Maatschappij een exploit gedaan wegens de handel wijze der politie, ten gevolge van welke de dienst is gestaakt. Bij Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente in Den Haag is nog voor de verschillende werken in de kerken ontvangen eene inschrijving van Z. K. H. Prins Frederik, ten bedrage van 1000. Jl. Dinsdag heeft Mej. A. Kuypers, uit Fries land, aan het conservatoire te Brussel den tweeden prijs voor zang behaald. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van bevelvoerders van vaartui gen, dat: 1°. van de in aanbouw zijnde spoor wegbrug over de Maas te Raveslein, de openin gen tusschen de pijlers 1 en 2 en 2 en 3 door aldaar geplaatste steigers voor de scheepvaart zijn gesloten; 2°. de scheepvaart ongehinderd door de opening tusschen het linker landhoofd en pijler 1 kan plaats hebben. Z. M. de Koning heeft met ingang van 1 Januari e. k. de jaarwedde van den commissaris van politie te Arnhem verhoogd met f 600 en alzoo vastgesteld op 2000. Z. M. heefl den heer C. Ramperti, oud-consul der Nederlanden te Milaan, thans wonende te Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen van het ridderkruis der Kroonorde, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Z. M. heeft benoemd tot president der arrond.- rechtb. te Haarlem Mr. J. J. Enschedé, thans rechter in die rechtbank; tot subsi.-griff. bij de arrond. -rechlb. te Zwolle Mr. A. C. De Raaydt, thans griff. bij het kantong. te Woerdentot griff. bij het kantong. te Woerden Mr. H. M. De Wendt, thans griff. bij het kantong. te Beetsterzwaag; tót notaris binnen het arrondissement Haarlem, ter standplaats de gemeente Zaandam, B. J. Ten Cate, cand.-nolaris te Haarlem. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Barsingerhorn: Woens dag avond te 10 uren brak alhier een felle brand uit in den houtzaagmolen van den heer D. Spaans. Daar 't bovengedeelte van den molen 't eerst in vlammen stond, vermoedt men dat de as heet- geloopen is. Tot overmaat van ramp was de brand spuit van deze plaats onklaar, en kon geen dienst bewijzen, maar die van Schagen, Haringhuizen en Kolhorri waren zoodra mogelijk op de plaats van het onheil aanwezig. Nochtans zijn de molen met een voorraad hout en een gedeelte der schuur een prooi der vlammen geworden; maar de nabijge legen arbeiderswoningen zijn gespaard. Alleen de molen was tegen brandschade verzekerd. Per soonlijke ongelukken zijn bij deze ramp niet te betreuren. Gisteren arriveerde te Rotterdam het Russische stoomschip Aio ff.kapt. Comenos van Odessa. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat dit schip, lang 275 Eng. voeten, in de beste orde het Kanaal van Voorne is gepas seerd, zijnde dit de grootste lengte welke lot heden in voornoemd kanaal is geschut. Mevr. D. te N. had een arm wees meisje tot zich genomen. Zij hield veel van dat kind en maakte haar tot hare kamenier. Niet lang daarna stierf mevrouw. Terwijl nu het lijk, gereed om gekist te worden, een oogenblik alleen lag, zag een heer uit de aangrenzende kamer de kamenier stil naar de doode sluipen, het laken oplichten en zich daarna weer verwijderen. De heer dacht, dat zij het lijk had beroofd, doch bij onderzoek bleek het, dat niets vermist werd, maal' men vond aan den binnenkant van het laken een papier vastgespeld, dat het meisje voor hare moeder, die twee jaren geleden gestorven was, had bestemd. Er stond op geschreven„Beste moe der, ik schrijf u, dat de heer P. mij ten huwe lijk heeft gevraagd. Daar gij niet meer bij mij zijt om mij raad te geven, verzoek ik u mij in den droom te laten weten of ik hem trouwen mag. Ik maak, om u te schrijven, gebruik van de gelegen heid, dat mijne meesteres ten hemel vaart!" Het adrés luidde: „Aan rnijn moeder in den hemel!" De kinderlijke briefschrijfster is werkelijk in het huwelijk getreden met den heer P., een rijken winkelier, die hare schoonheid en eenvoud had op gemerkt en waardeerde. In de Braziliaansche provincie Rio leeft iemand, Jose Martihö Coutinho genaamd, die j in 1694 geboren en derhalve thans 179 jaren oud is. Hij is nog in het bezit van al zijn zin tuigen en van zijn geestvermogens. Alleen merkt men eenige stramheid in de beenen bij hem op. Hij heeft in zijne jeugd de wapenen voor zijn land gevoerd en herinnert zich nog al de voor name gebeurtenissen, die in de vorige eeuw in Brazilië zijn voorgevallen. Zijne nakomelingschap bestaat uit 42 kinderen, 123 kleinkinderen, 86 achter-kleinkinderen, 23 loten van het vierde en 20 van het vijfde geslacht. Men schat de nalatenschap van den zonderlingen Jelsen Blinksma op ongeveer 30 duizend gulden, bestaande in landerijen, huis, effec ten en klinkende munt. Naar men verder mededeelt is de Wed. Padberg te Heerenveen de eenige erf gename. Een curieus geval van vergissing in den persoon kwam dezer dagen aan een der Engelsche gerechtshoven voor. Een koopman in Bish- opsgate-slreet in Londen was failliet gegaan en plotseling verdwenen. Men vermoedde dat hij een zelfmoord had gepleegd, en uit de Teems werd al spoedig een lijk opgevischt, dat als het zijne herkend werd. Op edelmoedige wijs boden nu de crediteuren de weduwe een som van 175 pond benevens eenige meubelen uit 's mans inboedel aan. Maar nauw was dit geschied, of de bankroetier verschijnt weer, en wordt weldra veroordeeld om terug te geven, wat men zijn gewaande weduwe had geschonken Dezer dagen wilde te Capelle (Noord- Brabant) een zoon van den heer Klaare een geweer afschieten. Het sprong in stukken, waar door zijne hand zoodanig werd gewond, dat de dokters het noodig oordeelden haar af te zeilen. Een vinger en de pink zijn reeds afgezet. Onvoorzichtigheid schijnt hier weer de oorzaak te zijn, daar een vriend van hem al driemaal met datzelfde geweer en hij zelf tweemaal ge schoten had. Te Brussel is een man aan de gevol- gen van een vliegesteek op het aangezicht over leden. Volgens verklaring van geneesheeren, had de vlieg peststof in het aangezicht gebracht. Vierentwintig uren na het voorval was het hoofd de helft dikker geworden en op het oogenblik dat de lijder stierf had zijn gelaat een zwart- achtigen tint aangenomen. BUITENLAND. Frankrij li. Nancy is gisterochtend door de Duitsche troe pen ontruimd. De commandant van het Duitsche bezet tingsleger in Frankrijk, generaal Von Manteuffel, heeft voordat hij Nancy verliet aan den maire voor de gasthuizen dier stad 20,000 fr. geschon ken. Nauwelijks was dit ter oore gekomen van de Maatschappij van bescherming der Elzassers en Lolharingers, of zij heeft haren president, graal d'Haussonville, gemachtigd, eveneens 20,000 fr. aan den maire van Nancy te zenden, opdat deze die som aan den gemeenteraad te Metz zou doen toekomen, met verzoek ze onder de ongelukkigen in die stad te verdeelen. Op deze wijze werd het Nancy gemakkelijk gemaakt, het geschenk van den Duitscher aan te nemen, dewijl nu aan de Duitsche stad Metz werd teruggegeven wat de Fransche stad Nancy ontving. België. De Kamer heeft gisteren 't wetsontwerp tot reorganisatie van het leger met 54 tegen 37 stemmen aangenomen. Eén lid onthield zich van stemming. Groot-Britannië De openbare reinheid en gezondheid van Londen zullen gebaat worden door twee groole werken, waarvan verleden week door den Lord Mayor de eerste steen werd gelegd, 't Eene is een afvoer kanaal voor de rioolsloffen van de zuidwestelijke wijken der metropolis, waardoor die stoffen, die tot dusver haar uitweg vonden in de Teems, geleid zullen worden naar Barking Creek, een inham van de rivier op aanzienlijken afstand be nedén Londen, 't Andere is een groot zwem- en badinrichting te Brixton. Aan zulke inrichtingen bestaat in Londen, wellicht meer dan in éénige andere stad van Europa, gebrek; een bad is er eene schier ongekende en onverkrijgbare weelde voor den mingegoede. 't Water voor de bassins te Brixton zal niet uit den met allerlei vuilnis bezoedelden Teems, doch uit een expresselijk daartoe geboorde Artesische wel geput worden. Wat het eindelooze Tichborne-proces betreft, 't is niet onmogelijk, dat het eene nieuwe phase zal intreden, waardoor 't óf gelukkig beslecht, óf nog veel ingewikkelder worden zou. Volgens een brief in de Valparaiso West Coast Mailzou er namelijk een tweede Claimant ontdekt zijn: een tweede persoon die aanspraak maakt op den naam en de goederen van den dood gewaanden en zoo onverdiend onsterfelijk geworden Sir Roger Doughty Tichborne. Deze persoon zou onlangs door een Engelsch koopvaardij-kapitein bij toeval aangetroffen zijn op een der Zuidzee-eilanden. H'y zou daar op de wijze van Pmbinson Crusoë beland zijn, en tot koning verheven zijn door de eilanders, die echter ten strengste er voor schijnen te waken, dat hun vorst hun niet ontsnappe. Deze koning ondanks zichzelf had zich aan den Engelschen kapitein bekend gemaakt als den eenigen en waarachtigen Sir Roger. Oostenr.- Hon<j.-iVlonarchie. Aanstaanden Maandag wordt te Weenen het internationaal congres geopend, hetwelk is bijeen geroepen om te beraadslagen over de quaestie der bescherming of opheffing van het octrooistelsel. Amerika zal er worden vertegenwoordigd door een speciaal Comité onder voorzitterschap van den heer Sand Remington. De Engelschen hebben te Londen een Comité samengesteld, met opdracht bij het Britsch gouvernement aan te dringen op de benoeming van officieele gevolmachtigden, in navolging van Beieren en Wurtemberg. Uit Duitsch- land wordt een groot aantal afgevaardigden ver wacht. Spanje. Uit Madrid word van Donderdag gemeldDe kanonneerbooten, die voor Almeria waren geko men om die plaats aan te tasten, zijn tengevolge der verdediging dier stad vertrokken. Te Ali cante maakt men toebereidselen, om do in op stand gekomen schepen krachtdadig weerstand te bieden, voor 't geval dat zij voor die plaats verschynen mochten. De komst van Regeerings- troepen te Sevilla heeft aldaar groote vreugde veroorzaakt. De troepen hebben 70 kanonnen ge nomen en hebben van hun kant slechts een klein verlies geleden. De jongste berichten uit Spanje worden door het Journal des Debats van 1 Augustus aldus samengevat: Men kent eindelijk het resul taat van den aanval op Sevilla. De opstand aldaar is onderdruktde troepen hebben de stad bezet de gouverneur en de stedelijke overheden hebben hunne functiën hervat. De overwinning heeft ech ter vr'y wat offers gekostnadat in het gevecht vele dooden en gekwetsten gevallen waren, heb ben de vluchtende opstandelingen op vele plaat sen brand gesticht. Eene gebeurtenis, die voor het gouvernement nog gunstiger is dan de inne ming van Sevilla, uithoofde van den rnoreelen in druk dien z'y maken moet, heeft te Almeria plaats gehad. De opstandelingen van Carthagena na een Gouvernement te hebben ingesteld, bestaande uit den generaal Contreras, president en minister van marine; Barcia, buitenlandsche zaken, Ferrer, oorlog; Romero openbare werken; en Sanvale, financiën hebben besloten uit te rukken om de naburige steden te hunnen voordeele in opstand te brengen. De generaal Contreras heeft de haven met vijf kanonneerbooten en eenige troepen verlaten en is naar Almeria gestevend. Doch de regeering had hare maatregelen genomen, en de ingezete nen der stad, van hunne oogenblikkelijke afdwa ling teruggekomen, hebben haar krachtdadig bijge staan. Twee aanvallen der opstandelingen zijn afgesla gen, en de Cortes, deze tijding vernemende, heb ben terstond den dank des lands aan de getrouwe stad betuigd. Orituela heeft het voorbeeld van Almeria gevolgd en opnieuw het gezag der cen trale regeering erkend. Te Loja heeft de overheid 108 leden der Internationale uit de stad verdre ven. Te Barcelona heeft de burgerlijke regeering weder zooveel gezag erlangd dat zij een dagblad in beslag heeft kunnen doen nemen, hetwelk be- leedigingen jegens de overheden behelsde en het

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2