behandeld, waarbij het de vraag gold of, door niet- waarschuwing van voorbijgangers, bij het afhyschen, een manslag door niet-naleving van de politie verordening zou zijn begaan, Woensdag'behandelde de rechtbank aldaar een geval, dat bij eenige over eenkomst, toch een belangrijk verschil daarmede opleverde. Uit een pakhuis op den Zwanenburgwal werd op 14 Januari 1.1. een zak met ongeveer 40 kilo katoen afgelaten, hij schoot uit en viel naar beneden op een fabrikant in watten, die uit het benedenkantoortje was gekomen. Twee getuigen verklaarden dat zij hem behoorlijk gewaarschuwd hadden, doch dat hij toch niet van onderen was gegaan. Ditmaal werden niet de personen met de waarschuwing belast, maar de drie, die boven met het afhijschen zich bezighielden, vervolgd ter zake van verwonding door onvoorzichtigheid. Een hunner had daarbij het toezicht. Deze ontkende dat hij voor het geval aansprakelijk was, de anderen dat zij den zak niet behoorlijk hadden aangeslagen. De verwonde had hem op den rug gekregen en was aan de ruggegraal beschadigd, zoodat hij nog slechts ten deele hersteld was. De subst.-griffier van justitie, Mr. P. Verloren van Themaat, be toogde o. a. dat het bewijs hunner onvoorzichtig heid of nalatigheid was geleverd en requireerde tegen hen een cellulaire gevangenisstraf van éene maand en de betaling eener geldboete van f 25. De advocaat Mr. Rud. B. Benjamins achtte het bewijs in geenen deele geleverd en meende o. a. dat, zoo men van boven in iets was te kort ge schoten, dit ruimschoots was gecompenseerd door de voorzorgen van onderen. Overeenkomstig zijne conclusiën werden de drie beklaagden vrijgespro ken, als zijnde hunne schuld niet wettig en over tuigend gebleken. Dezer dagen gingen eenige meisjes naar het strand, achter het dorp De Koog op Texel, ten einde zich aldaar tegen de drukkende atmosfeer in het koele Noordzeewater wat te ver- frisschen. Die juffertjes, onbekend met het getij en zonder eenig geleide, begaven zich door het Zwin op een der droogliggende zandbanken en vermaakten zich naar hartelust, zonder iets van het steeds naderend gevaar te vermoedendoch helaas', spoedig bracht het steeds wassend water daarin verandering; zij wilden zich nu in allerijl naar het vaste strand begeven, doch werden door het steeds hooger en hooger stijgend water daarin verhinderdhet Zwin was reeds te diep geworden en de stroom sterker, en zij alzoo totaal afgesne den hare positie was hopeloos. Zekere Kuiper, dienstdoende bij de reddingsboot, en die juist bijtijds nog op het strand kwam, had het geluk de wanhopige dames van een groot gevaar te verlossen. De koopman in manufacturen uit Streefkerk, A. v. d. "W., beschuldigd van moed willige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat eenig menschenleven in1 ge vaar konde worden gebracht, is gisteren door het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland tot vier jaren gewone gevangenisstraf veroordeeld. Het geringe nadeel door den brand veroorzaakt, en het vroeger goede gedrag van den veroordeelde werden door het Hof als verzachtende omstandig heden aangenomen. Het Hof deed vervolgens uit spraak in de zaak van de dienstbode J. R. in Den Haag, beschuldigd van diefstal in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel, twee malen gepleegd. Zij is vrijgesproken van de ver zwarende omstandigheid, dat de diefstal met behulp van een valschen sleutel heeft plaats ge had. Haar overigens schuldig verklarende aan diefstal door een loonbediende ten nadeele haars meesters, heeft het Hof met aanneming van ver zachtende omstandigheden haar drie maanden cellu laire gevangenisstraf opgelegd. Dinsdag-middag gingen twee meisjes en een jongeling met een roeiboot van Papendrecht, om bij het huis te Merwede te gaan melken. Eene sleepboot ontmoetende, verzochten zij tot nabij hunne bestemming mede te mogen slepen, hetgeen toegestaan werd. Onder het voortslepen echter brak het sleeptouw der boot, waardoor deze onder de boeg kwam van een schip, dat de sleepboot achter zich had, met dat gevolg, dat de boot met al wat er in was onder het schip doorging. Ge lukkig werden de drie personen gered en ook de boot met geheel haar toebehooren gevischt, ook zelfs de koperen melkkannen, die bodemopwaarts ronddreven, zoodat de schipbreukelingen er met den schrik en een nat pak doch overigens zonder schade afkwamen. De aangekondigde harddraver ij én te Woubrugge hadden gisteren plaats. Bij de voormiddag-harddraverij, voor boerenpaarden die nimmer een prijs gewonnen hebben, was over winnaar het paard de Dikkevan en bereden door A. De Graaf, te Watergraafsmeer, waarvoor eene prachtige pendule uijgeloofd was; de premie, eene kleinere dito, behaalde de Suzannavan en bereden door P. Langendam, te Zevenhuizen. Bij de namiddag-harddraverij voor paarden van zessen klaar behaalde het paard de Marianne van A. De Graaf te Watergraafsmeer den prijs ad 200 en het paard de Snelle van W. G. Bulk, te Leimuiden, bereden door I. Bos, de premie ad f 50. Een en ander werd opgeluisterd door de muziek van het 4de regiment infanterie. De warmtein zuidelijkËuropais zeer groot en veroorzaakt velerlei onheilen. Langs de Middellandsche Zee, van Marseille tot Zuid-Italië, wijst de thermometer bestendig 87° Fahrenheit in de kamers aan, die zorgvuldig tegen de bui tenlucht zijn afgesloten. Ook des nachts wordt het niet veel koeler; 80° gewoonlijk. Zoodra de dag aanbreekt stijgt de thermometer weder tot 87°. Een felle zon verzengt alles. De grond schijnt een gloeiende plaat; sedert drie maanden is er geen druppel regen gevallen. De bronnen zijn bijna uit geput. Alle struiken langs den weg zijn verschroeid. Uit vrees voor brand, door de vonken uit locomo tieven teweeg te brengen, worden de struiken langs den spoorweg met zorg uitgeroeid. Aan een Amerikaan te Toledo in de Vereenigde Staten is een octrooi verleend voor een nieuwe uitvinding, die weder van den prac- tischen geest der Amerikanen getuigt. Zij bestaat in de verbinding van een stoel en een lessenaar, zoodanig aan elkander verbonden, dat de persoon die van den stoel of zitplaats gebruik maakt, ge makkelijk in eiken spoortrein kan schrijven, en geen den minsten hinder heeft van het schokken der rijtuigen. De inrichting is zoodanig gemaakt, dat de geheele machine, met den persoon die er gebruik van maakt, door een enkele zware spi- raalveer gedragen wordt, en dat de eenige ver binding is tusschen den stoel en den vloer. Volgens het bericht moet iemand op een dusdanigen stoel gezeten, in een spoortrein met 30 mijlen vaart, even gemakkelijk kunnen schrijven als te huis op zijn kantoor. Uit Zwolle wordt als curiositeit g e- meld: De heer Polak, circa 102 jaren oud, vroeger onze stadgenoot, thans woonachtig te Deventer, be zocht bij gelegenheid onzer kermis, in volmaakte gezondheid, zijne kinderen alhier, en zal binnen eenige weken de gouden bruiloft van een zijner kinderen gaan bijwonen. Men schrijft uit Berg-en-Dal van den 29stehHeden barstte hier een geweldig onweder los. 't Was een prachtig schouwspel. Jammer slechts dat hierbij wederom een menschenleven was te betreuren. Van twee mannen, die links van de zoogenaamde „Vossenhut" stonden, werd de een doodelijk getroffen, terwijl van den ander slechts de laars zwaar werd beschadigd. Terstond na het vernemen van het onheil werd, onder de logé's van het hotel, ten voordeele van de weduwe van den overledene eene collecte georganiseerd, die eene niet onbelangrijke som opbracht, welke waarschijnlijk nog zal aangroeien, aangezien in het hotel van heden af lijsten ter teekening zijn gelegd. Men tracht hier en daar in ons land timmermansknechten te werven voor Hamburg. Het dagloon is ruim f 2. De reis derwaarts wordt vergoed. Woensdag is te Londen zekere Henry Thompson, een jongen van 15 jaar, die een knaap van 16 moet hebben doodgestoken, aan 't gerecht overgeleverd. Gisterochtend, omstreeks 8 uur, is te Rotterdam een werkman van de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij, die met nog andere werklieden bezig was een ijzeren as met een kraan, welke op het terrein van den Rijnspoorweg is geplaatst achter de buitenlandsche goederenloods, in een schip te hijschen, door het uitschieten van de ketting gevallen, en zich willende vasthouden, met de rechterhand tusschen het kamrad geraakt, waardoor de vingers verbrijzeld werden. Hij is naar het Ziekenhuis overgebracht. Voor de volgende rnaand is een groote bedevaart aangekondigd naar de „genaderijke" kapel onder de Linden te Thorn, een dorpje, twee uur van Roermond gelegen. Die kapel is in den zelfden vorm gebouwd als Santa Casa ët Loretto in Italië, welke naar het model van het huisje te Nazareth is opgetrokken. Het geheele kanton Maaseyk zal zich en corps vereenigd derwaarts begeven. Gisternacht is uit het water der Coolvest te Rotterdam opgevischt het lijk van een onbekend manspersoon van tamelijke lengte, oud 36 a 40 jaren. Naar men verneemt bestaat bij het gemeentebestuur te Rotterdam het voornemen een nieuw raadhuis in XVI-eeuwschen stijl te doen bouwen. BUITENLAND. Frankrij li. Een gerucht wil, dat de graaf van Parijs naar Frohsdorfl' vertrokken is, om den graaf van Cham- bord een bezoek te brengen. Thiers vertrekt Maandag naar Zwitserland. Het stoomschip Meikongvan de Message- ries Maritimes, met de verwacht wordende Fran- sche mail, dd. Batavia 3 Juli, is 26 Juli van Aden naar Suez vertrokkenhet stoomschip Sindh. van de Messageries Maritimes, met de verwacht wordende Fransche mail, met berichten uit Bata via 17 Juli, 27 Juli van Point-de-Galle naar Aden. België. De heeren Jacobs frères Go. te Brussel, in liquidatie, hebben tegen 1 Augustus de betaling aangekondigd van een dividend van 20 pCt., zoo dat alsdan reeds 60 pCt. van de schuldvorderingen zal zijn betaald. De Rechtbank van eersten aanleg, zitting houdende te Gent, heeft uitspraak gedaan in de zaak van den dokter Vandermeersch, tegen het blad de Bien Public. Het clericale blad is ver oordeeld tot 2000 frs. schade en interesten en tot twee afkondigingen van het vonnis. Bij koninklijk besluit is de driejaarlijksche prijs voor Fransche tooneel-letterkunde. tijdvak 187072, toegewezen aan den heer K. Potvin, voor zijn drama in 4 bedrijven, in verzen: De Moeder van Rubetis. De Indépendance zegt, dat de aardappel oogst in België zeer groot zal zijn, ten gevolge van den maatregel der landbouwers, om de bloemen van de aardappelplant onmiddellijk te verwijderen, zoodra zij zich vertoonen. De oogst der knollen vermeerdert daardoor met 20 pCt. Grroot-Britannië. Luidens eene mededeeling in den Timesheb ben zich verleden Maandag te Londen, in een slaaphuis op Towerhill, twee gevallen van Azia tische cholera voorgedaan. De beide lijders, een man en een kind, waren juist aan wal geslapt van een schip, dat over Kiel en Hamburg van Kopenhagen gekomen was. De man is herstellende; doch 't kind bezweek binnen zeven uren. Onver wijld zijn door de sanitaire overheid maatregelen genomen om de verspreiding der smetstof tegen te gaan. In het beursbericht van de Times is een brief opgenomen van Sir James Anderson, direc teur Van 'de Eastern Telegraph Company, waaruit blijkt, hoe het onechte telegram betreffende den Spaanschen coupon in de wereld is gekomen. De Spaansche agent te Londen ontving dit telegram op een gedrukt formulier van genoemde maat schappij en gesloten in een gedrukt couvert, zoo als deze maatschappij gewoonlijk gebruikt. De directeur verklaart echter, dat hel telegram niet over zijne telegraaflijn is verzonden en dat beide formulieren (couvert en inhoud) niet afkomstig zijn van zijne maatschappij, maar blijkbaar door een falsaris vervaardigd. In het Spaansch van het telegram zijn geen fouten, maar in de gedrukte formulieren waren er verscheidene, zoodat deze niet kunnen vervaardigd zijn door een drukker, die een echt formulier der maatschappij voor zich had. Oostenr.- Hon^.-Monarchie - Uit Weenen wordt van gisteren gemeld: De Schah van Perzië overnachtte te Innsbrück in

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2