tot de geneeskundige faculteit der Leidsche Hoo- geschool de vraag is gericht, of zij geneigd zou bevonden worden, om het onderwijs door eenige vrouwelijke studenten, thans te Zurich, te doen bijwonen. Volgens den berichtgever van dat blad zou hierop een toestemmend antwoord zijn gegeven. Het hoofdcomité voor het oprichten van een monument voor wijlen Mr. J. R. Thorbeeke heeft besloten, het bronzen standbeeld naar het model van den heer Ferdinand Leenhof, te Parijs, te doen vervaardigen in de fabriek van de heeren L. J. Enthoven en Co., in Den Haag. Door den heer Baud, op Java wonende, is een som van 1000 toegezonden aan den burge meester van Alkmaar, om op 8 October a. s. aan de armen van Alkmaar te worden uitgedeeld. De burgemeester van Gent heeft vanwege den heer H. Ledeganck, Belgisch onderconsul te Samarang, de som van f 621,02 ontvangen als slot van rekening van het bedrag der inschrij ving, in de Nederlandsche bezittingen geopend ten voordeele der Gentsche werklieden, die door de overstroomingen hebben geleden. De heer M. Viruly, JDz., op 21 Juli j.l. in Den Haag overleden, heeft aan verschillende Diaconie-armen en aan onderscheidene Weldadig heidsinstellingen aldaar en elders, de belangrijke som van 83,600, in contanten en vrij van successierechten, gelegateerd. Als eerste basse-taille bij den Koninklijken Franschen Schouwburg in Den Haag is voor het a. s. tooneelseizoen geëngageerd de heer Aurnerat van den schouwburg te Toulon. Mejuffrouw Margot Graaf, van Haarlem, die verleden jaar het eindexamen aan de meisjesbur gerschool voor middelbaar onderwijs aldaar heeft afgelegd, heeft den 16den en 25sten dezer te Parijs haar examen als hulponderwijzeres gedaan. Namens de gezamenlijke examinatoren werd zij door den maire gecomplimenteerd wegens het groot aantal pun ten dat zij behaald had. Het instituut waarop zij hare opleiding ontving, wordt door Madlle A. Jonte bestuurd, die zich hier te lande als onderwijze res aan de Kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem een zeer gunstigen naam heeft verwor ven en dien te Parijs handhaaft, daar al hare leer lingen (4 in getal) die zich voor het examen heb ben aangeboden, geslaagd zijn, doch van wie de Hollandsche het meeste succès heeft gehad. Naar men verneemt, is aan 't hoofdbestuur der Schultevaèrs-vereeniging op vroeger ingediend adres te kennen gegeven, dat in Zuid-Holland order is verstrekt, om de drijfhoeien op de benedenri vieren dier provincie (welke daar de plaatselijke benaming hebben van zwempalen) door tonnen te doen veranderen. De verbeteringstoestellen op de kribben in de Noord zullen vermoedelijk 1 Augustus e. k. geplaatst zijn. Wat aangaat het veranderen der drijfhoeien op de Waal, is door den hoofd-ingenieur van den waterstaat in Gelder land gerapporteerd, dat op verlangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken order wordt gesteld op de aanduiding van het vaarwater op de rivieren in de provincie Gelderland, doordrijf- tonnen ter vervanging van de zoogenaamde zwem palen. De bovenbouw van den Ooster spoorweg van Utrecht naar Hilversum is bij aanbesteding gegund aan den heer B. A. Wiegerink van Groen- loo, voor de som van f 219,600. De werkzaam heden zullen reeds deze week te Utrecht aan vangen. Van 13 tot 15 Sept. e. k. zal, op het terrein van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap in Den Haag, een tentoonstelling van pluimgedierte worden gehouden, alsmede een verloting van daarvoor bestemde voorwerpen op 16 September daaraanvolgende. De prijzen, daarvoor uitgeloofd, zijn: 9 gouden medailles; 11 verguld zilveren; 120 zilveren; 280 bronzen; 279 getuigschriften. Voor de medailles wordt desverkiezende geld ge geven. De Nederlandsche bank had op 28 Juli bij een muntrnateriaal van f 103,579,058.715 voor eene som van 63,292,785,46 minder aan bank biljetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntrnateriaal op zijne beurt 25,317,114,185 meer bedraagt, dan in verhou ding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Kapitein B. Du try van Haeften, adjudant bij het reg. rijd. art. te Amersfoort, is op zijn verzoek eervol uit die betrekking van adjudant ontheven, en in zijn plaats benoemd de kapitein jhr. A. D. J. Calkoen van dat corps; kapitein L. G. Berends van het 2de regiment vesting-artillerie te Amersfoort is benoemd tot adjudant van den commandant in de Nieuwe Hollandsche waterlinie benoorden de Lek. Daar het gebleken is dat niet overal op dezelfde wijs gehandeld wordt ten opzichte der vordering van roeiloon bij den uitslag van gedis tilleerd met vrijdom voor den accijns en bij ver zending van likeuren, bitters enz., naar buiten slands met teruggaaf van of vergoeding voor den accijns, terwijl naar de beginselen der resolutie van 17 September 1823, omtrent het al of niet vorderen van kosten, het eerste geval in zoover is gelijk te stellen met uitslag met betaling van den accijns en het tweede met uitvoer van vleesch met teruggaaf van accijns, heeft de Minister van Financiën bij resolutie van 30 Juni jl. bepaald dat voortaan zoowel bij uitslag van gedistilleerd met vrijdom als bij uitvoer met teruggaaf of ver goeding voor de wettelijke verificatie geen roeiloon moet gevorderd worden. Dit loon is wèl ver schuldigd wanneer bij uitvoer de sterkte op ver zoek van den belanghebbende voor of door. ambte naren wordt opgenomen, zonder dat het gedistil leerd dadelijk wordt verzegeld. Door den Commissaris des Konings in Fries land is thans officieel bekend gemaakt, dat op Donderdag 4 Sept. e. k. te Leeuwarden, van wege Z. M. den Koning, zal worden gehouden eene hard draverij met paard en chais onder Friesche hard dravers. Op last des Konings is verder door genoemden Commissaris ter algerneene kennis ge bracht, dat voortaan de harddraverij om de konings- zweep zal plaats hebben jaarlijks, en wel op den 18den Juni, den dag van Waterloo, mede ter herinnering aan het roemrijk aandeel, dat ook de Friezen hebben gehad aan den op dien dag gele- verden en in zijne gevolgen steeds te waarderen veldslag. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is bepaald dat de vacante ontvangkantoren der directe belastingen en accijnsen te Hengelo c. a. (Gelderland) en te Schermerhorn, waaraan kan geacht worden te zijn verbonden eene zuivere belooning respectievelijk van ƒ1620 en van 1400 'sjaars, in de zevende en achtste klassen zijn ge plaatst. Grelci- en effectenmarlit. Amsterdam, van 21 Juli tot 28 Juli 1873. Terwijl aan den eenen kant het geld ruimer en ruimer wordt, en disconlo en beleeningsrente bij de meeste Europeesche banken verlaagd wordt (niet evenwel ten onzent, waar de prolongatie nog steeds op 5 pCt. staat en de Bank tot dus ver het tarief van 19 Mei handhaafde), blijft de algerneene stemming der beurs flauw en de handel zeer beperkt. Het, eenige wat de gemoederen eenigszins in beweging bracht, maar toch minder dan men zou hebben kunnen verwachten, was het bericht uit de Timesdat de Juli-coupon van Spanje zou worden betaald en daarvoor reeds naar Londen was geremitteerd, dat in alle cou ranten overgenomen en later nog bevestigd werd. 't Was een canard, of 't was meer dan een canard: 't was een boos bedrog, waardoor men hoopte de prijzen der Spaansche fondsen in de hoogte te brengen en er nog menigeen te doen „inloopen." Het bericht is thans officieel tegen gesproken. Gelukkig dat het démenti zoo spoedig gevolgd is, want nu heeft men geen tijd gehad om eene speculatie te beramen en is de prijs slechts 1I2 pCt. opgeloopen om bijna onmiddellijk weer evenveel te dalen en ten slotte ongeveer op denzelfden prijs te sluiten als voor acht dagen. Eindelijk is de Egyptische leening geannon ceerd. Zij zal 32 millioen p. st. bedragen, rentende 7 pCt. en tegen 84'/4 pCt. worden uitgegeven. De prijs der oude 7 pCt. heeft er, na eene aan vankelijke rijzing, ten slotte zoo min van gepro fiteerd als er bij verlorenze sluit nagenoeg als verleden week. Het beste figuur op de prijscou rant maakt onze Nationale schuld, die in alle soorten in prijs verbeterd is. Russische staats fondsen zijn over 't geheel iets flauwer gestemd, terwijl de spoor .vegfondsen op eene enkele uit zondering na weder beter onthaal vonden. Oosten- rijksche renteschuld werd ook voor geldbelegging van tijd tot tijd gevraagd, waardoor de prijzen zich niet alleen souteneerden maar zelfs nog een avance maakten bij de vorige week, waartoe ook bijdroeg dat er weinig voor Duitsche rekening aan de markt kwam. Ook Turken en Brazilianen waren gevraagd, waardoor de laatste zelfs 11 /4 pCt. boven den slotkoers der vorige week liepen, terwijl Peruanen van 1870 van 711 8 tot 711/2 en 5 pCt. van 58,5/,6 tot 59 '/4 stegen, na eerst nog in den loop der week te zijn teruggeloopen. Hoezeer enkele soorten van Noord-Amerikaan- sche spoorwegfondsen een niet onbelangrijk voor deel behaald hebben en er minder, dan in den laatsten tijd gewoon was, zijn gedaald, was toch de markt voor die effecten zéér kalm en bleven de omzettingen zeer gering, wel een bewijs dat men haar tegenwoordig rnet geringe krachten dwingen kan en alzoo eene waarschuwing voor hen die zich allicht door rijzing of daling tot eene speculatie zouden laten verlokken, om op hun hoede te zijn. GEMENGD NIEUWS. Even voor middernacht werden Maan dag-avond de voorbijgangers voor een huis in de Boekhorststraat in Den Haag staande gehouden door een bang moordgeschreeuw. Uit een venster raam van een beneden-keuken drong in de stille straat 't akelig geroep eener vrouw: moord, moord! O God, mijn kleerenen wekte angsten schrik bij de buren en wandelaars. Men klopte aan 1t venster, men schelde, sloeg op de huisdeur, riep maar kreeg geen gehoor; dit maakte de vrees voor ernstige gebeurtenissen, bij 't aar- houden van 't hartverscheurend gekerm, nofc grooter. Weldra kwam een agent van politie aan, spoedig gevolgd door eenige nachtwakers. Men stond op 't punt door geweld het huis binnen te dringen, op de medelijdende klachten, die daar buiten, vooral door de vrouwen, werden aange heven. Doch het was onnoodigde huisdeur werd geopend en een zachtaardig stemmetje eener jeug dige dienstbode vroeg verwonderdWat is hier te doen? Dat wilde ik ook weten, antwoordde de politie-agent en ging naar binnen. In gespan nenheid en met beklemde harten stonden de ge tuigen van dit tooneel te wachten lotdat de man der wet het „moordhuis" weer verlaten zou. En toen hij kwam, vernam men wat er gaande was De kameraad der jeugdige keukenprinses, die de deur geopend had, lag in zwijm. Maar waarom dat moordgeroep? De beide dienstmaagden hadden ruzie gehad, omdat een harer te laat was thuis gekomen; zij hadden daarover gevochten en de akelige kreeten waren het gevolg geweest van die onzachte reprimandeGerustgesteld gingen de toeschouwers huiswaarts, sommigen lachende om deze tragi-komische scène, anderen uit hun humeur, omdat ze zich voor zulk een kleinigheid zoo lang hadden opgehouden. Te Luik zij n zeventien Turksche kna pen, van tien tot zestien jaren, aangekomen, die, in hun nationaal kostuum gekleed, niet weinig opzien wekten. Daags na hunne komst zijn zij naar een pensionnaat. te Chaudfontaine vertrokken. Al deze kinderen zijn weezen, die te Constantinopel het instituut voor kunsten en handwerken hebben bezocht, en thans op kosten van het Turksche gouvernement in België hunne opleiding komen voltooien. Binnen kort worden nog '15 a 20 der gelijke Turksche gasten te Luik verwacht. Zaterdagmorgen werd te Groningen in hechtenis genomen zekere Adolf Cammel, ge boortig uit Jerwisch in Amerika. Sedert eenigen tijd hield hij zich in Duitschland op, en had eenige dagen geleden te Weenen een belangrijken dief stal met inbraak gepleegd. De politie heeft nog vele van de gouden en zilveren voorwerpen in zijn bezit gevonden. Men meldt uit Heerenveen: Zaterdag avond woedde in deze streken, met korte tusschen- poozen van 's middags tot 's nachts omstreeks 3 uur, een buitengewoon zwaar onweder. De schade, welke er op onderscheidene plaatsen door werd aangericht, is zeer aanzienlyk. Vooral de hagel- steenen, van buitengewone grootte, welke onder het dorpje Sondel gevallen zijn, hebben daar de meeste gewassen verwoest, vele glasruiten gebro-

Leidsch Dagblad | 1873 | | pagina 2