Op Dinsdag den 1 9 d e n Augustus z u 1- len twee oudelieden te Rotterdam hunne 55jarige echtvereeniging herdenkenvan vieren kan in het minst geen sprake zijn. Dirk Ten Hengel, gehuwd met Anna Maria Theresia Arman, maakte den slag bij Waterloo mede als onderofficier bij de 9de afdeeling, eerst bekend als het 8ste bat. Nat. militie. Thans moet de oud-krijger, op 80jarigen leeftijd, zijn sober bestaan door handenarbeid ver dienen. Gaarne wenschten zij dezen dag eens feestelijk te herdenken en hopen dat meer ge goeden zich hun lot aantrekken. Het adres dei- oudjes is Coolvest, wijk 5 n°. 70, hoek Peper straat. De bij de heeren v. B. Zn. te Delfs- haven werkzaam zijnde molenaarsknecht R. B. A. had gistermiddag het ongeluk, om, terwijl de molen malende was, door een luikje in het zoo genaamde kamwerk en op de steenen te vallen, waardoor hij als in een oogwenk verpletterd werd. De ongelukkige, die een oppassend en braaf huisvader was, laat eene weduwe met vijf jeug dige kinderen na. Dezer dagen stonden voor de Arron- dissements-rechtbank te Assen niet minder dan 40 personen terecht, wegens bedelarij, 't Waren allen ontslagenen uit de bedelaarsgestichten, die er maar zoo spoedig mogelijk wenschten terug te keeren en om daartoe te geraken aan 't bedelen waren gegaan. De Rechtbank heeft hun verlangen vervuld. In eenige gehuchten van de gemeen ten Coevorden, Dalen en Sleen moeten de honden, i wegens het heerschen van hondsdolheid, voor den 1 tijd van zes weken vastliggen. Onlangs werden in Frankfort eenige telegrafisten veroordeeld wegens verregaand mis bruik van vertrouwen. De echtgenoot van een hunner is bijna het slachtoffer geworden van hare poging, om vermindering van straf voor haar man te krijgen. Toen de Keizer van Duitschland in Homburg vertoefde, begaf zij er zich heen, om persoonlijk een verzoek om gratie in te dienen. Toen de Keizer wegreed, naderde zij het rijtuig, om het adres er in te werpen, doch zij kwam te dicht bij den wagen en werd tegen den grond geworpen. De Keizer deed onmiddellijk het rijtuig stilstaan en reed eerst verder toen de requestrante werd bijgestaan en 't bleek dat zij geen ernstige verwondingen had bekomen. Intusschen kan dit ongeval haar doel bevorderlijk zijn, want aan 't station gekomen, liet de Keizer haar weten, dat hij, zoo eenigszins mogelijk, aan haar verzoek zou voldoen. Te Antwerpen bestonden reeds negen stoom-diamantslijperijenthans zijn er nog twee in aanbouw. Volgens het verslag van de Kamer van Koophandel aldaar werd in het afgeloopen jaar een cijfer van 20 millioen francs omgezet. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Parijs wordt van gisteren gemeldDokter Nélaton is zwaar ziek, maar nog niet overleden, zooals de Soir meldt. Thiers is hedenavond naar Zwitserland vertrokken. De heer Victor Hugo heeft voor eenige dagen een brief gericht aan den hertog De Broglie, j in zijne qualiteit van lid der Fransche Academie. Hij beklaagt er zich in dat Henri Rochefort naar Nieuw-Caledonië zal worden getransporteerd. Wie hem kent, zegt de schrijver, weel dat zijne con stitutie tegen die reis niet bestand is. en mocht hij er al aankomen, dan zal het klimaat of het heimwee hem doen sterven. Rochefort is vader; drie kinderen laat hij achter, waaronder eene dochter van zeventien jaren. Het vonnis zegt niet dat hij naar Nieuw-Caledonië moet worden ge transporteerd het bepaalt slechts dat Rochefort yan zijne vrijheid moet worden beroofd; waarom is het dus niet voldoende hem naar St.-Marguerite °ver te brengen? Thans wordt zijn vonnis een doodvonnis. De dag, waarop Frankrijk zal vernemen dat Rochelort ten grave zal zijn gedaald, zal een dag van rouw wezen. Hugo doet een beroep op den heer De Broglie als Minister en als lid van de Academie, om Rochefort niet te doen ver trekken. De heer De Broglie antwoordt, dat Roche fort aan een medisch onderzoek is onderworpen, en het bevel om hem te doen vertrekken is niet gegeven, voordat er zekerheid bestond, dat het ten uitvoer leggen van het vonnis noch het leven, noch de gezondheid van den veroordeelde in ge vaar zou brengen. Voorts zegt de Minister dat de intellectueele begaafdheden van den heer Roche fort het ernstige van zijn misdaad nog verzwaren. Ongelukkigen of afgedwaalden, die door zijne woorden konden zijn verleid en die familiën aan de ellende ten prooi achterlaten, zouden meer recht hebben op toegevendheid. De Gironde van Bordeaux bericht, dat te dier plaatse eene inschrijving geopend wordt om den heer Thiers, ter herinnering aan de bevrijding van 's lands grondgebied, een voorwerp van kunst ten geschenke aan te bieden. Dezer dagen zijn opnieuw verscheidene per sonen te Parijs gearresteerd wegens deelneming aan den opstand der Commune. Een hunner was pas teruggekeerd uit Zwitserland, waar hij de wijk had genomen. In de laatste dagen hebben in de departe menten Lozère en Dróme herhaaldelijk lichte schokken van aardbeving plaats gehad. België. Kolossaal zijn de toebereidselen, welke in Ant werpen worden gemaakt voor de feesten die morgen een aanvang zullen nemen. Geheele stra ten zullen op eene buitengewone wijze worden gedecoreerd. Op de St. Catherijnevest zullen niet minder dan tien eerepoorten prijken, die onderling vereenigd zullen zijn door guirlandes van vlaggen en lampions. De illuminatie belooft schitterend te zijn. De intocht des Konings zal een ware zegetocht wezenop verschillende punten der stad, waar de stoet zal passeeren, zullen indrukwek kende eerebogen worden opgericht. In de hotels is geen kamer meer beschikbaar; duizenden vreemde lingen zullen bij particulieren een toevlucht moeten nemen, die, zooals de Précurseur zegt, met open armen gereed staan om hen af te wachten. Duitschland.. De zevende Duitsche protestantendag is Woens dag-voormiddag te Leipzig onder een grooten toe vloed van belangstellenden geopend. Onder de aanwezigen merkte men opde predikanten Richter en Thomas, uit Berlijn; de heer Fretwel, vertegenwoordiger der British and Foreign Unitarian Association" te Londenvoorts afge vaardigden uit Chicago en New-York. Het voor zitterschap wordt waargenomen door Prof. Raebiger uit Breslau. Na een langdurige beraadslaging is de invoering van het verplichte burgerlijke huwelijk als noodzakelijk beschouwd en een commissie be noemd, welke zich met de verdere maatregelen in verband daarmede zal belasten. Volgens een bekendmaking van het gemeen tebestuur zal de 2de Sept., ter herinnering aan de overwinning bij Sedan, te Leipzig feestelijk herdacht worden. Dinsdag overleed te Stuttgart de opper-bibli- othecaris Staelin, een gunstig bekend geschied schrijver en lid der Duitsche commissie voor de uitgave der Monumenta Germanica." Terwijl men in Nederland met moeite een twaalftal stenografen bijeen zou kunnen brengen, wordt die kunst in Duitschland door zeer velen beoefend. Sedert '1849 is dan ook het onderwijs in de stenographie op de middelbare scholen in Oostenrijk ingevoerd en gedurende het laatste schooljaar werden op de 91 gymnasiën 2,054 jongelieden in de stenographie onderwezen; op de 17 real-gymnasiën 484, op de 31/'êaf-scholen 1,322; te zamen op de 139 middelbare scholen 3,860 leerlingen. Spanje. Waarschijnlijk zullen de zittingen der Cortes tot October worden verdaagd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in de Cortes verklaard, dat hij de uitle vering zal vragen der insurgenten, die naar het buitenland de wijk hebben genomen. Een Spaansch oorlogsvaartuig heeft voor Fontarabia een Engelsch stoomschip in beslagge nomen, dat wapenen en amunitie voor de Carlisten aan boord had. Uit Perpignan wordt gemeld: De aanval op Berga begon den lOden te 1 uur; te vier uren stond de geheele stad in brand. In de officieele Gaceta van 8 dezer wordt de wet afgekondigd, waarbij het budget voor het dienstjaar 187273, gelijk het door de vorige Cortes was vastgesteld geworden, ook voor het dienstjaar 187374 wordt van kracht verklaard, behoudens de wijzigingen, welke een gevolg zijn van verschillende maatregelen der Regeering, waar van de opsomming in de wet plaats heeft. Bij een additioneel artikel wordt bepaald, dat de Minister van Financiën, binnen eene maand na de aanne ming der constitutie, een gerectificeerd en definitief budget aan de Cortes zal indienen. Eene correspondentie uit Madrid aan de Indépendance meldt, dat Santa Cruz niet naar Rome of Amerika is vertrokken. Men zegt dat hij te St. Jean-de-Luz is gezien. Toen Don Carlos Alsasua passeerde, heeft hij bevel gegeven om 15 waggons en verschillende locomotieven van den Noorderspoorweg te ver nietigen. Groot-Britannië. In een particulier schrijven, dat aan den Times ter publicatie werd toegezonden, geeft sir Samuel Baker 't volgend overzicht van de resultaten zijner expeditie in Centraal-Afrika't Grondgebied van Egypte strekt zich thans tot aan den Equator uit. 't Meer Albert Nyanza vormt met 't meer Tanga nyika éen geheel. Stations en forten zijn aange legd; de slavenhandel langs den Witten Nijl is onderdrukt, en de onderworpen volksstammen brengen gewillig hunne belastingen op. Met zeer geringe strijdkrachten, hoewel niet zonder gewel dige inspanning en ontzettende gevaren, heeft sir Samuel Baker dit alles tot stand gebracht. In hoever hij wellicht de dadelijke vruchten van zijn grootsch en edel streven overschat, zal de toe komst moeten leeren. De sollicitor-general, sir George Jessel, is benoemd tot master of the rolls. Dit is de eerste maal dat een belijder van den Israëlieti- schen godsdienst in Engeland tot eene hooge rechterlijke betrekking geroepen wordt. Daar het lidmaatschap van het Rolls Court onvereenigbaar is met dat van het Lagerhuis, vermits de leden der hooge gerechtshoven in zekere omstandighe den geroepen kunnen worden om zitting te nemen in het Hoogerhuis, zal er te Dover, welke stad sir George Jessel in het parlement vertegenwoor digde, eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben. Oostenr.-Hong.-Monarchie. Volgens mededeeling der bladen hebben de naar Oostenrijk gevluchte Bosniërs een Comité benoemd, dat te Weenen aankwam en een memo randum aan den Keizer overhandigde, evenals aan de gezanten van Engeland, Duitschland, Frank rijk, Rusland en Italië. Denemarken. Bij besluit van den Minister van Justitie zijn, krachtens de Staatsgrondwet en met het oog op eene uitspraak van het hoogste gerechtshof, de internationale arbeidersvereenigingen in Denemar ken verboden. Turliije. De Levant Herald is voor den tijd van twee maanden geschorst wegens aanvallen tegen de Turksche en aantijging jegens de Perzische Regee ring. Een Grieksch dagblad is opgeheven wegens lasterlijke beschuldigingen jegens de Russische Regeering. LAATSTE BERICHTEN. Het Hof van Zuid-Holland heeft hedenmiddag uitspraak gedaan in zake den kindermoord te Meerkerk. Uit het onderzoek op de terechtzitting is het rechtsgeldig bewijs niet geresulteerd dat besch. te zamen en in vereeniging of een hunner het kind opzettelijk hebben om het leven gebracht beiden zijn vrijgesproken. F. B. is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en f 100 boete wegens het onwettig begraven van bedoeld kind. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Vrijdag den 15den Augustus, ten overslaan van den Notaris W. F. Kaiser. Een heerenhuis en erf met tuin en schuren en een perceel tuingrond in de Kerkstraat onder de gemeente Oegstgeest Wijk I, No. 29, sectie B, No. 538, 539 en 252, gecombineerdkooper J. F. de Rooy te Oegstgeest voor f 4331

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3