den slaapwaggon. Daarna vertrok hij naar Salz burg waar hij plechtig werd ontvangen. Het ge heele garnizoen was voor zijne ontvangst uitgerukt. Des avonds had er hem ter eere een groote berg- verlichting plaats. Gistermiddag dineerde de Schah te Lintz, alwaar hij bij zijne aankomst en vertrek levendig werd toegejuicht; des avonds kwam hij te Penzing aan, alwaar hij door den Keizer, den Kroonprins, en verschillende civiele en militaire autoriteiten werd ontvangen onder luide toejuichingen der bevolking. Spanje. Het kanton van Grenada heeft de volgende be sluiten genomen, waaraan reeds een begin van uitvoering is gegevenDen rijken eene belasting op te leggen van 100,000 douro's; alle kerken af te breken met inbegrip van Sacro Monte alle klokken te smelten en een munt op te rich ten zich meester te maken van de administratie en van de Staatsgoederenalle rechters en Raads- heeren van het Hof van appèl in de stad en in het kanton af te zetten. Onder de verliezen, die de Carlisten bij het beleg van Igualada geleden hebben, worden o. a. opgegeven de zoon van den infant don Enriquez (de vader is in der tijd door den hertog van Montpensier in een tweegevecht gedood) en een Franschman, die tot de legitimistische aristocratie behoorde. De opstand is in Sevilla totaal onderdrukt. De troepen hebben de geheele landstreek bezet. Er heerscht groote verontwaardiging over de op standelingen, die vele positiën in brand hebben gestoken, na ze verlaten te hebben. De stad Alrneria heeft een eérsten aanval der schepen van de opstandelingen afgeslagen. De Cortes heb ben daarvoor een votum van dank jegens Alrneria uitgebracht. De meerderheid is bereid het Gouver nement krachtig te steunen en de noodige cré- dieten toe te staan om de orde te herstellen. Gr emeenteraad INGEKOMEN STUKKEN. Omtrent adressen van mr. C. G. Van San- dick en van P. M. Brutel de la Rivière en an dere bewoners van het Gerecht betrekkelijk eene wegneming van de aldaar staande boomen, ach ten 6. en W. het meest raadzaam, dat al leen de drie boomen staande vóór het huis van den heer Van Sandick worden weggenomen. Wel zal daardoor, gelijk de Comm. van Fabr. opmerkt, wellicht eenige misstand worden veroorzaakt, doch deze omstandigheid schijnt niet van zoodanig ge wicht te zijn, dat alleen op grond daarvan niet tegemoet zou kunnen worden gekomen aan de billijke en rechtmatige klachten van adressant, terwijl die bezwaren naar het inzien van B. en W. niet voldoende worden opgeheven door het mid del dat de Commissie van Fabricage in overwe ging geeft. B. en W. stellen voor om te besluiten tot den verkoop van de drie boomen bovenbedoeld. Tevens zouden zij daarbij wenschen bepaald te zien, dat de verkoop zal plaats hebben in het najaar, met het oog op de alsdan te wachten meer dere opbrengst, tenzij de eerstgenoemde adressant rnocht verlangen de boomen reeds thans tegen eene billijke vergoeding, gelijk staande met de waarde welke de boomen in het najaar geacht kunnen worden te bezitten, over te nemen. De comm. van fabr. zou geen bezwaar maken, voor de opruiming van die rij boomen te advi- seeren, indien de meerderheid der bewoners van die buurt de wenschelijkheid daarvan betoogde, doch zij vermeent zulks niet te mogen doen, met opzicht tot slechts drie boomen uit de geheele ry; niet alleen uithoofde van den teweeg te brengen misstand, maar ook, omdat door die ge deeltelijke opruiming de belangen van de overige bewoners der buurt kunnen geschaad worden, en bet licht mogelijk is, dat de heer Yan Sandick na eenigen tijd zijn huis bewoond te hebben, inslemmen zal met de opgedane ondervinding zijner buren, betreffende de wenschelijkheid der onderhavige beschutting. Aangezien overigens de toestand der boomen geen reden tot bezorgdheid geeft om ze te laten staanvoorts het beroep op het bepaalde bij art. 713 van het Burgerlijk "Wetboek niet opgaat, daar zij omstreeks 2.25 meter van de huizen ver wijderd zijn, en met weinig moeite gedeeltelijk in de door den heer Van Sandick aangevoerde be zwaren door opsnoeiing der boomen en wegrui ming der voor zijn huis hinderlijke takken kan tegemoet gekomen worden, zoo geeft de comm. in overweging, om, onder mededeeling van het vorenstaande, afwijzend op zijn adres te be schikken. Het voorstel van B. en W. om de voor het huis van den heer Van Sandick staande boomen te doen rooien en verkoopen, heeft bij de Financieele Commissie tot geene bedenkingen aanleiding ge geven. De vermeerdering van het aantal leerlingen op de openbare school voor in. u. 1. onderwijs 1ste kl. voor meisjes heeft ten gevolge dat er na af loop van de zomervacantie behoefte zal ontstaan aan uitbreiding van het hulppersoneel, vermits die vermeerdering eene splitsing van enkele klassen noodig maakt. Zoowel de schoolopziener als de hoofdonderwijzeres achten het wenschelijk dat in de behoefte worde voorzien door de aanstelling van eene onderwijzeres bevoegd tot het geven van onderwijs in eene of meer talen, en wel tijdelijk, op grond dat hel niet uitgemaakt is of de tegen woordige vermeerdering van het aantal leerlingen blijvend zal wezen. Naar het oordeel van de be trokken autoriteiten zal de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres behooren te worden vast gesteld minstens op een bedrag van f 700, ten einde iemand te bekomen, die de noodige be kwaamheden bezit, als in de gegeven omstandig heden worden vereischt. B. en W. stellen alzoo voor om te bepalen dat het hulppersoneel aan gezegde school tijdelijk met eene onderwijzeres der 2de klasse zal worden vermeerderd. De commissie van fin. vindt geen bezwaar in dit voorstel. De Commissie van Fabricage heeft onlangs een voorstel ingediend, hetwelk B. en Ws. met den meesten nadruk meenen te moeten ondersteunen. Uit het rapport der comm. blijkt, dat het betreft eene regeling van het onderhoud van een groot gedeelte der riolen en strekt om dat onderhoud, hetwelk tot dusverre behoorde te geschieden door de eigenaars van de in die riolen uitloozende privaten, voortaan van gemeentewege te doen plaats hebben. Voldoende blijkt uit het rapport dat de tegenwoordige toestand dringend herziening eischt, en dat aan de bestaande bezwaren zal worden tegemoetgekomen, wanneer de gemeente in deze handelend optreedt. De aan i het plan ver bonden kosten, geraamd op f 5000 per jaar, zyn zeker niet gering, doch met het oog op de daar van te wachten gunstige gevolgen, ook wat betreft den openbaren gezondheidstoestand, mag deze omstandigheid de invoering van de zoo dringend vereischt wordende verbetering niet verhinderen, terwijl bovendien daarmede eenige voordeelen, tengevolge van de te verkrijgen faecale stoffen, gepaard gaan. De vraag of het werk, casu quo, onder eigen beheer dan wel bij openbare aanbe steding zal behooren te worden verricht, wordt door de Commissie in eerstgemelden zin beant woord en, naar het B. en Ws, voorkomt, terecht. Waar eene juiste en nauwkeurige omschrijving van de te verrichten werkzaamheden aan zoovele bezwaren onderhevig is, kunnen van eene aan besteding geene financieele voordeelen worden verwacht. B. en Ws. achten het daarom raad zaam dat, wanneer de gemeenteraad zich in be ginsel met het voorstel mocht kunnen vereenigen, het werk althans voorloopig in eigen beheer worde verricht. Nog behandelt de comm. de vraag of bij aanneming van de voorgestelde regeling ingevolge art. 238 der gemeentewet een zeker recht zal worden geheven voor het gebruik maken van de riolen. Ook wat dit punt betreft kunnen B. en Ws zich met het gevoelen der comm. vereenigen. De zorg voor het onderhoud der riolen, gelegen onder de openbare straten, behoort uit den aard der zaak aan de gemeente en het is niet meer dan billijk dat de daaraan verbonden kosten uit de gewone inkomsten worden bestreden en alzoo gedragen worden door alle belasting schuldigen. B. en W. stellen alsnu voor om overeenkom stig het voorstel van de Comm. van Fabr. te be sluiten en alzoo te bepalen dat de hier bedoelde riolen van gemeentewege zullen worden onderhou den. Inmiddels is de tegenwoordige toestand van dien aard, dat met het reinigen van enkele riolen niet wel tot het volgende jaar kan worden ge wacht, zoodat daarmede onverwijld een aanvang zal moeten worden gemaakt. De voor onderhoud der riolen op de begrooting uitgetrokken gelden zijn evenwel niet voldoende om in deze buiten gewone behoefte te voorzien, zoodat deze post, voorkomende onder art. 5 van Hoofdstuk II, met een bedrag van f 1650, hetwelk voor de in dit jaar te verrichten werkzaamheden noodig wordt geacht, zal moeten worden verhoogd, te vinden uit den post voor onvoorziene uitgaven. De comm. v. fin. is overtuigd dat op vele plaatsen in de gemeente eene tusschenkomst van gemeentewege in deze dringend wordt vereischt, zoodat zij geen bezwaar heeft om de voor onder houd der riolen op de begrooting voor dit jaar uitgetrokken gelden met het door B. en Ws. voorgesteld bedrag te verhoogen, ten einde met de vereischte werkzaamheden onverwijld een aan vang kunne worde gemaakt. Thans evenwel reeds te beslissen dat voor dit doel telken jare eene som van ongeveer f 5000 op de begrooting zal worden uitgetrokken, acht zij eenigermate voor barig. Gevoegelijk kan, haars inziens, met het nemen van eene beslissing worden gewacht tot bij de vaststelling der gemeente-begrooting voor het vol gend jaar, als wanneer tevens zou kunnen worden uitgemaakt in hoever er termen zijn om eenig recht te heften voor het gebruik maken van de hier bedoelde riolen. De corqrp. yan fin. wenscht daarom zich voor te behouden daaromtrent, nader haar oordeel uit te spreken, en thans, door het toestaan van de noodige gelden, het dagelijksch be stuur in staat te stellen om datgene te doen ver richten wat in het belang van de openbare ge zondheid dringend wordt vereischt, onder uitdruk kelijke bepaling dat hierdoor het hoofdbeginsel, de onderhoudsplicht in deze, niet zal worden ge- praejudicieerd. De districtsschoolopziener heeft, na overleg met den directeur der hoogere burgerschool en den dirigeerend hoofdonderwijzer der vormschool, voor gesteld orn in de vacature van onderwijzer in de gymnastiek aan de openbare scholen voor lager onderwijs en de hoogere burgerschool, ontstaan ten gevolge van het overlijden van den heer Martin, na afloop van de zomervacantie tijdelijk te voorzien, totdat de te benoemen leeraar in functie zal zijn getreden, terwijl het voornemen bestaat orn het onderwijs gedurende dien tijd aan den tegenwoor- digen hulponderwijzer op te dragen en zulks op de bestaande jaarwedde, Vermits het onderwijs in dit belangrijk leervak zal kunnen stilstaan, bestaat voor eene tijdelijke voorziening gegronde aanleiding, te meer nu eene wijziging van de re geling van het gymnastiek-onderwijs in overweging wordt genomen, waaromtrent den gemeenteraad eerlang eene voordracht zal worden aangeboden. Inmiddels moet over de gelden als jaarwedde van den gymnastiek-onderwijzer op de gemeente-begroo ting uilgetrokken, over de maanden Juli, Augustus en September, ten behoeve van de weduwe van den overleden gymnastiek-onderwijzer worden be schikt, zoodat de tijdelijke waarneming eerst met ingang van 1 October e. k. zoude kunnen worden voorzien. Mitsdien stellen B. en W. voor hen te machtigen om uit de artikelen der begrooting voor jaar wedden van de onderwijzers der middelbare en lagere scholen uitgetrokken, de jaarwedde van den tijdelijk te benoemen onderwijzer uit te betalen, over de tweede helft van de maand Augustus en de maand September, uitmakende een bedrag van ongeveer f 200. De cornrn. van financiën heeft geene beden kingen om, overeenkomstig de voordracht van, B. en W., de noodige gelden beschikbaar te stellen tot tydelijke vobrzienjng in de bestaande behoefte. Marktberichten. Amsterdam, 1 Augustus. Rpgge, J. Dito 197; N. Odessa 105 van boord, N. Petersb. 200 van boord; J. Dito 195- Levering, Maart 202, 203; Oct. 197, 196. Raapolie op zes weken, per 100 kg. 373/4Vliegend 36'/2; Mei 383/4Sept., Oct., Nov., Dec. 37. Lijnolie, op zes weken 38; Vlie gend 363/4; Sept, Oct., Nov., Dec., 363/4, 36c/8; Raapkoeken, per 1000 kg. 86, 90. Lijnkoeken, per 100 kg. 101/a, 14. Koolzaad, Oct. 371.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3