LEIDSOH DAGBLAD. N°. 4148. Dinsdag A0. 1873. 19 Augustus. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke NomUiers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17 a, Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Leiden, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid Holland, van den 14 Augustus 1873, A n°. 2575 (2de afd.) Provinciaal blad n°. 80; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat bij Ko ninklijk besluit van den 29sten Juli 11., n°. 39 Staatsblad n°. 119), is bepaald dat de ingelijfden bij de militie te land, onder behoud hunner positie als milicien, met hunne toestem ming en, voor zooveel minderjarigen betreft, ook die van hunne ouders of voogden, voor den tijd van ten minste twee jaren, bij de landmacht dienende in Nederlandsch Oost-Indië kunnen worden gedetacheerd, en zulks onder genot van de gunstige voorwaarden bij Koninklijk besluit van den 4den Mei jl. n°. 1, omtrent het aangaan van vrijwillige verbintenissen voor den militairen dienst in Nederlandsch- lndië vastgesteld, met dien verstande dat zij, die binnen ;jden tijd hunner detacheering recht verkrijgen op ontslag uit den militie-dienst, behoudens dat ontslag, den tijd voor welken zij bij de landmacht, dienende in Neder- andsch Oo'st-Indiê, zijn gedetacheerd, zullen volbrengen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- ing in de Leidsche Courant Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Burg. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Augustus 1873 LEIDEN, 18 Augustus. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aanbe steding van acht kachels met pijpen, mantels en lookgereedschappen is aannemer geworden de heer G. Brummelkamp, smid alhier, voor 450. Het dezer dagen verschenen verslag omtrent den toestand van de Kweekschool voor bewaar- schoolhouderessen alhier in het jaar 1872/73, het 6de jaar van haar bestaan, luidt niet ongunstig. De directrice, mejuffrouw Hardenberg, en de hoofd onderwijzer, de heer Haanstra, kweten zich op uitnemende wijze van hunne taakhet onderwijs, door hen gegeven, draagt goede vruchtenimmers van de 93 leerlingen, die tol dusver van de Kweek school gebruik gemaakt hebben, hebben reeds 15 de acte van hoofdonderwijzeres verworven, en deze zijn bijna alle aan het hoofd eener school geplaatst. Thans wisselt het aantal leerlingen tusschen 45 en 52. Hedenmorgen te 6 uren sloeg een" rijtuig, waarin 4 personen komende van Voorschoten, onderweg om, door het breken van een der veeren. Allen zijn er gelukkig met den schrik afgekomen en hebben zich verder te voet naar hunne bestem ming, het spoorwegstation alhier, begeven. Z. M. heelt herbenoemd tot burg. van Alkemade J. Koolboom, secr. dier gemeente. Te Katwijk a/Zee is met 10 tegen 1 stem tot Wethouder verkozen de heer L. Van der Plas Bz., in plaats van wijlen den heer J. Schadee van Dooren. Tot heden zijn van Katwijk 32 schuilen naar de haringvisscherij vertrokken, terwijl de laatste schuiten ook de kantvisscherij hebben geëindigd. Bij de Ned. Herv. gemeente te Haarlemmer meer is tot predikant beroepen de heer W. Kraijenbelt, predikant te Bodegraven. Het stoomschip Castorkapt. Rutiers, is Zaterdag van Rotterdam vertrokken met 133 pas sagiers naar New-York. Sedert eenigen lijd circuleeren in Meppel en de naburige Overijselsche gemeenten onder scheiden adressen aan de Hooge Regeering, betref fende het wenschelijke eener spoorweglijn van Almelo langs OmmenDedemsvaart en Meppel, in aansluiting met den Staatsspoorweg, naar Har- lingen, ter expedieering der fabrieksgoederen uit Twenthe per boot naar Engeland. Uit de legerplaats bij Milligen wordt van 16 Augustus gemeld: Gisteren hebben nog maals oefeningen door de onderdeden op zich zelf plaats gehad, en zijn de opgekomen miliciens van '69 en 70 in de behandeling van het Beaumont- j geweer voldoende onderwezen, vooral wat het j laden en vuren betreft. Hedenochtend hebben de j brigades inf., waarbij ook de opgekomen miliciens I waren, oefeningen uil de linie-school verricht. Aan ieder dezer troepen was een escadron huzaren en een batterij veldartillerie toegevoegd. De 1ste brigade nabij Oud-Milligen en Vossen, onder com mando van den luit.-kol. Pel; de 2de op de Meerveldsche heide, onder bevel van den kolonel Beekman de reserve-brigade (grenadiers en jagers) op de Garderensche heide, onder bevel van den luit.-kol. Queijsen. Te halfnegen uitgerukt, zijn de troepen omstreeks 12 uren binnengekomen. Namid dag van 5 tot 7 uur zijn de opgekomen miliciens onderwezen in de voorbereidende oefeningen tot het schijfschieten. Het stoomschip Sindhvan de Messageries Maritimesmet de verwacht wordende Fransche mail, met berichten uit Jokohama van 2, Shanghae 6, Batavia 17 en Mauritius 24 Juli, is 12 dezer van Suez naar Portsaïd en Marseille vertrokken en wordt 20 dezer in laatstgemelde haven ver wacht. De op den 13den dezer aan het Ministerie van Oorlog aanbestede uitvoering van den dienst der militaire transporten te water, is thans toe gewezen aan de heeren W. Hoven en Zoon in Den Haag, als minste inschrijvers, voor den tijd van vijf jaren tegen cent per ton scheeps- ruimte en per kilometer afstand. Door een aantal burgemeesters in de pro vincie Overijsel, als zoodanig belast met de waar neming van het openbaar ministerie bij de kan tongerechten, is een adres aan den minister van justitie gericht, waarin zij verklaren zich bezwaard te gevoelen door de verwerping in de Tweede Kamer van het ingediende ontwerp van wet op de rechterlijke organisatie, omdat door die ver werping een toestand gehandhaafd wordt, die le hunnen opzichte zeer onbillijk en zelfs onhoudbaar rnoet genoemd worden. Terwij] toch art. 62 der gemeentewet de betrekking van Burgemeester onvereenigbaar verklaart met die van ambtenaar van het openbaar ministerie, en art. 292 dier wet alléén als overgangsmaatregel en dus tijdelijk de bepaling van art. 45 der vigeerende wet op de rechterlijke organisatie (waarbij de burge meesters met de waarneming van het openbaar ministerie belast worden) geldend verklaart, zijn nu reeds 22 jaren sedert de invoering der ge meentewet verloopen, en nog altijd is die voor- loopige maatregel van kracht, en blijven de Bur gemeesters, voor zooverre er in de gemeente geen commissaris van politie is, belast met de waar neming dezer functie, in strijd met den geest der wet niet alleen, maar ook in strijd rnet de recht vaardigheid, en dikwijls zeer ten nadeele van de waarneming hunner betrekking als hoofd van het plaatselijk bestuur. Bij de voorgestelde rechterlijke organisatie waren die bezwaren opgeheven, maar nu dit wetsontwerp is verworpen, wenden de adressanten zich tot den minister met het ver zoek, om zoo spoedig mogelijk bij wijze van par tieels herziening aan de wetgevende macht, ten opzichte dezer aangelegenheid, die voorstellen te doen, die de minister noodig acht om te Verkrij gen, dat dit punt alsnog geregeld worde, en alzoo de burgemeesters van de waarneming van het openbaar ministerie bij het kantongerecht worden ontheven. Een onlangs met Zr. Ms. Monitor De Haai bij Hellevoetsluis genomen proeftocht moet goed hebben voldaan. Zaterdag-namiddag, te 12 uren, arriveerden te Zuid-Beierland van Hellevoetsluis de drie moni tors Heiligerlee, Krokodil en Tijgerten einde de touw versperringen in het Vuile Gat, tusschen die gemeente en het eiland Tiengemeten, te be proeven. Na eenige malen heen en weder ge stoomd te hebben is te drie uren de Heiligerlee weder vertrokken, te omstreeks vier uren gevolgd wordende door de beide andere monitors, waar van echter de een den ander op sleeptouw nam. Of zulks een gevolg was van een gebrek aan de machine, of dat hy verward had gezeten in de versperringen, kon men van den wal niet goed waarnemen. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een ijzeren steenkolenloods op 's Rijks Marinewerf te Hellevoetsluis, zijn van de elf inschrijvingsbil jetten minste inschrijvers gebleken de heeren A. Zuiderhoek en G°. te Rotterdam voor 22,450. De hoogste inschrijver had voor de som van 30,498 ingeschreven. De beraadslaging in de Utrechtsche verga dering van leeraren, over het bekende rapport in zake de eindexamens, heeft niet veel vruchten opgeleverd. Na veel discussie heeft men eene motie aangenomen, om, na dankzegging aan de com missie van onderzoek, over te gaan tot de orde van den dag, teneinde te gelegener tijd de beraad slaging te hernieuwen. De adelborsten 4ste klasse J. M. Steers en J. C. Jeekel, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van het instructievaartuig Ternale, worden met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld, terwijl de luitenant ter zee der 2de klasse C. J. De Vriese met den lsten September daaraanvol gende geplaatst wordt aan boord van Zr. Ms. ram- schip Schorpioen. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram was Zr. Ms. schroefstoomschip Amboinaonder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse jhr. A. F. Meijer, 16 dezer te Point de Galle aangekomen en zou, na kolen inge nomen te hebben, onmiddellijk naar Atchin ver trekken. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft pensioen verleend aan H. Veldt, zich noemende en schrijvende H. W. Velds, gewe zen hoofdond. te Jellum, gemeente Baarderadeel, ten bedrage van f 334K. Harms, zich noemende en schrijvende IC. Hensems, eervol ontslagen hoofd ond. te Hoogeveen, ƒ607; J. Bevers, gewezen hoofdond. te Prinsenhage, ƒ320 's jaars; aan G. L. Wurfbain, med. chir. et. obst. doctor te Amster dam, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de Kroonorde 4de kl. met het Roode Kruis, te dragen aan het herin neringslint, hem door Z. M. den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen geschonken aan H. T. Wilkens, luit.-kolonel bij het reg. dd. schut terij te Rotterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken, en aan mr. L. Ph. C. Van den Bergh, Rijksar chivaris te. 's-Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van Ridder der Orde van de Noordster, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken; benoemd tot ingenieur van den waterstaat 3de kl. den adsp.- ing. J. Mulder en tot schoolopziener in het 5de schooldistrict van Limburg rnr. Ch. E. P. J. Strens

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1