LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4146. Zaterdag A0. 1873. 16 Augustus. STADS-BERICHTEN. LOON NAAR WERKEN 5 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post-1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Ie SUPPLETOIR KOHIER DER PLAATSE LIJKE DIRECTE BELASTING, 1873. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29sten Juni 1851, •(Staatsblad n°. 85)doen te weten, dat het 1ste suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting over 1873 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 28sten Augustus aanstaande, ter secretarie dezer ge meente (financieele afdeeling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Weth. loco Burg. E KISTSecretaris. Leiden, 15 Augustus 1873 "Wanneer alles in de wereld billijk toeging, zouden ook de verdienstelijkste burgers het meeste vermogen moeten verwerven. Wij zeggen met op zet verwervenniet bezitten. Immers het fortuin, dat iemand door erfenis in handen krijgt, heeft hij niet aan zichzelf te danken, en toch heeft de erflater er alle aanspraak op, dat de Staat het erfrecht bescherme; de vader toch heeft de be zittingen, die hij aan zijne kinderen nalaat altijd weder wanneer alles billijk in zijn werk gaat om zijne verdiensten tegenover de maat schappij verkregen, en de Staat handelt juist daarom goed met hern de zekerheid te geven, dat de vruchten van die verdiensten aan hen komen, die hem het naast aan het hart liggen. Wat is geld? Het is voor hem, die het als loon ontvangt, het bewijs dat hij de een of andere werkzaamheid heeft verricht voor éen of meer leden der maatschappij. Heeft hij nu op zijn beurt de diensten van anderen noodig, dan heeft hij slechts zijn geld daarvoor uit te geven; hij kan daarbij aldus redeneeren: ik heb aan de maat schappij eenige diensten bewezenziehier het bewijs daarvan, mijn geldzoolang ik dat niet heb besteed, heb ik van de maatschappij nog geen wederdiensten ontvangenzij is dus mijn schuldenares. Nu is het maar de groote vraag: wie zijn de verdienstelijkste burgers? Bij de beoordeeling daar van kan men niet éen en denzelfden maatstaf gebruiken. Een der voornaamste gegevens zal wel tijd zijn; vandaar dat de zoogenaamde geleerde tot de verdienstelijkste burgers behoort. Een uur dat hij wijdt aan de mededeeling der vruchten van zijne studiën is voorafgegaan door tallooze uren, ja vele jaren van voorbereidende werkzaam heden eer hij het zoover had gebracht dat hij zich verdienstelijk kon maken. De geleerde dus heeft ook aanspraak op een ruime geldelijke be looning; voor de diensten die hij aan de maat schappij bewijst, moet hij in staat worden gesteld vele wederdiensten van haar terug te eischen. Dat deze maatstaf niet altijd op even billijke wijze wordt toegepast, zal duidelijk worden wan neer men b. v. het oog slaat op de rechterlyke macht met haar karige bezoldiging. De stand der geleerden echter heeft zich nog niet het meest te beklagen over onbillijkheid bij geldelijke belooning. Veel meer reden tot onte vredenheid hebben zij, wier verdienstelijkheid voor namelijk voortvloeit uit de groote verantwoordelijk heid, die aan hun beroep of bedrijf is verbonden. In sommige gevallen neemt men dat in aan merking, in vele, dikwijls de belangrijkste, echter niet. Hij, aan wien men de bewaring en het beheer van groote geldsommen toevertrouwt, wordt in den regel goed bezoldigd, hij, van wiens meerdere of mindere nauwkeurigheid het behoud van ons leven afhangt, ontvangt maar al te vaak een uiterst geringe belooning. Een paar voorbeelden. Vermaak of beroeps bezigheden sporen ons aan de stad onzer inwo ning te verlaten. Hoevelen gebeurt dat niet wekelijks, ja schier dagelijks. Wij kiezen daartoe het snelste middel van vervoer en, met een plaatskaartje gewapend, zetten wij ons neder in een coupé van een der spoorwaggons. De stoom fluit doet haar schellen klank hooren, en voort gaat het in ijlende vaart, totdat wij de plaats onzer bestemming hebben bereikt, zonder het minste ongeval. Hebt ge dien haanwachter wel opgemerkt, die den wissel moest verzetten of de brug sluiten, om u een veiligen door- of over tocht te verzekeren? De man oefent nog slechts korten tijd dat beroep uit. Zijn voorganger had 20 jaar lang met de grootste stiptheid op dezelfde baan dienst gedaan, 20 jaar zonder een enkel verzuim. Wie onzer kan dat in zijn betrekking van zichzelf getuigen Dat éene verzuim, het kwam, en de trouwe dienaar verloor zijn betrek king en, voor eenigen tijd, de vryheid; bij rech terlijk vonnis werd hij veroordeeld tot gevange nisstraf. Niet meer dan billijk, niet waar? Immers, zoolang hij geen enkel verzuim had begaan, had hij ook wel 5 gulden per week genoten met het gebruik van een huisje langs de spoorbaan met eenige vierkante meters gronds. Ge zijt ongesteld; uw geneesheer heeft u een recept voorgeschreven, dat ge ter bereiding naar de apotheek zendt. Er zijn vele zieken in de stad uwer inwoning, en de apothekersbediende heeft het druk, zeer druk. Gelukkig, die poeders met morphine zijn gereed, er is haast bij. Nu komt uw drank aan de beurt. De vergiftflesch is op de toonbank blijven staan; een onbedachtzame greep enhet geneesmiddel brengt u den dood. Wordt die provisor bezoldigd overeenkomstig de verant woordelijkheid, die op hem rust? Zelfs al zijn dergelijke werkzaamheden van louter werktuiglijken aard, zooals bij onzen baanwachter het geval is, dan nog behoorden zij ruim te wor den beloond met het oog op het gevaar dat het minste verzuim kan teweegbrengen, en op de straf, die den nalatige dikwijls treft, zelfs na vele jaren van onberispelijke plichtsbetrachting. LEIDEN, ld Augustas. Heden herdacht de zeer eerwaarde heer Van Wissen, R. K. priester en pastoor der St.-Petrus kerk alhier, den dag waarop hij voor vijfentwintig jaar priester werd. Te halfelf had er een plechtige mis plaats, terwijl prof. Drabbe, regent van het seminarie te Voorhout, den kansel betrad, om een op deze gelegenheid toepasselijk woord te spreken, en het zangkoor zich verdienstelijk van zijne taak kweet. Tal van geschenken, waaronder zeer prachtige, en gelukwenschingen werden den jubilaris door parochianen en verdere hekenden aangeboden. Het kerkgebouw was prachtig ver sierd. Bij de gisteren gehouden openbare aanbe steding van het verbeteren der kazernen en stallen in den Doelen alhier, onder beheer der genie in Den Haag, is aannemer geworden de heer J. Van der Kamp alhier, voor f 8989. Het stoomschip Koning der Nederlanden van de stoombootmaatschappij „Nederland", vertrok Woensdag te 8 uren van Port-Saïd naar het Nieuwediep. Alles wel aan boord. Uit de legerplaats bij Milligen wordt van Woensdag gemeld: De regen, die hedennacht begon en, soms kletterend, tot na den middag aanhield, vergezeld van vrij sterken wind, gaf een onaangenaam en slecht begin aan het kampeeren. De goede en doelmatige zorg aan tenten en grond besteed kwam echter thans vooral uitde soldaat was tegen het nat beveiligd, vooral door de ophooging van den grond, waarop de tenten geplaatst zijn, terwijl de bestaande zinkputten in korten tijd al het overtollige water hadden verslonden. Tegen den avond verspreidde zich een frissche koelte, en leven en vroolijkheid deden het onaangename van den voormiddag weldra ver geten. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken is gisteren aanbesteed: 1°. het maken van havens, goederen-stations-plein, den spoorweg Mallegat- Noorderhaven, en andere werken op en nabij Fijenoord; en 2°. het leveren en verwerken van stortsteen, ten behoeve van de overbrugging van het Hollandsch Diep. Voor de eerste besteding waren zes biljetten ingekomen en was minste inschrijver de heer A. W. Van Tienhoven te Werkendam, voor 2,362,000. Voor de tweede besteding waren 9 biljetten ingekomen en waren minste inschrijvers de heeren D. Volker te Dordrecht, en A. Volker te Sliedrecht, voor f 3,08 per scheepston. De Kiesvereeniging Vaderland en Koning in Den Haag heeft voor het lidmaatschap van den gemeenteraad candidaat gesteld den heer Mr. J. H. C. Lisman, procureur hij den Hoogen Raad der Nederlanden, Het onderzoek der kolenmijnen onder de gemeente Kerkrade, door den heer Fr. Munnich bewerkstelligd, is met goeden uitslag bekroond. Op het einde der vorige week had men steenkool ontdekt in den omtrek van Onderste-Locht en Valkenhuizen. Maatregelen zijn genomen om de vondst te constateeren. Volgens een bij de Hoofdcommissie te Brielle ingekomen bericht zijn de noodige hevelen om het schroefstoomschip Het Looonder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. B. D. Rijk, de monitors Heiligerlee, Tijger en Krokodil} benevens het instructie-vaartuig Temate, respec tievelijk onder bevel van de luitenants ter zee der 1ste klasse W. T. Meijen, G. J. Smith, G. Bijl de Vroe en IC. W. E. Von Leschen, den 11 den Sept. e. k. voor Den Briel aanwezig te doen zijn, ten einde den luister der feestelijkheden, bij gele genheid van de onthulling van het gedenkteeken en de ontvangst van Z. M. den Koning, te ver- hoogen. Op den 11 Jen dezer werd door de com missie, ingevolge art. 56 van de wet op het mid delbaar onderwijs daarmede belast, het eindexamen afgenomen aan leerlingen van de tuinbouwschool der kon. Ned. tuinbouwmaatschappij Linnaeus te Watergraafsmeer bij Amsterdam. Diploma's van bekwaamheid zijn uitgereikt aan de heeren I. G. I. Vorstman, van AmsterdamM. Blokhuis, van Nijkerk, en A. E. Rouveroy van Niervaal, van Delft. Zondag 10 Augustus jl. had te Amsterdam bij de weduwe Dienst, Raamskooi, het door den federalen raad der Internationale Arbeidsvereeni- ging opgeroepen congres plaats. Van de hier te lande bestaande sectiën waren gedelegeerden ver tegenwoordigd, en als zoodanig Joh. Reintjes voor de sectie Utrecht. Onder meer andere punten is besloten tot het niet doen vertegenwoordigen van

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1