LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4141. Maanda: A0. 1873. 11 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden J J. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommer?0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, PRIJS I)ER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Grootcre letters naar plaatsruimte. STADS-BERÏCHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstiaar 1873 en 1874, \oor Wijk 4, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, van des middags twaalf tot twee uren en wel tot en met den lOden Augustus eerstkomende; terwijl na het verstrijken van dien tijd, de onafgehaalde patentbladen van die wijk, aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, vöor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsc/ie Courant afgekondigd De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth. loco Burg. LtiotN, 9 Augustus 1873. LEIDEN, 9 Augustus. in de maanden April, Mei en Juni zijn aan het postkantoor alhier voor het buitenland bezorgd -de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. F, B. Boecker Phz. en Co., LimburgP. Pott- man te Remscheid; H. v. d. Moolen le Geldern; W. C. van Meerten te LockstedtMej. van Assen te Bonn Meijer te Hamburg; F. Heymans te Aken; E. Schaale te Danzig; J. B. Jonas en L. Goldsmith, beiden le MannheimN. W. Hultman le Marseille; Dozy le Parijs; Mad M. C. de Vogel de Prusse le Napels; R. Stufken te Alexandriè; F Frachsel le Bern; F. Nippold te Zurich; J. C. Schotel le Philadelphia; Chs. Duchatel (2 stuks) te Cincinnati; J. C. Fricker en Ch. Fey, beiden te Brussel; F. \an Wessem te'Luik; Simmiss, en Woodfield Sons, beiden te Londen; J. H. Gillissen te BradfordBlanchy en Co. le Londen. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks vari #0 tol 94 volwassen perso nen en van 21 tot 37 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijn- ligt zfln gedurende deze week 1955 baden ge bruikt. Hedenmorgen te elf uren is een beschon ken persoon, niettegenstaande velen hem waar schuwden, in de Oude Vest gevallen. Door den agent van politie v. L. en eenige toegeschoten vrouwen werd hij met moeite op het droge gebracht. Bij gelegenheid van het 25jarig bestaan der afdeeling Alphen en omstreken van de Hol la ndsche Maatschappij van Landbouw zal aan s Molenaarsbrug op 9 en 10 Sept. a. s. eene harddraverij om aanzienlijke prijzen plaatshebben; te Alphen en Aarlanderveen tentoonstelling van bloemen, bloemruikers, sierplanten, heesters en boomgewas; muziekuitvoeringen en een gemeen schappelijke maaltijd. Van wege de generale directie der Weener wereldtentoonstelling is bepaald dat, van 1 tot J 5 October a. s.aldaar de laatste tijdelijke tuin- bouw-tentoonstelling, deze uitsluitend van vruchten, zal gehouden worden. De Nederlandsche Hoofd commissie voor de Weener wereldtentoonstelling heeft gemeend hierop de opmerkzaamheid van alle belangstellenden te moeten vestigen, en tevens al diegenen lot inzending van ooft le moeten aan moedigen, die meenen er toe te kunnen bijdragen om ons land, bij deze bijzondere gelegenheid, waardig te vertegenwoordigen. Volgens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegraphisch bericht, is het stoomschip Prins Hendrik den 7den dezer te Batavia aange komen. Alles was wel aan boord. Bij een te Parijs door de Vereeniging tot verstrekking van hulp aan gekwetste militairen 'gehouden wedstrijd tot het aanbrengen van ver- belering in den ambulancedienst zoowel te land als ter zee is de medaille van verdienste toege kend o. a. aan onze landgenoolen Dr. De Mooij en kolonel baron Van Tuyll van Serooskerken. Aan bet Handelsblad wordt medegedeeld, dat de heer Mr. C. P. K. Winckel, wien bij be sluit van den Gouverneur-Generaal het verblijf in Ned.-lndië ontzegd is, aan den heer Mr. D. Van Eek, lid van de Tweede Kamer en advocaat in Den Haag, de behartiging zijner belangen in die zaak heelt opgedragen. Eerstdaags zal door den heer Winckel eene brochure over zijne uitzetting worden in het licht gegeven. Naar wij rnet zekerheid vernemen is de Haag- sohe tramway door den heer Furnee verkocht aan den heer Ed. Otlet, grondeigenaar te Brussel. Het Vaderland bevestigt het door de Midd. Ct. medegedeelde gerucht omtrent het op hol gaan der paarden voor 's Konmgs rijtuig te Vevey. De Heer Tolsma heelt, naar het blad verneemt, het aangezicht een weinig gekneus 1, verdere onge lukken hebben met plaats gehad. Op den 3den Augustus II. heeft Z. D. Hoogw. de Bisschop van Haarlem, in de kapel vari het seminarie te Warmond, de Tonsuur en Kleine Oiden toegediend aan de heerenC F. Arnmer- laan, D. Bos, J. J. F. Brouwer, J. F. Corstens, J. Van Erven Dorens, B. Van Geldorp, P. De Hoog, J. Van der Horst, P. A. Le Jeune, L. Kleijweg, Th. L. Koxhoorn, A. J. Meys, J. C. Serbroek, H. J. Stoopman, A B. Traulwein, J. L. Th. Verhoeven, L. J. Wisse en P. J. D. Wou- terlood. Het Melropohtaankapittel van Utrecht heelt, in plaats van wijlen Mgr. Th. Brouwer, als Kanonik der Melropole gekozen den hoogeerw. heer R. Janssen, deken van hel dekenaat Arnhem en pastoor der parochie van ae H. Walburgis aldaar. De godsdienstoefening voor de troepen, die in ueze en in de volgende maand in de legerplaats te Milligen zullen kampeeren, zal worden ver vuld: Voor de Protestantsclie militairen op Zondag 17 Augustus door Dr. C. E. Van Koetsveld, pred. in Den Haag; 24 Aug. door Dr. E. Laurillard, predikant te Amsterdam 31 Aug. door den heer A. tl. De Klerck, predikant te Lopik, en 7 Sep tember door den heer F. G. A. Pantekoek, pred. te Amsterdam. Voor de B.-K. militairen gedurende de vier bovengemelde Zondagen door den heer M. Maas, pastoor te Putten. Dit jaar zullen geen oflicieren-van-gezondh. meer aan 's Rijks Hospilaal worden gedetacheerd tot het afleggen van examen voor hoogeren rang. Op het Internationaal Patent-Congres, dat ver leden Maandag te Weenen geopend is, wordt Nederland olficieel vertegenwoordigd door Mr. Von Baumhauer. Voor het voltooien van de lijn GochWezel van de Noord-Brabantsch Duitsche Spoorwegmaat schappij zal het maatschappelijk kapitaal aanzienlijk vergroot moeten worden, daar de lijn Boxtel Goch zeer groote geldel.jke offers geëischl heeft. Volgens mededeeliugen van kapt. Leue, voerende het stoomschip Tromp, van het Nieuwe- diep naar Batavia, in de Roode Zee gestrand, had het schip door het aanhoudende stormweer zooveel geleden, dat het at brengen zeer onwaar schijnlijk werd. Assuradeuren van het schip waren evenwel bezig door intermediair van den Agent der P. O. Company, hel noodige in gereedheid te brengen om te trachten door stoompompen het schip lens en vlot te krijgen. Van de geborgen lading was een goed deel door Arabieren geplun derd en gestolen. Vele collis waren door bescha diging onherkenbaar geworden. Eenige goederen, die wegens hun natten toestand te Suez brand gevaar opleverden, waren verkocht en hadden goede prijzen opgebracht. Een begin van brand was reeds iti de pakhuizen ontstaan, doch schijnt spoedig bedwongen te zijn. Dinsdag 12 dezer zal mejuffrouw Aafke Kuijpers, die op het conservatoire te Brussel een medaille mocht behalen en daarbij als monitrice (kweekelinge) werd aangesteld, zich laten hoo- ren op een concert aan het badhuis te Scheve- ningen, met medewerking van onderscheidene artis- ten van naam. Tot conrector aan het Erasmiaansche Gym nasium te Rotterdam is benoemd Dr. H. E. Karsten, praeceplor aan het Gymnasium te Am sterdam. De hoofdonderwijzer te Terschelling, de heer Zwaai, die den lsten October a. s. zijri gouden onderwijzersfeest hoopt te vieren, heeft zijne rijke en zonderlinge levenservaring opgeteekend en voor de pers gereedgemaakt. Des schrijvers 50-jarige loopbaan als zeernan en als onderwijzer zal aan het werkje een belangrijken en afwisselenden inhoud verschaffen. Men kan zich tot den schrijver wenden tot het verkrijgen van exemplaren. Onder praesidium van den generaal-majoor A. C. A. Schönstedt, chef van den generalen staf, zijn gisteren te Breda de examens aangevangen ter admissie van officieren voor de stafschool Aan het Amstel-Hotel te Amsterdam wordt thans weder eene groote uitbreiding gegeven, door het aanbouwen van nieuwe stallen, koets huizen en woningde directie is voornemens dezen nieuwen aanleg afzonderlijk te verpachten, welke verpachting in September zal plaats hebben. De Minister van BinnenI. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat zij, die alsnog een examen wenschen af te leggen tot het verkrijgen eener acte van bekwaamheid voor het middel baar onderwijs in de landbouwkunde, zich vóór 20 Augustus e. k. behooren aan le melden aan zijn Departement. De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is eene som van ƒ20.235, door een onbekende, onder de letters X IJ Z (postmerk Arnhem van 7 dezer), als vermoedelijk aan 's Rijks schatkist verschuldigd, ingezonden Z. M. heeft pensioen verleend aan Geleyn Verlinde, zich schrijvende Gelijn Verlinde, eervol ontslagen sluisknecht bij het kanaal te Neuzen, van 180; en aan T. J. W. Giezen, gewezen ads.- bode bij hel Depart, van Koloniën, met ingang van 1 April lö73, van 103. Z. M. heelt aan Dr. J. A. C. Rovers, emeritus hoogleeraar in de faculteit van bespie gelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht, een pensioen ten laste van den Staat verleend ten bedrage van 2750 's jaars. Grenn'iijjTcI Nieuws. Kindermoord te Meerkerk. Vervolg van gisteren. Na het verhoor van getuigen en deskundigen, erlangde de adv.-gen. Mr. Van Maanen he'. woord tol het nemen van zijn requisitoir. Hij wees er op dat de laatste tweede Paaschdag, voor velen een rustdag, zulks niet was voor het gerecht van Gorcum. Dien dag toch hield 't zich bezig met het onderzoek naar den vermoedelijk te Meerkerk gepleegden kindermoord. De tweede beschuldigde gaf haar oom van alles de schuld, terwijl hij opgaf niets van een bevalling te weten. Wat intusschen,

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1