EIDSCH DAGBLAD. N°. 4147. Maandag A0. 1873. 18 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke ISommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I'RIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels1.05. Iedere regel meern 0.17^. Groolcrc letters ilaar plaatsruimte. 8TADS-BERICHTEIÏ. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur fan Leiden, doet te welen, dat de ingevulde patentbladen, Jver het dienstiaar 1873 en 1874, voor de wijken 5 en 6, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, pet uitzondering van den Zondag, van des middags twaalf Jot twee uren, terwijl de belanghebbenden worden uitge- Soodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. jEn wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant Ugekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Burg. T Leiden, 16 Augustus 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Izaak Plantfeber, koopman en winkelier, wonende binnen deze gemeente, daarbij ver zoekende om in het pakhuis in de Hooglandsche Kerk steeg n°. 3 eene leioaarplaats van petroleum te mogen inrichten; iGelet op de Koninklijke besluiten van 31 Jan. 1S24 (Staatsblad n°. 19) en 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39); alsmede op art. 280 der Algemeene Politieverordening van 24 October 1867; hl Doen te weton, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, gpn opzichte der informa'iën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op iet Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den Sisten lugustus aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende e belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen at verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim laarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwil liging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Burg. E KIST, Secretaris. Leiden, 16 Augustus 1873. LEIDEN, 16 Augustas. Naar wij vernemen zal het orgelconcert, dat in de Luthersche kerk alhier ten voordeele van de Gustaaf-Adolf-vereeniging in Juni jl. zou wor den gegeven, plaats hebben in het midden van September. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 82 tot 91 volwassen perso nen en van 28 tot 38 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijn- ligl zijn gedurende deze week 787 baden ge bruikt. Gistermiddag omstreeks 3 uren is een be gin van brand ontstaan in een der schoorsteenen van het Werkhuis alhier. Door de hulp van een schoorsteenveger en twee agenten van politie was het gevaar spoedig geweken. Het stoomschip Conradvan Nieuwediep naar Batavia, is 14 dezer Aden gepasseerd. Passagiers en troepen welvarende. Bij de Ned. Herv. gem. te Haarlem is tot pied. beroepen Ds. H. Smeding, te Nederhorst Jen Berg. De 2de luitenant A. F. H. A. Sahon van het 6de reg. inf. is, te rekenen van 1 September a- s., bij de Kon. Mil. Academie te Breda over-# geplaatst en in verband daarmede ook bij den slaf der inf., wordende genoemde officier met de politie aan die inrichting belast. Den lOden der volgende maand wordt aan bet Ministerie van Oorlog in het openbaar onder nadere goedkeuring van den Minister aanbesteed Je levering van de gedurende het jaar 1874 bij het leger benoodigde lakens. Uit de legerplaats bij Milligen wordt van i Donderdag gemeldHedenochtend om halfnegen zijn de troepen uitgerukt tot oefening der onder- j deelen, ieder op zichzelf. De miliciens der beh ang '1869 en 1870 zijn afzonderh|k onderwezen, hoofdzakelijk orn zoo spoedig mogelijk de behan- deling te leeren van het Beaumont-geweer, waar- mede de geheele divisie infanterie is gewapend. Omstreeks 11 uren brak een hevige stortregen los, die 8 minuten aanhield, niet ongelijk eeri wolkbreuk. De troepen waren op velschillende punten der heide verspreid en zij, die niet tijdig de tenten konden bereiken, zijn dan ook druipnat ingerukt. De tentenliniën waren spoedig van het water bevrijd langs de geheele lijn der marketentsters echter was een breede rivier gevormd, waarvan des avonds nog plassen van 30 a 40 meters omtrek waren overgebleven. De voorstelling der hoofd- en andere officieren aan den opperbevelhebber der kampeerende troepen, gisteren wegens het ongunstige weder uitgesteld, heeft hedennamiddag te een uur plaats gehad. Yan 5 tot 7 uren namiddag zijn de miliciens van 1869 en 1870 op gelijke wijze geoefend als des morgens. De onlangs door de militaire genie te Naarden gedane aanbesteding tot het verbeteren van het retranchement het Ronduit aldaar is door den Minister van Oorlog toegewezen aan den minsten inschrijver, den heer F. B. Yrakking, te Bussum, voor f\ 84,540. Den Isten November a. s. zal bij het instructie-bataljon te Kampen de nieuwe weten schappelijke cursus 1ste klasse aanvangen van onder-officieren der verschillende corpsen Ier op leiding voor het vak der militaire administratie, waarvan 11 voor 2den luit.-kwartiermeester en 1 onder-officier voor 2den luit.-administraleur van kleeding en wapening. Te Utrecht wordt thans de algemeene ver gadering gehouden van de Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs. De hoofdzaak ter behandeling is het rapport der commissie ten vorige jare. naar aanleiding eener motie van Dr. J. M. Yan Bemmelen, benoemd, om te onder zoeken of het eindexamen der hoogere burger scholen ook kan worden beperkt. De commissie, waarvan de heer Pekelharing uit Zutphen rap porteur is, heeft als conclusie van haar rapport in overweging gegeven, dat uit dat examen zouden wegvallenb. de beginselen van de theoretische en toegepaste mechanica, van de kennis van werktuigen en van de technologiec. de begin selen der delfstof- en aardkunde; g. het schoon schrijven terwijl letter p. de beginselen der handelswetenschappen, daaronder die der waren kennis en het boekhouden, volgens de eene helft der commissie geheel zou behooren te vervallen, en volgens de andere helft zou moeten luiden het boekhouden en de beginselen van het Neder- landsche handelsrecht. Van lieverlede worden de voornemens der feestcommissie ten aanzien der feestelijke opening van de kanaal- en havenwerken te Vlissingen meer bekend. Te 5 uren in den namiddag van Zondag 7 September zullen de zangers, die met de uitvoering eener feestcantate zijn belast, in het havenstation ontvangen worden, waarna een half uur later nabij de zeesluis een algemeene repetitie dier cantate zal plaats hebben. Dien avond te halfacht zal voorts door de muziekcorpsen van het regiment veldartillerie en het 8ste regiment infanterie een concert worden gegeven. De groote feestdag is Maandag. Des middags te 12 uren zal aan de Ministers en andere voorname gasten bij het havenstation de eerewijn aangeboden wor den. Te 1 uur worden Z. M. de Koning en ver dere leden der Kon. familie met het koninklijke jacht De Leeuw in de haven verwacht. Aan de parade- trap zullen de vorstelijke bezoekers door het ge meentebestuur, eene deputatie uit de feestcommissie en de genoodigden worden opgewacht. Onder het spelen der muziek van de grenadiers en jagers zal Z. M. naar de voor hem bestemde tribune worden geleid, waarna de feestcantate zal worden gezongen en eene feestrede uitgesproken. Vervol gens zullen de Koning en gevolg, onder begelei ding eener eerewacht, de havenwerken in oogen- schouw nemen. Te 6 uren wordt den Koning en verdere genoodigden namens de gemeente een feestdiner aangeboden, waarbij het muziekcorps der grenadiers en jagers zich weder zal doen hooren. Na den afloop wordt in en buiten de gemeente eene illuminatie ontstoken, terwijl vóór 's Konings vertrek naar Middelburg, te 10 uren, een vuurwerk het feest van dien dag besluiten zal. Den volgenden dag zal des avonds een concert van het muziekcorps der grenadiers en jagers, gevolgd door een bal, gegeven worden. In den loop van dien dag zullen, evenals den vorigen, verschillende volksfeesten plaats hebben, terwijl 's Woensdags gelegenheid zal worden aangeboden voor een volksbal, dat tegen geringen prijs toe gankelijk zal worden gesteld. Ook bestaat het voornemen om de weezen en de armen feestelijk te onthalen. Donderdag-avond heeft zich te Amsterdam eene vereeniging geconstitueerd van met eeremetaal versierde menschenredders onder den titel van „Vereeniging tot bevordering van menschlievend hulpbetoon door zelfopoffering," onder het voor- loopig bestuur van de heeren P. H. Stark, K. Van Houten, J. C. Grabyn, G. Van Beek, C. Slot, L. J. Brentano, M. G. Van Beek, G. Van Aalst, en W. F. A. Winkel, te Utrecht. Het doel is samenspreking van de middelen die bij het redden van menschen afdoende kunnen zijn en het oprich ten van een fonds voor weduwen en weezen van personen die bij pogingen tot redding den dood gevonden hebben. Niet minder dan 30,000 bekroningen zullen den 18den dezer te Weenen worden toegekend. De diploma's en medailles zijn nog niet gereed, zoodat de plechtigheid zich tot het voorlezen der namen zal bepalen. De heer Depay, directeur der Fransche voorstellingen in het Grand ThéAtre van den heer Van Lier, te Amsterdam, is benoemd tot directeur van het ThéAtre des Variétés te Lyon. De directeur der Polytechnische School maakt in de Staatscourant bekend, dat hij tot inschrijving voor de lessen van den met Maandag 1 September aanvangenden cursus 1873/74 zit ting zal houden in het gebouw der instelling, op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 28, 29 en 30 Aug., van tien tot vier uren. De Belgische Jockey-Club heeft in een Dinsdag jl. gehouden bijeenkomst besloten1° om den Graaf van Vlaanderen het eerevoorzitterschap der Club aan te bieden, en 2° om den honderdsten verjaar dag van de invoering der paardenwedrennen op het vasteland den 29sten September aanstaande met een grooten steeple chase te Spa te vie ren. De eerste wedrennen hebben te Spa zelf op den 29sten September 1773 plaats gehad. De Graaf van Vlaanderen zal tot het bijwonen van het feest en het bij die gelegenheid in de salons- Levoz te Spa te houden groot banket worden uitgenoodigd. INGEZONDEN. Mijn laatste woord. Een kort antwoord aan den inzender in het L. D. van 15 Aug. is, dunkt mij, noodzakelijk.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1