LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4135. Maandag A0. 1873. 4 Augustus. oproeping PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-^0. Afzonderlijke ïSommeiv0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regelsy 05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat He ingevulde patentbladen, over het dienstiaar 1873 en 1874, voor Wijk 4, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uit zondering van den Zondag, van des middags twaalf tot twee uren, terwijl de belanghebbenden worden uitge- noodigd de aanslagbiljetten mede te brengen. En wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER Leiden, 2 Augustus 1873. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden dat de vacanlie op de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes, dit jaar zal eindigen op Donderdag den 14den Augustus e. k. dat evenwel voor de nieuw ingeschreven leerlingen de lessen op Dinsdag den 12den Qgusius bevorens zullen beginnen. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 12 Juli 1873. in werkelijken dienst, van milicien-verlof gangers der lichtingen van 1869 en 1870. De BURGEMEESTER van LEIDEN. Gez'en de Circulaires vau den lieer Commissaris des Koniogs in de proviucie Zuid-Holland, van den 30sten Mei en deu 27sten Juni 11, A. n° 1581/1 en 1883/1 (2de afd Provin ciaal blad n°. 60 en n°. 65 BreDgt ter kennis van de belanghebbenden, dat het den Ko ning behaagd heeft, bij Zr. Ms. besluit van den 25 April dezes jaars, d°. 16, o. a. te bepaleo, dat tot het houden van prac- tische oefeningen in de verschillende legerplaatsen, van najaars oefeningen in het algemeen en tot verdere oefening iu den wapenhandel, te dezen jare in werkelijken dienst zullen worden opgeroepen de Daverraelde miliciea-verlofgangers, met dien ver staode, dat dc opgekomen manschappen in het genot van onbe paald verlof zullen worden hersteld: de infantensten vóór qf op den 13Jen September; de artilleristen der lichting van 1S69, zoodra zij uit het kamp terugkeeren of gedurende 30 dageu in activiteit zijo geweest; de artilleristen der lichting van 1870, zoodra zij gedurende zes weken in werkelijken dienst zijn ge weest; dat ten gevolge daarvan de Heer Minister van Oorlog de vereischte bevelen heeft uitgevaardigd tot het oproepen in wer kelijken dienst: legen den 16 Juli e. k van de milicien-verlofgangers der Yesting-ariUlerie van de lich ting van 1870; tegen den 2 Augustus e. k. van de milicien-verlofgangers der lichting van 1S69 van het 1ste regiment Vesting -artillerie en van de helft van die van het 2de regiment Vesting-artillerie) tegen den 9 Augustus e. k.: Tan de milicien-verlofgangers der lichtingen van 1869 en 1870 von bet regiment Grenadiers en Jagers en van de overige re gimenten Infanterieen legen den 28 Augustus daaraanvolgende: van de overige milicien-verlofgangers der lichting van 1869, vaD het 2de, en van allen van dezelfde lichting van het 3de regiment Vesting-artillerie) met bepaling dat de manschappen der lichting van 1869, zoo van de Infanterie als van de Artillerie, die voor den lsten Augustus dezes jaars gehuwd zijn, ditmaal buiten oproeping wor den gelaten; dat miteJicn bedoelde miliciens verplicht zijn zich, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uilrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van hitune verlofpassen en zakboekjes, op het bepaalde tijdstip bij hunne ^orp9en te bevinden dat aan die miliciens, welke, hetzij daartoe verplicht of op hun verlangen, zich rechtstreeks naar huune corpsen begeven, nadruk kelijk wordt aanbevolen om te zorgen, dat zij op 16 Juli, of op den 2Jen, den 9den of den 28sten Augustus aanslaande, naar gelang der categorie waartoe zij behooren, des namiddags vóór tier ureu, bij hunne corpsen zijn aangekomen; dat den overigen in detachement te vereenigen miliciens wordt gelast, op den bepaalden dag, des voormiddags te NEGEN uren, tegenw ordig te zijn aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te \j Gravenhage) dat de miliciens, die meer dan dertig kilometers moeten afleg gen, van het gewone reisgeld tot aan de plaats van bestemming zullen worden voorzien, tot de uitbetaling waarvan ter Secretarie wordt gevaceerd gedurende twee of drie dagen vóór den tijd tot de opkomst bepaald, vau 's voormiddags 10 tot 's namiddags 2 aren en eindelijk, dat, bijaldien ziekte of andere wettige redenen ben mochten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie behooren kennis te geven, in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring Ea ten eiudc niemand hieromtrent onwetendheid zoude kun nen voorweuden, geschiedt hiervan openbare keauisgeviDg door aaoplakkiug en door plaatsing in dc Leidschc Couranl. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 8 Jali 1873. LEIDEN, 2 Augustus. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier dagelijks van 79 lot 95 volwassen perso nen en van 24 tot 35 kinderen opgenomen. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhijn- ligt zijn gedurende deze week 2U46 baden ge nomen. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal voorgedragen een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Tilburg naar Nijmegen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam heeft 22 Juli jl. aan de leden van de Tweede Kamer eert adres doen toekomen, naar aanleiding van het ingediende ontwerp van wet regelende de consulaatrechten. In dat adres zet de Kamer hare bezwaren uiteen tegen hel 1ste artikel der wetsvoordracht en betrekking hebbende op het recht geheven voor de in- en uil klaring van schepen. Van het grootste belang acht de Kamer het, dat die belasting zoo matig mogelijk gesteld worde en dringt er ten sterkste op aan dat het recht zoo laag mogelijk worde. De slotsom van dit adres komt hierop neder, dal de Tweede Kamer in de hoogere voorslellen der Regeering wijziging brenge en aldus voor de belangen der scheepvaart wake, die als voorname bron van onze nationale welvaart de beharligi hooge mate verdient. Ook de Provinciale Staten van Gelderland hebben zich met een adres tot de Tweede Kamer der Slaten-Generaal gewend, daarbij ernstig en dringend verzoekende de jaarwedden van den Com missaris des Konings, van de leden van Gedepu teerde Staten, den griffier en van de ambtena ren der Provinciale griffie le verhoogen, waarvoor een v ermeerdering van f 7400 op de R'yksbe- grooting voldoende wordt geacht. Het stoomschip Rotterdamkapt. Hus, is 31 Juli van New-York naar Rotterdam vertrokken. Het stoomschip Java is 31 Juli te Batavia aangekomen. Alles wel aan boord. Z. K. H. Prins Hendrik heeft een buiten gewone gift van f 300 voor de christelijke Amalia- bewaarschool te Baarn aan Ds. F. J. Herman, predikant aldaar, ter hand doen stellen. De heer Geertsema. Minister van Binnen- landsche Zaken, wordt tegen aanstaanden Maandag uit het buitenland in Den Haag terugverwacht. Gisterochtend is de voor eenige dagen in Den Haag aangekomen Fransche gezant, de heer Target, wederom naar Parijs vertrokken. De heer G. Theod. Bom te Amsterdam, is bij gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan der Société royale de Nuinismatique," te Brussel, benoemd tot Associé étranger. Binnen enkele dagen ziet men de officiee'.e rangsverhoogingen van de officieren van gezond heid tegemoet. Uit het Kamp bij Rhenen wordt van 31 Juli ge meld De maand is bijna geëindigd, en daarmede ook de oefeningen van het corps pontonniers in dit kamp. Het slaan van militaire bruggen, afge wisseld door het vervaardigen van gierbruggen en ponten, werd in de laatste weken verscheidene keeren herhaald. Nadat van de veld-arlillerie een detachement, ter sterkte van 22 paarden, was aan gekomen, zijn met de bespannen pontonribben en schraagwagens verschillende manoeuvres uitgevoerd, waaronder het overtrekken der pontonbrug te Rhe nen, tusschen de veerdammen geslagen. Een groot aantal belangstellenden, waaronder vele officieren van andere corpsen, waren getuigen van deze verrichling, waarbij zeer werd geprezen de samen stelling en het draagvermogen der brug. Heden werd door de gedetacheerde officieren der infan terie eene loopbrug geslagen over de Grebbe, onder de leiding van den lsten luitenant Van Gennep, belast met de instructie van genoemde officieren. Den 3üsten had er een militair feest plaats in het kamp, beslaande in het wedijveren naar ver schillende prijzen, waartoe door de manschappen om 't vlugst werd geboomd, geroeid en gepagaaid het maslklimmen en boegsprielloopen niet le ver geten. Vele bezoekers waren hierbij tegenwoordig. In den nacht van den lslen op den 2den Augustus gaat het vereenigde personeel en materieel naar het garnizoen Dordrecht terug; van de pontons wordt een varende trein samengesteld om door eene schroefboot gesleept te worden. Tot oprui ming van de legerplaats blijft een detachement achter onder het bevel van den lslen luit. De Wilde. Volgens eene te Middelburg verspreide cir culaire, hebben een '17tal ingezetenen, leden van aldaar bestaande vereenigingen, gewijd aan de behartiging der belangen van handel, zeevaart, nijverheid, landbouw enz., zich tot eene feestcom missie gevormd, ten einde bij de plechtige opening van het kanaal te Vlissingen, door Z. M. den Koning, op den 8sten der volgende maand, ook uit de gemeente van de belangstelling in dat groote werk te doen blijken en tevens een bewijs van erkentelijkheid le geven aan de Regeering, die bij het ontwerpen dier plannen de belangen van Mid delburg is indachlig geweest. Zij vraagt de noodige bijdragen om mei een rijk versierde sloomboot, waarop zich deputatiën uit de aldaar gevestigde vereenigingen van handel, zeevaart, nyverheid en landbouw, tegelyk met eene vertegenwoordiging uit de burgerij, zullen moeten bevinden, op dien feestdag een bezoek te brengen aan Vlissingen en zoo mogelijk deel te nemen aan het Konink lijk escorte, om, in overleg met de feestcommissie aldaar, eene geschikte ligplaats te bekomen en door illuminatie en vuurwerk deel le nemen aan de algemeene feestvreugde. De kosten dezer zaak worden begroot op eene som van minstens dui zend gulden. Het Utr. Dagbl. deelt mede: Weder wordt de zaak van den heer Doude van Troostwijk tegen de Rijnspoorweg-maatschappij in rechten behan deld. Men weet dat de Maatschappij is veroordeeld al de treinen, volgens indertijd gemaakte overeen komst, le Nieuwersluis te doen ophouden. Daarom heeft zij ook met den nieuwen zomerdienst alle treinen te Nieuwersluis willen doen ophouden. De Minister van Binnenl. Zaken heelt echter daartegen zich verzet, en het oponthoud voor den tiein van 2.55 van Amsterdam doen vervallen. Daarop weder gedagvaard, verklaart de Maatschappij dat zij aan de bestaande overeenkomst heeft willen gevolg geven, maar dat de handeling, waartoe zij verplicht is, onmogelijk is geworden door een besluit der Regeering, en zij dus ook niet tot schadevergoe ding kan gehouden zijn. De pleidooien zijn be paald op 20 Aug. e. k. Naar men verneemt, is gisteren aan den burgemeester van Den Haag als hoofd der politie door den directeur van de Haagsche Tramway-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1