ken; terwijl windhoozen vele boomen ontwortel den, wagens met hooi beladen in de vaart stuw den en onderscheiden daken van pannen beroof den. Zelfs zijn er spieringen, door deze hoozen uit zee opgenomen, op 't droge gevonden. Te Lan- gezwaag sloeg de bliksem in bij een landbouwer, baande zich een weg tot de woonkamer, waarin de boerin met twee kinderen zich bevond, en ver liet, nadat de hoos hier de meeste meubelen door elkander had geworpen, door de voordeur het huis. De drie personen bleven ongedeerd. Men meldt uit Dieren van 29 J u 1 iI n de nabijheid dezer gemeente heeft een zekere Kaspers met opzet een der armen van zijn kind, slechts tien weken oud, aan het boveneind gebro ken; de breuk is zonder geneeskundige hulp ge nezen; maar de arm stond verdraaid aan het lichaam. K. heeft daarna, weder opzettelijk, den benedenarm gebroken. De vrouw, met wie hij leefde, bemerkte deze verminking en riep de hulp in van een geneesheer, die daarop van de euvel daad aangifte heeft gedaan bij de politie. De ontaarde vader is naar de gevangenis te Arnhem getransporteerd; hij heeft bekend de gruweldaad te hebben bedreven, en geeft voor gehandeld te hebben uit haat jegens de vrouw met wie hij leefde. Zondag-na mi ddag begaven zich 2 per- sonen, onmiddellijk na het middagmaal te hebben gebruikt, naar het uitwateringskanaal, nabij de gemeente Retranchement, om er een bad te ne men. Een hunner, een jongeling van 20 jaren, werk man van beroep, was nauwelijks in het water, of hij vi-rdween in de diepte. Zijn kameraad, dit ziende, stelde pogingen in 't werk om hem te redden, doch vruchteloos; men vond slechts zijn lijk. De overledene was de kostwinnende zoon eener weduwe met 9 kinderen. BUITENLAND. Frankrij k:. De Nationale Vergadering heeft gisteren de handelstractaten met Engeland en met België goedgekeurd. De heer De Broglie las in de Vergadering eene boodschap van Mac Mahon voor, waarin gezegd wordt dat de Vergadering onbe zorgd kan uiteengaan, wijl de President haar de verzekering durft geven, dat gedurende hare af wezigheid niets de openbare orde zal in gevaar brengen, en dat. hij met zijne Ministers er voor waken zal om zijn gezag te doen eerbiedigen. De zoo gewenschte overeenstemming tusschen de Regeering en de Kamer" zoo heet 't verder in dat stuk, heeft reeds hare heilryke gevolgen doen gevoelen. Wat de bevrijding van 't Fransche grondgebied betreft deze weldaad is 't gemeen schappelijk werk van de Vergadering en van den vorigen President. Hij bracht daartoe krachtig bij en de Vergadering hielp hem, door 't verleenen van eene medewerking die nimmer in gebreke bleef. Op den plechtigen dag van Frankrijk's be vrijding zal 't land zijne dankbaarheid betuigen aan allen die het hulp verleendendoch bij 't aan den dag leggen van zijne vaderlandslievende vreugde, zal het zijne waardigheid weten te bewarenhet zal alle luidruchtige demonstratiën laken, die weinig zouden passen bij de herinnering aan de gedane opofferingen. De zoo duur gekochte vrede is onze eerste behoefte; het is ons vaste voor nemen, dien te handhaven. Aan zichzelf terugge geven, zal Frankrijk nog beter in staat wezen om met alle Mogendheden in eene oprecht vriend schappelijke verhouding te leven. Dit gevoel van M'iendschap is wederkeerig; dagelijks ontvang ik daarvan de formeele verzekeringen. Het is de vrucht van de verstandige gedragslyn, die de Ver gadering zich voorschreef. Gij zult 't goedkeuren, dat ik bij die gedragslijn volhard." Onder luide toejuichingen ging de Vergadering uileen. Nog steeds worden te Parijs personen, be schuldigd van deelneming aan de Commune, in hechtenis genomen. Ook is er een Pool, Mathuse- wicz, die vroeger kapitein was bij het Fransche leger, gearresteerd. Mathusewics, die door den krijgsraad bij verstek ter dood is veroordeeld, had zich in den laatsten tijd te Londen opge houden. Doch voor een paar dagen kwam hij te Parijs, waar hij door de politie, die van zijne komst verwittigd was, onmiddellijk in verzekerde j bewaring werd gesteld. De permanente commissie heeft besloten om de veertien dagen eene zitting te houden, en wel des Donderdags. De markies de Banneville is Maandag naar Weenen vertrokken, waar hij gezant blijft. Groot-Britannië. In antwoord op eene interpellatie van den heer Newdegate, verklaarde gisteren de heer Gladstone in 't Lagerhuis, dat, aangezien 't nieuwe handels- tractaat met Frankrijk slechts eene prolongatie is van 't oude, 't onnoodig is het door 't Parle ment te doen bekrachtigen. Voorts voerde de heer Gladstone 't woord naar aanleiding van de bood schap der Koningin, waarbij aan 't Huis 't voor genomen huwelijk werd bekend gemaakt tusschen den hertog van Edinburgh en de grootvorstin Alexandrowna van Rusland. „De tijden zijn voorbij", zóo sprak de Premier „toen vorstelijke huwelijken eene staatkundige beteekenis moesten hebben. Wij mogen gelooven dat de bedoelde verbintenis berust op wederzijdsche genegenheid, 't Is nog niet lang geleden, dat 't Engelsche volk, wegens bijzondere omstandigheden, Rusland beschouwde als een vijandigen Staat. Deze nieuwe band tusschen de beide groote R'yken zal, zoo hopen wij, eene ge heel andere overtuiging doen geboren worden. Wij mogen er ons geluk mee wenschen, dat deze verbintenis aangeknoopt werd onder de Regeering van een Czaar, die nimmer gestreefd heeft naar veroveringen, doch die zijn naam roemrijk heeft gemaakt door een voorbeeldelooze daad van hu maniteit: de vrijmaking der lijfeigenen." De heer Gladstone stelde hierop voor, de jaarwedde van den Prins van 15000 op 25000 pd. st. te verhoogen, en aan zijne aanstaande gemalin, zoo zij hem overleven mocht, eene annuïteit toe te kennen van 6000 pd. st. Dit voorstel werd, on danks de oppositie van den heer Taylor, aange nomen. In 't Hoogerhuis legde Lord Granville een adres ter tafel, als antwoord op de kennis geving der Koningin met betrekking tot 't voor genomen huwelijk van haar zoon. Een zelfde voorstel, als de heer Gladstone in 't Lagerhuis deed, werd door de Lords met algemeene stem men goedgekeurd. Aan de Times wordt van 8 Juli uit Sierra Leone geschreven, dat, hoewel de Ashantijnen hun aanval op Cape Coast Castle nog niet ge waagd hadden, hunne macht echter zoo gelegerd was, dat zij zoowel die sterkte als 't kasteel van Elmina bedreigde. De Ashantijnsche generaal, die den jongsten aanval op Elmina had aangevoerd, was afgezet en naar Cornrnassie gevoerd, om daar onthoofd te worden, 't gewone lot van een ge slagen legerbevelhebber in Ashanty. Te Cape Coast waren nog veel zieken, en was ook gebrek aan levensmiddelen. Twee Engelsche stoombooten waren op de Kust verongelukt. Eene daarvan, de Gorubahad 2000 pd. st. en eene lading voor de autoriteiten te Cape Coast aan boord. Die geldsom en geheel de lading waren door 't Gou vernement van Liberia in beslag genomen. Een Engelsch oorlogschip was daarop naar Kaap Pal- mas vertrokken, om 't een en ander, zoo noodig met geweld, terug te vorderen. Elk oogenblik verwachtte men te Cape Coast de aankomst van de Himalayamet 't 2de West-Indische regi ment negertroepen. Ouitscliland. Het Pruisische Gouvernement heeft aan den Spaanscheri gezant te Berlijn beloofd, de Vigilante weder te zullen uitleveren. Spanje. Uit Madrid wordt van 29 Juli gemeldNa gedurende twee uren te hebben gevuurd, hebben de troepen de voornaamste strategische punten van de stad Sevilla vermeesterd. Men gelooft dat de opstand heden zal gedempt worden De militaire commandant Manresa heeft getelegrafeerd dat de Carlisten een aanval op Berga hebben gedaan. Zij zijn met verlies terug geslagen en hebben zich teruggetrokken naar Prats de Llusanes. De kolonne onder bevel van Villacampe is Castellon binnengerukt zonder tegenstand te ont moeten. De revolutionaire junta is ontbonden. Twee oorlogschepen der opstandelingen zijn van Carthagena vertrokken met troepen naar Almeria of Malaga. Van de schepelingen en opstandelingen deserteeren er steeds veel. Generaal Pavia heeft Sevilla geheel geblokkeerd. De uit Malaga geëmi greerde families komen er terug. In een bijeenkomst van de linkerzijde en het linker-centrum heeft een der leden de linker zijde beschuldigd al het onheil over het land te hebben gebracht. Een ander verklaarde dat over eenstemming onmogelijk was, zoolang de linker zijde de beweging tot de onafhankelijkheidsver klaring der kantons niet tegengaat. Men hoopt dat de orde te Malaga gehand haafd zal worden. Er is belegeringsgeschut voor Valencia aangekomen. Te Saragossa heeft een groote manifestatie plaats gehad ten gunste der orde. Tengevolge van een wisseling van dépêches tusschen den President van den Ministerraad en het Comité der opstandelingen te Valencia, hoopt men dat bloedvergieten in die stad voorkomen zal worden en dat de opstandelingen geneigd zul len zijn tot den toestand, gelijk die bestond vóór het verzet tegen de regeering, terug te keeren. Portugal. De 24ste Juli verjaardag der afkondiging van het constitulioneele koningschap in het jaar 1833 is zoowel te Lissabon als te Porto en andere steden des lands met geestdrift gevierd. De Koning heeft een revue gehouden over het garnizoen en is zeer toegejuicht. De goede hou ding en de tucht der verschillende legercorpsen maakten een goeden indruk. Overal heerscht de meest volkomen rust. TEL EGRAMMEN. Kopenhagen, 28 Juli. Krachtens beschikking van den Minister van Justitie zullen de maatregelen tegen verspreiding der cholera onmiddellijk in wer king treden voor schepen uit Koningsberg en Neu- fahrwasser. St.-Petersburg, 29 Juli. Generaal Kaufmann meldt dat in het Khanaat Khiwa alles rustig is. De Russische troepen verkeeren in den besten welstand. Met het vervoer van vrijverklaarde slaven over Krasnowodsk naar Perzië is een aanvang gemaakt. Marktberichten. Amsterdam, 30 Juli. Tarwe, N.B. Poolsche 410. Rogge, J. Galatz 196, 197; N. Petersb. 200; J. Dito 195; Genetschek 200. Levering, Oct. 197, 198. Raapolie op zes weken, per 100 kg. 38,/4; Vliegend 37; Mei 321 /8, 39; Sept., Oct., Nov., Dec. 37'/2, 37,/4. Lijnolie, op zes weken per 100 kg. 38*/4Vliegend 37; Sept., Oct., Nov., Dec., 367/8. Piaapkoeken, per 1000 kg. 86, 90. Lijn koeken, per 100 kg. 101 /a, 14. Koolzaad, Oct. 374. LAATSTE BERICHTEN. Z. M. heeft benoemd, bij het personeel van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, tot eersten officier-vau-gezondheid der eerste klasse, kolonel, den luitenant-kolonel Van den Broek, van genoemd personeel. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, van den 24sten Juli tot en met den 30sten Juli 1873. GEHUWD. Dr. J. I. J. Levyssohn jm. en J. M. C. B. Van Schilfgaarde jd. C. P. Kooien jm en E. Marijt jd. J. Rernond jm. en H. J. Boekhout jd. J. A. De Lange jm. en G. J. Van Dorp jd. L. Platteel jm. en J. W. Broekveld jd. S. Hekkeraa jm. en M. C. Van Velsen wede. A. A. R. Verhoog jrn. en E. Broekveldt jd. J. J. Van Raait jm. en J. De Bink jd. A. Franc ken jm. en L. C. Peltenburg jd. BEVALLEN. J. F. Kroon, geb. De Jong, D. A. C. Van Geer, geb. Kleijn van Willigen, Z. C. Matters, geb. Vermond, Z. J. Kuiters, geb. Sommeling, Z. E. Witmans, geb. Haalebos, D. E. Ch. M. Van Beek, geb. Van Ulden, Z. S. M. Vermeij, geb. Monfils, Z. J. Blansjaar, geb. Kooien, Z. G. Van Kooperen, geb. Laman, Z. P. Tisseur, geb. Fles, Z. M. C. Groen in 't woud, geb. van der Klugt, Z. S. De Tombe, geb. Brakel, Z. J. E. Van Toorn, geb. Bronsgeest, D. H. J. Kop, geb. Wijnbeek, D. W. Taflijn, geb. Ouwerkerk, D. E. Withake, geb. Bentoelzen, Z. E. P. Van Steenbergen, geb. Kriest, Z. OVERLEDEN. J. Dubbelaar, 34 j. A. van der Puil, D. 10 m. M. P. Voorzaat, D. 3 m. Z. De Feij, 46 j. J. Leentvaart, Z. 14 m. A. J. Kramp, D. 5 m. J. J. Lenering, D. 3 ra. J. Duijkers, Z. 11 j. C. Brugman, Z 13 m. J. Kostermans, D. 3 d. P. B. Stamkot, 3*2 j. A. C. Jong, D. 16 d. G. Kleijnhans, Z. 3 m. A. Kraneveld, Z 6 j. E. Engelenburg, Z. 3 m. A. Van Es, Z. 4 m. - J. van den Eikel, wede. J. H. Welilers, 84 j. G. A. Teegelaar, Z. 20 m. II. Schrnitz, D. 32 j. J. J. M. Michel, D. 11 rn. W. van der Burg, 50 j. J. van den Heuvel Z. I j. H. J. Schut, 44 j.

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 3