Dien avond werden vier jongens, aan wie acht dagen te voren kennis was gegeven, dat zij wegens wangedrag het gesticht moesten verlaten, uil het weeshuis ontslagen. Eene groote menigte volks, waarschijnlijk bijeengekomen, doordien het gerucht van de uitzetting in omloop gebracht was, stond voor de deur, en de jongens binnen het weeshuis, ontevreden over de verwijdering hunner kame raden en tevens sedert eenigen lijd in spanning over een nieuwe, voor hen minder voordeelige linancieele regeling met betrekking tot de werk- loonen van hen, die op winkels zijn geplaatst, sloegen aan het muiten. Verscheidene vensterrui ten werden door de jongens stuk geslagen. De politie wist zoowel binnen als buiten het gebouw de orde spoedig te herstellen. Te Arnhem heeft de politie een b e- schonken persoon, M. J. genaamd, op den St. Euse- bius-Buitensingel gearresteerd, hoofdzakelijk omdat hij met eene zweep naar eenige kinderen sloeg. Aan het bureau van politie gekomen, is J. gevi siteerd en werden een aantal sleutels, zoowel nieuwe als oude, bij hem gevonden. Uit deze om standigheid werd de gevolgtrekking gemaakt, dat de aangehoudene, die een bekend deugniet is, kwade bedoelingen met die sleutels had, en moet dan ook al vrij spoedig gebleken zijn, dat zij pasten op onderscheidene buiten- en binnendeuren van onbewoonde huizen in Klarendal. Aangezien J. te voren in de nabijheid van die huizen was gezien, bestaat het vermoeden, dat hij die sleutels uit eene aldaar aanwezige loods ontvreemd heeft, na eerst de deur dier loods door middel van een valschen sleutel te hebben geopend. Op grond van een en ander zal J. weldra aan de justitie overgeleverd worden. Ook heelt in Klarendal eene vechtpartij plaats l gehad tusschen een schipper en zekeren R., sjouwer van beroep, waarbij eerstgenoemde eene niet onbe- I langrijke wonde in het aangezicht bekwam. Nadat aan die vechtpartij een einde was gekomen, heeft R. zich in een in de nabijheid gelegen tapperij begeven, waaruit men hem spoedig verwijderde, omdat hij twist zocht met de bezoekers. Daarop heeft hij moedwillig eene glasruit van die tapperij met de vuist ingeslagen. De politie, die inmiddels daar ter plaatse was gekomen, heeft R. in ver zekerde bewaring gesteld. Maandag-middag bevond zich de vrouw van G. van Brouwershaven, wonende te Dordrecht, op den Singel met een kinderwagen, waarin twee kinderen van 9 maanden en 2 jaar oud, toen zij eensklaps een toeval kreeg. Zij greep daarbij naar den wagen, welke dien ten gevolge kantelde, waardoor deze, even als zij zelve, in de sloot viel. Drie personen schoten achtereenvolgens toe, en zonder nog te weten wat zich in den wagen bevond, beijverden zij zich dezen uit de sloot te halen, hetgeen hun weldra gelukte, terwijl tevens de moeder en de beide kinderen op het droge werden gebracht. Met behulp van de heeren dr. Boudier en chir. Grondhout werden de levensgeesten weder opgewekt, hetgeen, vooral wat het jongste kind betreft, veel moeite kostte. Na bij den heer Pirets eerst de vereischte zorg en verschooning te hebben genoten, is de vrouw met hare beide kinderen per vigelante huiswaarts gebracht. Gisteren is te Rotterdam aan de Baansteeg een jongetje van 5 jaar, terwijl het alleen tehuis was, op een stoel geklommen die voor het geopende raam stond, en uit het raam op straat gevallen. Het heeft gelukkig slechts eene lichte verwonding aan het hoofd bekomen. BUITENLAND. Frankrij li. Odilon Barrot heeft aan zijn geboortestad, Bougival, waar hij een buitenverblijf had, 50,000 francs en even zooveel aan het Instituut vermaakt. Be tweejarige rente van laatstgenoemd kapitaal is bestemd voor dengeen die het beste werk over de hervorming van 't rechtswezen schrijft. Het bericht, medegedeeld door de Soir, dat de permanente Commissie beslotenzou zijn, onmiddellijk na de ontruiming de Nationale Ver gadering bijeen te roepen, ter behandeling van het voorstel om de monarchie te herstellen, is van allen grond ontbloot. Volgens de Patrie zullen de hertogen van Nernours en van Aumale insgelijks naar Frohsdorf vertrekken, om een bezoek te brengen aan den graaf van Chambord. Doch dit bezoek zal niet eer plaats hebben dan eenige dagen vóór de her vatting der parlementaire werkzaamheden. Er zou in die nieuwe bijeenkomst gehandeld worden over de gedragslijn, die de Orleansche prinsen in zekere gevallen zouden volgen. België. De Senaat heeft de discussiën over het wets ontwerp tot reorganisatie van het leger ten einde gebracht. Het werd met 34 tegen 12 stemmen aangenomen, terwijl 3 leden zich van stemming onthielden. De heer John W. Wilson zal in de Cercle arlistique el littéraire zijn schilderijen-kabinet tentoonstellen, dat rijk is aan juweelen op 't ge bied der kunst. De eigenaar heeft voor deze ge legenheid een catalogus laten vervaardigen, waarin door artisten van naam reproductiên zijn gegeven van de schoonste sl ukken. Dit boekdeel, waarvan 500 exemplaren zijn gemaakt, is op zichzelf een kunststuk; 400 exemplaren zullen er ten voordeele der armen van Brussel worden verkocht. De heer Wilson draagt alle kosten, zoudat de opbrengst der tentoonstelling geheel bestemd is voor de armen. Duitschland. De Rijkskanselier heelt aan de Duitsche gezanten in het buitenland gelast, ter gelegener tijd aan de Regeering bij welke zij zijn geaccrediteerd mede te deelen, dat de Duitsche Regeering de handelwijze van kapitein Werner in de Spaansche wateren heeft afgekeurd en derhalve de inbeslag neming der Vigilante volstrekt niet moet worden beschouwd als eene erkenning van het tegen woordig Spaansch Gouvernement. De Oud-Katholieke Bisschop Reinkens heeft een herderlijken brief uitgevaardigd. Hij spreekt daarin over den toestand der Oud-Katholieken en over de taak eens Bisschops. Omtrent het bis schoppelijk ambt zegt hij, dat het niet is een privilegie voor enkele bevoorrechten, maar een dienst ten behoeve der geloovigen. Tot dat ambt behoort ook, den geloovigen gehoorzaamheid aan de wereldlijke overheid als een godsdienstigen plicht te leeren. Een Bisschop, die dit niet doet, maakt zich schuldig aan verraad ten opzichte van zijn ambt. Volgens officieel bericht zijn te Königsberg van 6 tot 8 dezer 60 personen door cholera aan getast en 33 overleden. Te Maagdenburg heerscht de ziekte thans epidemisch. Bij de Rijkskanselarij is bericht ontvangen, dat de Russische en Belgische Regeeringen toe zegging hebben gegeven, dat zij aan het interna tionaal postcongres te Bern zullen deelnemen. Dat besluit is een gevolg van onderhandelingen tusschen de Duitsche en genoemde Regeeringen, naar aan leiding van eenige bedenkingen te St. Petersburg en Brussel. Zoo werden onder anderen in het ontwerp der conventie de transito-porto's afgeschaft, en daar juist deze eene belangrijke som bij het Belgische postwezen opleveren, zou de opbrengst der posterijen aldaar zeer verminderd worden. Door tusschenkoinst der Duitsche Kanselarij heeft echter België nu reeds van andere Regeeringen de ver zekering ontvangen, dat ingeval de afschaffing der transito-porto's wordt aangenomen, er eene schadeloosstelling zal worden toegekend. Spanje. De Rriedrich Karl is te Malaga aangekomen. Uit Chinchilla wordt gemeld, dat te Albayda eene Carlistische bende verschenen is van 300 man. Men verzekert dat Martos en Sagasta met elkan der verzoend zijn. De minderheid in de Cortes dringt steeds aan op het verleenen van amnestie aan hen, die aan den jongsten opstand hebben deelgenomen. Het Gouvernement is besloten hier aan geen gevolg te geven. Het is onmogelijk het spoorwegverkeer in het Noorden te herstellen, niettegenstaande Don Carlos er zijne goedkeuring aan heeft gehecht. De benden Carlisten weigeren hem te gehoorzamen. In de Cortes is Maandag het debat geopend over de Constitutie. De heer Leon bestreed de federale Republiek, waardoor men z. i. tot het feodale stelsel der middeleeuwen zou terugkeeren. Uit Albayda wordt van Maandag gemeld, dat Contreras met 2000 man en 2 kanonnen naar Murcia is vertrokken om Madrid aan te vallen. Het Gouvernement was hiervan verwittigd en zond eene colonne van duizend man naar Chinchilla, alwaar de spoorweg naar Madrid zich in twee takken splitst. De opstandelingen werden krachtig aangevallen. Contreras en een deel zijner kolonne moesten terugtrekken; zij namen de vlucht; de bende werd uiteengejaagd en er werden 400 man gevangen genomen en veel materieel buit gemaakt. Contreras en de voornaamste hoofden ontsnapten Men gelooft echter dat zij gevangen gemaakt zullen worden. De troepen leden geen verliezen. Uit Rio Janeiro wordt van 23 Juni gemeld: Daar de Bisschop van Fernambuco weigert aan de bevelen van het Gouvernement te voldoen, heeft de President van het Provinciaal Bestuur eene rechtsvervolging tegen hem doen instellen en is aan de Kamers medegedeeld, dat er krach tige maatregelen zullen worden genomen, om de Bisschoppen tot gehoorzaamheid aan de overheden te noodzaken. De consulaire conventiën met Portugal, Spanje, Italië en Zwitserland zijn verlengd tot 20 Februari 1874. De opstandelingen in Paraguay hebben de hoofdstad aangevallen, maar werden teruggeslagen. Caballeros en andere hoofden der oproerlingen hebben het land verlaten. De revolutie in Entre- rios duurt voort. Marktberichten. Amsterdam, 13 Augustus. Rogge, N. Galatz 220, J. dito 212, 215 bij partijN. Petersb. 220 J. dito 215. Levering, Maart 221, 222; Oct. 215, 216, 217, 218. Raapolie op zes weken, per 100 kg. 37j/2 Vliegend 36«/4; Mei 39'/4; Sept., Oct., Nov., Dec. 37>/a. Lijnolie, op zes weken 38'/a Vliegend 37'/4; Maart, April, Mei 1873 37, 363/4; Sept., Oct., Nov., Dec., 37. Raapkoeken, per 1000 kg. 86, 90. Lijnkoeken, per 100 kg. IO'/j, 14. Koolzaad, April 391Aug. 365. LAATSTE BERICHTEN. Uit Texel wordt gemeld, dat bij den Noorderhaaks is omgeslagen de Urker visscherschuit van den heer Kramer; de opvarenden zijn allen verongelukt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 7den tot er. met den 13den Augustus 1873. GEHUWD. H. Vervark jm. en A. Kleinhans jd. J. J. Van Oosten jm. en A. van der Laaken jd. A. Otgaar jm. en M. C. Finke jd. W. C. Ligtvoet jm. en C. J. van der Kamp jd. D. P. Verhoeven jm. en M. Rietbergen jd. H. A. Rémond jm. en J. C. Van Biernen jd. F. J. van der Togt jrn. en H. A. J. Van Ingen jd. P. A. Bos jm. en H. Keij jd. J. A. Franchimon jm. en H. J. Hoos jd. BEVALLEN. H. E. Hakkaart, geb. Hoefnagel, Z. C. Korenhof. geb. Buurman, D. W. C. S. Dreef, geb. Flippo, Z. P. C. Reijken, geb. Doesburg Smits, tweel. Z. en D. M. Van Zijp, geb. Schakenbos, Z. W. Haasbeek, geb. Choufoer, Z. J. W. Draaijsma, geb. Lindhout, D. M. W. L. Van Rijsbergen, geb. Couvée, Z. W. C. De Gunst, geb. Haneveld, Z. E. Van Halteren, geb. van der Meulen, Z. C. A Van Oosten, geb. Scheffer, Z. G. P. Van Valderen geb. Nagtegeller, D. M. M. Poot, geb. Geitenbeek, Z. M. W. Sinteur, geb. Oostenbrug, Z. N. van der Schee, geb. Van Poel geest, Z. S. A. Keij, geb. Van Oadenallen, D. J. C. Flippo, geb. Hüner, Z. P. C. Blommestein, geb Zimmer, D. J. Van Duuren, geb. Vermond, D. E. Raar, geb. Van Rhijn, Z. J. De Haas, geb. Dam, Z. J. Van Beukering, geb. Dreef, Z. - G. M. De Haas, geb. Staats, Z. J. C. Van Eijck, geb Carton, Z. levenl. OVERLEDEN. J. P. Van Ingen, Z. 17 d. J. H. Wempe, Z. 6 j. A. Hoorn, Z. 20 j. M. Neuteboom, D. '2 m. M. Van Ark, D. lm. M. E. Taffijn, D. 3 m. A. J. J. Van der Hoeven, V. 41 j. C. E. J. Rosdorf, geb, Wagemaker, 66 j. E. Karsteng D. lm. M. Karstens, D. lm. - J. M. G. Van Dorp, geb. Wijnbeek, '24 j. C. Sleijllers, V. 48 j. A. M. La Mair, wed. H. Van Craaijenoordt 57 j. J. Henssen, D. 26 j. - H. Zwarts, D. 6 m. L. Van Weeren, D. 6 j. C. Borché, D. '2 j. J J. Klinkhamer, D. 22 m C. Larest, D. 1 m. P. F. Reijken, Z. 4 d. J. L. Vissea, wed. W. H, Jellema 77 j. M. A. Slagt D. 11 m. A. J Reijken, D. 4 d. J. Van Grieken, 68 j. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. jflusls Sacrum. Donderdag 14 Augustus, 's avonds te halfacht, door het Muziekcorps van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. H. Müller. 1ste afd.No. 1. Der tapfre Landsoldat", Marsch, Kistner2. OuvertureII Conté d'Essex", Mercadante3. L'Orologio", Scherzo, Arditi4. Souvenir de Gzar und Zimmermann", Lortzing; 5. „Pastoral Songs", Walzer, voor Cornet-Solo, Basquit. 2de afd.: N°. 6. Ouverture: Prinz Eugen, Schmidt; 7. „Vision", Phantaisiestück (op verzoek), J. K. H. Müller; 8. Grande Fantaisie de l'opéra „Frei- schütz", Weber9. Feuer und Flamme", Galop, Faust; 10. Marsch: „Gemma di Vergy", Kühner.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3