LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4138. Donderdag A0. 1873. 7 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Kommen?0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17£. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen, over het dienstjaar 1873 en 1874, voor Wijk 4, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uit zondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren, terwijl de belanghebbenden worden uitge- noodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leidkn, 2 Augustus 1873. LEIDEN, 6 Augustus. De hoogleeraar Dr. Rosenstein, te Leiden, heeft besloten, geen gehoor te geven aan het aan zoek hem gedaan om zich beschikbaar te stellen voor het Athenaeum te Amsterdam, maar zal aan de Leidsche hoogeschool werkzaam blijven. Tot praeceptor van het stedelijk Gymnasium in Den Haag is benoemd Dr. J. W. H. Frankamp te Noordwijk-Binnen. Het stoomschip Conradvan Nieuwediep naar Batavia, is 4 Augustus, 8 uur 's avonds, te Port Saïd aangekomen. Alles wel. Met het gisteren naar Java vertrokken stoom schip De Prins van Oranje is weder eene groote hoeveelheid patronen en Beaumontgeweren verzon den. In het laatste halfjaar zijn ruim 4000 zooda- nige geweren naar Indië verzonden. Beroepen te Nieuwvennip (Haarlemmermeer) l>s. P. Diermanse, pred. bij de Chr. Geref. ge meente te Westmaas. Tot leeraar in de moderne talen aan de Zeevaartkundige school Minerva te Delfzijl is benoemd de heer J. D. Weevers Stous, van Deventer. Het Vaderland verneemt, dat de tram- quaestie haar einde nadert. De tegenwoordige direc tie heeft de zaak overgedaan en tot den tijd, dat alles definitief is geregeld en in orde gebracht, zal zooveel mogelijk in den dienst worden voorzien. Morgen zullen de talrijke bezoekers van Scheve- ningen weder van dit oude middel van vervoer gebruik kunnen maken. Van intrekking der con cessie is geen sprake geweest, daar het gemeen tebestuur eerst na een dienststaking van twee maanden volgens de concessie daartoe mag over gaan. Naar de N. Rott. Ct. verneemt, heeft gisternamiddag de verkoop plaats gehad van de Tramway aan eene Fransch-Belgische Maatschappij, I en zou de dienst hervat worden. Door den directeur van den Kon. Franschen Schouwburg in Den Haag zijn voor het a. s. too- neeljaar nog de volgende engagementen gesloten, te wetenmet de heeren Viard, als fort tenor Brion, als bas; Staveaux, trial, en Jules Bonnet, als 2den tenor. Bij de Regeering is bericht ontvangen, dat van 13 tot 21 Juni 1874 te Bremen eene inter nationale landhuishoudkundige tentoonstelling zal plaats hebben. Het programma is aan eenige Maatschappijen van Landbouw hier te lande toe gezonden. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat er voor geweermakers, <»ie met de fabricage van het Beaumont-geweer bekend zijn, gelegenheid bestaat om als mr. geweer maker bij het leger in Oost-Indië geplaatst te worden. Zie de voorwaarden in de Staats-cou- rant van 6 Augustus. Vroeger is melding gemaakt van een zending van den heer J. B. Miles door een kring van vredevoorstanders in Amerika naar Europa, ten einde staatslieden en rechtsgeleerden in de ver schillende Staten te winnen voor het denkbeeld van een duurzaam scheidsgerecht tot beslechting van geschillen tusschen de volken. Thans kan worden medegedeeld, dat, nadat de heer Miles, van zijn zending teruggekeerd, daarvan uitvoerig verslag had gedaan, in Amerika zich een Inter national Code Comittee heeft gevormd, om de toepassing van dit denkbeeld te bevorderen, en dat dit comité besloten heeft in de maand October a. s. te Brussel een congres of senaat van rechts geleerden en publicisten te houden uit verschil lende landen der beschaafde wereld, ten einde te bespreken op welke wijze de codificeering van het volkenrecht, in den geest van de onlangs door het Britsche Lagerhuis aangenomen motie van den heer Henry Richard, het zekerst en het spoedigst kan worden verkregen. Ook het Algemeen Neder- landsch Vredebond in Den Haag is uitgenoodigd tot het samenkomen van dit congres te Brussel mede te werken. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen Gemeenteraad zijn, naar aanleiding van het onlangs genomen Raadsbesluit om de restauratie van het gemeente-badhuis te Scheveningen open baar te verpachten, langdurige beraadslagingen gevoerd over de ontwerpvoorwaarden, zooals die door Burg. en AVeth. waren aangeboden. Nog eenmaal is de bedenking herhaald, dat voor zoo danige .verpachting een tijdperk van 5 jaren te kort toescheen, en de vrees bestond dat geen solied pachter zich op deze en andere belemme rende bepalingen, in het pacht-contract voorko mende, zou aanmelden. De concept-voorwaarden zijn ten slotte, nadat op menig artikel een redac tie-wijziging was voorgesteld en aangenomen, bij meerderheid, van stemmen goedgekeurd. De gemeenteraad van Marum heeft besloten voor 25,000 deel te nemen in den aanleg van den locaal-spoorweg GroningenLemmer, die over Marum en Heeren veen zal loopen. De twee escadrons van het in Den Haag garnizoen houdende lste regiment huzaren, die aangewezen zijn om in de legerplaats te Milligen te kampeeren, vertrekken daartoe a. s. Zondag vroegtijdig. De route naar het kamp zal te paard worden afgelegd, zoodat de cavalerie eerst den daarop volgenden Woensdag in het kamp zal arriveeren. Het Admiraliteits-hof te Londen heeft den 2den Augustus uitspraak gedaan in het geding van De Batavier tegen de Charkeih. Aan eerst genoemd vaartuig alleen wordt de aanvaring gewe ten, maar het wordt hiervoor niet aansprakelijk geacht, omdat een gepatenteerde loods aan boord was, zooals de wet eischt, en de bevelen, door dezen gegeven, waren nagekomen. De eisch om schadevergoeding, door De Batavier ingesteld, is dus afgewezen. Den 21 sten dezer zal een hoofdgebouw op het station buiten de Delftsche Poort te Rotterdam ten dienste van de Staatsbaan worden aanbe steed; dit zeer belangrijke sverk is op ƒ6 15,000 begroot. De Nederlandsche Bank had op 4 Aug. bij een muntmateriaal van f 102,439,656.29 voor eene som van ƒ61,043,951.23 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 24,417,580.49 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De na te noemen dirigeerende en verdere offic. van gezondh. worden geplaatst, te weten de dirigeerende offic. J. A. G. Von Königslöw met 16 dezer in maritieme directie te Hellevoetsluis, en de offic. van gezondh. der 2de klasse W. T. Clous met dienzelfden datum in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd op het instructie-vaartuig Ter nat e j de offic. van gezondh. der 3de kl. A. Pieters en G. P. J.Teu- nissen met 1 Sept. aanstaande bij het hospitaal der marine te Willemsoord, de offic. van gezondh. der 2de kl. M. Steensma, J. A. G. Hulst en P. C. Buyze met 1 October a. s. respectievelijk aan boord van Zr. Ms. monitors KrokodilTijger en sc.hroefstoomschip Het Loo. Vooi;ts worden de offic. van gezondh. der 2de kl. J. O. Harthoorn, W. H. Visscher van Aalst, G. L. Aalbertsberg en B. Léon met laatstgenoemden daturn gedeta cheerd bij het hospitaal der marine te Willems oord, ter voorbereiding tot het afleggen van exa men voor hoogeren rang. De kapitein A. Veen Valk is van het 3de bij het lste regiment vesting-artillerie overgeplaatst. De lste luit. J. Doornbos, commandant van de lste compagnie hospitaal-soldaten in Den Haag, is overgeplaatst als commandant der 2de comp. hospitaal-soldaten te Amsterdam. De lste luitenant J. K. Kempees van het bat. mineurs en sappeurs is daarbij tot adjudant benoemd. Z. M. heeft H. N. Roepius erkend en toe gelaten als consul van San Salvador te Rotter dam, op den voet van Nederlandsch onderdaan; ten laste van den Staat aan H. Moorhoff, gewe zen Rijksveldwachter 3de kl. te Warmenhuizen, een pensioen verleend van ƒ159 'sjaars; aan Jhr. W. F. Du Mauregnault, gewezen kantonr. te Naaldwijk, van 484 'sjaars; aan L. C. Ser- lyn, comm. 2de kl. bij 's Rijks belastingen, van 299; G. Jouwersrna postbode, 156 J. of J. D. De Boer, idem, ƒ158; W. Willems, zich noemende en schrijvende W. H. Sprik, brieveng. ƒ170; F. W. Van der Mee, cornm. 3de kl. bij 's Rijks bel., 228; A. G. Tusschenbroek, idem, ƒ480; J. Jans, zich noemende en schrijvende J. Staal, idem lste kl., 424; J. F. Israël, idem, 587F. Swerts of Sweerts, idem 3de kl., 427 L. Gerrits, zich schrijvende L. De Vries, idem lste kl., ƒ313; E. E. Van Ballenoijen, wed. van B. Opdien, in leven idem, 150; D. T. Numan, conduct, der brievenm., 457; J. A. baronnesse Sloet van Oldruitenborgh, eerder wed. van F. Von Boddien, laatst van B. J. Dibbetz, in leven ontv. der registr., ƒ477; M. J. De Lange, wed. van E. F. W. Verhaagen, in leven comm. lste kl. bij 's Rijks bel., 345. Greld- en effectemnarLet. Amsterdam, van 28 Juli tot 4 Augustus 1873. Nieuws van eenig aanbelang leverde de afge- loopen week zoo min op als hare voorgangsters. Omdat men nu eenmaal gewoon was geraakt aan eene malaise die geen einde scheen te zullen nemen, verblijdt men zich thans over eenige meerdere vastheid die de beurs, sedert de laatste disconto-vermindering der Bank van Engeland, heeft aangenomen. Meldenswaardige hooger koer sen waren er echter het gevolg niet van. Over

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1