den. Het gebouw, ingericht voor bergplaats en kantoor, is totaal afgebrand. Het verbrande was tegen brandschade verzekerd. De heer W., die, naar den brand wilde gaan zien, werd in het Plantsoen nabij de Tolsteegbarrière door een troep volk, die zich mede naar de plaats des onheils spoedde, zoodanig tegen het lijf geloopen, dat hij tegen den grond viel en daarbij het rechterbeen brak; hij moest, onder vreeselijke pijnen, met een rijtuig naar zijn huis worden gebracht. Terwijl in den nacht tusschen Vrijdag en Zaterdag boven Breda en omstreken een fel onweder woedde, sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk te Prinsenhage, met dat gevolg, dat toren en kerk geheel zijn afgebrand. Aan de verbouwing van deze kerk waren juist duizenden guldens besteed; de stellingen waren nog niet allen weggebroken. Door de ijverige hulp dei- brandweer uit Breda, vooral die der infanterie, die spoedig kwam aanrukken, is het gelukt de omliggende gebouwen voor vernieling te behoeden. Te Goudswaard is de bliksem gesla gen in de woning van den landbouwer M. De Reus, aan den Nieuwendijk, gelukkig zonder brand te veroorzaken. De bliksem sloeg in het vertrek, waar man en vrouw sliepen, doch beiden zijn ongedeerd gebleven, terwijl groote verwoesting in dat vertrek werd aangericht. Op het Tuk, gemeente Steen wij ker- wold, brak Donderdag-avond te halftien een hevige brand uit in de schuur van eene boerderij, be woond door den landbouwer Hofstee. De brand sloeg weldra over op de boerderij, bewoond door Van der Kolk; beide perceelen lagen spoedig in de asch. In de eerste boerderij zijn de bewoners, jonggehuwden met éen kindje, met levensgevaar ontkomen. Naar men verneemt zou reeds 70 voer hooi geborgen zijn, hetwelk mede een prooi der vlammen is geworden. De runderen waren ge lukkig in 't land. Van de levende have zijn 3 varkens omgekomen. Van de andere boerderij is eenig huisraad gered. De oorzaak is vooralsnog onbekendmen spreekt van hooibroeiing. De brand spuiten van Steenwijk, hoewel wat laat gearriveerd, hebben veel tot blussching bijgedragen. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het vraagstuk tusschen sigarenfabrikanten en werk lieden een stap nader tot zijne beslissing is geko men, daar Mr. A. Brugmans, deken van de orde der advocaten aldaar, te zamen met Mr. Rud. B. Benjamins, advocaat, zich onledig houden met het ontwerpen eener overeenkomst, die ten doel heeft de verhouding tusschen patroons en werklieden op vasten voet te brengen. Bij Breda is langs den spoorweg van den Grand-Central Beige eer. begin gemaakt met het werk, dal strekken moet om de houten tele graafpalen door ijzeren te doen vervangen, waar door op den duur vele kosten zullen bespaard worden, daar houten palen dikwijls moeten ver nieuwd worden. De ijzeren zijn voorloopig inge richt om met zestien draden overspannen te kunnen worden. Te Zwolle is door den inspecteur van politie gearresteerd een gepensioneerd rijksambte naar, die, met twee hooivorken gewapend, rond liep en zeer wild en gevaarlijk was. Het is ge bleken, dat hij krankzinnig is, en, even voor hij rtaar het krankzinnigengesticht te Deventer zou worden overgebracht, uit Almelo was ontvlucht. Zaterdag-avond is te Utrecht een onbekend persoon plotseling in elkander gezakt en onmiddellijk overleden. Hij schijnt ruim 60 jaren oud te zijn, heeft wit haar, was zeer fatsoenlijk gekleed en in het bezit van een retourkaarlje Utrecht Amsterdam. Het lijk is naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een zijner onderkleedingstuk- ken is gemerkt E. J. D. B. 12, en hij droeg een gouden ring met de letters G. H. 1336. BUITENLAND. Frankrij k. Paris-Journal zegt, dat tengevolge van den ernstigen staat van zaken in Spanje bevelen zijn gezonden naar Rochefort en Toulon, om drie korvetten naar de kusten van Spanje te zenden. Het eskader der Middellandsche Zee moet zich op het eerste teeken gereed houden. De Union deelt een brief mede, waarin de graaf de Chambord den afgevaardigde Cazeneuve warmen dank brengt, omdat hij in de zitting van den 24sten Juli, ondanks den tegenzin van het rechter-centrum en zelfs van de gematigde rech terzijde, heeft voorgesteld, dat een delegatie der Nationale Vergadering het leggen van den eersten steen der kerk op den Montmartre zou bijwonen. Deze brief wordt beschouwd als een slecht tee ken voor de vereeniging van de twee takken der familie Bourbon. De heer Borelly heeft op de sterrenwacht te Marseille een nieuwe komeet ontdekt in het sterrebeeld de Walvisch. Zij is voor het ongewa pende oog onzichtbaar. Zij schijnt zich in zuid oostelijke richting te bewegen. De begrooling der stad Parijs voor het dienst jaar 1874 is bij den gemeenteraad ingediend. Zij bedraagt 9J- millioen meer dan de begrooting van 1872. Oostenr.- Hong.-Monarchie. Door een onbekende oorzaak is Zaterdagnacht brand uitgebroken in de Elzassische boerenwoning op het tentoonslellingsplein. Het huis is geheel verbrand. Intusschen gelukte het door middel van de in allerijl aangerukte brandspuiten, het vuur bij dit gebouw te bepalen. Vrijdag verleende de Schah audiëntie aan verschillende buitenlandsche autoriteiten. Des avonds had op Schönbrunn een gala-diner plaats. De Schah vereerde Andrassy met de insigniën van de Per zische orde en zijn portret gezet in een lijst van brillanten. Zaterdag is de Schah met zijn gevolg uit Laxenburg aan het Zuiderspoorwegslalion te Wee- nen aangekomen, waar hij door den Keizer ont vangen werd. HH. MM. reden daarop met hun gevolg naar de tentoonstelling. Spanje. Don Carlos en het grootste gedeelte zijner troepen, uit Navarre zijn Biscaye binnengetrokken. Men verzekert, dat hij naar Guernica gaat, waar de Fuero's den eed zullen afleggen in zijne handen. Afdeelingen van Carlisten zijn in de omstreken van Bilbao gezien. Een telegram, door de Regeering uit Malaga ontvangen en gedagteekend van den lsten, meldt, dat een stoomboot het bericht heeft gebracht, dat de bevelhebbers van het Engelsch, Fransch en Duitsch eskader voor de haven van Malaga eene conferentie hebben gehad met Contreras, die zich aan boord van de Almansa bevond en Malaga wilde bombardeeren. De bevelhebbers gaven hem te verstaan, dat hij de schepen der opstandelingen naar Carthagena moest terugzenden en hielden hem als gijzelaar, tot zekerheid dat dit bevel zou worden nagekomen. De Regeering der Vereenigde Staten heeft eene nota gezonden aan de Regeering te Madrid, waarin gevraagd wordt of zij de verantwoordelijkheid voor de handelingen van de schepen der opstan delingen aanvaardt. De Regeering heeft hierop ontkennend geantwoord. Terwijl generaal Campos onderhandelde rnet de opstandelingen te Valencia, hebben deze op hem verraderlijk gevuurd, zoodat eenige personen van zijn gevolg gedood werden. Desniettemin eer biedigde de generaal het uitstel, den opstande lingen toegestaan voor de overgave. Zaterdagmorgen is dat uitstel geëindigd. Te Carthagena hebben de oproerlingen het naar hen overgegane oorlogschip Numancia dat geene equipage had, bemand met honderd galeiboeven. Naar luid van tijdingen uit Catalonië heeft don Alfonsus, aan het hoofd van 3000 Carlisten, een aanval gedaan op Caldez de Montbuey. Hij werd echter teruggeslagen, waarna zijne troepen zich in eenige benden verdeelden en naar het gebergte terugtrokken. Volgens een telegram uit Gibraltar hebben de aldaar aanwezige vreemde oorlogschepen eene vijandelijke houding aangenomen tegen de in opstand gekomen vaartuigen. De gevangenhouding van Contreras (hij is gijzelaar) is het resultaat eener overeenstemming tusschen de commandan ten u de Duitsche, Engelsche en Franscheoor- logsb .ems. De Almancia en Vittoria worden begeleid door Engelsche en Duitsche schepen, die Zaterdag voor Carthagena zouden aankomen. De generaal Pa via is van Sevilla naar Cadix ver trokken. De Epocasprekende van de teruggave der Vigilant aan de Regeering te Madrid door den Duitschen commandant, zegt dat Duitschland daardoor een bewijs heeft gegeven dat het de maatschappelijke orde wil in Spanje, dat niet onverschillig is jegens Duitschland. Het gerucht, dat de opstandelingen te Valen cia de bijbank van de Spaansche bank geplunderd hebben, wordt niet bevestigd. Het fregat Friedrich Carl heeft met het Engelsche panterfregat Si/tsure op den 1 sten Aug. de fregatten der opstandelingen Victoria en Al mansa, die zich met het doel om de open stad Almeria te bombardeeren voor Malaga bevonden, gedwongen naar Carthagena terug te keercn, waai de Victoria en A lm ansa geblokkeerd worden ge houden. Contreras blijft tot nader order aan boord van de Friedrich Carl. Duitschland. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat de Groot- Hertog zich naar Eastbourne in Engeland heeft begeven, alwaar hij langen tijd zal vertoeven. De Aartsbisschop Ledochowski is den 8sten voor de crimineele afdeeling van het Kreisgericht gedaagd, om zich te verantwoorden wegens het verplaatsen van den geestelijke Arndt naar Filehne. Italië. In een brief van den Minister Minghetti wordt het gerucht, dat de Regeering eene nieuwe lee ning zou willen sluiten of eene andere Gnancieele operatie doen, formeel tegengesproken. Amerika De Regeering der Vereenigde Staten heeft be sloten het proces tegen de leden van de Kuklux- clan op te geven. De cholera neemt in Tennessee toe. Er heeft een zware brand gewoed te Port land in Oregon. 355 huizen zijn vernield, en 150 huisgezinnen zonder dak. De schade wordt be groot op 1,500,000 dollars. Gemeenteraad. Zitting van j. 1. Zaterdag. Bij de voordracht betrekkelijk het onderhoud van riolen, verklaart de heer Du Rieu dat hij zich daarmede volstrekt niet vereenigen kan. Nu men eenmaal begint met, als 't ware onwillige bewoners in het ruimen der riolen te gemoet te komen, kan de zaak van zoo grooten omvang worden dat hij niet gaarne zijne stem aan deze voordracht zou geven zonder dat een algemeen plan ter tafel is gebracht. De heer Stoffels zegt dat de tegenwoordige toestand niet kan blijven bestaanzeer dikwijls is de verstopping der riolen niet de schuld van de bewoners der huizen. De Commissie van Fabricage heeft ook niet voorge steld de riolen van de huizen te doen ruimen, maar om de mogelykheid daar te stellen dat die riolen goed kunnen afloopen in het hoofdriool. De stad toch is verplicht de riolen en de straten te onderhouden. Spreker acht het ook met het oog op den gezondheidstoestand dringend noodig dat de riolen in goeden staat worden gehouden. De heer Eigeman deelt mede dat de Commissie van Financiën ook van oordeel was geweest nu niet verder te mogen gaan, dan het verleenen van een som van f 1650, om in de hoogst noodige be hoeften te doen voorzien. Ook de heer Van Oute- ren kan zich daarmede zeer goed vereenigen, het volgende jaar zal zich de vraag wel voordoen in hoeverre het Liernurstelsel zal worden toege past. Al wat nu gebeurt zal eene nuttelooze uit gave zijn. De heer Stoffels zegt dat waarschijnlijk in het volgende jaar het Liernurstelsel op de Maren- dorpsche Achtergracht zal worden toegepast, maar alvorens dat dit voor de geheele stad zal zijn ge steld zullen nog wel 12 jaren verloopen en dan zullen wij steeds in eene onaangename positie als thans blijven verkeeren. De heer Seelig gelooft niet dat deze maatregel praejudicieeren zal omtrent de te nemen besluiten over de toepassing van het Liernurstelsel. Hij brengt hulde aan B. en W. en de Commissie van Financiën, dat zij niet verder willen gaan dan het verleenen van f 1650. De heer Cock heeft ook geaarzeld zijne slem aan de voordracht te geven, hij zal het nu echter doen met het oog op de door B. en W. en de Commissie van Financiën gemaakte bepa lingen. Er moet toch niet vergeten worden dat

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2