IEIDSCH DAGBLAD. N0. 4134. Zaterdag A0. 1873. 2 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1*40. Afzonderlijke Noinmers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 1 Augustus. Daar ook de nadere pogingen, schrijft het L ',r. Dagblhet kapitaal van 3 millioen voor den spoorweg LeidenWoerden in Nederland ge- hiel te vinden mislukt zijn, zal men zich nu voor het onlbiekende millioen tot het buitenland wenden. jWoensdag arriveerden op Texel generaal Delprat met nog eenige hoofdofficieren, alsook Dr. Kaiser, uit Leiden, om tegenwoordig te zijn bij het springen eener torpedo. Zooals men weet, heeft Dr. Kaiser eene zeer gewichtige uitvinding aan, welke voor den torpedo-dienst van on schatbare waarde moet zijn. Naar men verneemt, We proefneming naar wensch geslaagd. Morgen zal de feestelijke viering van het 25jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van landbouw, afdeeling Haarlem en omstreken, te s- Haarlem eeri aanvang nemen, en op dien dag zal sn de ^bloemententoonstelling in de Hertenkamp ge rij opend worden. Het aantal daarvoor ingekomen D- inzendingen is buitengewoon groot en de meeste rij daarvan zijn uitstekend fraai. Den volgenden dag, te Zondag, zullen onderscheidene feestelijkheden plaats hebben in den trant van die, welke eenige jaren geleden zoo algemeen hebben voldaan. Op den avond van dien dag zullen naar onderscheidene plaatsen extra-tremen loopen. De Amsterdamsche Cricket-Club, die zich doel stelt om het hier te lande nog weinig zwang zijnde cricketspel meer bekend te maken, is voornemens om Zondag e. k., des morgens te II uren, nabij Haarlem een cricket-match te houden het veld tusschen de Spanjaardslaan, den weg ar Heemslede en de buitenplaats Leeuwenhoofd. Vanwege Gedeputeerde Staten dezer Pro- cie is eene circulaire uitgegaan, waarbij aan gemeentebesturen verzocht wordt, binnen 8 gen na ontvangst aan het college te doen toe- nen een opgave der kermissen, jaar- of week- irkten, die in hun gemeenten worden gehouden, t vermelding der tijdstippen waarop zij plaats ben, en, zoo zij langer dan éen dag duren, t vermelding tevens van den tijd waarop zij idigen. Bij het Dep. van Kol. is het bericht ont- gen dat het stoomschip Prins Hendrik van dei Stoomvaartmaatschappij „Nederland" gisteren ™int de Galle is gepasseerd en dat aan boord wel was. Het detachement militairen, dat op het stoomschip Tromp was ingescheept en, na de verongelukking van dit stoomschip bij Suez, op den Prins Hendrik naar Aden is overge bracht, heeft eergisteren de reis van daar naar Indie voortgezet in het extra-stoomschip Indus van de Peninsular and Oriental Company. Omtrent den gezondheidstoestand der troepen tot den dag van hun vertrek uit Aden zijn de meest bevredi gende tijdingen ontvangen. Voor leden van den gemeenteraad zijn ge- bozen: te Bodegraven Dr. W. H. Kapteijn; te Haarlemmermeer de heeren A. van Riessen, Kuyper en J. van Vuuren. f~- De Staatscommissie voor geneeskundige isdag, examens heeft in haar eindzitting van gisteren "^la| 3r*S bevorderd den heer H. Slimgenberg. Th- leeraar in de natuurkunde enz. aan de i Q -.böogere burgerschool en de middelbare school voor ™cLjes te Rotterdam is benoemd de heer E. H. Groenman, leeraar aan de H. B. S. te Hoorn. Vanwege het Roode Kruis zal met het in III begin der volgende maand naar Indië vertrek kende stoomschip Prins van Oranje een aantal isten met tabak, pijpen enz. worden verzonden. iFetk. t. va* 9-4* Vrijdag 8 Augustus zal de jeugdige pianiste Fanny Richter, uit Oost-Friesland, in de Kurzaal te Scheveningen van haar talent doen blijken door het geven van een concert. Naar men verneemt, zal ook dit jaar aan 's Rijks Munt gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van examen voor de betrekking van handels-essaieur. Verleden jaar had er zich geen enkel aspirant voor opgedaan. De dienst der tramway op Scheveningen zal vooreerst worden gestaakt. Hoeveel ongerief) zegt het Vaderland, dat aan stadgenoot en de talrijke reizigers zal geven, kan een ieder beseffen. Zonder in beoordeeling te treden vernemen wy, dat de oorzaak van dien uilersten maatregel is het afkeuren van paarden door een politie-agent, niettegenstaande, naar men ons mededeelt, drie veeartsen de paarden voor gebruik geschikt acht ten, hetwelk later door een bevoegd en zaak kundig persoon schriftelijk aan de directie werd bevestigd. Het Sluisch Weekblad verklaart met zeker heid te kunnen medcdeelen. dat door de heeren J. Verkuijl Quackelaar te Vlissingen en J. Lansen Croin te Sluis concessie is aangevraagd tot het leggen van een spoorweg van Brugge naar Bres- kens. Voor het Nederlandsch gedeelte is de lijn aangewezen van Breskens langs Groede, langs Nieuwvliet, tusschen Oostburg en Zuidzande langs Sluis en de Sluische vaart tot aan de rijksgrenzen. En verder voor België langs de Brugsche vaart naar Brugge. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is gisteren aanbesteed, bij enkele inschrij ving: 1° hel herstellen van 's Rijks zeewerken op de eilanden Vlieland en Terschelling, in twee perceelen; daarvoor was de minste inschrijver de heer A. K. M. Hartog, te Sliedrecht, als: voor het lsle perceel, bevattende de werken op Vlie land, voor ƒ21,211; voor het 2de perceel, be vattende de werken op Terschelling, voor f 10,142; 2° het maken van een gebouwtje met peilput enz., voor een zelfregistreerende peil schaal te Marken, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland; daarvoor was de minste in schrijver de heer A. Willemse, te Haarlem, voor f 43773° voortzetting van den aanleg van een s'.uifdijk op de Hors van het eiland Vlie land, behoorende tot de zeewerken in Noord-Hol land; daarvoor was de minste inschrijver de heer A. Kaplijn, te Zype, voor ƒ3898. Als een bewijs, dat de nieuwe Fransche legerwet streng wordt gehandhaafd, diene, dat de Fransche consul te Rotterdam de Franschen, ver blijf houdende in Zuid-Holland, Zeeland, Noord- Brabant en Limburg, in de termen vallende der loting, heeft opgeroepen aan het consulaat te verschijnen. Verzuim wordt met gevangenisstraf van een maand tot een jaar geboet. Het Wiener Tagblatl bevat onder den titel Het Buitenland en de Weener Beurs" het volgendeNederland heeft zich aan Spaansche en Amerikaansche papieren verspeculeerd, en men berekent het verlies, dat het kapitaal van het rijkste en spaarzaamste land der wereld aan deze effecten geleden heeft, op f 600 millioen. Neder land is daarom voor hel oogenblik nauwelijks in staat Weenen doortastend te helpen. Ook Ber lijn en Hamburg zijn door de binnenlandsche crisis zoo geteisterd, dat zij eveneens onmachtig zijn, door groole aarikoopen voor deze plaats lucht te maken. Frankfort, Biuséel, Parijs en Basel zijn tegenwoordig de belangrykste koopers voor Oosten- rijksche waaiden, terwijl ook de houding der wis selmarkt aanduidt, dat die plaatsen steeds als koopers te Weenen optreden. De 6de compagnie zal in stede van de 2de compagnie van het 1ste regim. vesting-artillerie van 4 tot 29 Augustus a. s. in de legerplaats te Zeist kampeeren. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter opleiding voor tele grafist in de maand September aanslaande een tiental leerlingen bij den Rijkstelegraaf zullen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van éen gulden. De candidaten moeten zich vóór of op 15 Aug. a. s. bij het dep. van fin. aan melden. Van wege het Ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt medegedeeld, dat met 1 October dezes jaars gelegenheid is tot plaatsing van 15 leerlingen aan de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. De 2de luitenant J. C. Swaving van het reg. veld-artillerie is benoemd tot adjudant van den generaal-majoor, commandant der stelling van Amsterdam. Z. M. heeft den heer H. Hesse erkend en toegelaten als consul van Liberia te Amsterdam, en zulks op den voet van handeldrijvend vreem deling. Z. M. heeft aan F. F. Canneel, gewezen com mandant van het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, verleend een pensioen ten laste van den Staat, van 1512 's jaars. Z. M. heeft met ingang van den lsten dezer een pensioen ad ƒ600 's jaars verleend aan den heer T. A. B. Smits, afgetreden pastoor der R.-K. gemeente te Appeltern (Gelderland). Gemengd Nieuws. Gedurende de laatst verloopen week zijn van de haringvisscherij te Scheveningen we derom aangezet de navolgende overloopers, als: twee van den reeder Abr. Hoogenraad, stuurlieden J. Den Duik en W. Dijkhuizen, de eerste met 82 kantjes pekelharing en 37000 stuks steur- haring, en de tweede met 96 kantjes pekelharing en 42000 stuks steurharing; een van denreeder P. Krul, stuurman P. Mos, met 1147 kantjes pekelharing en 34000 stuks steurharing; een van den reeder W. Groen, stuurman Jac. Mos, met 143 kantjes pekelharing en 25000 stuks steur haring, en een van den reeder P. De Niet, stuur man Roeleveld, met 125 kantjes pekelharing en 45,000 sluks steurharing. De markt van de steur haring is laag. Zij geldt slechts van 9 tot 11 het duizendtal. Voor de ton pekelharing is besteed 20. In de zaak van den kindermoord uit Meerkerk, welke aanstaanden Vrijdag voor het Hof zal worden behandeld, zullen de heeren Mrs. Van Gigh en Pape als verdedigers voor de beide beschuldigden (oom en nicht) optreden. De ongeveer drie maanden geleden door de politie aangehouden valschemunter S. is, naar men verneemt, naar de openbare terechtzitting van het Provinciaal Gerechtshof, ter zake van het in omloop brengen van valsche munt, verwezen. Men verwacht dat die zaak nog in de maand Augustus zal worden behandeld. De heer ad vocaal-genei aal Van Maanen zal het Openbaar Ministerie verte genwoordigen. Werd onlangs voor de arrondisse- ments-rechlbank en daarna in hooger beroep voor het provinciaal gerechtshof te Amsterdam een zaak

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 1