. aanspraak op pensioenen zijn bij dat Departe ment benoemd tot hoofdcommies de heer J. A. Blom, thans commies, en tot adjunct-commiezen de eerste klerken E. R. Van Weideren baron Rengers en G. W. Van Kempen. Z. M. heeft aan P. F. Rij ff, te Amster dam, wegens de redding van een kind uit het water aldaar op 17 Juni jl., toegekend de bron zen medaille, ingesteld bij het besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuig schrift. Z. M. heeft aan Mr. A. Van Delden, Minister van Financiën, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van het groot kruis der Leopolds orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft aan Mr. R. W. baron Van Lynden, buitengewoon kamerheer en Zr. Ms. Commissaris in de provincie Zeeland, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Leopolds-orde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonkenbenoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw J. Ekkart, tot dusver commandant der dd. schutterij te Nymegen. Z. M. heeft aan M. J. Versteegh, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zoelen; benoemd tot burgem. der gem. Vught, P. J. Van Heesw'ykder gein. Didam Jhr. G. W. Van der Does; der gem. Hemelurnmer Oldephaert en Noordwolde Jhr. J. K. Vegilin van Claerbergen; van Belfeld J. P. H. B. H. Janssen, die deze betrekking gelijktijdig met die van burg. der gem. Beesel bekleeden zal. Gemengd Nieuws. De zich in 't park van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden te Soestdijk bevindende lOOjarige aloë agave americanawelke reeds in vollen knop staat, zal binnen weinige dagen bloeien. De hoogte van den bloemstengel is 6 meter, het getal der takken 28, het getal der bloemen op iederen tak 320, de lengte der bla den 2,10 meter, de breedte der bladen 0.23, meter, de hoogte der plant met de tobbe 7,50, de mid dellijn van den bloemstengel 0,13 meter. Z. K. H. heeft toestemming verleend, deze plant te laten bezichtigen, mits zich daartoe bij den bloemist B. Kolenbrander aanmeldende. M a a n d a g-a vond kregen te Utrecht een mineur en een handwerksman, de eene meer en de andere minder beschonken, twist, omdat zij tegen elkander liepen; niet lang duurde het, of zij waren handgemeen en hielden elkander, op den grond liggende, een tijd lang zoo hardnekkig omklemd, dat de hulp van verscheidene der toe- geschotene burgers noodig was om hen te scheiden. Te Ostende is thans eene nieuwe harddravery in zwang. Men vangt kreeften, die men bij het opkomen van den vloed op een el of dertig afstand van de zee op het strand zet, waar men ze vasthoudt door op den rug te druk ken. Op een gegeven oogenblik worden allen los gelaten en zij spoeden zich scheef en dwars maar toch allen in de goede richting naar de zee. De eerst aankomende behaalt den prijs, rnaar wordt terstond weder gevangen voor een volgenden wedstrijd. Een van die dieren moet reeds een vijfhonderd francs aan zijn eigenaar, een graaf, hebben opgebracht. Deze droeg er bijzondere zorg voor en huisvest haar in een bak met zout water. Deze snelloopende kreeft heeft den naam van Gladiateur ontvangen. Op het strand bij Kij kduin zijn Zon- dag-ochtend opgevischt de lijken van de vrouw des kapiteins en van den stuurman van het bij Pelten totaal verongelukte brikschip Gratitude, kapt. Hodgson. Zij werden door den scheepsjon gen, de eenige die bij deze zeeramp het leven behield, dadelijk herkend. Zondag-morgen werd in Den Haag uit het water aan de Zoutkeet het lijk opgevischt van een bakkersknecht, J. C. W., die reeds sinds Donderdag-avond vermist was. Men vermoedt dat de drenkeling, door de duisternis misleid, in het water is geloopen. De overledene laat een jonge vrouw na, die in gezegende omstandigheden ver keert en thans, van haar kostwinner beroofd, een treurigen winter tegemoet gaat. Zaterdag spoelde aan het strand van Texel achter de Westen 't lijk van een drenke ling aan, dat zich in vergevorderden staat van ontbinding bevond, en waarvan de beenen met een lederen riem waren bijeengesjord. Wijl men vermoedde, dat dit het lijk wel kon zyn van den loods S., die voor geruimen tijd bij 't stranden van een Italiaansche bark, waarop hij als loods had gefungeerd, eensklaps op geheimzinnige wijze spoorloos was verdwenen, had men den inspecteur van het loodswezen te Willemsoord omtrent 't gevonden lijk geïnformeerd. Vergezeld van een paar loodsen heeft deze een en ander onderzocht, doch bevonden dat bewust lyk, dat met duffelschen jas en geruite broek was gekleed, dat van den loods S. niet kon zijn. Hoe het ook zij, men meent in den drenkeling toch 't slachtoffer eener vreese- lijke en misschien voor altijd verborgen misdaad te zien. Te Maastricht viel dezer dagen een korporaal-milicien, toen men na afloop der mili* taire exercitiën terugkeerde, door een beroerte getroffen voor de kazerne in de Jekerstraat dood ter aarde neder. Te Brunssum hebben eenige dieven getracht door den kelder het klooster der eerw. zusters Franciscanessen binnen te dringen. Reeds hadden de daders eenige steenen van de keldertrap weggenomen, toen de flikkering van een lichtje, ontstoken door de eerw. overste, die verschrikt was wakker geworden, het den boos doeners raadzaam deed voorkomen, zich uit de voeten te maken. Te Londen is een man veroordeeld tot een boete van 40 shillings, omdat hij wilde plaats nemen in een trein, die reeds in beweging was; tot een van 5 p. st. omdat hij zich had verzet tegen den conducteur; tot een van 3 p. st., voor de schade, toegebracht aan den jas van den conducteur, en tot een van 2 p. st. voor de kosten van het proces. Uit Zwolle wordt gemeld: Maandag- avond is een pas ontslagen kolonist, van het bedelaarsgesticht te Ommerschans, nabij de Nieuwe Haven, achter het gerechtsgebouw alhier, in het water geraakt en verdronken. De heer van Limburg Stirum, die aan de overzijde van het water den val had gehoord, heeft alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om den drenkeling door middel van bootjes en dreggen te doen ophalen, doch te vergeefs. Eerst Dinsdag-ochtend heeft men het lijk gevonden, dat door de politie naar het passan tenhuis is gebracht. Een drietal andere ontslagen kolonisten zijn Maandag-avond successievelijk wegens dronkenschap naar het politiebureau gebracht, om hun roes uit te slapen. Men schrijft uit Moordrecht: Voor eenige dagen was den heer J. Overeynden, grutter alhier, een paard ontstolen, dat spoedig in de gemeente Oudshoorn teruggevonden werd, waar het verkocht was. Zondag-middag keerde de ver dachte, zekere L. B., in deze gemeente terug, na eene afwezigheid, die dagteekende van het verdwijnen van het paard. Hij was spoedig in handen der politie en werd, na den diefstal bekend te hebben, onmiddellijk naar de gevangenis te Rotterdam over gebracht. Maandag-avond te 12 uren werden de bewoners van de Lange Pooten in Den Haag in hun nachtrust gestoord door het gegil van vrouwen, het geschreeuw van kinderen en het geblaf van honden. Er was tusschen eenige vrouwen woordentwist ontstaan, die zoo hoog liep, dat een harer de andere een pink bijna heeft afgebeten. Een aantal kinderen en honden accompagneerden het gegil der bijtende „dames." De politie heeft zich van de daderes meester gemaakt. Te Batignolles in Frankrijk stierf dezer dagen een zonderling. Hij verbeeldde zich, dat hij, bij een vroeger bestaan, een hond geweest was en hij kon geen hond op straat ontmoeten zonder dien aan te spreken. Langzamerhand be gon hij zich te verbeelden, dat hij de koning van het hondenras was en gaf hij zich den titel van Médor I. Daar hij tegenover iedereen zeer beschei den was, liet de politie den man ongemoeid. Bij testament vermaakte hij eene jaarrente van 2000 francs aan een der voornaamste veeartsen te Parijs. In H a ar l eins W eek blad worden uit een particuliere correspondentie van een passagier nog de volgende bijzonderheden medegedeeld om trent het gedrag van den lsten stuurman en het scheepsvolk van het in de Golf van Suez gestrande stoomschip Tromp De 1ste stuurman Valck was met zes matrozen en een bootsjongen aan boord gebleven, om te wachten tot de goederen aan wal waren, als wanneer de kapitein van het schip terug zou keeren, om te zien of er nog iets gedaan kon worden. Toen de kapitein, nadat de goederen gelost waren, met een boot en eenige matrozen naar boord wilde gaan, verzocht ik hein mede te mogen gaan, daar de matrozen mij be loofd hadden, bij het terugkeeren mijn kleine kist te zullen meenemen. De kapitein stond het mij toe, doch van aan boord komen was geen sprake; de stuurman met de matrozen hadden de valreepen ingehaald en zeiden dat zij niemand aan boord wilden hebben. De kapitein en een matroos klommen nu tegen een eind touw, dat buiten boord hing, op, doch kregen, toen zij bijna boven waren, een slag met een ijzer op de handen, zoodat zij genoodzaakt waren los te laten en zich in zee te laten vallen. Zij werden echter spoedig in de boot opgenomen, en wij moesten wel naar

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2